زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

ارتباط رشد قد با وزن انسان‌‌ ها چیست؟

ارتباط رشد قد با وزن انسان‌‌ ها چیست؟

ارتباط رشد قد با وزن انسان‌‌ ها چیست؟

اغلب ما می‌دانیم که میزان وزن بدن با رشد قد به هم مرتبط هستند. اینکه اضافه وزن فرد را کوتاه‌تر نشان می‌دهد یا کاهش وزن ممکن است به افزایش قد کمک کند، همواره یک بحث قابل تأمل در این زمینه است.

واقعیت این است که اگر فقط چند کیلوگرم اضافه وزن دارید، از دست دادن این وزن تفاوت قابل توجهی در قد شما ایجاد نمی‌کند؛ از طرف دیگر کاهش وزن زیاد می‌تواند به روش‌های مختلفی به رشد قدتان کمک کند. در ادامه این مطلب قصد داریم ارتباط بین قد و وزن را بررسی کنیم.

رابطه کاهش وزن و افزایش قد

برخی افراد معتقدند که کاهش وزن سبب افزایش قد بزرگسالان می‌شود؛ در حالی که کاهش وزن بیش از حد فقط منجر به نابودی سلامت فرد خواهد شد! اما اگر بین قد و وزن شما تفاوت زیادی وجود داشته باشد بخاطر اختلافی که در تناسب اندام به وجود می‌آید ممکن است بلندتر به نظر برسید.

اگر اضافه وزن‌تان زیاد باشد قطعاً بعد از کاهش چند کیلوگرم، تغییراتی را در وزن و ترکیب بدن خود تجربه خواهید کرد. یکی از تغییرات آشکار، کاهش درصد چربی بدن است؛ این امر سلامت کلی بدن‌تان را بهبود می‌دهد و در نتیجه رشد استخوان‌ها را تسریع می‌کند که در نهایت منجر به افزایش قد خواهد شد.

در واقع کاهش وزن بخاطر بهبود وضعیت بدن و کاهش فشار روی مفاصل می‌تواند شما را قد بلندتر نشان دهد. برای اینکه بدانید چقدر باید وزن کم کنید می‌توانید با استفاده از یک ماشین حساب BMI یا همان شاخص توده بدنی را محاسبه کرده تا محدوده BMI مناسب را برای هر شخص به دست آورید.

رابطه افزایش وزن و قد

در حالی که کاهش وزن شما را از نظر ظاهری بلندتر نشان نمی‌دهد، اما افزایش وزن می‌تواند شما را از نظر ظاهری کوتاه‌تر کند. به یاد داشته باشید که افزایش وزن می‌تواند بر قد شما تاثیر مستقیم بگذارد! مطالعات نشان داده‌اند که چاقی می‌تواند به تضعیف متابولیسم بدن و ساختار استخوان کمک کند؛ همچنین اضافه وزن منجر به پوکی استخوان در لگن، مفاصل و ستون فقرات می‌شود.

افزایش وزن در حالت عادی باعث کوتاهی قد نمی‌شود، اما اگر وزن‌تان باعث عوارضی شود که سلامت استخوان‌های‌تان را به خطر بیندازد، امکان دارد شرایطی ایجاد کنید که چند سانتی‌متر از قد خود را از دست بدهید.

با این حال افزایش وزن متوسط می‌تواند تاثیر مثبتی بر قد داشته باشد. توده عضلانی چیزی است که بیشترین کمک را به سلامتی بدن یک فرد می‌کند؛ بنابراین بهترین راه برای افزایش قد، ماندن در یک محدوده وزنی سالم است که می‌تواند چرخه رشد بدن را بهبود دهد.

تاثیر چاقی در قد کودکان

متأسفانه چاقی در دوران کودکی روی قد تاثیر منفی می‌گذارد. کودکانی که اضافه وزن دارند رشد قدشان تحت تاثیر تغییرات هورمونی همراه با چاقی قرار خواهد گرفت؛ این دسته از کودکان تمایل دارند که خیلی کم بخوابند و بیشتر غذا بخورند. همه این عوامل می‌توانند منجر به رشد ناکافی استخوان‌ها شوند که بر رشد قد تاثیر خواهند گذاشت. اگر کودکان در سنین پایین افزایش وزن غیرطبیعی داشته باشند به دلیل عدم تناسب میان قد و وزن ممکن است دچار توقف رشد شوند.

علاوه بر این کودکان چاق ممکن است به دلیل کاهش حجم استخوان و افزایش حجم چربی بدن، کاهش قد را تجربه نمایند که می‌تواند منجر به افت کیفیت و سلامت استخوان شود؛ این امر سرعت رشد و نمو را کاهش می‌دهد و می‌تواند عوارضی را ایجاد کند که بر قد تاثیر قابل توجهی می‌گذارند.

افزایش قد با متد ورزشی

رشد قد با حفظ تناسب اندام ارتباط مستقیم دارد. اگر بتوانید با ورزش و تغذیه سالم بدن خود را در یک وضعیت پایدار حفظ کنید، رشد قد حتی پس از سن بلوغ نیز ممکن می‌باشد. متد گروتالر داینامیک یک روش کاملاً طبیعی برای افزایش قد است؛ استفاده از این تکنیک محدودیت سنی ندارد و رشد قد حدود 2 تا 4 سانتی‌متر در هر ماه با آن امکان‌پذیر است. در نظر داشته باشید که حداقل رشد قد با پکیج وان قد حدود 10 سانتی‌متر می‌باشد؛ زیرا در این روش تنها از تکنیک‌های موثر و طبیعی برای افزایش قد استفاده می‌شود.

تبلیغات متعددی در زمینه رشد قد وجود دارند، اما این روش‌ها معمولاً شامل دارو درمانی و تکنیک‌های آسیب زا هستند که سبب ایجاد آسیب به بدن خواهند شد. اگر در سنین بالا و با اصلاح فرم ستون فقرات‌تان می‌خواهید افزایش قد اصولی را تجربه کنید.

نتیجه‌ گیری 

در این مطلب به بررسی ارتباط رشد قد با وزن انسان پرداختیم، همچنین تاثیر کاهش یا افزایش وزن بر رشد قد را بررسی نمودیم. کاهش وزن بیش از حد باعث می‌شود که فرد از نظر ظاهری کشیده‌تر به نظر بیاید، اما برای سلامت عمومی بدن او ضرر دارد. از طرفی افزایش وزن به دلیل فشاری که به ستون فقرات و استخوان‌ها وارد می‌کند موجب تحلیل استخوان، فشرده شدن مهره‌ها و دیسک‌ها و کاهش حجم غضروف‌ها خواهد شد.

حفظ تناسب اندام به ویژه در کودکان و استفاده از تکنیک‌های موثر برای بهبود وضعیت استخوان‌ها، بهترین روش برای کنترل رشد قد می‌باشد.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود