زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

معرفی 3 تا از آزمایشگاه های شیراز برای غربالگری

معرفی 3 تا از آزمایشگاه های شیراز برای غربالگری

معرفی 3 تا از آزمایشگاه های شیراز برای غربالگری

برای زوج‌هایی که قرار است به‌زودی صاحب فرزند شوند، هیچ چیز مهم‌تر از سلامتی فرزندشان نیست. از جمله مهم‌ترین کارهایی که باید برای کسب اطمینان از سلامت جنین انجام داد، تست غربالگری است. این تست‌ها می‌توانند به بهترین شکل خانواده‌های جوان را از سلامت فرزند دلبندشان آگاه کنند و به آن‌ها اطمینان خاطر ببخشند.

برای انجام غربالگری باید به آزمایشگاه‌های خاصی مراجعه کرد؛ زیرا که تجهیزات و تکنولوژي لازم برای انجام آن را نمی‌توان در هر آزمایشگاهی پیدا کرد. در این مطلب ابتدا نگاهی به چیستی غربالگری خواهیم انداخت و سپس از دلایل اهمیت آن نیز آگاه خواهیم شد. سپس بهترین آزمایشگاه‌های شیراز را برای آزمایش غربالگری به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین آزمایشگاه‌های شیراز برای غربالگری

در شیراز آزمایش‌های بسیار خوبی برای انجام غربالگری باداری وجود دارد؛ بدیهی است که کیفیت برخی از آن‌ها نسبت به برخی دیگر بالاتر و همچنین میزان رضایت از آن‌ها بیشتر است. برای سهولت کار شما، ما 3 آزمایشگاه برتر شیراز برای غربالگری را به طور کامل در ادامه معرفی خواهیم کرد که عبارتند از:

 1. آزمایشگاه پاتو بیولوژی دکتر صالحی
 2. آزمایشگاه شهید سلطانی شیراز
 3. آزمایشگاه پیوند 

آزمایشگاه غربالگری چیست؟

به‌طور کلی می‌توان گفت که آزمایش‌ غربالگری در حقیقت مجموعه‌ای انواع آزمایش‌های خون و البته سونوگرافی است؛ هدف از انجام آن‌ها نیز اطمینان از سلامت جنین در دوران بارداری است. این آزمایش‌ها می‌توانند نوزاد را از لحاظ سلامت مغز و همین‌طور ژنتیک به بهترین شکل بررسی کنند. آزمایش‌های غربالگری در ماه‌های مختلفی از دوران بارداری بانوان انجام می‌شود و معمولا دارای مراحل زیر است:

 • مرحله اول: این آزمایش در 3 ماه اول بارداری انجام می‌شود؛ سونوگرافی و آزمایش خون دو جز اصلی آن هستند. سونوگرافی در بین هفته‌های 11 تا 14 انجام شده و میزان مایع پشت گردن نوزاد را بررسی می‌کند. آزمایش خون نیز با اهدافی همچون بررسی پروتئین PAPP_A و HCG free جفت انجا می‌شود.
 • مرحله دوم: این مرحله در 3 ماه دوم بارداری انجام می‌شود. این مرحله دارای چندین مارکر است که در آن جنین را از لحاظ ابتلا به ناهنجاری‌های ژنتیکی بررسی می‌کنند. زمان دقیق آن بین هفته‌های 16 تا 18 بارداری است. میزان پروتئین AFP، inhibin، Esteriol و HCG در این آزمایش اندازه‌گیری می‌شود. همچنین سونوگرافی نیز در این مرحله مجددا انجام خواهد شد.

 چرا آزمایش غربالگری مهم است؟

مهم‌ترین دلیلی که برای انجام این آزمایش وجود دارد، اطمینان از سلامت جنین و به دنبال آن به دنیا آوردن یک نوزاد سالم است. اگر بخواهیم ساده بگوییم، این تست می‌تواند به شما نشان دهد که آیا فرزند شما مبتلا به ناهنجاری‌ها یا اختلالاتی مانند سندروم داون هست یا نه. همچنین غربالگری می‌تواند مشخص کند که آیا نوزاد دچار تریزومی 18 یا 13 خواهد بود یا نه. تحقیقات و آمارها نشان می‌دهد که غربالگری می‌توانند تا 99 درصد در چنین مواقعی کارآمد باشد.

معرفی بهترین آزمایشگاه های غربالگری شیراز

1.  آزمایشگاه دکتر صالحی

اولین عضو حاضر در این فهرست، آزمایشگاه دکتر صالحی در شیراز است. این آزمایشگاه از سال 1379 شروع به کار کرده است و خیلی سریع نیز در زمان تاسیس توانست به یکی از برترین آزمایشگاه‌های شهر تبدیل شود. از آنجایی که این مرکز را می‌توان یکی از قدیم‌ترین‌ها در شیراز دانست؛ در سال 95 بازسازی و نوسازی در دستور کار مدیریت این مرکز قرار گرفت و آن را به یکی از شیک‌ترین و مدرن‌ترین مراکز در سطح شهر تبدیل کرد.

شما می‌توانید تمامی آزمایش‌های مربوط به غربالگری بارداری را در این آزمایشگاه انجام دهید؛ همچنین می‌توانید از خدمات نمونه‌گیری این مرکز در بخش‌های دیگر نیز به بهترین شکل استفاده کنید. 

 • آدرس: شیراز، بلوار زند، حد فاصل خیابان فلسطین و هفت تیر، رو به روی هتل پارس، کوچه شماره 47
 • تلفن تماس: 32352223 – 22309486

 همچنین آزمایشگاه دکتر صالحی دارای آزمایشگاه مخصوص کودکان می باشد و می‌توان آن را یکی از بهترین آزمایشگاه کودکان در شیراز دانست که بسیار مجهز می‌باشد.

آزمایشگاه صالحی بخش کودکان

این تنها ویژگی مثبت آزمایشگاه دکتر صالحی نیست، از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان موارد زیر را نیز برشمرد:

 • نمونه‌گیری در محل برای بیمارانی که امکان حضور ندارند
 • نمونه‌گیری تخصصی از نوزادان و کودکان در محیط مناسب آن‌ها
 • نمونه‌گیری برای انواع تست‌های ساده، سریع و سرپایی
 • نمونه‌گیری به‌صورت جمعی برای سازمان‌ها و مراکز دولتی و خصوصی
 • نمونه‌گیری به‌صورت جمعی برای مدارس یا مهدکودک‌ها
 • امکان عقد قرارداد برای نمونه‌گیری از بیمارانی که بیماری‌های مزمن دارند
 • جوابدهی به‌صورت اینترنتی یا حضوری در کمترین زمان ممکن
 • کادری مجرب، مدیریت حرفه‌ای و پرسنلی مسئولیت‌پذیر
 • فضایی آرامش‌بخش مناسب کودکان و بزرگسالان با تمامی امکانات رفاهی

2. آزمایشگاه پیوند

دومین آزمایشگاه برتر شیراز برای انجام تست‌های غربالگری، آزمایشگاه پیوند است. این آزمایشگاه را می‌توان از جدیدترین آزمایشگاه‌های شیراز دانست، اما در کنار آن، باید این آزمایشگاه را به عنوان بزرگ‌ترین آزمایشگاه خصوصی در جنوب کشور نیز معرفی کنیم. در این مرکز شما می‌توانید در کنار آزمایش‌های مخصوص غربالگری، طیف وسیعی از دیگر آزمایش‌های تخصصی سلامت را نیز با بالاترین کیفیت ممکن انجام دهید.

از جمله مهم‌ترین بخش‌های این مرکز می‌توانیم به همچون ایمونولوژي، هماتولوژی، میکروبیولوژی، بیولوژی، فلوسایومتری، سیتولوژی و... اشاره کنیم. ارائه بالاترین کیفیت و دقت در نتایج آزمایش‌ها، به کارگیری جدیدترین تکنولوژي‌های جهانی، جوابدهی در کمترین زمان ممکن به‌صورت حضوری یا اینترنتی، مدیریت خوب، پرسنل حرفه‌ای و کادر تخصصی مجربه اشاره کنیم. شما عزیزان می‌توانید

 • آدرس: شیراز، خیابان اردیبهشت، حد فاصل 20 متری و صورتگر، نبش کوچه 2
 • تلفن تماس: 07132318700 – 07191007171

 3.  آزمایشگاه شهید سلطانی

در نهایت، باید آزمایشگاه شهید سلطانی شیراز را نیز به عنوان دیگر آزمایشگاه برتر برای غربالگری به شما معرفی کنیم. نام دیگر این مجموعه، مرکز جامع ژنتیک پزشکی جنوب کشور است و همین خود پیداست که می‌توان آن را کامل‌ترین و جامع‌ترین انتخاب برای آزمایش‌های ژنتیکی غربالگری جنین دانست.

در این آزمایشگاه علاوه بر تست‌های غربالگری مادر و جنین، می‌توان آزمایش‌های دیگری را نیز در زمینه‌های مختلفی مانند هموگلوبينوپاتي و بيماري‌هاي خوني، بيماري‌هاي نوكلئوتيدي، بيماري هاي عصبي و عضلاني، بيماري هاي متابوليك، سرطان، ناباروري، ناشنوايي، تعيين جنسيت، بررسي پيوند مغز استخوان، بيماري هاي ميتوكندريابي و تعيين جنسيت جنین قبل از لانه گزيني (PGD) نیز انجام داد. 

 • آدرس: شیراز، خیابان قصردشت، بالاتر از قم آباد، نبش کوچه 93، جنب پایگاه منطقه‌ای اورژانس فارس
 • تلفن تماس: 07136303422 - 07136303421
کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود