زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

راهکارهای غلبه بر اهمال کاری و ترس از موفقیت از دیدگاه روانشناسی

راهکارهای غلبه بر اهمال کاری و ترس از موفقیت از دیدگاه روانشناسی

راهکارهای غلبه بر اهمال کاری و ترس از موفقیت از دیدگاه روانشناسی

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که علی رغم مهم بودن یک هدف، بر سر جای تان میخکوب شوید و هیچ کاری برای موفق شدن انجام ندهید. با ادامه مطلب همراه باشید تا شما را با سندرم fear of success يا همان اوج هراسي بيشتر آشنا كنيم.

ممکن است شما هم مانند بسیاری دیگر از اطرافیان تان از این وضعیت، متعجب شوید و با خودتان بگویید "واقعا وقتی هدفم برایم مهم است چرا هیچ کاری نمیکنم؟؟" "چرا متوقف شده ام و قفل کرده ام؟ "

این وضعیت عموما از جانب بسیاری از افراد به عنوان اهمال کاری شناخته می شود اما در اصطلاح روانشناسی از آن با عنوان ترس از موفقیت و یا عقده ی یونس نیز یاد می شود. در حقیقت این بار ترس از شکست نیز که شما را متوقف کرده بلکه ترس از موفقیت است که عامل توقف و روکود زندگی تان شده است.

مشاوره افسردگی می تواند سبب کاهش سندرم ترس از موفقیت شود ولی یک راه حل نیست.

علت اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری یا همان به تعویق انداختن کارها که  می توان از آن به عنوان نوعی از اوج هراسی نیز یاد کرد، دلایل مختلفی دارد. بر اساس نتایج پژوهش های محققان حوزه ی اوج هراسی، همواره دو نیروی متضاد در درون ما فعال هستند. بخشی از وجودمان میل به حرکت، موفقیت، رشد و مواجهه با چالش های زندگی دارد و بخش دیگر همواره در جست و جوی امنیت و راحتی است.

می توان گفت بخش دوم وجود افراد که با تکانه ی امنیت در ارتباط است، تا حد زیادی به دنبال راحتی است و از هر گونه شکست، ناامنی و یا احساس ناکامی حذر می کند. نکته ی جالب توجه آن است که بخش هراسان وجود، هرگز قابل کنترل نیست. به عبارت دیگر شما نمی توانید ترس های تان را متوقف کنید چرا که بخش قابل توجهی از وجودتان را تشکیل داده اند و با نیاز به امنیت در ارتباط هستند.

مشاوره کنترل استرس می تواند یک راهکار جانبی برای کمک به افراد مبتلا به سندرم فوبیا موفقیت باشد.

چگونه می توانم بر اهمال کاری غلبه کنم؟

ممکن است تا کنون ده ها جلد کتاب در زمینه ی اهمال کاری خوانده باشید و یا در سخنرانی های زیادی شرکت کرده باشید. همچنین احتمال دارد شما صفحه های انگیزشی زیادی را دنبال کنید تا بتوانید از این طریق، میل به انجام کار را در خود افزایش دهید. در هر صورت، مطالعه ی مطلب فعلی می تواند نشان دهنده ی آن باشد که راهکارهای قبل به اندازه ی کافی مفید نبوده اند.

پس راهکارهای زیر را به دقت پیگیری کنید:

1. بپذیرید که ترس و اضطراب وجود دارد

وقتی اهمال کاری می کنید، بخشی ازوجودتان در حال ترس از ناکامی، شکست و یا برخورد با موانع است. این بخش ممکن است افکار اضطراب زای زیادی مانند " اگر موفق نشم چی؟ نکنه اشتباه کنم. نکنه وقتم تلف بشه و.." را به شما تزریق می کند. بهتر است به جای سعی در کنترل این افکار، ترس و اضطراب را به عنوان بخشی از وجودتان بپذیرید.

به عبارتی می توان گفت، ترس خواهر دو قلوی موفقیت است و تلاش تان برای از بین بردن آن بی ثمر است. به زبان درمانگران وجودی، لازمه ی موفقیت و رشد در آن است که اضطراب وجودی تان را بپذیرید و علی رغم آن به حرکت ادامه دهید.

2. اهداف روشن و جزیی تعیین کنید

ممکن است بگویید "بارها و بارها تلاش کرده ام تا پا رو ترس هایم بگذارم و حرکت کنم اما نشده. راه حل چیست؟" برای غلبه بر ترس ها و حرکت موثر در جهت اهداف، نیازمند مشخص کردن اهداف کاملا روشن و جزیی هستید. به عنوان مثال لازم است بدانید که برای امروزتان دقیقا چه هدفی دارید و چگونه آن را انجام خواهید داد؟

مشخص کردن اهداف جزیی به جای اهداف کلی، به شما کمک می کند تا احساس ترس کمتری را تجربه کنید و در مسیر هدف تان قرار بگیرید. در چنین وضعیتی،اهداف کلی و مبهم کارکردی جز تزریق ترس و اضطراب ندارند و بهتر است آن ها را به اهداف کوچک تر خرد کنید.

3. به موفقیت های جزیی پاداش دهید

قانون اساسی پرورش رفتارهای مطلوب آن است که رفتاری که پاداش بگیرید، تکرار می شود. بنابراین در پایان هر روز ازخودتان به خاطر کارهایی که انجام دادید، تشکر کنید. می توایند لیستی از روش های کوچک خوشحال کردن خود درست کنید و آن را در پایان هر روز اجرا کنید تا از این طریق، انگیزه ی بیشتری برای روز بعد داشته باشید.

4. باورهای اساسی تان را بررسی کنید

در صورتی که طرحواره –باورهای عمیقی- در خصوص شکست خوردن و ناکامی داشته باشید، احتمال گیر افتادن در دام اهمال کاری بیشترمی شود. در چنین شرایطی شما دایما کارها را به تعویق می اندازید چرا که خود را شکست خورده می دانید و تلاش کردن را بی ثمر.

بنابراین بهتر است با یک روانشناس متخصص در ارتباط باشید و تحت درمان قرار بگیرید.

5. احتمال افسردگی و اضطراب را بررسی کنید

بی رغبتی بیش از حد به انجام امور می تواند نشانه ای از اضطراب و یا افسردگی نیز باشد. بنابراین در صورتی که بیش از دو هفته با این علامت درگیر هستید و علایم دیگری مانند پرخوابی، کم خوابی، تغییر در اشتها و یا میل جنسی را نیز تجربه می کنید، بهتر است به یک روانپزشک مراجعه کنید و دارو دریافت کنید.

لازم است تا همزمان با یک روانشناس نیز در ارتباط باشید تا خلق و خوی تان به حالت عادی برگردد و روش های موثرتری برای حل مساله بیابید.

6. آیا خودتان را دوست دارید؟

دوست نداشتن خود و به عبارتی عزت نفس پایین می تواند دلیل دیگری از اهمال کاری یا همان اوج هراسی باشد. شما خودتان را دوست ندارید. بنابراین خود را مستحق موفقیت نمی دانید و کاری در جهت بهبود اوضاع و شرایط تان انجام نمی دهید. در بسیاری از موارد، مشکلات و مسائل روانی می توانند ریشه در کمبود عزت نفس داشته باشند که خوشبختانه از طریق مراجعه به روانشناس و دریافت کمک های تخصصی قابل حل است.

در صورتی که علایم کمبود عزت نفس را در خود مشاهده می کنید می توانید با دریافت کمک های تخصصی از مشاوران حوزه ی عزت نفس، احساس بهتری در مورد خود را پرورش دهید و در مسیر تحقق اهداف تان قرار بگیرید.

منبع: مشاوره روانشناسی مشاورانه

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود