زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

10 چیز که در مورد جزیره کیش نمیدانستید

10 چیز که در مورد جزیره کیش نمیدانستید

10 چیز که در مورد جزیره کیش نمیدانستید

این مطلب به نقل از گردشگر و نویسنده آژانس مسافرتی همکوچ به تحریر درامده است. از همه مکانهایی که برای بازدید در ایران وجود دارد، نمی توانستم به جایی فکر کنم که کمتر از جزیره کیش جالب توجه باشد. فقط ورزش های آبی و مراکز خرید؟ لااقل جزیره قشم چیز هیجان انگیزی برای ارائه داشت. اما بعدا در یک تابستان تصمیم گرفتم به کیش سفر کنم و همانطور که انتظارش را داشتم از آنجا خوشم نیامد. حرف های من را اشتباه برداشت نکنید، آنجا زیبا بود و چشم انداز متفاوتی از ایران را به نمایش می گذاشت که جالب بود. من عاشق تماشا کردن لاک پشت هایی بودم که با امواج خلیج فارس در تقلا بودند تا بتوانند به ساحل برگردند. من بخصوص از غواصی و چتربازی با قایق (پاراسل) هم بدم نیامد (البته که دوچرخه سواری در گرمای بدتر از جهنم اشتباه خیلی بزرگی بود.)

اما همچنان آدمی نیستم که به زندگی ساحلی علاقه ای داشته باشم. ناگفته نماند که گرما و رطوبت چیزی نبود که بتوانم در حجاب تحمل کنم. وقتی از آنجا رفتم، با خودم فکر کردم خب، حتی اگر آنجا چیزه خاصی نداشت، اما می توانم یک مکان دیگر را از لیستی که برای اماکن دیدنی ایران تهیه کرده بودم خط بزنم. ولی من هرگز دیگر به آنجا برنمی گردم.

سه سال بعد مجبور شدم برای مناسبتی به کیش برگردم. شاید در این زمان از سال (اواخر دی و اوایل بهمن) هوا خوب بود. شاید به خاطر حرکت آرام امواج بود. شاید به خاطر بستنی ایتالیایی مخصوص گیاه خواران بود که شب اول بطور اتفاقی به آن برخوردم. یا شاید به خاطر این بود که از دوچرخه سواری در قسمت های خوب جزیره کاملا لذت بردم. ممکن است برای اینکه اخیرا خیلی تحت فشار بودم به استراحت نیاز داشتم. و یا شاید مجموعه ای از همه ی این عوامل بود. به  هر صورت، این بار به کیش علاقه مند شدم و احساس کردم دوست دارم آنجا را بهتر بشناسم و بنابراین چیزهای جدیدی را از آنجا فهمیدم. در اینجا ده چیز را از جزیره ی کیش می خواهم معرفی کنم که ممکن است از وجود آن ها بی اطلاع باشید.

اگر علاقه مندید که تمام زیبایی های کیش را در سفر به کیش مشاهده کنید، پیشنهاد من بهره بردن از تور کیش همکوچ است.

جزیره کیش واقعا زیباست!

اول از همه، همیشه عبارت "جزیره ی زیبای کیش" مورد توجه است. خلبان در "جزیره ی زیبای کیش" از شما استقبال می کند و شما عبارت "جزیره ی زیبای کیش" را در قسمت های مختلف این جزیره مشاهده خواهید کرد. کیش در فاصله ی حدودا 20 کیلومتری از کرانه ایران قرار دارد و دارای مساحتی در حدود 90 کیلومتر مربع است و عرض آن تقریبا 7 کیلومتر و طول آن تقریبا 15 کیلومتر می باشد. کیش جاذبه های گردشگری زیادی دارد و برای دیدن آنها بایستی چند روزی در آنجا بمانید.

جزیره کیش

جمعیت این جزیره 35000 نفر است

تعداد افرادی که به طور نیمه دائمی در جزیره کیش زندگی می کنند 35000 نفر است. از این تعداد، 5000 نفر عرب هستند و جمعیت بومی این جزیره را تشکیل می دهند. آن  ها اکثرا در ساحل شمال غربی تجمع دارند و روال زندگی آن ها منطبق با سنت آن منطقه می باشد. بازدید از خانه مردم شناسی شکوهمند کیش با قدمت 200 ساله که در روستای سفین واقع شده است، نشانگر این است که معماری سنتی در زمان های قدیم به چه صورت بوده است. پس از بازدید از 15 اتاق که در اطراف دو حیاط بزرگ قرار دارند، می توانید خرما و قهوه عربی را هم امتحان کنید.

مردم این جزیره را کیشوند می نامند

کیشوند

کلمه ی شهروند برای مردمی به کار می رود که در یک شهر زندگی می کنند. اما مردمی که در کیش زندگی می کنند کلمه خاص خود را دارند و به آن ها کیشوند می گویند (یعنی مردمی که در کیش زندگی می کنند.) این کلمه فقط برای مردم کیش استفاده می شود. این موضوع در اینجا تمام نمی شود. همه کیشوندها کارتی در اختیار دارند که که نشان می دهد آن ها ساکن جزیره کیش هستند. بومیان بندرعباس، اهواز، و سیستان و بلوچستان هم از جمله کسانی هستند که خودشان را کیشوند می دانند.

مردم جزیره مشتاق صحبت کردن با شما هستند

مدتی است که از آخرین بازدید من از جنوب ایران می گذرد و دلم برای مردم خاص خونگرم جنوبی تنگ شده است. آن ها دوست دارند صحبت کنند، لطیفه بگویند، به سوال ها پاسخ دهند. آن ها به شما خواهند گفت که اهل کجا هستند، تاریخچه جزیره را برایتان تعریف می کنند و به شما پیشنهاد می دهند که از کجا ها بازدید کنید. بهتر از همه این است که آن ها همیشه لبخند می زنند! چه چیزی باعث می شود تا مردمی که در هرکجای جهان در قسمت جنوبی آن منطقه و یا در کنار آب زندگی می کنند مهربان و جذاب باشند؟

هیچ خودرو ایرانی ای در این جزیره نیست

ماشین در کیش

یکی از مواردی که بیش از همه در کیش مورد توجه قرار می گیرد این است که هیچ خودرو ساخت ایران یا مونتاژ در ایران باشد، وجود ندارد. نه پراید، نه پژو، نه سمند، نه هر آنچه که در دیگر شهرهای ایران وجود دارد. در عوض، چیزی که می بینید در واقع شبیه به پارکینگی است که در آن کرایسلر، فورد، موستانگ، جیپ، تویوتا، نیسان و دیگر ماشین ها قراردارند. (این وضعیت به دلیل این است که کیش منطقه آزاد تجاری می باشد). این ماشین ها با خیابان های عریض، آپارتمان های رنگارنگ ساحلی، درختان نخل، سواحل شنی سفید و آسمان آبی و آفتابی در کنار هم قرار گرفته اند و این جزیره را جایی شبیه به ایالت فلوریدا کرده است.

شما به معنای واقعی کلمه روی مرجان راه می روید

ساحل مرجانی

به لطف مرجان هاست که خلیج فارس اینقدر شفاف و تمیز است. اما این مرجان ها فقط در آب قرار ندارند بلکه هرجایی که قدم می گذارید وجود دارند. زمانی که در جاهای سنگفرش نشده منطقه هستید در واقع بر روی سنگ و سنگ ریزه ها قدم نمی گذارید. بلکه این ها مرجان های فسیلی هستند که شما روی آن ها راه می روید. دیواره ها و بلوک های قدیمی که در امتداد آب قرار دارند مملو از فسیل صدف ها و مرجان هایی هستند که فقط خدا می داند قدمت این فسیل ها چقدر است. خیلی جالب است وقتی آدم فکر می کند که همه این ها روزی کاملا زیر آب قرار داشته اند. از تماشای آن ها سیر نمی شوم.

این جزیره از گیاهان و جانوران زیبایی برخوردار است

طبیعت کیش

در حدود 2000 غزال در جزیره وجود دارد که آزادانه پرسه می زنند و از آن ها محافظت می شود. آن ها از بوته های بومی منطقه تغذیه می کنند. در فصل بهار و تابستان در کرانه ی جنوبی و غربی جزیره، می توانید لاک پشت های پوزه عقابی را تماشا کنید که به ساحل می آیند تا در اراضی محافظت شده تخم گذاری کنند. گل های بوگین ویلیا یا به زبان فارسی همان گل های کاغذی، سرتاسر جزیره را پوشانده است و رنگ سرخابی آن ها با پس زمینه ی آبی خلیج فارس تضاد زیبایی را بوجود آورده است. در این جزیره درخت انجیر معابد نیز بطور پراکنده یافت می شود که گفته می شود کهنسال ترین آن ها نزدیک به 600 سال سن دارد.

کشتی یونانی نماد این جزیره است

کشتی یونانی

این کشتی که دراسکاتلند ساخته شد مالکان زیادی داشته است. آخرین صاحبان این کشتی  اهل یونان بودند به همین دلیل این کشتی به "کشتی یونانی" شهرت دارد. در دهه 60 این کشتی به گل نشست و تلاش ها برای نجات آن بی نتیجه ماند. برخی افسانه ها اظهار دارند که مالکان این کشتی آن را به عمد آتش زده اند تا از شرکت بیمه غرامت دریافت کنند. برخی دیگر شاه را برای نساختن فانوس دریایی مقصر می دانند. با توجه به قرار گرفتن کشتی در کرانه غربی جزیره، آن جا تبدیل به مکان شاعرانه ای برای تماشای غروب خورشید در این جزیره ی زیبا شده است.

شهر زیرزمینی کاریز که توسط شخص ایرانی مقیم آلمان ساخته شد

شهر زیرزمینی کاریز

ایران به دلیل داشتن قنات (چاه های زیرزمینی که آب شیرین قابل شرب را تامین می کنند) شهرت دارد و قنات کاریز در جزیره کیش یکی از همین قنات ها است که قدمت 2000 ساله دارد. این قنات در عمق 16 متری زیر زمین قرار دارد. دالان های مارپیچی 1.5 متری، این قنات را شبیه به یک شهر کرده است. با نگاه کردن به دیوارهای بلند هفت متری خواهید دید که آن ها پوشیده از صدف ها، مرجان ها و فسیل ها (از جمله فسیل یک لاک پشت) هستند که قدمت آن ها به 500 میلیون سال پیش برمی گردد. و همه این ها به لطف یک سرمایه گذار ایرانی مقیم آلمان بنام منصور حاج حسینی است که می خواست این سنت دیرینه را احیا کند. در واقع صحبت از عرق ملی است.

این جزیره دارای هتل های بسیار خوبی است

بار اول من تحت تاثیر هتل زیبای داریوش قرار گرفتم که معماری آن از تخت جمشید الهام گرفته شده بود. اما این بار در هتل شایان اقامت داشتم که بعدا فهمیدم در دهه 70 یک کازینوی بزرگ بوده است. آنجا همچنان حال و هوای جالب گذشته را داشت، اما سالن ها از نظر من بیش از حد براق و درخشان بودند. اخیرا هتل دریایی ترنج که اولین و تنها هتل در نوع خودش در ایران است، دارای خانه های ییلاقی با پایه های چوبی است که روی آب بنا شده اند و کف هر خانه با صفحات شیشه ای پوشیده شده است.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود