زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چگونه از موهای خود مراقبت کنیم که ریزش نداشته باشد؟

چگونه از موهای خود مراقبت کنیم که ریزش نداشته باشد؟

چگونه از موهای خود مراقبت کنیم که ریزش نداشته باشد؟

موها نقش بسیار ویژه ای در زیبایی، اعتماد به نفس و مقبولیت افراد دارد. ریزش موها یکی از اصلی ترین دغدغه های افراد در سنین مختلف می باشد. مو انواع مختلفی همچون موهای صاف، موج دار، موهای فر و موهای خیلی فر و پیچی دارد که بر اساس ژنتیک، نژاد، جنسیت فرد، تغذیه، محیط زندگی و ... تعین می شود. ریزش موها می تواند دلایل عمده ای مانند آسیب های جسمی، تغییرات هورمونی، افزایش سن، استرس و اضطراب و ... داشته باشد.

از آنجایی که مو نقش ویژه ای در زیبایی چهره افراد دارد هیچ کس تمایلی ندارد که دچار ریزش مو شود و تقریباً می توان گفت که داشتن موهای زشت و بد حالت از نداشتن مو خیلی بهتر است. راهکارها و روش های مراقبتی زیادی برای تقویت و پرپشت کردن موها وجود دارد. در ادامه به بررسی بهترین راهکارهای جلوگیری از ریزش موها و مراقبت از آنها پرداخته خواهد شد.

ریزش مو

علائم ریزش مو و شایع ترین دلایل آن

ریزش مو یکی از معضلاتی است که هم در آقایان و هم در خانم ها در سنین مختلف مشاهده می شود. به صورت میانگین هر فرد در طول شبانه روز 50 تا 100 تار از موهای خود را از دست می دهد که در حالت عادی باید این موها با موهای جدید جایگزین شوند تا تراکم موها ثابت بماند. در صورتی که این تعادل بین ریزش و رویش موها به هم بخورد یا رویش مجدد موها متوقف شود می توان گفت فرد دچار ریزش مو شده است.

از مهم ترین دلایل ریزش موها می توان به عواملی مانند عوامل ژنتیکی و هورمونی، رژیم غذایی نامناسب، مصرف برخی از داروها، شیمی درمانی، استرس و اضطراب، بارداری، ابتلا به بیماری های مختلف مانند بیماری های تیروئیدی و عفونت ها و ... اشاره کرد. کنده شدن راحت موها به هنگام کشیدن، جدا شدن تعداد زیادی از موها به هنگام شانه کردن یا بستن موها، ریختن موها بر روی بالشت و ... از شایع ترین علائم ریزش مو هستند.

راهکارهای جلوگیری از ریزش موها

همانطور که گفته شد ریزش موها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و افراد برای جلوگیری از ریزش موهای خود ابتدا باید دلایل اصلی را پیدا کنند و راه درمان آن را انتخاب کنند. از مهم ترین راهکارهای مراقبت از مو جلوگیری از ریزش آن می توان موارد زیر را عنوان کرد:

داشتن تغذیه مناسب برای تقویت موها

اهمیت تغذیه و خوراکی بر هیچ کس پوشیده نیست و تقریباً می توان گفت هر گونه عارضه و مشکل داخلی که در بدن انسان به وجود می آید حتماً به نوع تغذیه افراد ارتباط پیدا می کند به همین خاطر است که می گویند کسی که آشپز خوبی داشته باشد به دکتر نیاز پیدا نمی کند. موها مانند سایر اعضای بدن زنده هستند و نیاز دارند که تغذیه شوند. چنانچه مواد معدنی، ویتامین ها، پروتئین ها و... به اندازه کافی به آنها نرسد در نهایت منجر به تضعیف و ریزش آنها می شود.

 میزان سلامت و شادابی موها بازتاب رژیم غذایی هر فردی است. برای مراقبت بیشتر از موها و جلوگیری از ریزش آنها لازم است که فرد یک رژیم غذایی سالم داشته باشد و از مواد غذایی طبیعی استفاده کند. بسیاری از افراد که دچار مشکلاتی مانند چاقی یا لاغری هستند به صورت خودسر اقدام به استفاده از رژیم های مختلف غذایی می کنند که ممکن است عوارض مختلفی مانند ریزش مو داشته باشد. کاهش ناگهانی کالری می تواند یکی از اصلی ترین دلایل ریزش مو باشد بنابراین هر تغییری در رژیم غذایی افراد باید تحت نظر پزشک انجام شود تا مشکلات دیگری ایجاد نشود.

دوری از استرس و اضطراب بیش از حد

استرس و اضطراب به عنوان قاتل های خاموش اعضای بدن شناخته می شوند به صورتی که اثرات منفی بر روی تمام اعضای بدن از جمله موها خواهند گذاشت. موها از جمله اعضایی هستند که در کمترین زمان ممکن اثرات استرس را نمایش می دهند. تغییر رنگدانه های مو و سفید شدن آن و ریزش مو از عوارض استرس بالا می باشد. زمانی که فرد دچار استرس و اضطراب می شود تارهای موی او نازک شده و فعالیت فولیکول های مو برای ساخت تارهای جدید با اختلال مواجه می شود. کنترل استرس و اضطراب در کنار تغذیه مناسب می تواند نقش ویژه ای در کنترل ریزش مو و تقویت آن داشته باشد.

استفاده از شوینده ها و محصولات آرایشی مناسب

یکی دیگر از دلایل اصلی ریزش موها می تواند استفاده از شامپوهای نامناسب باشد. هر فردی می تواند نوع و جنس منحصر به فردی از موها را داشته باشد بنابراین لازم است که از شامپوهای مخصوص موهای خود برای شست و شوی آنها استفاده کند. همچنین تعداد دفعات شستن موها باید متعادل باشد شستن افراطی موها می تواند آسیب های زیادی به ریشه و بافت موها وارد کند. به صورت کلی استفاده از هر محصول شیمیایی مربوط به موها باید با توجه به جنس مو، سن فرد، شرایط و محیط زندگی و ... انتخاب شود. از دیگر محصولات آرایشی و بهداشتی که افراد برای حالت دادن به موهای خود استفاده می کنند می توان به اتوی مو و سشوار اشاره کرد.

 به صورت کلی باید گفت حرارت دشمن مو است و این دو وسیله نیز به وسیله حرارت باعث حالت دادن به مو می شوند؛ بنابراین لازم است که از اتوی مو سشوار به اندازه کافی استفاده شود و قبل و بعد از این محصولات از سرم ها و کرم های مخصوص استفاده شود. امروزه محصولات آرایش و بهداشتی از تنوع و تعدد بسیار بالایی برخوردار هستند و افراد برای خرید محصولات مراقبت از مو لازم است که دقت بسیار زیادی داشته باشند تا به سلامت موهای خود آسیب نزنند.

شانه کردن منظم موها و استفاده از شانه مناسب

شاید اینگونه به نظر برسد که استفاده از شانه هیچ تاثیری در جلوگیری از ریزش موها و تقویت آنها ندارد اما این تفکر کاملاً اشتباه است. استفاده از شانه می تواند کمک بسیار زیادی به سلامت، تقویت، جلوگیری از ریزش و پرپشت شدن موها بکند. زمانی که فرد موهای خود را شانه می کند موهایی که دچار ریزش شده اند جدا شده و فضای لازم برای رشد مجدد موهای جدید فراهم می شود. همچنین شانه کردن موها می تواند پوست سر را ماساژ دهد و با این کار گردش خون در پوست سر بالا رفته و اکسیژن رسانی به موها به شکل بهتری انجام می شود و در نهایت به شادابی و سلامت بیشتر موها کمک می کند.

 بهترین زمان برای شانه کردن موها بعد از بیدار شدن از خواب می باشد که موها در هم تنیده شده اند. همچنین شانه باعث می شود که گرد و غبار و ناخالصی ها از موها برداشته شوند و رشد بهتری داشته باشند. همچنین انتخاب شانه و برس مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانطور که گفته شد انواع مختلفی از موها وجود دارد و افراد باید بر اساس نوع و جنس موهای خود شانه مناسب را انتخاب کنند تا باعث آسیب به موها نشود.

شانه زدن مرتب مو

اصلاح و کوتاه کردن مستمر موها

هر چقدر هم که فرد از موهای زیبا، پر پشت و درخشانی برخوردار باشد بعد از مدتی ممکن است که دچار مشکلاتی مانند موخوره، شکستگی، شوره و ... شود که در نهایت ممکن است به ریزش موها ختم شود. اصلاح مناسب موها می تواند کمک زیادی به افراد برای داشتن موهایی سالم و شاداب بکند. به صورت کلی لازم است که هر 2 – 3 ماه یک بار موها کوتاه و اصلاح شوند تا سالم تر و شاداب تر شوند و از ریزش آنها جلوگیری شود.

خوردن آب کافی و مراقبت از موهای خیس

نوشیدن آب کافی می تواند کمک زیادی به سلامت تمام اعضای بدن خصوصاً موها بکند. هر چقدر که آب کافی به موها برسد میزان سلامت و شادابی آنها افزایش پیدا می کند. همچنین مراقبت از موهای خیس می تواند بسیار مهم باشد. به هیچ عنوان نباید با موی خیس خوابید. همچنین استفاده از حوله برای خشک کردن موهای خیس باید به آرامی انجام گیرد چون موها بعد از شست و شو به شدت آسیب پذیر می شوند.

تنوع دادن به مدل موها، ماساژ دادن پوست سر، استفاده از مکمل های تقویتی، استفاده از لوازم جانبی ایمن (گیره، کلیپس و ...)، استفاده کمتر از رنگ مو، دکلره و ...، دوش نگرفتن با آب داغ، عدم استفاده از مواد فرم دهنده طولانی مدت و ... از دیگر نکات مراقبتی موها می باشد که از ریزش آن جلوگیری می کند. در سایت زیبا شهر مقاله ای با عنوان پاسخ 10 سوال مهم درباره کراتین و بوتاکس مو منتشر شده است که می تواند اطلاعات جامع و کاملی در مورد مراقبت از مو و تقویت آن به کاربران ارائه کند.

استفاده از بوتاکس مو برای تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن

چنانچه فرد تمام نکات و قواعد مراقبت از مو را رعایت کند اما باز هم دچار ریزش مو یا عارضه هایی مانند شکستگی و عدم رشد مناسب باشد می تواند از روش های دیگری برای تقویت موهای خود استفاده کند. بوتاکس مو یکی از بهترین روش های احیا و خوش حالت کردن موها می باشد. این روش یک روش طبیعی است و در آن فرد می تواند با استفاده از آمپول هایی که حاوی انواع مواد لازم مانند لیپیدها، ویتامین ها و پروتئین ها و آمینواسیدها می باشد موهای خودش را تقویت کند. این روش می تواند برای تمامی انواع موها به کار برود.

بوتاکس مو

 البته باید توجه داشته که میزان ماندگاری بوتاکس از 2 تا 4 ماه است که بستگی زیادی به نحوه مراقبت های بعد از بوتاکس دارد، از این رو یک روش گران قیمت است و لازم است که به صورت مداوم تکرار شود. افراد می توانند با خرید بوتاکس مو ارزان و البته با کیفیت به خوبی موهای خودشان را تقویت کنند.

سخن پایانی

ریزش مو یکی از دغدغه هایی است که همه افراد در سنین مختلف با آن دست و پنجه نرم می کنند. ریزش مو می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند تغییرات هورمونی، تغذیه نامناسب، استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی بی کیفیت، استرس و اضطراب و ... باشد. راهکارها و روش های مختلفی برای محافظت از مو و جلوگیری از ریزش آن وجود دارد و علاوه بر آنها افراد می توانند از بوتاکس مو برای تقویت موهای خود استفاده کنند که یک روش طبیعی و ماندگار است.

 فروشگاه محصولات تخصصی مو زلفان یکی از معتبرترین سایت های فروشگاهی در حوزه محصولات مراقبتی مو است که می تواند با کیفیت ترین محصولات از جمله کراتین و بوتاکس مو را با مناسب ترین قیمت و در کمترین زمان ممکن به مشتریان ارائه کند.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود