زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

8 نکته برای برقراری ارتباط موثر در یک محیط حرفه ای

دوره گوگل ادز

8 نکته برای برقراری ارتباط موثر در یک محیط حرفه ای

8 نکته برای برقراری ارتباط موثر در یک محیط حرفه ای

نحوه برقراری ارتباط در محیط حرفه ای بسیار مهم است. کسب موفقیت در محیط کار به توانایی فرد در برقراری ارتباط بستگی دارد. ارتباط غیرموثر باعث کاهش همکاری و هماهنگی، کاهش بازدهی، تنش های درونی، شایعات و بدگویی، افزایش ترک کار و غیبت از کار می شود. حال چطور می توان ارتباطی خوب، روشن و موثر برقرار کنید؟

در ادامه 8 نکته برای برقرای و حفظ یک ارتباط خوب و موثر را با هم مطالعه کنیم:

1. ارتباط رو در رو داشته باشید

بیشتر به ارتباط رو در رو با همکاران و مقامات مافوق روی بیاورید و روی انتقال پیام از طریق تابلو اعلانات، یادداشت، ایمیل یا هر شکل ارتباطی نوشتاری دیگر تکیه نکنید. در مکالمه ی رو در رو، اعتماد بهتر و سریع تر ایجاد می شود.

شنونده ی خوبی باشید

2. شنونده ی خوبی باشید

رمز یک ارتباط  موثر، شنونده ی خوبی بودن است. هنگامی که دیگران صحبت می کنند به آن ها احترام بگذارید، حرف شان را قطع نکنید و فرصت بدهید تا منظور خود را بیان کنند، آن چه را می گویند خلاصه و تکرار کنید، هنگامی که هنوز فرد در حال صحبت کردن است پاسخ های تان را آماده نکنید، ایمیل تان را چک نکنید یا برگه های کاغذ کارتان را زیر رو نکنید و سعی کنید به چشمان طرف مقابل نگاه کنید.

3. واضح صحبت کنید

واضح و روشن صحبت کنید و از عبارت های مناسب استفاده کنید، اگر گفته های تان مشکل باشد، ممکن است دیگران منظورتان را اشتباه برداشت کنند. به خصوص درباره ی انتظارات و تعاملات تان صریح و واضح صحبت کنید.

4. شش دانگ حواستان به گفته های طرف مقابل باشد

طرز فکر و گفته های افراد را با بیان متفاوتی دوباره بازگو کنید، این کار نه تنها به آن ها اطمینان می دهد که حرف های شان را فهمیده اید، بلکه نشانه ی اهمیت دادن بیشتر به مطالبی است که گفته اند.

5. مثبت برخورد کنید

برخورد مثبت خود را حفظ کنید تا افراد به آن چه می گویید علاقه مندتر شوند.

6. به موقع واکنش نشان دهید

واکنش نشان دهید و واکنش دیگران را هم درک کنید. هر کسی احتیاج دارد که بداند چه موقع کار را خوب انجام داده است و چه موقع احتیاج به بهبود آن دارد. به شخص باز خورد بدهید و همیشه به کار انجام شده انتقاد کنید نه به خود شخص.

عصبانیت را کنار بگذارید

7. عصبانیت را کنار بگذارید

عصبانیت شما را از مسیر رسیدن به موفقیت دور می کند! اگر عصبانی هستید، قبل از سخن گفتن لحظه ای سکوت کنید. وقفه ای ایجاد کنید، تا شمارد 10 بشمارید، قدم بزنید. هر کاری حس می کنید به شما آرامش می دهد، انجام دهید. سپس قبل از این که کاری بکنید، بنشینید و فکر کنید که چگونه می خواهید به موقعیت نگاه کنید.

موثق صحبت کنید

8. موثق صحبت کنید

موثق و معتبر صحبت کنید. با حرف ها و عملکردهای تان ثابت کنید که به اصول رفتار حرفه ای متعهد هستید. این امور فضایی از اعتماد و رو راست بودن با دیگران را ایجاد می کند.

حرف پایانی

به خاطر داشته باشید که در شروع رابطه باید هم کیفیت و هم کمیت آن را در نظر بگیرید.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود