زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چیزهایی که هرکس باید درباره ی دیگران بداند

چیزهایی که هرکس باید درباره ی دیگران بداند

چیزهایی که هرکس باید درباره ی دیگران بداند

دانستن این که افراد چه چیزهایی نیاز دارند یا می خواهند، کلید درک آنان است. اگر بتوانید آن ها را درک کنید، بر آن ها اثر گذاشته و می توانید در زندگی شان تاثیری مثبت بگذارید. آنچه را از درک انسان ها می دانم می توان در قالب فهرست زیر جمع بندی کرد.

1. برای کسی اهمیت ندارد که شما چقدر می دانید

برای کسی اهمیت ندارد که شما چقدر می دانید، مهم آن است که بداند چقدر به او اهمیت می دهید. همین که افراد بفهمند برای شما مهم اند و شما به آن ها اهمیت می دهید، نظر و احساسشان نسبت به شما تغییر خواهد کرد. البته نشان دادن این که برای افراد اهمیت قایلید، همیشه هم آسان نیست. دیگران، سازنده ی بهترین زمان ها و ارزشمندترین خاطرات شما هستند، همان گونه که عامل سخت ترین، دردناک ترین و غمناک ترین آن ها نیز به شمار می آیند. دیگران، بزرگترین ثروت و در عین حال بزرگترین فقر شما هستند. در این میان، مهم ترین چیز آن است که بدون توجه به سایر مسائل همیشه برای آن ها ارزش قایل شوید.
جان ماکسول (John Maxwell) می گوید : من به یک طرز فکر روشن بینانه با عنوان « فرمان های رهبری به ظاهر متناقض» رسیدم که بیانگر این امر است : « بیشتر مردم، غیر منطقی، غیر معقول و خودمحورانه رفتار می کنند؛ اما در هر حال آن ها را دوست بدار. »

اینک به جملات زیر توجه کنید :

 • اگر کارهایت را به خوبی انجام دهی، ممکن است تو را به ریاکاری متمم کنند؛ اما در هر حال تو کارت را درست انجام بده.
 • اگر فرد موفقی باشی، دوستانی درغین و دشمنانی راستین خواهی یافت؛ اما در هر حال موفق باش.
 • ممکن است کار خوبی که امروز انجامش می دهی فردا فراموش شود؛ اما در هر حال تو کار خوب را انجام بده.
 • ممکن است صداقت و راستی موجب آسیب تو شود؛ اما در هرحال راستگو و صریح باش.
 • ممکن است بزرگترین مردان با بهترین اندیشه ها را افرادی کوچک و حقیر و با عقایدی پست سرنگون کنند. با وجود این در هر صورت بزرگ بیندیش.
 • مردم از تازه واردها استقبال می کنند؛ اما همچنان دنباله رو قدیمی ها هستند. با وجود این هر چند یک بار مثل یک تازه وارد عمل کن.
 • ممکن است آنچه را سال ها زمان صرف ساختنش کرده ای یک شبه خراب شود. با این وجود در هر شرایطی به ساختن آن بپرداز.
 • مردم واقعاً به کمک نیاز دارند، اما ممکن است پس از این که کمکشان کردی به تو حمله کنند. با جود این تو به آنها کمک کن.
 • آنچه برایت ارزشمند است به دنیا هدیه می کنی و در عوض لگدی دریافت می کنی، با وجود این بهترین چیزهایی را که داری بذل کن.
 • زمانی که عالی بودن ممکن است، خوب بودن هرگز کافی نیست.
 • این راه صحیح برخورد با مردم است، چرا که شما هرگز نمی دانید کدام یک از افراد موثر در زندگی تان، برخواهد خاست و تغییری در زندگی شما و دیگران ایجاد خواهد کرد.

2. همگان به کسی نیازمندند

برخلاف باور عموم، واژه ای به نام مرد یا زن خودساخته وجود ندارد. همه ی افراد نیازمند دوستی، تشویق و کمک به یکدیگر هستند. آنچه انسان های به تنهایی به دست می آورند، در مقابل آنچه با همراهی و همدلی یکدیگر کسب می کنند بسیار کم و ناچیز است. در ضمن کارهایی که با همراهی دیگران انجام می شود، احساس رضایت خاصی نیز به دنبال دارد، چرا که تکروها بیشتر مواقع افرادی شادمان نیستند.
حضرت سلیمان برای قوم بنی اسرائیل ارزش کار گروهی را این گونه بیان می کند:
دو نفر بهتر از یکی است چرا که دو نفر نتیجه ی بهتری از کارشان می گیرند. اگر یکی از آن ها بر زمین بیفتند،دوستش می تواند او را در برخاستن کمک کند. اما به حال کسی افسوس بخورید که بر زمین می افتد و هیچ کس نیز نباشد تا او را یاری کند. همچنین اگر دو نفر در کنار هم بخوابند گرم می مانند؛ اگر چه ممکن است یک نفر بسیار نیرومند باشد. دو نفر می توانند در مقابل او مقاومت کنند. سه شاخه در کنار هم به راحتی شکسته نخواهد شد.

همگان به کسی نیاز دارند که کنارشان باشد و یاری شان دهد و چنانچه با درک این موضوع به کسی قصد کمک داشته باشیید و نیت شما همدلی باشد، زندگی خود و نیز آنان را تغییر خواهید داد.

3. همه می توانند کسی باشند، به شرط آن که کسی آن ها را درک و باور کند

اگر به کسی باور داشته و درکش کنید، او به جایی می رسد و کسی می شود و برای این کار به زحمت زیادی نیاز نیست. کارهای کوچکی که در زمان مناسب و با قصد و نیت مثبت انجام می شود موجب تغییراتی بزرگ در زندگی خود و دیگران می شود. آخرین بار که کاری خاص انجام دادید تا طرف مقابلتان احساسی زیبا را تجربه کند چه زمانی بوده است؟ هزینه ی مورد نیاز برای این کار نسبت به نتیجه اش بسیار ناچیز است. همه ی کسانی که می شناسید و همه ی کسانی که ملاقات می کنید و با آن ها در ارتباط هستید برای تبدیل شدن به شخصی مهم در زندگی دیگران، توانایی بالایی دارند. تمام چیزی که به آن نیاز دارند، تشویق شما و ایجاد انگیزه در جهت رسیدن به توان بالقوه شان است.
هیچ گاه احساس کسی را دست کم نگیرید، چون نمی دانید برای ابراز آن به شما چقدر شهامت به خرج داده است.

4. کمک به یک نفر فقط او را تحت تاثیر قرار نمی دهد، بلکه اثری فراگیر دارد

نکته ی آخری که باید درباره ی درک طرف مقابل بدانید این است که وقتی به کسی کمک می کنید در حقیقت روی افراد بسیاری اثرگذار بوده اید. موهبتی که به کسی ارزانی می دارید، در واقع در زندگی انسان های بسیاری جریان پیدا می کند. این گونه تاثیر و نفوذها، به طور طبیعی به صورت تصاعدی افزایش می باید. حتی خود شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، چون وقتی به دیگران کمک می کنید و نیت تان خوب است، بیش از آنچه داده اید دریافت خواهید کرد. بیشتر مردم چنان خالصانه از افرادی که به آن ها حسی خوب بخشیده اند قدردانی می کنند که باورنکردنی است.

دیگران را درک کنید

درک دیگران، یک انتخاب است. درست است که بعضی افراد از توانایی درک احساس یا فکر دیگران برخوردارند، حتی اگر شما به طور غریزی این گونه نباشید می توانید قابلیت حس همکاری و همدلی با دیگران را در خود پرورش دهید.

همه ی افراد قادرند دیگران را درک کنند و در آن ها انگیزه ایجاد ککند و دست آخر آنان را تحت تاثیر قرار دهند.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود
  تعداد نظرات (2)
  1. بسیار مفید بود در 29 مرداد 1397
   ممنونم از مطالب خوب تون
   از اغلب بخش های سایت بهره بردم ممنون
   پاسخ
   1. مجید حسین زاده
    مجید حسین زاده در 29 مرداد 1397
    خواهش می کنم و خوشحالم که براتون مفید بوده.
    پاسخ