زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چگونه مشوق دیگران باشیم و به آنها انگیزه دهیم؟

چگونه مشوق دیگران باشیم و به آنها انگیزه دهیم؟

چگونه مشوق دیگران باشیم و به آنها انگیزه دهیم؟

چگونه مشوق افراد دیگر باشیم و آنها را تشویق کنیم؟ آیا تشویق و ایجاد انگیزه در دیگران به خودمان نیز کمک می کند؟ همه تشویق شدن را دوست دارند و وقتی انرژی مثبت فردی را می بینید که با حرف ها و کارهای شما اشتیاق پیدا کرده شما هم خوشحال شده و انرژی کسب می کنید.

اگر افراد را پیش از نشان دادن توانایی خود باور کنیم، در آن ها ایجاد انگیزه نموده و در دستیابی به توانایی هایشان یاری گر هستیم.

تشویق کردن دیگران چه اهمیتی دارد؟

تشویق کردن باعث بهبود روابط و نزدیک شدن افراد بهم می شود. وقتی کار مورد نظر به اتمام می رسد افراد بابت تشویق شدن از طرف مخاطب، سپاسگذار خواهند بود و در این بین احساسات مثبت و زیبایی بین افراد شکل می گیرد.

درباره تاثیر تشویق کردن اینطور باید بگوییم زمانی که زمین افتاده اند، تشویق موجب ایستادن آنها و زمانی که دلسرد شده اند، موجب دلگرمی شان می شود. یک مشوق خوب باید مردم را به بهترین ها فراخواند و آنها باور کند. درحقیقت اطمینان به مردم، اساس برقراری ارتباط مثبت و حفظ آن است که در دنیای امروز ما کمیاب و نادر است.

روش های انگیزه دادن به دیگران

برای اینکه بتوانید به دیگران انگیزه بدهید، باید از ویژگی های خاصی برخوردار باشید. آیا دوست دارید برای جبران انگیزه ی مثبتی که از فردی دریافت کرده اید، خودتان نیز به بهتر شدن اطرافیا‌ن تان کمک کنید و به آنها انگیزه بدهید؟ در این مقاله با 10 روش ساده برای انگیزه دادن به دیگران آشنا می شوید.

1. لبخند زدن

تشویق دیگران با یک لبخند هم، معنی پیدا می کند. زمانی که فردی در مورد چالشی که در زندگی اش وجود دارد با ما گفتگو می کند، ممکن است راه حل مناسبی در مورد اینکه چگونه دیگران را تشویق کنیم به ذهنمان نرسد. شاید هم حال و هوای خودمان به صورتی نباشد که بتوانیم فرد را تشویق کنیم. فقط لبخند زدن می تواند چاره کار باشد لبخند زدن در حین مکالمه، انرژی مثبتی را برایش به وجود می آورد. این لبخند نشانه تایید و تصدیق وی و همچنین عنصری دلگرم کننده برای او می باشد.

2. نقاط قوت را یادآوری کنیم

بعضی افراد، هنگامی که در حال انجام کاری هستند، ممکن است با ترس هایی روبرو شوند و به نحوی متزلزل شوند. برای تشویق و انگیزه دادن، کافی است نقاط قوت آن ها را یادآوری کنیم. افراد در شرایط سخت از یاد می برند که در مشکلات قبلی با استفاده از چه خصوصیات درونی توانسته اند چالش زندگی شان را برطرف کنند. حال چند کلمه صحبت در مورد قابلیت ها و نقاط قوت آن ها می تواند بهترین تشویق باشد و انگیزه ای برای ادامه دادن برایشان به وجود آورد.

3. تشویق در حین مکالمه یا معرفی فرد به دیگران

گاهی وقت ها برای تشویق فردی، به جای اینکه نقاط قوت او را مستقیم به خودش گوشزد کنیم، می توانیم در مکالمه های روزانه، و همچنین معرفی فرد به شخصی دیگر، از قابلیت های او نیز نکاتی را بگوییم . در این وضعیت این احساس در فرد به وجود می آید که ما با چه زاویه دیدی او را مشاهده می کنیم. شنیده شدن نقاط قوت فرد از زبان ما به یک شخص دیگر نوعی تشویق بسیار اثر گذار است. افراد در این وضعیت، درک و دید بهتری از خود را در می یابند و توانمندی را در وجود خود حس می کنند.

4. همان لحظه تشویق کن

تشویق کردن خجالت ندارد. صبر نکنید. در وقفه ای که به وجود آمده است، هیجان و احساس مثبتی که در جریان می باشد کم رنگ می شود. همان لحظه تشویق کنید. نگذارید احساساتی مانند خجالت کشیدن، یا منتظر ماندن برای لحظه ای بهتر، سد تشویق کردن شما بشود.

5. جستجو در اشتباهات افراد را متوقف کنید

به دنبال پیدا کردن اشتباه افراد و سپس گفتن کار درست نباشید. همه ما اشتباه می کنیم. اینکه چگونه دیگران را تشویق کنیم، نیاز به کلمات با بار مثبت دارد و جستجو در اشتباهات دیگران چنین گزینه ای را ندارد. دیگران را برای این تشویق می کنیم که احساس بهتری نسبت به خودشان، در مواجه شدن با مسائل پیدا کنند و با خرده گرفتن از آن ها این احساسات شکل نمی گیرد.

6. تشویق کردن از طریق هدیه دادن

یک روش برای اینکه چگونه دیگران را تشویق کنیم، هدیه دادن است. هدیه باعث شگفت زده شدن افراد می شود. هدیه می تواند یک شی کوچک، یا از لحاظ مالی، کم قیمت باشد اما با ارزش است و یک پشتوانه احساسی نیرومند برای ادامه دادن و موفق شدن است. هدیه دادن یک شاخه گل، یکی از بهترین روش ها برای تشویق کردن فرد می باشد.

7. تشویق کردن از طریق نامه نوشتن

در عصر امروز، دنیای دیجیتال، سراسر زندگی ما را فرا گرفته است. بیشتر نوشته های ما از طریق برنامه های پیامک رسانی به دست اشخاص می رسد و دیگر سمت نامه نوشتن نمی رویم. اما نوشتن نامه با دستخط خود، برای تشویق یا هر نوع ارتباط دیگری مثل هدیه دادن می ماند. بار احساسی مثبت برای دیگران به وجود می آورد و هیجانات جالبی را در حین خواندن نامه تجربه می کنند. اگر می خواهید فردی را تشویق کنید، می توانید نامه ای برایش بنویسید. این کار، هم هدیه ای برای فرد است و هم انگیزه او را دوچندان می کند

8. جشن بگیرید

برای پیروزی مقطعی فرد، جشنی بگیرید و او را برای ادامه دادن، تشویق کنید. نیازی نیست بزرگنمایی کنید. رفتن به یک کافه و نوشیدن قهوه در کنارش، یک جشن به حساب می آید. شاید خرید کمی شیرینی در مسیر برگشت به خانه یا درست کردن دسری که مورد علاقه اش است را انتخاب کنید. شما او را بابت این پیروزی مقطعی ستایش می کنید و نشان می دهید برای ادامه دادن کاری که در حال انجام آن است اهمیت قائلید.

9. شنونده خوبی باشید

همه مردم به صحبت کردن با دیگران نیاز دارند. هر کسی در طول زندگی خود در موقعیتی قرار می گیرد که به واسطه حرف زدن با یکی از اطرافیان خود انرژی، اشتیاق و انگیزه کسب می کند. بنابراین اگر به فکر یادگیری راه های انگیزه دادن به دیگران هستید باید برای آن ها شنونده خوبی باشید. به حرف هایشان توجه کنید، عکس العمل نشان دهید، به جای مهم جلوه دادن کارهای خودتان به اقدامات آن ها اهمیت داده و موجب افزایش انگیزه اطرافیان خود شوید.

10. حضور داشته باشیم

مواقعی پیش می آید شخصی که می خواهیم او را تشویق کنیم، فقط و فقط نیاز به حضور ما در کنارش را دارد. نه کلامی و نه هدیه ای می خواهد. همین که در مواجه شدن به چالش زندگی خود، حضور ما را در کنار خود حس کند کافی است. این حضور نیاز به درک شرایط شخص و همراه شدن با احساساتی است که در حال تجربه آن است. او شما را بدون هیچ کلامی پشتوانه خود می بیند و همین باعث تشویق او می شود.

حرف پایانی

برای پیشرفت در زندگی، دستیابی به خواسته ها و رسیدن به اهداف باید انگیزه کافی داشته باشید. بدون انگیزه نمی توانید به موقع و به طور کامل اقدامات لازم را انجام دهید. همه ما باید راه های انگیزه دادن به دیگران را یاد بگیریم و از آن ها استفاده کنیم. از این طریق زنجیره انگیزه دادن قطع نشده و شرایط بهتری فراهم می شود.

    کانال تلگرام زوم لایف

    فعالیتم در اینترنت از سال 86 با وبلاگ شروع شد و دو سال بعد اولین سایت مجله‌ایم رو راه‌اندازی کردم. به‌دلیل علاقه زیاد به تولید محتوای کاربردی و سئو، روی سایت‌های زیادی فعالیت داشتم. در حوزه کاری به دیجیتال مارکتینگ، کدنویسی، مشاور و توسعه کسب وکار علاقمندم.

    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی‌شود