زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چگونه مشوق دیگران باشیم؟

دوره گوگل ادز

چگونه مشوق دیگران باشیم؟

چگونه مشوق دیگران باشیم؟

اگر افراد را پیش از نشان دادن توانایی خود باور کنیم
در آن ها ایجاد انگیزه نموده و در دستیابی به توانایی هایشان یاری گر هستیم

همه تشویق شدن را دوست دارند. زمانی که زمین افتاده اند، تشویق موجب ایستادن آنها و زمانی که دلسرد شده اند، موجب دلگرمی شان می شود. یک مشوق خوب باید مردم را به بهترین ها فراخواند و آنها باور کند. درحقیقت اطمینان به مردم، اساس برقراری ارتباط مثبت و حفظ آن است که در دنیای امروز ما کمیاب و نادر است.
اینک به چهار حقیقتی که درباره ی ایمان به انسان ها وجود دارد نگاهی بیندازید:

1. بیشتر مردم به خود ایمان ندارند

به نقل از جان ماکسول: چند وقت پیش داستانی از سری داستان های مصور جف مک نلی (Jeff MacNelly) می خواندم، شخصیت اصلی آن، شو ، یک ویراستار بداخلاق روزنامه بود که در محل پرتاب توب بیسبال ایستاده بود. بازیکنی که باید توپ را از او دریافت کند به او میگوید: «به پرتاب بلندت ایمان داشته باش.» کمی بعد شو میگوید: «گفتن این حرف برای اون راحته؛ اما وقتی کار به ایمان داشتن به خودم می رسه، یک کافر مطلق می شوم.»
آنچه انسان های امروز تجربه می کنند همین است. آنها در باور خود به مشکل دچارند و می پندارند موفق نخواهند شد. حتی اگر در انتهای تونل نوری ببینند فکر میکنند به یقین یک قطار است که به طرف آنها می آید، نه نوری به سوی روشنایی و نجات!

آنها در قبول هر مسئولیتی، همیشه مشکلات را می بینند؛ اما در حقیقت مشکلات به ندرت موجب شکست می شوند، حال آن که اغلب عدم ایمان به خود سرچشمه ی شکست است. با کمی اعتماد به نفس و ایمان به خود می توان دست به کارهایی خارق العاده زد، درحالی که بدون این عامل، اوقاتی بسیار سخت را خواهند گذراند.

2. اغلب افراد، کسی را که به آن ها ایمان داشته باشند در کنار خود ندارند

جیمز کلر (James Keller) در کتاب فقط برای امروز داستانی را نقل میکند: «گل فروشی دوره گرد، کسب و کارش کساد بود. ناگهان ایده ای به ذهنش خطور کرد. او تابلویی کنارش نصب کرد که بر آن نوشته بود: «این گل یاس در طول روز به شما احساسی ارزشمند بودن می بخشد تنها در ازای مبلغ ده سِنت!» با این کار فروشش زیاد شد.
در جامعه ی امروز ما اغلب مردم احساس تنهایی می کنند. آن احساس قوی اجتماعی بودن که انسان ها از آن لذت می برند به ندرت بین مردم دیده می شود و اغلب افراد از حمایت خانواده ای که سی یا چهل سال پیش پشتوانه ی محکمی برای فرد بوده اند برخوردار نیستند. برای مثال به گفته ی بیل گلاس (Bill Glass) : «والدین 90 درصد از زندانیان هنگام رشدشان به آنها گفته بودند که تو روزی به زندان خواهی افتاد.» برخی از والدین به جای این که به فرزندان خود بیاموزند چگونه به خود اطمینان داشته باشند و عزت نفس آنها را بالا ببرند، روح آنها را تخریب می کنند. از نظر اغلب مردم حتی نزدیک ترین کسان آن ها هم باورشان ندارند و از آنها حمایت نمی کنند.

پس جای شگفتی نیست که حتی چیزی به کوچکی یک شاخه گل نیز بتواند به عنوان یک وسیله ی روحیه بخش، رویکرد فرد را نسبت به روزی که در پیش دارد، تغییر دهد.

3. اغلب افراد متوجه می شوند چه کسانی به آن ها ایمان دارند

مردم به خوبی تشخیص می دهند که افراد چه هنگام به آنها ایمان دارند و حتی می فهمند که اعتماد و ایمانشان واقعی است یا ساختگی و درواقع، ایمان داشتن به یک فرد می تواد زندگی او را تغییر دهد. رابرت شولر (Robert Shuller)، یکی از مبلغان مذهبی، در کتاب خود با عنوان حرکت به جلو با تفکر، درباره ی آن که چگونه واقعه ای در کودکی زندگی اش را تحت تأثیر قرار داده است داستانی جالب بیان می کند.

این واقعه هنگامی رخ داد که عمویش ایمان خود را به او از طریق سخنان و اعمالش نشان داد:
اتومبیل او از پشت نرده های رنگ نشده گذشت و در انبوهی از گردوغبار تابستانی جلو در ورودی ایستاد. من با پاهای برهنه دویدم و عمویم را تماشا می کردم که از اتومبیل خود خارج می شد. او بلند قد، خوش تیپ و به طور باورنکردنی سرزنده و پرانرژی بود. پس از سال ها زندگی در کشور چین آمده بود تا از مزرعه ی ما در آیوا دیدن کند. او به طرف در ورودی دوید و مرا که 4 سال بیش نداشتم بغل کرد. از ته قلب می خندید و می گفت: «فکر کنم تو رابرت باشی، فکر می کنم روزی فردی بزرگ خواهی شد.» آن شب من با خدای خود خلوت کردم و گفتم: «ای خدای عزیز کاری کن بزرگ شوم تا به فردی دیندار تبدیل شوم.» اعتقاد دارم که خداوند همان شب مرا به کسی تبدیل کرد که ایمانی راسخ به احتمالات داشت و مطمئن بود هر کاری با هدف و برنامه ریزی امکان پذیر می شود.

همیشه به خاطر بسپارید که هدف شما این نیست تا افراد را وادارید از شما به بزرگی یاد کنند، بلکه مهم آن است که آنها را وادارید تا از خودشان به بزرگی یاد کنند. اگر به آنها ایمان داشته باشید، آنها همان کار را می کنند که شما می خواهید.

4. اغلب افراد هر کاری می کنند تا در سطح ایمانی که به آن ها دارید زندگی کنند

مردم خود را بالا می کشند تا در سطحی قرار بگیرند که شما توقع دارید. اگر به آنها شک داشته باشید خود را در سطحی متوسط به نمایش می گذارند؛ اما اگر به آنها ایمان و انتظار داشته باشید که خودشان را خوب نشان دهند، حداکثر تلاش خود را می کنند تا بهترین باشند و در این بین هر دو بهره ی کافی خواهید برد.
جان اچ. اسپالدینگ (John H.Spalding) این نظریه را این گونه بیان می کند: «کسانی که به توانایی ما ایمان دارند، بیش از آن که در ما انگیزه ایجاد کنند، اثربخش هستند.» آن ها برای ما فضایی را به وجود می آورند که در آن موفقیت ساده تر است.

امیدواریم این برای شما مفید بوده باشد. لطفاً نظرات و پیشنهادات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود