زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

درمان منافذ باز پوست صورت با 12 روش خانگی

درمان منافذ باز پوست صورت با 12 روش خانگی

درمان منافذ باز پوست صورت با 12 روش خانگی

اگر منافذ پوست شما بزرگ است و می‌خواهید برای کوچک شدن آنها کاری انجام دهید از روش‌‌های خانگی که در ادامه توضیح دادیم استفاده کنید. این روش‌های خانگی برای بستن و درمان منافذ باز پوست وجود دارد. اگر می‌خواهید منافذ پوست خود را بدون عوارض و با روش‌های خانگی از بین ببرید، در ادامه با زوم لایف همراه باشید.

منافذ باز پوست چیست؟

اگر به پوست برخی افراد نگاه کنید، روزنه‌های بسیار ریزی را روی آن مشاهده خواهید کرد که یکدست بودن و زیبایی پوست آن‌ها را از بین برده است. این روزنه‌ها همان منافذ پوست هستند که گشاد شده‌اند و روی پوست به رنگ تیره دیده می‌شوند.

بسیاری از زنان و مردان از عارضه‌ای به نام "باز شدن منافذ پوست" رنج می‌برند. علت اساسی بروز این عارضه، التهاب‌های ناشی از جوش‌های سرسفید (جوش جوانی) است. به همین دلیل است که اینگونه التهاب‌ها را باید سریعاً درمان کرد تا باعث بروز ضایعات عمقی پوست نشود. اگر دچار عارضه جوش جوانی هستید، سریعاً به فکر درمان باشید زیرا احتمال دارد به عارضه منافذ باز پوست مبتلا شوید.

جوش و منافذ باز پوست

علت باز شدن منافذ پوست چیست؟

قبل از اینکه روش‌های درمان منافذ باز پوست را توضیح دهیم، در ابتدا بهتر است دلایل باز شدن منافذ پوست را بدانیم. باز شدن منافذ پوست 2 علت دارد:

 • علت اول باز شدن منافذ پوست ارث یا ژنتیک است. بعضی از افراد بطور سرشتی منافذ بازتری دارند وبخصوص در هنگام بلوغ به علت تغییرات هورمونی که ترشحات چربی پوست بیشتر می‌شود این حالت بیشتر بروز می‌کند. این افراد معمولا پوست چرب دارند ولی مواردی هم وجود دارد که پوست شخص خشک بوده ولی منافذ پوست باز است.
 • علت دوم باز شدن منافذ پوست استفاده بیش از حد از کرم‌های چرب کننده یا کرم پودر وسایر مواد آرایشی می‌باشد که به علت اینکه این مواد سطح پوست ومنافذ را می‌بندند سبوم ترشح شده از پوست نمی‌تواند از سطح آن خارج شود لذا منافذ پوست گشاد وباز می‌شود تا بتواند سبوم زیر پوست را به سطح پوست برساند.

در خیلی موارد جوش‌های زیر پوستی بصورت آکنه‌های سرسفید یا سر سیاه هم ایجاد می‌شود، لذا در این موارد اکیدا توصیه می‌شود که کمتر انواع کرم‌های آرایشی وچرب کننده استفاده کنند واگر نیاز دارند از کرم‌های آرایشی مناسب وفاقد چربی استفاده کنند. در افرادی هم که پوست خشکی دارند یا کرم پودر خوب روی پوست پخش نمی‌شود می‌توانند کرم‌های مرطوب کننده کم چرب قبل از پخش کرم پودر استفاده نمایند.

درمان‌ خانگی عارضه منافذ باز پوست

چگونه منافذ باز پوست را درمان کنیم؟

روش‌های متعددی برای درمان منافذ باز پوست وجود دارد که می‌تواند شما را در درمان این عارضه یاری دهد. عارضه منافذ باز پوست را می‌توان به روش لایه برداری درمان کرد. بدین منظور پوست خود را هر شب قبل از خواب با صابون گوگرد شستشو دهید. سپس محل عارضه را به آرامی با روغن گندم ماساژ دهید. پس از گذشت دو هفته، تاثیر این روش را خواهید دید.

در ادامه با چند روش درمان خانگی منافذ با پوست همراه ما باشید.

1. استفاده از گلاب و نشاسته

برای بستن منافذ باز پوست صورت، یک پیمانه گلاب را با یک چهارم پیمانه نشاسته مخلوط کنید و سپس روی شعله حرارت کمی داده و مخلوط کنید. پس از سرد شدن معجون می‌توانید آن را روی پوست بگذارید. صبر کنید تا معجون کاملا خشک شود انگاه پوست را با آب ولرم شستشو دهید. حداقل هفته‌ای چند بار این روش را اجرا کنید تا شاهد تغییرات شگرف آن شوید.

2. آلوئه‌ورا برای ترمیم منافذ پوست

ژل آلوئه‌ورا منبع غنی ویتامین‌هایی است که به ترمیم پوست و رفع آثار لکه و منافذ باز پوست کمک می‌کند. از بابت استفاده از این گیاه بر روی پوست حود نگران نباشید زیرا آلوئه‌ورا همچون یک مرطوب کنند طبیعی و شگفت انگیز با پوست شما رفتار می‌کند. فراورده‌های حاوی آلوئه‌ورا را می‌توان در داروخانه‌ها یافت اما آلوئه‌ورای تازه مناسب‌تر است. گیاه آلوئه و را را می‌توان در یک ظرف معمولی و بدون نیاز به مواد شیمیائی پرورش داد.

روش استفاده:
آلوئه‌ورای مناسب برای رفع آثار جوش جوانی را انتخاب کنید. قطعه کوچکی از برگ را بریده و پوسته آن را جدا کنید تا به ژل آلوئه‌ورا دست یابید. این ماده را با ملایمت روی پوست خود بمالید. برای کسب بهترین نتیجه، اجازه دهید تا ژل به مدت حداقل 30 دقیقه روی پوست شما باقی بماند و سپس پوست را شستشو دهید.

3. جوش شیرین و درمان منافذ پوست

جوش شیرین که در هر آشپزخانه‌ای می‌توان آن‌را یافت حاوی بلورهای بیکربونات سودیم است و اگر این ماده به نرمی بر پوست مالش داده شود باعث لایه برداری پوست و ترمیم آثار برجای مانده از جراحات پوست می‌شود.

روش استفاده
چند قاشق کوچک جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کرده و هم زنید تا مایع غلیظی بدست آید. این معجون را بر روی قسمت‌های آسیب دیده پوست بمالید و 1 تا 2 دقیقه صبر کنید تا سودیم باعث ترمیم منافذ پوست شود. آنگاه پوست را با آب فراوان شستشو دهید. در آخر نیز پوست خود را با ماده مرطوب کننده طبیعی نظیر روغن گردو یا روغن زیتون، مرطوب کنید. برای دست یابی به نتیجه سریع و فعال، روزی یکبار از این جوش شیرین استفاده کنید.

درمان گیاهی برای از بین بردن منافذ باز پوست

درمان‌های گیاهی برای عارضه منافذ باز پوست

4. آبليمو و درمان منافذ باز پوست

آبلیمو نوعی اسید الفاهیدروکسی طبیعی (AHA) است که می‌توان از آن در رفع منافذ باز پوست، ترمیم جراحات، نشاط بخشیدن به پوست و رشد سلول‌های جدید استفاده کرد. در نهایت سادگی کافیست مقداری آبلیمو را در ظرف کوچکی ریخته و اگر دارای پوست حساسی هستید کمی آب به آبلیمو اضافه کنید. به کمک تکه‌ای پنبه، آبلیمو را به پوست بمالید و صبر کنید تا خشک شود. آنگاه پوست را با آب سرد شسته، خشک کرده و از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

از این روش می‌توانید هر دو یا سه روز یکبار استفاده کنید به یاد داشته باشید که آبلیمو پوست شما را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید حساس تر می‌کند. بنابرین بعد از استفاده از آبلیمو برای مدتی از نور مستقیم خورشید پرهیز کنید.

5. درمان منافذ پوست با شکر

شکر را می‌توان ماده‌ای موثر در رفع منافذ پوست و آثار برجای مانده از جوش‌های سرسفید بشمار آورد. شکر حاوی اسید گلیکولیک (AHA) است و باعث زدودن سلول‌های مرده و تولید سلول‌های جدید می‌شود.

دو قاشق شکر را بخوبی با یک قاشق روغن زیتون و چند قطره آبلیمو مخلوط کنید و به مدت 15 دقیقه روی قسمت آسیب دیده پوست‌تان ماساژ دهید. سپس پوست را با آب شستشو داده خشک کرده و از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. به منظور از جلوگیری از حساسیت پوست، از این روش هر دو روز یکبار استفاده کنید.

6. سیب‌زمینی و درمان منافذ باز پوست

سیب‌زمینی بیش از تمام میوه‌ها حاوی ویتامین‌ها و املاح معدنی است و در درمان بافت‌های آسیب دیده پوست بکار می‌رود. برش‌های نازک سیب‌زمینی روی پوست بگذارید و حداقل 15 دقیقه صبر کنید. سپس پوست را با آب گرم شستشو دهید. برای کسب نتیجه بهتر، روزانه یکبار از این نسخه استفاده کنید.

7. روغن نارگیل و درمان منافذ پوست

از روغن نارگیل می‌توان در ترمیم منافذ باز پوست کمک گرفت. تنها کاری که باید بکنید آن است که به اندازه یک چهارم قاشق چای‌خوری از روغن نارگیل را کف دست ریخته و اجازه دهید تا حرارت بدن باعث ذوب آن شود. سپس با کمک نوک انگشتان خود روغن را روی پوستتان ماساژ دهید.

ضرورتی به شستن پوست وجود ندارد زیرا روغن نارگیل حاوی ویتامین‌ها و اسید‌های چرب مورد نیاز پوست است و تا زمانی که آثار روغن بر پوست موجود است به ترمیم و بازسازی پوست کمک می‌کند. اما اگر وجود روغن روی پوستتان شما را آزار می‌دهد حداقل 30 دقیقه صبر کنید و سپس پوست خود را شستشو دهید.

8. درمان منافذ باز پوست با خیار

خیار از جمله معروف‌ترین گیاهانی است که در درمان و ترمیم پوست بکار گرفته می‌شود. خیار دارای خاصیت مرطوب کنندگی و حاوی ویتامین A، ویتامین C و منگنز است. تمامی این مواد برای فعالیت پوست ضرورت دارد.

روش استفاده
برش‌های نازک خیار را روی قسمت‌های آسیب دیده پوست بگذارید و حدود 30 دقیقه صبر کنید. آنگاه پوست خود را شستشو دهید. روزانه یکبار از این روش استفاده کنید.
گفتنی است در روش طبی از دو تکنیک "دریما‌رول" و "فرانکشل" در ترمیم منافذ پوست استفاده می‌شود. فرانکشل نوعی لیزر است که به منظور فعال سازی ماده کولاژن پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش تاثیر شگرفی بر درمان عارضه باز شدن منافذ پوست دارد. دریما‌‌رول نیز نوعی سوزن بسیار ظریف است که باعث افزایش فعالیت کولاژن می‌شود.

9. از بین بردن منافذ باز پوست با سرکه سیب

سرکه سیب یکی از موثر‌ترین تونرهای موجود در طبیعت است و اگر به درستی استفاده شود می‌تواند منجر به بسته شدن منافذ پوست شود.

برای استفاده از این روش، آب و سرکه سیب را به نسبت مساوی ترکیب کنید. توپک پنبه‌ای را داخل آن فرو ببرید و پوست خود را به محلول آب و سرکه آغشته کنید و اجازه دهید تا خشک شود. از این تونر، پس از هر بار شستشوی صورت استفاده کنید.

10. روغن آرگان برای درمان منافذ باز پوست

مصرف روغن آرگان یک از بهترین روش‌های درمانی پوست و مو می‌باشد، ضمن اینکه باعث بسته شدن منافذ باز پوست می‌شود. روغن آرگان سرشار از ویتامین E و اسیدهای چربی است که منجر به درخشندگی پوست شده و اندازه‌ منافذ باز پوست را کاهش می‌دهد.

برای استفاده از این روش قطره‌های روغن آرگان را با انگشتان گرم کنید. با سر انگشتان خود به آرامی روغن را روی سطح پوست ماساژ دهید. بعد از حدود 30 دقیقه پوست خود را آبکشی کنید. برای داشتن پوستی درخشان، این روش را هر شب قبل از خواب تکرار کنید.

11. بستن منافذ پوست با خیار

خیار به دلیل داشتن آب فراوان، یکی از بهترین آبرسان‌های پوست می‌باشد. ضمن اینکه باعث سفت شدن پوست و درمان منافذ باز در پوست‌های چرب می‌شود. همچنین وجود آب فراوان و مواد آنتی اکسیدان در خیار، می‌تواند فرایند پیری پوست را به تعویق انداخته و از شل شدگی پوست جلوگیری کند.

برای استفاده از این روش 4 الی 5 برش خیار را به همراه 2 قاشق غذاخوری آب لیمو به صورت پوره در آورید. پوره را روی سطح پوست قرار داده و اجازه دهید حدود 15 دقیقه بماند. صورت خود را آبکشی کنید. برای نتیجه بهتر دو بار در هفته از این ماسک صورت برای بستن منافذ پوست استفاده کنید. بهتر است خیار را قبل از پوره کردن در یخچال سرد کنید یا حداقل 2 دقیقه در فریزر نگه دارید.

12. پوست موز برای درمان منافذ پوست

موز در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است، ضمن اینکه می‌تواند به درمان منافذ باز پوستی نیز کمک کند. همچنین آنزیم لوتین موجود در پوست موز، به همراه پتاسیم می‌تواند باعث جوانسازی و سفت شدن پوست شود.

برای استفاده از این روش قسمت داخلی پوست یک موز رسیده را به آرامی روی پوست خود بمالید. پوست خود را بعد از حدود  10 الی 15 آبکشی کنید. یک روز در میان از این روش استفاده کنید.

چطور از ایجاد منافذ باز جلوگیری کنیم؟

در این جا به مواردی اشاره می‌شود که با رعایت آنها می‌توانید از بروز منافذ باز پوست جلوگیری کنید. این روش‌ها را امتحان کنید و از تغییر مثبت در ظاهر پوست خود لذت ببرید.

 • دو بار در روز از یک شوینده ملایم استفاده کنید.
 • به صورت منظم پوست خود را لایه‌برداری کنید تا سلول‌های مرده حذف شوند.
 • ماهی یکبار پوست خود را به صورت عمیق پاکسازی کنید.
 • قبل از خواب مواد آرایشی را به صورت کامل از سطح پوست خود پاک کنید.
 • برای آبکشی، به جای آب داغ از آب ولرم استفاده کنید.
 • منافذ و جوش‌های سرسیاه را فشار ندهید.
 • از سبزیجات و میوه‌جات استفاده کنید.
 • مرتب پوست خود را آبرسانی کنید.

سخن پایانی

عارضه باز شدن منافذ پوست هیچگاه بطور 100 درصد درمان نخواهد شد اما به کمک روش‌های درمانی می‌توان به میزان 80 درصد از ضایعات پوست را ترمیم کرد. حال که نکته‌های علمی جدیدی درباره‌ی منافذ باز پوست و علت بزرگتر شدن آن یاد گرفتید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً راهکارهایی را که به شما ارائه دادیم، امتحان کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (5)
 1. مسلم ملایی در 29 اسفند 1400
  باتشکر ازشما عالی امیدوارم موفق سربلند باشید
  پاسخ
 2. انجام پایان نامه کارشناسی ارشد در 8 فروردین 1398

  خیلی خوب و عالی بود سپاس

  پاسخ
 3. مریم در 13 مهر 1397
  مطالب بسیار عالی و کامل بود.
  با تشکر
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 13 مهر 1397
   سلام، نظر لطف شماست.
   پاسخ
   1. مهمان امید در 20 مرداد 1400
    سلام و خسته نباشید یه سوال داشتم خدمتتون من حدود یک سال پیش با خانمی بودم که در آخرین رابطم با ایشون متوجه شدم در بدنش یه نوع حشره هست که زیر پوستش بود و اصلا مشخص نبود و بعد که رابطه ما تموم شد من بعد از حدود یک ماه متوجه شدم که به بدن منم سرایت کرده و زیر پوستم احساس میکردم که توجه ای بهش نداشتم تا یکی دو ماه بعد به شدت اذیت میکرد حتی در رابته جنسیم هم تاثیر گذاشته و توانایی نعوض رو ازم گرفته پیش متخصص رفتم گفت ساس و یکی دیگه گفت کک خلاصه هر کدوم داروهای خودشون رو دادن و مصرف کردم متاثفانه هنوز بهبودی نداشتم دروغ نگفته باشم به مدت یکی دو هفته آروم میشدم ولی بازم شروع میشد احساس خارش ندارم و التحاب هم ندارم و حتی قرمزی پوست هم ندارم فقط و فقط وقتی از پوستم میخواد بزنه بیرون احساس بدی بهم دست میده و میسوزه و تیر میکشه در حد انفجار ممنون میشم راهنمایی کنید اینم بگم ناگفته نمونه به شدت ضعف در بدنم انداخته در حدی که بدنم به لرزه میفته
    پاسخ
    1. مجله زوم لایف
     مجله زوم لایف در 23 مرداد 1400

     سلام، برای رفع چنین مشکلی نباید در اینترنت جستجو کنید و فقط باید زیر نظر پزشک باشید تا درمان کامل انجام شود.

     پاسخ