زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

داروهای تسکین درد خماری متادون

داروهای تسکین درد خماری متادون

داروهای تسکین درد خماری متادون

داروی تسکین درد خماری متادون شامل موارد مختلفی است که هر کدام برای برطرف کردن نوع خاصی از عوارض ترک مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می‌توانند درد عضلات را کاهش داده و در کنار داروهای آنتی هیستامین و بهبود دهنده‌های دستگاه گوارش، وضعیت جسمانی فرد را در این دوران بهبود بخشند.

داروهای تسکین درد خماری متادون

داروهای زیادی هستند که می‌توانند به افراد برای کاهش درد خماری و بهبود وضعیت جسمی و روحی کمک کنند. این داروها عمدتا شامل داروهای تقویت سیستم ایمنی بدن، تقویت سیستم گوارش و ضد درد و التهاب هستند. در برخی از موارد متخصصان اقدام به تجویز داروهای آنتی هیستامینی و ضد گرفتگی عضلات نیز متناسب با وضعیت فیزیکی هر فرد می‌کنند. در زیر شما را با بهترین داروهای تسکین درد خماری متادون و سایر داروهای مفید دیگر در این زمینه آشنا خواهیم کرد:

 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا NSAIDs: این داروها به صورت مستقیم بر روی سیستم عصبی فرد تاثیر می‌گذارند و میزان درد ناشی از کاهش مواد مخدر را در دوران ترک کمتر می‌کنند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شامل ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن است. این داروها باید حتما زیر نظر پزشک مصرف شوند تا از بروز سوء هاضمه و سوزش معده جلوگیری شود. در صورتی که فرد در مصرف این مسکن‌ها افراط کند، ممکن است در صورت داشتن بیماری زمینه‌ای معده و کلیه، شاهد خونریزی معده و نارسایی کلیوی باشد. همچنین این داروها برای بانوان باردار و افرادی که داروی ضد افسردگی مصرف می‌کنند، توصیه نمی‌شود.
 • داروهای آنتی هیستامینی: این دسته از داروها بیشتر به منظور کاهش علائم بی قراری و اضطراب تجویز می‌شوند. کسانی که در دوران ترک متادون هستند، با استفاده از این داروها زیر نظر متخصص، شاهد کم شدن تنش‌های روحی و آرامش بیشتر خود خواهند بود. همچنین این داروها که شامل دیفن هیدرامین و کلرفنیرامین هستند، می‌توانند مشکلات خواب افراد را نیز برطرف کنند و این به دلیل تاثیری است که این داروها بر روی گیرنده‌های هیستامینی در مغز می‌گذارند.
 • داروهای گوارشی: از مهمترین فاکتورهایی که می‌تواند به بهبود سلامت فرد در دوران ترک متادون منجر شود، تقویت و سلامت سیستم گوارشی او است. معمولا بسیاری از افراد در دوران ترک متادون ناراحتی‌ها گوارشی اعم از اسهال و تهوع را تجربه می‌کنند. استفاده درست از داروهای گوارشی مانند لوپرامید و اسمکتیت می‌تواند وضعیت جسمانی فرد را بهبود بخشد و او را در برابر خطراتی از جمله بی‌آبی بدن و از دست دادن املاح مفید و مواد معدنی ضروری حفظ کند. حتما لازم است این دسته از داروها نیز زیر نظر متخصص و در زمان‌های دقیق تجویز مصرف شوند تا از بروز مشکلات بعدی که یکی از آن‌ها یبوست مزمن و یا خونریزی روده است، جلوگیری شود.
 • داروهای ضد آلرژیک: دسته دارویی مفید دیگری که در زمان ترک متادون باید مورد مصرف قرار گیرد، کلونیدین‌ها یا داروهای ضد آلرژیک است. این داروها از علائمی نظیر لرزش دست و تعریق اندام‌ها جلوگیری می‌کند و سیستم عصبی سمپاتیک را تنظیم می‌کند. معمولا این دسته از داروها سبب خواب آلودگی می‌شوند و باید در زمان درست مصرف شوند تا از بروز خطرات جانبی جلوگیری شود. همچنین کلونیدین می‌تواند تداخل دارویی با داروهای ضد افسردگی داشته باشد و به همین دلیل حتما باید زیر نظر متخصص و با جایگزین شدن داروهای ضد افسردگی مصرف شود.
 • داروهای ضد اسپاسم عضلانی: از دیگر داروهای مفید در زمان ترک روانگردان‌ها، داروهای ضد اسپاسم عضلانی یا گاباپنتین‌ها هستند. این داروها می‌توانند فشارهای عضله‌ای که ناشی از کاهش مواد روانگردان در خون است را تا حدود زیادی کنترل و محدود کنند و دردهای عصبی افراد را تسکین دهند. این دارو هم ممکن است سبب گیجی و خواب آلودگی شود و لازم است حتما در ساعات انتهایی روز و زیر نظر متخصص مصرف شود.

فاکتورهای تاثیرگذار برای انتخاب داروی مناسب جهت کاهش درد خماری متادون

همانطور که می‌دانید، متناسب با هر نوع ماده مخدری، نوع خاصی از داروهای مسکن تجویز می‌شود. به طور کلی انتخاب بهترین مسکن برای کاهش درد خماری متادون، به شدت عوارض آن و سابقه فرد در ترک آن بستگی دارد. معمولا گزینه‌های رایجی که در این زمان مصرف می‌شوند شامل ایبوپروفن و ناپروکسن هستند. از مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار برای انتخاب داروی مناسب جهت کاهش درد خماری متادون، موارد زیر است:

 • شدت عوارض: در صورتی که فرد علائم بسیار شدیدی در دوران ترک متادون از خود نشان دهد، پزشکان اقدام به تجویز داروهای مسکن قوی به همراه داروهای ضد تشنج و اضطراب برای او می‌کنند. گاهی اوقات فرد توانمندی مقابله با درد خماری را دارد و به همین دلیل استفاده از کلونیدین یا گاباپنتین می‌تواند برای کاهش درد او کافی به نظر برسد.
 • سابقه بیماری: در صورتی که فرد دارای مشکلات گوارشی قبلی مانند زخم معده و یا التهاب روده باشد، متخصص مربوطه برای او کلونیدین یا گاباپنتین تجویز می کند. این داروها بر خلاف مسکن‌های غیر استروئیدی نظیر پروفین و ناپروکسن، ضرر کمتری برای معده دارند و آثار سوء‌ کنترل شده‌تری برای کبد و کلیه خواهند داشت. همچنین در صورتی که فرد دارای بیماری‌های زمینه‌ای خطرناک همچون نارسایی کلیه و یا بیماری‌های کبدی باشد، متخصص اقدام به تغییر دوز دارو و یا جایگزین کردن آن‌ها می‌کند.
 • سابقه ترک قبلی: برخی از افراد به دلیل امتحان چندین باره ترک متادون، بدن مقاوم‌تری نسبت به برخی از داروهای مسکن دارند. به همین دلیل متخصص مربوطه داروهای جایگزین و یا با دوز بالاتری برای التیام درد ناشی از خماری تجویز می‌کند.
 • حساسیت دارویی: در صورتی که فرد دارای حساسیت به یک داروی خاص باشد، داروهای جایگزین برای او تجویز می‌شود تا از حساسیت او جلوگیری شود.
 • بارداری و شیردهی: بانوانی که در دوران بارداری و یا شیردهی هستند، باید حتما زیر نظر متخصص اقدام به مصرف مسکن‌های ایمن کنند تا از بروز خطرات جانبی برای خود و فرزندشان جلوگیری شود.
 • داروی تسکین درد خماری متادون

فرایند ترک متادون

متادون از جمله داروهای شبه اپوئیدی است که معمولا برای ترک مواد مخدر قوی مانند هروئین و کوکائین مورد مصرف قرار می‌گیرد. در صورتی که مصرف متادون زیر نظر متخصص نباشد، مشکلات عدیده‌ای از جمله اعتیاد به آن بوجود می‌آید. در صورتی که فردی به مصرف متادون اعتیاد پیدا کند لازم است زیر نظر متخصص، اقدام به ترک آن کند. ترک ناگهانی متادون سبب بروز علائم بسیار شدید و خطرات جانبی زیاد می‌شود.

امروزه روش‌های مختلفی برای ترک متادون وجود دارد که این امکان را در اختیار افراد قرار داده تا متناسب با وضعیت جسمی و روحی خود، بهترین آن‌ها را انتخاب کنند و اقدام به ترک متادون نمایند. حتی امکان ترک متادون در خانه نیز با بهره‌گیری از مشاوره متخصصان ترک اعتیاد امکان پذیر است. نکات اصلی ترک متادون در خانه که باید حتما به آن‌ها توجه کنید، شامل موارد زیر است:

 • برنامه ریزی برای ترک متادون و انتخاب بهترین روش ترک متناسب با وضعیت جسمی و روحی
 • کاهش تدریجی میزان دوز مصرفی متادون بر اساس برنامه تعیین شده توسط مشاور ترک اعتیاد
 • استفاده از حمایت افراد خانواده و دوستان برای پایبندی به ترک متادون
 • مصرف داروهای مسکن برای مقابله با درد ناشی از خماری ترک متادون
 • پیروی از رژیم غذایی و سبک زندگی مناسب در حین ترک و پس از آن
 • انجام حرکات ورزشی سبک و مناسب برای بالا رفتن میزان سم زدایی بدن
 • مراجعه به پزشک برای چک کردن میزان سلامتی در حین ترک متادون

جمع بندی

ترک متادون با استفاده از داروهای مسکن می‌تواند به میزان زیادی فرد را از تجربه درد و خماری دور نگهدارد. به همین دلیل لازم است افراد در حین ترک متادون حتما از داروهای مناسب این دوره استفاده نمایند تا بر اثر تجربه شدید درد و عوارض جانبی ترک متادون، از هدف و تصمیم خود پشیمان نشده و راه ترک را تا انتها ادامه دهند.

برخورداری از راهنمایی‌های مشاوران ترک اعتیاد و مراجعه به متخصص با تجربه در این زمینه می‌تواند ضامن موفقیت فرد برای ترک راحت و سریع و دائمی متادون باشد.

کانال تلگرام زوم لایف

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود