زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

آیا خواب بیشتر، خستگی می‌آورد؟

آیا خواب زیاد، خستگی می‌آورد؟

آیا خواب زیاد، خستگی می‌آورد؟

در این مطلب به این سوال که آیا خواب زیاد، خستگی می‌آورد، پاسخ خواهیم داد. حتماً برای شما هم پیش آمده‌ که بخواهید با خوابیدن، رفع خستگی کنید اما با خواب زیاد خستگی‌تان بیشتر می‌شود.

گاهی اوقات خوابیدن طولانی‌تر از حد معمول برای احیا کردن یک بدن بیش از حد خسته، مفید است اما گاهی اوقات می تواند وضعیت را بدتر کند. چرا این اتفاق می افتد؟ چطور می‌توانید از آن اجتناب کنید؟

چرخه خواب و بیداری شما از یک الگوی منظم پیروی می‌کند و هنگامی که شما بیش از حد می‌خوابید، آن الگو تغییر می کند.هنگامی که ساعت‌های بدن یا نشانگرهای شبانه‌روزی ما شروع به گفتن زمان اشتباه می‌کنند، ما آن را به شکل بی‌حالی، خستگی و بهم ریختن چرخه خواب احساس می‌کنیم. ساعت، یک چیزی می‌گوید و بدن شما چیز دیگری. همگام سازی این دو ساعت (داخلی و خارجی) با زدن دکمه «تنظیم مجدد» در هر 24 ساعت انجام می شود.

ما می‌توانیم این کار را با قرار گیری در معرض نور خورشید و به وسیله فعالیت انجام دهیم. به عنوان مثال هنگامی که شما می‌خواهید هوشیار و سرحال باشید اما بدن تان نمی‌خواهد پیروی کند، می‌توانید با بیرون رفتن و قرارگیری در معرض آفتاب برای 10 یا 15 دقیقه یا انجام برخی فعالیت‌های فیزیکی (ترجیحا در فضای باز در نور روشن خورشید) بدن‌تان را تحریک کنید تا خودش را مجددا تنظیم کند.

خواب طولانی
هیچ چیز نا امید کننده‌تر از آن نیست که برای رسیدن به حد نصاب خواب مورد نیازتان، طولانی‌تر بخوابید اما آن روز بیشتر احساس خستگی کنید.

چرا خواب بیشتر، خستگی می‌آورد

چرخه خواب معمولی بین 120 تا 80 دقیقه طول می‌کشد (به طور متوسط 90 دقیقه است) و یک فرد عادی هر شب، 5 تا از این چرخه‌ها دارد (در مجموع حدود 7.5 ساعت). هنگامی که بیش از حد می‌خوابید، تعداد این چرخه‌ها را افزایش می‌دهید و سپس عموما در وسط یک چرخه از خواب بیدار می‌شوید. اگر آن در بخشی از چرخه که خواب عمیق یا REM است، باشد آنگاه ممکن است احساسی که بعد از بیدار شدن از خواب دارید، بدتر از زمانی باشد که هنوز به رختخواب نرفته بودید.

در اینجا بهترین راه‌ها برای دقیق نگه داشتن ساعت بدن‌تان را بیان می‌کنیم:

 • هر روز در یک زمان مشخص به رختخواب بروید و بلند شوید، از جمله آخر هفته‌ها. اگر یک برنامه منظم برای دنبال کردن وجود داشته باشد، چرخه‌های شما تنظیم خواهند شد. کلید، زمان بیداری شماست. فقط به این خاطر که 2 ساعت اضافه بیدار ماندید، به این معنا نیست که باید دو ساعت بیشتر بخوابید.
 • صیح‌ها خودتان را در معرض نور قرار دهید.
 • سعی کنید صبح‌ها برای ورزش برنامه‌ریزی کنید و اواخر روز ورزش نکنید.
 • بعد از ساعت 3 بعدازظهر از چرت زدن اجتناب کنید. بهتر است با توجه به ریتم شبانه‌روزی تان چرت بزنید، که برای اکثر افراد به معنای چرت زدن در اوایل بعدازظهر ( 3 تا 1 بعدازظهر ) است. اگر باید چرت بزنید، آن را به مدت 30 یا 90 دقیقه انجام دهید. اگر بیشتر از 30 دقیقه اما کمتر از 90 دقیقه چرت بزنید، در معرض خطر وارد شدن به خواب عمیق موج آهسته در داخل چرخه‌تان و بیدار شدن با حالت گیجی و منگی قرار می‌گیرید.
 • سعی کنید از بیشتر خوابیدن در آخر هفته‌ها اجتناب کنید، حتی اگر شب قبل دیرتر به رختخواب رفته‌اید. شب بعد 30 الی 15 دقیقه زودتر به رختخواب بروید.
 • نزدیک به ساعات خواب، از کافئین اجتناب کنید. در حالت ایده‌آل، مصرف کافئین را بین 3 تا 3 بعدازظهر متوقف کنید. کافئین مانع رفتن شما به خواب عمیق تر در اوایل شب می‌شوند و سپس بدن شما سعی خواهد کرد آن خواب عمیق را دیرتر در زمان خواب شما جبران کند. یعنی هنگامی که سعی دارید از خواب بیدار شوید.

اختلال خواب

اگر شما از اختلال خواب رنج ببرید، سپری کردن تمام ساعات دنیا در رختخواب نیز به شما کمک نخواهد کرد که حالتان چندان بهتر شود و حتی ممکن است احساس بدتری پیدا کنید. اگر شما بعد از 7 تا 8 ساعت خواب، بیدار شدید و همچنان احساس خستگی و کسل بودن کردید، ممکن است مشکل شما کیفیت باشد، نه کمیت. پس مغزتان از شما می‌خواهد که به خواب برگردید، با این امید که کیفیت خوابتان بهتر شود یا کیفیت خواب شما در سراسر شب آنقدر بد است که 7.5 ساعت خوابیدن برای مغز شما مانند 6.5 ساعت خواب است و باز هم بیدار شدن در وسط یک چرخه و کسل و گیج بودن شما را در پی دارد.

اختلال خواب

چه نوع اختلال خوابی می تواند مشکل ساز باشد؟

چندین اختلال خواب وجود دارد اما این دو مورد اختلال خواب شایع می‌توانند یک مانع جدی در کیفیت خواب شما باشند. بدون توجه به آنکه چه مدت در رختخواب می‌مانید.

وقفه تنفسی در خواب

وقفه تنفسی درخواب یا قطع تنفس در خواب یا آپنه خواب (Sleep apnea) یک اختلال است که باعث توقف تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب می‌شود. این سناریو را مجسم کنید: تنفس شما در واقع برای 10 ، سپس 20 و سپس 30 ثانیه قطع می‌شود. بعد شما شروع به نفس نفس زدن برای گرفتن هوا می‌کنید، طوری که انگار آخرین نفس تان را می‌کشید. این چرخه در تمام طول شب، بارها و بارها تکرار می‌شود. تعجب آور این است که ممکن است شما به طور کامل از وقوع این وضعیت بی‌اطلاع باشید. شما ممکن است با دهانی خشک، سر درد و احساس خماری از خواب بیدار شوید

همچنین ممکن است در طول روز خواب آلود باشید، فراموشی قابل توجه و مشکلات مربوط به تمرکز، توجه، خلق و خو و سایر مشکلات مرتبط داشته باشید. آپنه باعث خواب تکه تکه و کاهش اکسیژن می شود که به معنی خواب آلودگی در طول روز است. برخی مردم هر چه بیشتر می‌خوابند، احساس بدتری پیدا می‌کنند. چون مغز آنها نیاز شدیدی به اکسیژن دارد.

حرکات دوره‌ای اندام

این‌ها می‌توانند هر چیزی باشند. از تکان کوچک ناگهانی گرفته تا لگدهای کامل که تقریبا هر 9 ثانیه در زمان‌های خاصی در طول شب اتفاق اتفاق می‌افتند. شما ممکن است متوجه نشوید که این حرکات گاهی اوقات شما را صدها بار در شب بیدار می‌کنند و در صبح بعد از بیدار شدن، احساس کسالت و خستگی کنید. باز هم هر چه بیشتر بخوابید، احساس بدتری پیدا می‌کنید.

به یاد داشته باشید، ممکن است فکر کنید که یک فرد بد خواب هستید اما محکوم به این وضعیت نیستید. امروزه راه‌حل‌های زیادی وجود دارند که به افرادی با بدترین نوع خواب کمک می‌کنند تا به بهترین نوع خواب دست یابند.

  کانال تلگرام زوم لایف
  توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود