زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

معرفی 6 روش ماساژ درمانی

معرفی 6 روش ماساژ درمانی

معرفی 6 روش ماساژ درمانی

در این مطلب می‌خواهیم با انواع ماساژ درمانی استفاده‌های درمانی ماساژ آشنا شویم. ماساژ را می‌توان بصورت یک روش درمانی برای رفع بساری از بیماری‌های شایع استفاده کرد. اشکان گوناگون ماساژ و سودمندی آن‌ها در درمان بیماری‌های گوناگون در زیر شرح داده شده می‌شود. در ادامه با معرفی 6 روش ماساژ درمانی همراه زوم لایف باشید.

بدن 1/5 درصد وزنش را به شکل بافت‌های ماهیچه‌ای حمل می‌کند. یک چهارم میزان خون موجود در بدن در ماهیچه جریان دارد. وقتی که از یک ماساژ درمانی خوب بهره‌مند می‌شوید، ماهیچه‌ها دوباره بازسازی شده و در نتیجه می‌توانند از نصف میزان خود موجود در بدن استفاده کنند. بنابراین، ماساژ غذای اضافی برای تغذیه بافت‌های عضلانی فراهم کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا قویتر شوند. استفاده از ضربات سبک و تند و لرزش به ماهیچه کمک می‌کند تا قدرت انقباض خود را توسعه دهند.

ماساژ ‎ماهیچه‌ها ابتدا توسط کوبش و سپس توسط مالش انجام شده و در نهایت به تاپوتمان ختم می‌شود. ماساژ برای رفع انقباض ماهیچه‌ای و از بین چسبندگی مفاصل به کار می‌رود. کمی مالش ملایم و سبک و حرکت‌های ضربه‌ای باعث می‌شود تا ماهیچه منقبض شده و نیرومندتر شوند. ارزش و مالش مدور و عمیق ماهیچه‌ها را نرم می‌کند. مالش در زیر اطراف ماهیچه‌ها چسبندگی آن‌ها را از بین می‌برد.

ماساژ مفاصل

1. ماساژ مفاصل

ماساژ مفاصل کمک زیادی به برطرف کردن آتروفی ماهیچه‌ها می‌کند که معمولاً اگر ماهیچه‌ها برای مدت زمان طولانی استفاده نشوند این بیماری در آن‌ها به وجود می‌آید. این بیماری همچنین ممکن است بوسیله صدمات، بیماری‌های مفاصل، التهاب ماهیچه‌ها و اعصاب و استفاده طولانی مدت از باندهای زخم و تخته‌های شکسته بندی مفصلی به وجود آید.

مفاصل متورم و خشک را می‌توان از طریق ماساژی که با حرکات مکانیکی ترکیب شده است درمان کرد. با این حال، انجام ماساژ بر روی مفاصل حاد و التهابی و همچنین مفاصل مبتلا به سل توصیه نمی‌شود. انجام ماساژ همچنین در افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی همچون دیفتری و سوزاک که باعث ترشح چرک در بدن می‌شود توصیه نمی‌شود، زیرا ماساژ ممکن است چرک را به تمام بدن منتقل کند. رگ به رگ شدگی‌ها و کبودی‌ها را می‌توان بوسیله ماساژ درمان کرد.

در این موارد، ابتدا باید بخش‌های آسیب دیده را به مدت 15 تا 30 دقیقه در معرض حمام با آب داغ قرار داد و بعد ماساژ را برای چند دقیقه انجام داد. وارد کردن ضربه‌ها و انجام مالش‌های نرم بر روی بافت‌های آسیب دیده و اطراف آن‌ها پیشنهاد می‌شود. شکستگی‌ها را همچنین می‌توان از طریق این روش ماساژ درمانی، درمان کرد.

ماساژ اعصاب

2. ماساژ اعصاب

ماساژ اعصاب به رفع بسیاری از مشکلات عصبی کمک می‌کند. در موارد التهاب شدید اعصاب، ماساژ را باید با دقت انجام داد. در انجام این ماساژ، استفاده از ضربه‌های سبک و آرام توصیه می‌شود. فشار عمیق را نباید بر روی اعصاب متورم وارد کرد، زیرا این کار باعث افزایش التهاب می‌شود. تمام ماساژی که به آن نیاز است فقط یک تاپوتمان آرام یا حرکات ضربه‌ای به اعصاب است. کمپرس اعصاب نیز برای آرام کردن آن‌ها پیشنهاد می‌شود. ماساژ اعصاب را با گرفتن اندام‌های مورد نظر با هر دو دست خود شروع کرده و فشار سف و سختی را در اطراف آن و پایین بازو ایجاد کنید. با شانه‌ها شروع کنید و سپس به مچ دست برسید.

هنگامی که کنترل آن اندارم را از دست می‌دهید، دست‌ها را کمی پایین آورده و فشار دیگری را وارد کنید. در نتیجه این کار، جریان خون افزایش پیدا خواهد کرد. کمپرس اعصاب ستون فقرات کاملاً مفید و موثر است. این کار بوسیله کف دست‌ها انجام می‌شود. لرزش انگشت‌ها این اعصاب را تحریک می‌کند. بی‌خوابی را می‌توان بوسیله ضربه‌های آهسته و آرام در پایین ستون فقرات و کل ناجیه پشت درمان کرد.

ماساژ شکم

3. ماساژ شکم

این شکل از ماساژ برای درمان یبوست مفید است. ماساژ شکم حرکت دودی روده کوچک را تحریک کرده، ماهیچه‌های دیواره شکم را تقویت می‌کند و به شکل مکانیکی محتوای روده کوچک و بزرو را از بین می‌برد. افرادی که از بیماری‌های فتق نافی، التهاب رحم، مثانه، تخمدان‌ها و لوله‌های رحم، سنگ‌های کلیه، مثانه یا کیسه صفرا، زخم‌های معده و روده رنج می‌برند یا زنانی که در دوران حاملگی قرار دارند ماساژ شکم را نباید انجام دهند. ماساژ شکم را نباید پس از مصرف یک وعده غذایی سنگین انجام داد. بهترین زمان برای انجام ماساژ شکم دو ساعت پس از صرف غذا است. مثانه را باید قبل از انجام این نوع ماساژ خالی کرد.

برای انجام ماساژ شکم، بیمار باید در حالیکه زانوهایش به طرف بالاست بر پشت دراز بکشد. این کار دیواره شکم را آرام می‌کند. ماساژ دهنده باید در سمت راست بیمار ایستاده و از نوک انگشتانش برای مالش در اطراف ناحیه ناف از سمت راست به چپ استفاده کند. به طرز مشابهی او باید به شکل متناوب دیواره‌های شکم را مالش داده و با حرکات چرخان، هر دو دست خود را بر روی شکم گذاشته و فشاری سفت و عمیق را بر آنجا وارد کند. او باید با دست و نوک انگشتان خود ماساژ را انجام داده و از ماساژ دادن مکان‌های نرم یا زخم‌ها جلوگیری کند. بعداً، او باید مکان روده بزرگ خود را بر روی شکم ماساژ دهد.

ماساژ قفسه سینه

4. ماساژ قفسه سینه

ماساژ قفسه سینه از جهات بسیاری سودمند است. این ماساژ ماهیچه‌های قفسه سینه را تقویت کرده، چرخش خون را افزایش داده و سیستم عصبی قفسه سینه، قلب و ریه‌ها را تقویت می‌کند. ماساژ قفسه سینه مخصوصاً برای رفع ضعف ریه‌ها، تپش قلب و اختلالات زیستی قلب موثر و مفید است. غذذ مربوط به پستان را می‌توان بوسیله ماساژ صحیح تقویت کرد.

بیمار باید در حالیکه دست‌هایش در اطراف بدنش قرار گرفته و بر پشت دراز بکشد. ماساژ دهنده فرایند ماساژ قفسه سینه را با وارد آوردن ضرباتی با هر دو دست خود بر روی استخوان سینه شروع می‌کند. سپس، حرکت‌های دواری بوسیله حرکت به بالا و پایین قفسه سینه با استفاده از دست‌ها شکل می‌گیرد. بعد مالش ماهیچه‌ها با بالا آوردن پوست و ماهیچه‌ها با هر دو دست صورت می‌گیرد.

این روش ماساژ درمانی باید در هر دو طرف قفسه سینه به یک شکل انجام شود. سپس، مالش های دوار با قرار دادن یک دست بر روی هر دو طرف استخوان سینه انجام شده و حرکت های دوار باید بیرونی و به سمت این دو بخش استخوان سینه باشد.

ماساژ پشت

5. ماساژ پشت

هدف از انجام ماساژ پشت تحریک اعصاب و جریان خون برای درمان پشت درد، بیماری های روماتیسمی ماهیچه های پشت و آرام کردن سیستم عصبی است. بیمار باید در حالی که هر دو دست خود را کنارش قرار داده بر پشت بخوابد. ماساژ دهنده باید با استفاده از هر دو دست خود و کوبش پشت را از شانه ها به سمت پایین و بر روی هر دو طرف ستون فقرات ماساژ دهد. ضربه زدن از استخوان خاجی (Sacrum) به سمت بالا انجام می شود.

مالش با هر دو دست در اطرف ستون فقرات شروع شده و به آرامی به پایین می آید. حرکت های فشاری سریع و متناوب دست ها باید به سمت پایین فقرات باشد. مالش های دوار را همچنین باید در ماساژ پشت انجام داد. فرایند ماساژ را باید با حرکات ساطوری و تند و سریع بر روی ستون فقرات پایان داد.

ضربات آرام و مالش های سبک بر روی پشت آرام و بخش و تسکین دهنده است. ماساژ پشت یکی از مفیدترین روش های ماساژ درمانی است و در درمان یبوست، بواسیر، ضعف و احتقان مثانه و اندام‌های جنسی پیشنهاد می شود.

ماساژ گلو

6. ماساژ گلو

ماساژ گلو به درمان سردرد، گلو درد و زکام کمک می کند. بیمار باید برای استفاده از این روش ماساژ درمانی سرش را به عقب گذاشته، ماساژ دهنده باید کف هر دو دست خود را در حالیکه انگشت شست زیر چانه و سایر انگشت ها زیر گوش ها قرار دارد بر روی اطراف گردن قرار دهد. ضربات ماساژ باید از گردن شروع شده و به سمت پایین یعنی سمت قفسه سینه بر روی سیاهرگ های گردنی حرکت کند. هنگامی که به سیاهرگ های گردنی رسیدید، فشار زیادی را بر آنجا وارد نکنید. این ماساژ را چندین بار تکرار کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (2)
 1. فاطمه اشترانی در 27 بهمن 1397

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان 

  من انتظار داشتم بعنوان روشهای ماساژ درمانی به معرفی سبکهای ماساژ درمانی مانند یومیهو یا ساتویکا ماساژ بپردازید. این تکنیک ها برای بهبودی بسیاری از بیماریها مانند آرتروز، آرتریت، میگرن ، کمردرد و .. مفیدمی باشد.

  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 27 بهمن 1397
   سلام، خانم اشترانی بزودی به معرفی این روش ها خواهیم پرداخت. ممنونم از پیشنهادی که دادید.
   پاسخ