زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

قبل از اینکه تصمیم به مهاجرت بگیرید، این 12 نکته را بخوانید

قبل از اینکه تصمیم به مهاجرت بگیرید، این 12 نکته را بخوانید

قبل از اینکه تصمیم به مهاجرت بگیرید، این 12 نکته را بخوانید

از گذشته مهاجرت تصمیمی غم انگیز اما سرشار از شور، اشتیاق و گاهی سردرگمی بوده است. هر شخصی برای مهاجرت دلایل خاص خودش را دارد. اما می توان احساس کرد که عدم وجود شرایط مناسب زندگی در وطن، تصمیم مهاجرت گرفته می شود. اگر تصمیم به مهاجرت دارید، قبل از شروع مهاجرت به این نکات توجه کنید.

دل کندن از کشوری که در آن متولد شده ایم و شروع زندگی دوباره و موفق در دیاری غریب کار دشواری است و هر کسی که تصمیم به این کار می گیرد کاملا بر سختی مهاجرت واقف است. افرادی که قصد مهاجرت دارند و تصمیمشان راسخ است با چند سوال بزرگ روبه رو می شوند.

 • پیش از مهاجرت باید چه نکاتی را در نظر داشته باشیم؟
 • آیا اصلا مهاجرت برای ما مناسب است یا خیر؟

باید بگوییم که برای تجربه مهاجرت موفق لازم است کمی با دید بازتر به ماجرا نگاه کنیم و تا جایی که می توانیم خطرات و مشکلات پیش رو را به حداقل برسانیم. بدین منظور به بررسی برخی نکات مهم و تاثیر گذار که لازم است پیش از مهاجرت آن ها را در نظر داشته باشیم خواهیم پرداخت.

1. تصمیمی جدی بگیرید

اولین گام برای مهاجرت، داشتن تصمیمی جدی است؛ باید حتما پیش از شروع مهاجرت مطمئن باشید که تصمیم شما آن قدر محکم است که حاضر هستید به خاطر آن با تمامی مسائل و مشکلات دست و پنجه نرم کنید.

اگر اقدام به مهاجرت کرده و در بین راه پشیمان شوید و احساس کنید که انتخاب اشتباهی کرده اید بازگشت کمی سخت و پر هزینه خواهد بود. پس ابتدا از تصمیمتان مطمئن شوید.

2. چرا قصد مهاجرت دارید

قبل از اینکه بخواهید به مهاجرت فکر کنید، ابتدا باید دلایل مهاجرت کردن خودتان را بررسی کنید.

 • برای مثال به دنبال رفاه کاری بیشتر هستید یا به قصد ادامه تحصیل مهاجرت می کنید؟
 • لازم است دقیق و جزئی موضع خود را مشخص کنید مثلا پاسخ شما این است که برای تحصیل در دانشگاه های خوب و بین المللی قصد سفر دارید، اما آیا بعد از فارغ التحصیلی می خواهید به کشور مادری بازگردید یا خیر؟
 • آیا در کشور مبدا شرایط خوبی برای تحصیل نیست؟ آیا کشور مقصد از لحاظ آموزشی در سطح بسیار بالاتری قرار دارد؟ اصلا تحصیل چقدر در زندگی فعلی شما تاثیر دارد؟

این موارد گوشه ای از سوالاتی است که کمک می کنند هدف اصلی شما از رها کردن وطن و رهسپار شدن به سوی سرزمینی دیگر مشخص شود.

استرس مهاجرت

3. با استرس ها رو به رو شوید

برای مهاجرت علاوه بر نکاتی که باید در کشور مقصد در نظر داشته باشید و مشکلاتی که شاید در این کشورها با آن ها مواجه شوید باید در ابتدا با دو چالش بزرگ رو به رو گردید.

شغل خود را از دست می دهید: اگر شاغل هستید یکی از مهم ترین نکاتی که باید در مهاجرت از همان ابتدای راه مد نظر داشته باشید این است که باید شغل خود را رها کنید. شغلی که با تلاش و کوشش به دست آورده اید و جزئی از زندگی روزمره ی شماست. اگر دلبستگی زیادی به محیط کار و شغل فعلیتان دارید لازم است کمی بیشتر فکر کنید.

باید در نظر داشته باشید که اگر به دلایل شخصی مانند ازدواج، شرایط بهتر تحصیلی فرزندتان و ... بدون داشتن شغل در مقصد اقدام به مهاجرت می کنید با استرس و نگرانی زیادی رو به رو خواهید شد، آیا می توانید این نگرانی ها را پشت سر بگذارید؟

به خانه باز نخواهید گشت: رها کردن خانه و کاشانه ای که سال ها در آن زندگی کرده اید از سخت ترین کارهایی است که باید انجام دهید، جدایی از اقوام و دوستان و گام نهادن به دنیایی نو کار دشواری است. افراد زیادی به دلیل دلبستگی های عاطفی از مهاجرت منصرف می شوند.

پس با خود رو راست باشید و جواب محکمی برای این سوال که می توانند خانه و آشنایانتان را رها کنید یا خیر بیابید زیرا اگر وارد مراحل مهاجرت شوید پشیمانی در میانه ی راه هزینه و زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.

هیچ دوستی ندارید: پیش از مهاجرت باید بدانید پیدا کردن دوستان جدید در کشوری دیگر کار دشواری ایست، شما حتما در زندگی روزانه نیاز به دوست را احساس خواهید کرد تا مسائل و مشکلاتتان را با او در میان بگذارید، این خلأیی است که بسیاری از مهاجران آن را احساس می کنند.

در سال های اخیر برخی از مهاجران از طریق آنلاین اقدام به پیدا کردن دوست در کشور مقصدشان می کنند که می تواند برخی مواقع راه خوبی باشد، اما موضوع این است که پیش از مهاجرت باید توجه کنید در ابتدا هیچ دوستی نخواهید داشت و این موضوع مهم تر از آن چیزی است که تصور می کنید.

4. چه بودجه ای را در نظر گرفته اید؟

از گام های نخستین برای مهاجرت این است که چه میزان بوجه ای دارید؟! باید به این سوال کاملا صادقانه پاسخ دهید و عددی که در نظر می گیرید مطابق با واقعیت و حساب بانکی شما باشد.

 • آیا به روش سرمایه گذاری می خواهید اقامت بگیرید؟ آیا بودجه ی شما برای این کار مناسب است؟
 • اگر نتوانید شغل مناسبتان را پیدا کنید، می توانید تا چه مدت با بودجه ی فعلی زندگی کنید؟
 • آیا می توانید از پس هزینه ی حمل و نقل، اجاره خانه و خوراک و پوشاکتان بر بیایید؟
 • باید به فکر هزینه هایی که گرفتن ویزای کاری و اقامت برای شما در پی خواهد داشت هم باشید.

در حقیقت میزان نقدینگی شما در امر مهاجرت از موضوعات بسیار مهم است و باید دقیق و با حوصله به بررسی این موضوع پیش از هر اقدام دیگری بپردازید.

هزینه مهاجرت

5. ذخیره پول

چیزی که کاملا واضح است موضوع نیاز شدید به پول در مهاجرت می باشد، هر اندازه ای هم که برای مهاجرت پول کنار گذاشته باشید باز هم نیاز دارید که صرفه جو باشید زیرا به قول معروف حادثه هیچ گاه خبر نمی کند و احتمال این که بودجه ای که در نظر گرفته اید به گونه ای دیگر خرج شود همیشه وجود خواهد داشت.

در نظر داشته باشید که برای دست یابی به زندگی بهتر در حال مهاجرت هستید، نمی توانید غذا مصرف نکنید یا نیازهای اولیتان را برآورده نکنید چون ضرر بیشتری خواهید کرد و باید در طولانی مدت خرج بیشتری برای سلامتی و درمانتان خرج کنید.

پس همیشه بهتر است صرفه جو باشید و پول هایتان را ذخیره کنید. حتی گاهی لازم است عادت های همیشگیتان را کنار بگذارید مثلا اگر عادت دارید همیشه قهوه، شکلات یا خوراکی خاصی را مصرف کنید می توانید عادت هایتان را تغییر دهید.

6. انتخاب کشور مقصد

پس از پشت سر گذاشتن مرحله اول و مشخص شدن هدفتان از مهاجرت کمی کارتان آسان تر می شود. گام بعدی این است که با توجه به انگیزه و شرایط کنونی شما، قوانین کشور مبدا و مقصد، چند کشور را به عنوان مقصد پیش روی خواهید داشت.

برای مثال: برخی از کشورها در جستجوی نیروی کار و انسانی هستند پس پیدا کردن شغل مناسب در آن ها آسان تر است. برخی دیگر دارای دانشگاه های معتبر و سطح بالایی هستند که با تحصیل در آن ها و قائداتا تلاش و کوشش پس از فارغ التحصیلی به فرد ماهری تبدیل خواهید شد.

بعضی کشورها شرایط خوبی را برای افراد کهنسال برای گذراندن اوقات بازنشستگی آرام مهیا می کنند. هر سرزمینی ویژگی های خاص خود را دارد و این نکته که هدف شما کاملا با مقصدتان همخوانی داشته باشد نکته ی حائز اهمیتی است.

علاوه بر این موارد باید نکات زیر را هم مد نظر داشته باشید:

 • همخوانی شرایط مالی کنونی با کشور مقصد.
 • همخوانی فرهنگ جامعه ای که قرار است در آن زندگی کنید با آداب و رسومی که با آن رشد کرده اید.
 • توجه به وضعیت بهداشت و درمان مقصد.
 • آشنایی با میزان مالیات و قوانین مقصد.
 • وضعیت تحصیلی جامعه.

7. چگونه کشور مناسب را برای مهاجرت انتخاب کنیم؟

توجه به وضعیت بهداشت و درمان مقصد: باید حتما از وضعیت بهداشت و درمان کشوری که می خواهید آن را به عنوان خانه ی همیشگی انتخاب کنید اطلاعات جامعی داشته باشید تا سلامتیتان در خطر نباشد. آب و غذای سالم، آب و هوای خوب و بدون آلودگی از نیاز های اولیه ی زندگی هستند، آن ها را از یاد نبرید.

وضعیت اقتصادی: با وضعیت اقتصادی مقصد حتما آشنا شوید. در سرزمین هایی که با بحران اقتصادی رو به رو هستند و یا دچار مشکلات حادی در این زمینه می باشند حتما کار شما بسیار دشوارتر خواهد بود و جوانب مختلف زندگی شما را با چالش درگیر خواهد کرد.

باید پیش از مهاجرت بدانید که میزان مالیات، وضعیت اقتصاد و تورم در کشور مقصد چگونه است و مناسب با شرایط شما هست یا خیر.

آداب و رسوم جامعه: پیش از مهاجرت در رابطه با آداب خاص منطقه ای که می خواهید در آن زندگی کنید آشنا شوید تا با تفکرات و عقاید شما همخوانی داشته باشد زیرا زمانی که به محلی دیگر مهاجرت می نمایید شاخص ترین امری که به چشمتان می آید فرهنگ جامعه می باشد.

توجه به اعضای خانواده: اگر به تنهایی مهاجرت می کنید تمامی مشکلات رو به روی شخص شما است اما زمانی که با خانواده قصد مهاجرت دارید اوضاع کمی پیچیده تر می شود. باید حتما شرایط تک تک اعضای خانواده را در کشور فعلی و مقصد بررسی کنید و مطمئن شوید در سرزمین آینده ی شما همه ی خانواده اوضاع و شرایط خوبی خواهند داشت.

هزینه ی زندگی چقدر است؟ با توجه به بودجه ای که دارید، نوع اقدامتان برای مهاجرت، هدف اصلی از مهاجرت و... باید بررسی کنید که چگونه هزینه های زندگی را پرداخت خواهید کرد. باید این نکته را در هنگام انتخاب مقصد در نظر داشته باشید.

وضعیت کار: هر نوعی که اقدام به مهاجرت می کنید؛ تحصیلی، سرمایه گذاری، روشهای شخصی همه و همه نیاز به تامین مخارج زندگی در آن ها مشترک است، شما پس از تحصیل نیاز به استخدام شدن دارید و یا شرایط باید به گونه ای باشد که سرمایه ی شما به بهترین نحو استفاده شود به همین دلیل باید از چگونگی وضعیت کار در کشورهایی که علاقمند به زندگی در آن ها هستید مطلع باشید.

هزینه ی مسکن: در کشورهای مختلف هزینه ای که باید برای مسکن پرداخت کنید متفاوت است، آیا توانایی زندگی در مکانی که اجاره خانه نسبت به درآمدتان بسیار بالا است را دارید؟ اگر بخواهید خانه بخرید چقدر هزینه در بر خواهد داشت؟ باید از وضعیت مسکن و این که قرار است کجا مستقر شوید به خوبی مطلع باشید.

مشاور مهاجرت

8. انتخاب مشاور خوب

این روزها وکلا و مشاوران زیادی در حوزه ی مهاجرت فعالیت می کنند، اگر با روند و مراحل خارج شدن از کشور و اخذ اقامت آشنایی ندارید باید امور خود را به وکیلان مهاجرت بسپارید.

هزینه ی مشاوره در رابطه با مهاجرت بالاست و البته بستگی به میزان شهرت وکیل و کشور مقصد هم دارد، به همین دلیل برخی تصمیم می گیرند به تنهایی و بدون مشورت با وکیل اقدام نمایند که کار آسانی نیست.

توصیه می کنیم که از همان ابتدا با وکیلان مهاجرت مشورت نمایید که روند سریع تر و آسان تری را در پیش داشته باشید. انتخاب وکیل منصف و ماهر هم نقش بسیار مهمی در موفقیت مهاجرت شما دارد، پیشنهاد می کنیم از تجربیات دیگران در این زمینه استفاده کنید و بهترین و مناسب ترین مشهور را برای امر مهاجرتتان انتخاب نمایید.

9. آشنایی با شرایط اخذ اقامت در کشور مقصد

وکیلان خبره با بررسی پرونده ی مهاجرت شما می گویند که آیا کشوری که برای مهاجرت انتخاب کرده اید مناسب برای شرایط فعلیتان هست یا خیر. آن ها به دلیل داشتن تجربه ی زیاد می توانند تشخیص دهند که آیا تصور شما از مکانی که می خواهید برای همیشه در آن زندگی کنید درست و مطابق واقعیت هست یا خیر.

شرایط اخذ اقامت دائم را از وکیلتان جویا شوید و یا اگر بدون مشاوره اقدام می کنید، در صورت مناسب بودن کشور مقصد باید کاملا با شرایط و قوانین اخذ اقامت، تحصیل و کار آشنا باشید. شرایط اقامت در هر کشوری متفاوت است و نباید به هیچ وجه این موضوع را فراموش کنید.

اخذ اقامت

10. محل اقامتتان را از قبل انتخاب کنید

از مهم ترین نکاتی که باید در مهاجرت در نظر داشته باشید محل اقامت است، به این نکته در انتخاب کشور اشاره کردیم اما آن قدر محل اقامت حائز اهمیت است که بارها و بارها باید به آن فکر کنید.

شاید پیش از حرکت فکر کنید که خانه ی امروزی خود را دوست ندارید و می خواهید به هرجایی بروید جز اینجایی که هستید، اما آیا خانه ی آینده ی شما از مسکن حالایتان بهتر است؟ آیا حقیقتا شرایط بهتری خواهید داشت؟ دقیقا کجا اقامت می کنید؟

شما باید در این معقوله وسواس به خرج دهید؛ حتی باید بدانید آب و هوای محل خانه ی جدیدتان چگونه خواهد بود! آیا زیاد باران می بارد و شما هوای ابری را دوست ندارید؟ آیا منطقه ی شلوغی است و رفت و آمد برای شما از خانه تا محل کار سخت خواهد بود؟

آیا در محله همه شب زنده دارند و آرامش نخواهید داشت؟ آیا به مراکز مهم شهر به راحتی دسترسی دارید؟ باز هم تکرار می کنیم، باید به همه ی نکات پیرامون خانه ی جدیدتان توجه کنید.

11. توجه به وضعیت حمل و نقل

پس از اخذ ویزا کمی درگیری هایتان جزئی تر می شود. یکی از موارد مهم این است که با چه وسیله ای مهاجرت خواهید کرد؟ حتما این از آخرین موضوعاتی است که به آن توجه می کنید و آن را به دقایق آخر واگذار کرده اید، اما باید پیش از مهاجرت به وسایل حمل نقل از کشور مبدا به مقصد هم فکر کنید.

حتی باید بدانید با وسایل نقلیه ی عمومی مقصدتان هم آشنا باشید تا در صورت بروز مشکل بتوانید به تنهایی به اقامتگاهتان برسید، حتی پیشنهاد می کنیم نقشه ی وسایل نقلیه ی عمومی اطراف محل زندگی خود را از قبل تهیه کرده و با آن آشنا باشید.

انتخاب کشور برای مهاجرت

12. آشنایی با زبان کشور مقصد

گاهی قرار است شما از سرزمین مادری کیلومترها فاصله بگیرید، حتما باید در نظر داشته باشید که زبان کشور مقصد شما چیست و در صدد یادگیری آن برآیید. در برخی از کشورها به چند زبان صحبت می کنند باید توجه کنید که کدام گویش و زبان برای نوع زندگی شما در آن سرزمین مناسب است.

آیا به زبان کشور مقصدتان مسلط هستید؟

شما قرار است برای همیشه در کشوری جدید با زبان جدید زندگی کنید پس باید بتوانید با جامعه ای در آن قرار خواهید گرفت ارتباط برقرار کنید، از برطرف کردن نیازهای اولیه خرید خوراک و پوشاک گرفته تا تحصیل و کار لازم است برای آن ها زبان کشور مقصدتان را بیاموزید.

امروزه یادگیری زبان انگلیسی از ابتدایی ترین مراحل برای مهاجرت است اما برای مهاجرت به بسیاری از کشورهای دنیا تنها دانستن این زبان کافی نیست مثلا برای مهاجرت به آلمان حتما باید علاوه بر زبان انگلیسی زبان آلمانی را هم بدانید.

سخن پایانی

لازم است بدانید که شرایط و قوانین مهاجرت هر کشوری با هم متفاوت است به همین دلیل باید بعد از انتخاب کشور مقصد در رابطه با شرایط و ضوابط آن اطلاعات جامع و کاملی کسب کنید.

مهاجرت به هر شکلی که باشد یک تصمیم مهم و تاثیر گذار در زندگی است و باید قبل از هرگونه اقدامی درباره اتفاقات بعد از آن فکر کنید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود
  تعداد نظرات (22)
  1. محمد در 6 فروردین 1402
   سلام دوستان. من الان دقیقا ۸ ماهه که اومدم کانادا. امروز تولدم بود و به طرز عجیبی دلم برای ایران تنگ شده بود. وقتی ایرانو ترک میکنید حتی اگر دور و برتون پر از ایرانی باشه بازم دلتون برای فارسی حرف زدن تنگ میشه. دلتون برای بغل کردن عزیزانتون تنگ میشه. از لحظه ای که سوار هواپیما میشین تازه میفهمید دلتنگی یعنی چی! اصلا دست کم نگیریدیش. شاید سخت ترین لحظات زندگیتون همون دقایقی باشه که در با خانواده در راه فرودگاه هستین. یه سکوت سنگین تا چند روز همراهتونه. شاید بگید مهم نیست. حل میشه. آره شاید حل بشه ولی هر زمانی که کارهاتون زیاد میشه فشار درس و کار بیشتر میشه کمبود عاطفی خودشو نشون میده. وقتی پیش خانواده هستین در جاهای سخت زندگی میرید چند دقیقه پیش عزیزانتون می شینید انرژی میگیرید ولی حارج از ایران کسی رو ندارین. اگر آدم احساسی هستین اگر پدر و مادرتون خیلی پیر هستن و ترس از دست دادنشون رو دارین بنده پیشنهاد میکنم اصلا مهاجرت نکنید. اگر آدم افسرده ای هستین مهاجرت نکنین. اگر فکر میکنید با مهاجرت تمام مشکلاتتون حل میشه یعنی یه جای کارتون ایراد داره. به خدا ما از سر دلخوشی این حرفا رو نمیزنیم. اندکی فکر کنید!
   پاسخ
  2. مهمان هادی در 29 اسفند 1401
   من الان 2 ساله که کانادام. تو 35 سالگی اومدم. داشتم چرخ میزدم که اینجا رو دیدمو گفتم بد نیست یه خورده بنویسم. من ایران وضع خوبی داشتم و دارم. اینجا هم کارم شروعش خوب بوده و آینده خوبی داره. کلا اینجا به کار بچسبی، کارمند هم باشی زندگی معقولی داری(اگه دنبال درآمد میلیونی هستی باید یه سری چیزا رو تو زندگی نادیده بگیری که من در توانم نیست). من قبول ندارم هر کی میاد اینجا بدبخت میشه. طبیعتا هر کاری سختی همراه داره، مخصوصا اگه بخای از صفر قوانین و قواعد یه کشور رو یاد بگیری. حتی سلام کردن آدما متفاوته. پس اگه اهل تلاش و تحمل استرس نیستی نیا. چون ایران با تنبلی نسبت درآمد به رفاه تو زندگی بالاتره. فرش قرمزی اینجا وجود نداره. فرقش اینه که نردبان اینجا بلندتره. اگه زور بزنی، بالاتر میری ولی سختیش برا مهاجر بیشتره. اینجا غربت بزرگترین مانع جلو رفتنه. دوست پیدا میکنی و خانواده هیچ وقت. من متاهل بودم اومدم. به شخصه مجرد نمیومدم هیچ وقت. اگه همسرت برات مهمه که کی باشه تو ایران ازدواج کن، چون انتخاب هات بیشتره. اینجا خیلی سخته تره، مخصوصا برا خانوم ها. به نظر من این آدم ها باید مهاجرت کنن:
   1- تو ایران اجاره نشینی و آینده خرید خونه نداری
   2- آدم پرتلاشی هستی ولی سیستم اجازه جلو رفتن بهت نمیده
   3- آدم معمولی هستی و میخای با معمولی زندگی کردن رفاه نسبی داشته باشی( سیستم مالی کانادا برا این آدم ها عالیه)
   4- به پدر مادر وابسته نیستی و تو تعریف خوشبختی و زندگی خوب خانواده گزینه اول نیست
   اگر هر چی باشی ولی گزینه 4 برات صدق نکنه، کلا نیا. چون یا خیلی خیلی اذیت میشی، یا نصفه کاره برمیگردی و ضرر مالی میدی.
   البته همیشه همه چی سیاه سفید هم نیست. آدم هایی هستن که میان اینجا، بعد از کار کردن و مقداری درآمدزایی بعد 7 یا 8 سال برمیگردن ایران. فقط یه مقداری باید ایران اندوخته داشته باشی که بتونی از صفر شروع نکنی. اگه ندارید این گزینه رو حذف کنید. مگر آدم چقدر زندس که بخاد 2 بار از صفر شروع کنه
   به نظرم اول برید ببینید تعرفتون از خوشبختی چیه، مهاجرت هیچ وقت خوشبتی نمیاره. فقط شرایط رو تغییر میده. برا بعضی ها در جعت مثبت، برا بعضی ها منفی
   پاسخ
  3. حسین در 16 اسفند 1401
   من هم ۳۴سال سنم شد.و خوشحالم از بابت‌اینکه مهاجرت نکردم..وقتی‌ میخاستم‌مهاجرت کنم حدود 30سالم بود.با خودم سبک سنگین کردم‌.دیدم من حتی از مسافرت هم متنفر هستم و به شدت دلبسته حریم منزل تا محل کار و افراد خانواده هستم.و از همه‌مهمتر از همه مهمتر یه ماشین شورلت امریکایی دارم که از سن 24سالگی دارمش و اصلا نمیتونستم ازش‌دل بکنم.باز خوبه موفق تر از قبل شدم یه جورایی و حالم‌خوبه.ن به اون‌موفقیتی که باید میرسیدم ولی خوبیش اینه پشیمون نیستم از نرفتنم.ولی‌خب مثلا اون موقع دوستم رفت انگلیس و الان اون هم اونجا موفق هست و زن و بچه و‌زندگی تشکیل داده در عرض 4سال.من تونستم‌یه بچه داشته باشم.ولی‌اون تونسته با توجه به شرایط اونجا 3تا فرزند هم‌داشته باشه.چند روز پیش بهم‌پیشنهاد داد که بیا انگلیس..ولی باز فکرشو‌ کردم دیدم اصلا نمیتونم از چیزایی که دارم‌دل بکنم.مشکل من فقط همین چند مورد بود که باعث‌شد مهاجرت نکنم.شما هم‌حتما قبل رفتن فکر کنید تجزیه تحلیل کنید موارد را تا به بهترین نتیجه ممکن برسین..موفق و موید باشید
   پاسخ
  4. Ioiij در 13 اسفند 1401
   گاهی فکر میکنم تو ایران موندن برام اضطراب آور تر از مهاجرته... از یه طرفی دل کندن از جایی که توش ریشه داری سخته..
   پاسخ
   1. آرمان در 13 اسفند 1401
    شرایط ایران اصلا خوب نیس و مهاجرت به همون اندازه سخت . تا زمانی که از ایران نری نمیتونی بفهمی چقدر ایرانو دوس داری
    پاسخ
  5. مهمان yasin در 28 بهمن 1401
   هیچ جا هیچ جا دنیای راحتی خوشبختی وجود نداره خیلی دلم میخواست مهاجرت کنم اما میبینم همتون پشیمونین فقط موندم چرا باید ادم ها همیشه بسوزن گناهشون چیه چرا نمیشه یه نفس از ته دل کشید 💔🚶🏿‍♂️
   پاسخ
  6. ساموان لایک یو :) در 4 بهمن 1401
   یه بیتم از یاسر بختیاری که می گفت:
   بری میگن فرار کرد وطن فروش! بمونی هم میگن یارو اطلاعاتیه..
   پاسخ
  7. كيانا در 20 آذر 1401
   مطلب جالبي بود مرسي.
   به عنوان يه مهاجر ميخوام به دوستاني كه قصد مهاجرت دارن بگم كه لطفا قبل رفتن خيليييييي به عواقب مهاجرت فكر كنن. مهاجرت با صدمات روحي رواني زيادي همراهه. دلتنگي، كار، شوك فرهنگي، آب و هوا، دوري از وطن هميشه همراه يه مهاجره. لطفا فقط بخاطر فرار از ايران خودتون رو آواره كشور ديگه نكنيد. من نميگم مهاجرت كلا بده ولي اگه توي ايران زندگي معقولي داريد و در كنار خانواده ايد، به نظرم مهاجرت نكنيد. من وقتي به كانادا ميومدم مطمئن بودم كه عاشق كانادا ميشم و به حرف كسي كه مخالف مهاجرت بود اهميت نميدادم ولي الان متوجه همه اون حرفا ميشم. كانادا كشور خوبيه در كل ولي اون بهشت بريني نيست كه از دور ديده ميشه. لطفا خيلي خيلي تحقيق كنيد قبل مهاجرت
   پاسخ
  8. مهمان رضا در 25 مرداد 1401
   دوست منم یکساله مهاجرت کرده کانادا و دقیقا همین حرفا رو میزنه اینجا خیلی ادم موفقی بود ولی اونجا از استرس مریض شده و قلبش مشکل پیدا کرده. می گه احتمال زیاد بر می گرده
   پاسخ
  9. مهمان علی در 11 خرداد 1401
   تو این مملکت خراب شده نمیشه نفس کشید من 25 سالمه پرستار من با دوتا بیمارستان کارکردن حتی نمیتونم یه زمین بخرم که یه خونه بسازم تو بد ترین محله های اصفهان انتظاریم نمیشه داشت مملکت سفارشی سایتای سفارشی
   پاسخ
  10. مهمان امیررضا در 9 اردیبهشت 1401
   خیلی ممنون بهترین سایت مهاجرت اینجاس ممنون
   پاسخ
  11. مهمان شهرزاد در 23 آبان 1400
   من الان دو ماهه دانشجویی اومدم تازه بورسیه هم شدم مثلا. اینجا خیلی تحت فشارم تقریبا هفت کیلو وزن کم کردم. و امیدوارم باور کنید که نصف حجم موهام ریخت از میزان فشار و استرس تو این دوماه. من ایران شرایطم خیلی بهتر از اینجا بود . حالا همه میگن یک سال اولش سخته بعد خوب میشه. فقط امیدوارم راست بگن. اصلا و اصلا مهاجرت کار آسونی نیست. من جدیدا شبا قرص میخورم که فقط بتونم بخوابم. بعد از سن سی سالگی مهاجرت خیلی خیلی سختتر هم میشه.
   مهاجرت اصلا کار آسونی نیست مخصوصا اگر تو ایران شرایط کاری و مالی خوبی دارید. حتما قبلش حسابییییی سبک سنگین کنید.
   الان دیگه برگشتن هم برای ماها یک جورایی تف سربالاست.
   امیدوارم همه چیز برام بهتر بشه تا سال بعد.
   پاسخ
   1. امین در 11 فروردین 1401
    به نظرم مهاجرت کار درستی نیست
    مخصوصا برای کسی که بیزنس خودش رو‌ داره توی ایران و زندگی خوبی داره. من تورنتو هستم و تقریبا ۹۰٪ پشیمونم از اینکه اینقدر از وقتمو‌حدر دادم . زندگی‌همونیه که هست چه تو ایران چه تو کانادا. در کل من برای زندگی بهتر مهاجرت کردم اما متاسفانه این اتفاق نیافتاد . همه اون بدیهایی که توی ایران هست اینجا هم‌هست اما کمتر . اینجا تورم هست ، سیستم اداری خیلی کند، هزینه ها بالا ، اینجا نمیشه به راحتیه ایران زندگی‌کرد ، اینجا آزادی من کمتره از ایران چون شبانه روز باید کار کنی فقط برای اینکه هزینه های اولیه زندگی رو بدی . تقریبا احساس میکنم اینجا آدما حالت برده پیدا میکنن ، هرچقدر هم در آمد باشه مالیات بیشتری گرفته میشه . در کل با همه اتفاقات بد ایران ، می تونم بگم اینجا هم زندگی پرفکت نیست ، پس باید دید آیا ارزش اینهمه سختی رو داره مهاجرت ؟ اگر فکر‌میکنید با مهاجرت مشکلاتتون حل میشه اشتباه میکنید .
    پاسخ
   2. ناتالیا در 17 تیر 1401
    دوست عزیزم
    با تمام وجود حالت را درک می کنم. من نیز مثل شما بالای سی سال مهاجرت کردم. زندگی عالی داشتم، هیچ کمبودی نداشتم واقعا پشیمانم. مهاجرت کار هر کسی نیست. باید بیشتر خودم را می شناختم. مهاجرت آدمی قوی و شاید تا حدودی بی خیال میخواد. من به خانواده ام و حتی کوچکترین چیزهای زندگیم حس تعلق داشتم و الان تصمیم گرفتم به هر کسی که قصد مهاجرت داره توصیه کنم لطفا خیلی مطمئن باشید. به خود من در پروسه مهاجرت دروغ زیاد گفته شد که وقتی پام به اینجا رسید همه آشکار شد! هیچ کس سختی ها و مشقتها را بازگو نمی کنه و فقط دنیای روشن را نشان میدهند . اما مهاجرت کار دشواریست بیشتر از آن چیزی که تصورش را می کنید. همه میگن مهاجرت سخته اما هیچ کس نوع سختی را بیان نمیکنه پس هر کسی که این مطلب را میخونه امیدوارم کمی به فکر فرو بره و بیشتر بسنجه.
    پاسخ
   3. ارسلان در 25 آبان 1401
    الا دقیقا یک ساله که از پیامتون گذشته، اگر امکانش هست لطف میکنید نظرتون بعد از یک سال رو بگید ؟؟
    من هم قصد مهاجرت رو دارم. میخواستم نظر شما رو بدونم بعد از یک سال
    پاسخ
   4. حسین در 18 آذر 1401
    شهرزاد، الان وضعیتت خوبه؟ درست شد بعد یکسال؟
    پاسخ
  12. مهمان مهدی در 14 آبان 1400
   منم 4سال تویه این پروسه قرار گرفتم
   کلی هزینه کردم با مدارج و مدارک عالیه
   وکیلم هم البته خوب نبود.موفق نشدم الانم متاسف نیستم تلاشم رو کردم نشد.الان گاهی شرایط مملکت رو میبینم انگیزه میگیرم که باز اقدام کنم به رفتن.ولی مطالب ایشون واقعا ذهنم رو به فکر وامیداره....خودم هم مهندس نقشه بردارم هم زلزله...خانومم هم پزشک هستش....شرایطشو رو دارم منتها برای چیزایی که اینجا براش ساختم و تلاش کردم این انگیزه مهاجرت رو ازم میگیره....
   که برم جای دیگه باز از نو شروع کنم.ما زحمت و رنج وتلاشمون رو اینجا انجام دادیم.مگر چقدر زندگی طولانی و وقت زیاده که بخوای رنج و مکنتی رو دوباره جای دیگه سپری کنی....زندگی تجربه و لذته و بهرمندی از آرامش در هر لحظه.......نه مسابقه و رقابت...
   پاسخ
   1. ب ش در 12 دی 1401
    👌 حرف آخرتون ... نه مسابقه و رقابت
    پاسخ
  13. پدر بزرگ در 12 تیر 1400

   چرا مردم رو منصرف میکنید
   خجالت بکشید
   مردم مسخره شما نیستن
   هر کسی از این خراب شده رفته موفق شده
   برید تحقیق کنید بعد مطلب بزارید
   تو این خراب شده چیزی برای زندگی نمانده
   من خودم انتاریو هستم یکسال اول سخت بود اما الان در شرکت اپل مشغول بکارم

   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 13 تیر 1400
    شما اگه انتاریو بودی از ایران نظر ارسال نمی‌کردی!
    درسته زندگی تو ایران خیلی خیلی سخت شده اما مهاجرت هم سختی‌های خودش رو داره. ما توی این مطلب نگفتیم که مهاجرت نکنید، مهاجرت خطرناک هستش و...
    توی این مطلب به نکاتی اشاره کردیم که می‌تونه به افرادی که تصمیم به مهاجرت دارن، کمک کنه تا انتخاب بهتری داشته باشن! قبول دارم توی ایران از داشتن امکانات حداقلی زندگی، آرامش، ثبات اقتصادی و خیلی چیزهای دیگه محروم هستیم، اما دلیل نمیشه برای تصمیم بزرگی مثل مهاجرت بدون بررسی کاری انجام بدیم. بهتره فقط به فکر فرار نباشیم، بلکه به فکر مقصد هم باشیم تا تجربه بهتری برامون رقم بخوره.
    پاسخ
    1. صنم در 18 شهریور 1400
     یه جوری مطلب بنویسید که آدم خندش نگیره.
     خودتون مسخره کردین با این حرف ها
     پاسخ
     1. عباس در 21 مهر 1400
      اتفاقا وبلاگ نویس خوبی هستند بسیار عالی نوشتند و تمام این بحث هاشون درسته
      شما اگر اطلاعاتی ندارید بنده خدا رو تحقیر نکنید
      پاسخ