زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

5 روش آرام کردن ذهن بدون مدیتیشن

5 روش آرام کردن ذهن بدون مدیتیشن

5 روش آرام کردن ذهن بدون مدیتیشن

یک حقیقت درباره ی انسان وجود دارد و آن این است که هر چه بیشتر خسته باشیم، افکار بیشتر به ما هجوم می آورند. وقتی دچار اظطراب و خستگی باشید تنها باید روش هایی را بدانید که به آرام سازی ذهن شما کمک کند. در این مطلب از سایت زوم لایف در رابطه با معرفی 5 روش برای آرام سازی ذهن بدون مدیتیشن با شما خواهیم بود. 

مدیتیشن یا مراقبه موثر ترین راه برای آرام شدن ذهن است اما گزینه ی مناسبی در زمانی که بسیار خسته می باشید، نیست. راه دیگری برای آرام کردن ذهن وجود دارد، که با انجام کارهایی که تمرکز ذهن را به بیرون از خود جلب می کند و مغز شما را به سوی ترشح مواد شیمیایی اعصاب (Neurochemical) راهنمایی می کند، فراهم می شود.

این 5 روش برای آرام شدن ذهن انرژی ذهنی زیادی مانند مدیتیشن نیاز ندارد. و در مدت کوتاه همان تاثیرات را بر حال کلی ما دارد.

1. کاری پیچیده انجام دهید (اما بسیار سخت نباشد)

شبکه ی حالت پیش فرض (DMN) بخشی از مغز است که مرتبط با انعکاس هایی درباره ی خودتان است. سوالاتی مانند : چرا امروز احساس تنبلی می کنم؟، آیا باید پیام مجید را الان جواب بدهم یا بعدا؟، کم کم احساس گرسنگی می کنم آیا باید خوراکی کمی بخورم؟ را در نظر بگیرید. دانشمندان این سوالات را "گیج کننده" می نامند و مقدار زیادی از زندگی ما در بیداری را اشغال می کنند.

زمانی که خسته یا نگران هستیم ذهن ما بیشتر از معمول درگیر می شود که ما را خسته و نگران تر می سازد.

دو روش متداول وجود وجود دارد که بدون تناقض می توانیم DMN را آرام سازیم. اولین آنها مدیتیشن است و دومین آنها دخیل شدن در کاری پیچیده است.(در واقع کتاب های رنگ آمیزی، موثر هستند زیرا هم پیچیده هستند هم آگاهی دهنده)
می توانید کاری را که معمولا انجام می دهید را در نظر بگیرید مانند نقاشی، ورزش، نوشته های خلاقانه یا پروژه ی کاری و سختی آن را به آرامی افزایش دهید. به عنوان مثال نقاشی، می توانید طراحی چیزی چالش برانگیز تر را امتحان کنید یا درباره ی نوشتن و ورزش می توانید زمانی را در نظر بگیرید و کار را در زمان محدودی انجام دهید.

2. کاری را برای کسی انجام دهید

این روش دیگری است که در زمان خستگی می توانیم برای آرام کردن ذهن انجام دهیم. معلوم است که نمی خواهید کاری بسیار سخت انجام دهید اما حتی انجام کاری ساده زمانی که بر روی موارد دیگر تمرکز می کنید هم می تواند به آرام کردن ذهن کمک کند.
می توانید این کار را به صورت یک عادت در آورید که با کسی که به کمک احتیاح دارد راتباط برقرار کنید یا به صورت داوطلبانه کاری را انجام دهید یا چیزی را بسازید که فکر می کنید می تواند به دیگران کمک کند. تمرکز بر تندرستی جامعه می تواند به ما هدف و معنی بدهد که می تواند بسیار نیرو بخش باشد.

3. کاری سرگرم کننده و خلاق انجام دهید

زمانی که تلاش می کنیم تا حس بهتری داشته باشیم ممکن است همه ی تلاش های ما هدف را نابود کرده و به گونه ای آسیب رسان باشد. انجام کاری سرگرم کننده می تواند به ما کمک کند که چرخه را بشکنیم. دلیل آن این است که دوپامین (Dopamine) اثر انرژی دهنده بر سیستم عصبی دارد و با درگیری در بازی و خلاقیت ما ذخایر انرژی کم شده ی خود را شارژ می کنیم.

برای مثال گاهی اوقات دوست دارید نقشه های ذهنی آزاد را انجام دهید. یک تایمر را روی 15 دقیقه تنظیم می کنید و اجازه می دهید تا همه ی افکار شما روی کاغذ بیاید و نقشه های ذهنی درباره ی ارتباط هر یک ایجاد شود. می توانید این کار را به عنوان تمرین آگاهی سازی انجام دهید یا ایده های خلاقی که دارید را بیان کنید. این کار به شما در آرام شدن ذهن،مرتب سازی افکار و تمرکز بدون پراکندگی و حواس پرتی کمک می کند.

انجام کاری هنری مانند رنگ آمیزی، اوریگامی یا حتی لگو (اگر بچه دارید) نیز می توند موثر باشد.

4. ورزش کنید و خواب طولانی داشته باشید

ممکن است به نظر برسد که ورزش در زمانی که خسته هستید بازدهی ندارد اما خستگی از نظر ذهنی می تواند گاهی خواب ما را به هم بزند. این موضوع بسته به هر کسی متفاوت است اما اکثرا به دلیل خستگی و اظطراب است که توانایی کاهش تدریجی انرژی قبل از خواب تحت تاثیر قرار می گیرد که بخش مهمی از کیفیت خواب خوب است. نگرانی های ناخودآگاه نیز می تواند ما را در شب بیدار نگه دارد و ما را از رسیدن به حالت عمیقی که نیاز داریم باز می دارد.

با ورزش، خوردن وعده ای سالم و خواب طولانی، می توانید به آرام سازی ذهن خود کمک کنید. این کار پیشنهادی برای خواب زیاد از حد نیست اما اگر مدتی است که استراحتی عمیق نداشته اید می تواند دقیقا چیزی باشد که نیاز دارید.
همچنین می توانید کار خلاقانه ای مانند مراسم قبل از خواب داشته باشید که شامل آرام سازی و نگاه نکردن به هیچ صفحه نمایشی دو تا سه ساعت قبل از خواب است.

5. فعالیت اجتماعی انجام دهید

این کار هم برای درون گراها مفید است و هم برای برون گرایان. این یک اعتقاد رایج است که درون گراها جذب تعاملات اجتماعی می شوند اما معمولا تنها زمانی این اتفاق می افتد که با افرادی تعامل دارند که با آنها راحت نیستند.

اگر درون گرا هستید تلاش کنید با فردی باشید که همیشه با او سرگرم هستید. زمانی که در یک موقعیت اجتماعی سرگرم کننده دخیل می شوید که باعث نگرانی نمی شود، به طور طبیعی از افکار خود خارج می شوید و باتری های خود را شارژ می کنید.

مدیتیشن برای آرام کردن ذهن عالی است و درحالی که باید حتی در زمان های سخت هم مدیتیشن داشته باشید، راه حل هایی کوتاه مدت نیز می توانند به بازگردانی انرژی شما کمک کنند.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: مطالب موجود در مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود