زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

آشنایی با راه های درمان اوتیسم

آشنایی با راه های درمان اوتیسم

آشنایی با راه های درمان اوتیسم

یکی از انواع اختلالات در کودکان که آنها را در رفتارهای اجتماعی و تعامل با دیگران دچار مشکل می کند اوتیسم می باشد. راه های درمان اوتیسم تنها کمک کننده می ‌باشد و درمان قطعی برای آن وجود ندارد. این بیماری طیف وسیعی از علائم را در بر می گیرد. راه های درمان اوتیسم سبب می شود کودک عملکرد اجتماعی بهتری داشته باشد و کیفیت زندگی او بالاتر رود. در این مقاله به بررسی اطلاعاتی در رابطه با راه های درمان اوتیسم خواهیم پرداخت تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

راه های درمان اوتیسم

راه های درمان اوتیسم با توجه به شرایط کودک فرق می کند و در برخی کودکان لازم به درمان های تهاجمی است در حالیکه برخی دیگر اصلا نیاز به درمان ندارند و یا در برخی درمان های ساده جوابگو می ‌باشد. راه های درمان اوتیسم زمانی می تواند نتیجه خوبی داشته باشد که قبل از ۳ سالگی روی کودک اعمال شود. بسیاری از راه های درمان اوتیسم که در مورد کودکان به کار می رود برای بالغین نیز موثر می باشد.  تحلیل رفتار کاربردی، رفتار درمانی شناختی، آموزش مهارت های اجتماعی، اتحاد درمانی حسی، کاردرمانی، رفتار درمانی، گفتار درمانی و دارودرمانی از جمله راه های درمان اوتیسم می ‌باشد. پرسنل متخصص و کارآزموده کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی اوتیسم کودکان دکتر حسینی سیانکی با بررسی دقیق مشکلات رفتاری کودک و زیر نظر گرفتن او بهترین درمان را برای کودک در نظر می گیرند. این مجموعه به عنوان بهترین مرکز کار درمانی تمام تلاش خود را برای پیشرفت کودکان مبتلا به اوتیسم انجام می دهد و در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی کند.

تحلیل رفتار کاربردی یکی از راه های درمان اوتیسم

یکی از راه های درمان اوتیسم که به طور گسترده در مورد کودکان و بالغین استفاده می شود تحلیل رفتار کاربردی می باشد که در آن از تکنیک های طراحی شده استفاده می شود تا رفتارهای مثبت تقویت شوند و یک سیستم پاداش برای این منظور استفاده می شود. آموزش کارآزمایی مجزا یکی از انواع این درمان است که در آن برای تشویق آموزش مرحله به مرحله از یک سری کارآزمایی ها استفاده می شود. مداخله رفتاری متمرکز اولیه نوع دیگر می باشد که در آن کودک به صورت فرد به فرد با یک درمانگر در گروهی کوچک آموزش داده می شود.

 در آموزش پاسخ محور نیز  مهارت های محوری در زندگی روزمره آموزش داده می شود. در مداخله رفتار شفاهی نیز به کودک کاربرد زبان در ارتباط را آموزش می دهند.  در حمایت رفتاری مثبت  در خانه یا کلاس درس تغییراتی ایجاد می کنند تا حس رفتاری خوب در کودک ایجاد شود. کلینیک دکتر حسینی سیانکی با سال ها سابقه و تجربه در زمینه توانبخشی به کودکان اوتیسم نتایج مورد قبولی از درمان های خود داشته اند و لبخند رضایت را بر صورت والدین این کودکان نشانده اند و از بهترین دکتر متخصص اوتیسم کودکان بهره می برد.

درمانگر خوب برای اوتیسم

رفتار درمانی شناختی

یک‌ نوع از گفتار درمانی در رابطه با افراد مبتلا به اوتیسم رفتار درمانی شناختی می باشد که در آن ارتباطی که بین افکار، احساسات و رفتارها وجود دارد در یک جلسه به کودک آموزش داده می شود. در این درمان افکار و احساساتی که سبب می شوند رفتارهای منفی ایجاد شوند شناسایی می شوند. تیم تخصصی کلینیک برای درمان اضطراب در کودکان مبتلا به اوتیسم از این روش استفاده می کند و کمک می کند این کودکان عواطف دیگران را بهتر درک کند.

آموزش مهارت های اجتماعی

یکی از راه های درمان اوتیسم آموزش مهارت های اجتماعی می باشد چون بسیاری از آنها در ارتباط گرفتن با دیگران مشکل دارند. این درمان در طی زمان چالش های زیادی را به وجود می آورد. آموزش در این روش شامل خواندن اشارات عاطفی، درک شوخی، نحوه مکالمه و مهارت های اجتماعی خواهد بود. این درمان بیشتر در ارتباط با کودکان به کار می رود اما بالغین نیز تا بیست سالگی از  این روش می توانند استفاده کنند. اگر علائم اوتیسم را در کودک خود مشاهده کردید خیلی سریع برای درمان تخصصی او اقدام کنید چون این درمان ها در صورت اجرای به موقع نتایج بهتری خواهند داشت. پشتیبانی ۲۴ ساعته به منظور ارائه راهنمایی و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان از جانب کارشناسان کلینیک دکتر حسینی سیانکی صورت می گیرد.

درمانگر تخصصی اوتیسم

اتحاد درمانی حسی و رفتار درمانی 

دیگر راه های درمان اوتیسم شامل اتحاد درمانی حسی و رفتار درمانی خواهد بود. کودکان اوتیسم گاهی به طور غیر عادی تحت تاثیر ورودی های حسی مثل صدا و‌ بو قرار می گیرند. اتحاد درمانی حسی بر این اساس است که اگر برخی حس های کودک تقویت شوند سبب مشکل در یادگیری رفتار های مثبت می شود. این روش موجب هموار شدن پاسخ فرد به محرک حسی خواهد شد و کاردرمانگران کلینیک ارگوتراپیست حسینی سیانکی آن را به بهترین وجه انجام می دهد و بیشتر روی طناب زدن یا  نقاشی هایی به حالت ایستاده تمرکز می کند. 

در کاردرمانی نیز تمرکز روی آموزش دادن مهارت های عملکردی است که در زندگی روزمره به آن احتیاج است. انواع آموزش هایی که در این رابطه در کلینیک حسینی سیانکی صورت می گیرد شامل مهارت های خود مراقبتی، مهارت نوشتن با دست و مهارت های حرکتی خواهد بود. این روش در رابطه با بالغین برای مهارت هایی چون تمیز کردن، پخت و پز و استفاده از پول تمرکز دارد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در زمینه راه های درمان اوتیسم با شماره تماس های ۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲ تماس حاصل فرمایید و اطلاعات لازم را از کارشناسان کلینیک دریافت کنید

دارو درمانی 

یکی از راه های درمان اوتیسم دارو درمانی می باشد. البته باید گفت داروها به طور اختصاصی برای درمان اوتیسم تولید نشده اند و چندین مورد از آن برای مواردی که همراه با اوتیسم ممکن است رخ دهد استفاده می شوند. داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی، داروهای محرک و ضد تشنج از جمله داروهای مورد استفاده در درمان اوتیسم می باشد. داروهای ضدافسردگی برای مواردی چون درمان اضطراب، افسردگی و وسواس به کار می روند.

داروهای ضد روان پریشی نیز برای درمان آسیب زنندگی و پرخاشگری به کار می روند. محرک ها علاوه بر درمان اوتیسم برای درمان بیش فعالی و عدم توجه نیز کاربرد دارند. در برخی کودکان دارای اوتیسم صرع نیز دیده شده است از این رو از داروهای ضد تشنج برای درمان علائم ناشی از اوتیسم استفاده می شود. با توجه به وضعیت کودک بهترین روش برای درمان او از جانب کلینیک کاردرمانی دکتر حسینی سیانکی انتخاب خواهد شد و شاهد پیشرفت های حرکتی و مهارتی در کودک خود خواهید بود.

منبع خبر: بهترین کلینیک کاردرمانی و مرکز گفتاردرمانی تهران

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی‌شود