زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

دکتر داخلی با عمومی چه فرقی میکند؟

دکتر داخلی با عمومی چه فرقی می‌کند؟

دکتر داخلی با عمومی چه فرقی می‌کند؟

دکتر داخلی با عمومی بیشتر از آنکه با یکدیگر تفاوت داشته باشند، شبیه هم هستند. اطلاعات و دانش متخصص داخلی بیشتر از دکتر عمومی است. با این حال شرح وظایف آنها چندان تفاوتی با یکدیگر ندارد. برای مثال توصیه و تجویز غربالگری و آزمایشات پزشکی، ارائه اطلاعات و مشاوره، پیشگیری از بروز بیماری، بررسی علائم حیاتی، تشخیص بیماری، تجویز آزمایش و دارو، اقدامات اورژانسی در حیطه وظایف آنها قرار می‌گیرد.

مجموعه درمانکده شرایطی را فراهم کرده است تا دسترسی شما به پزشکان داخلی و متخصص راحت‌تر شود. با مراجعه به سایت می‌توانید به طور آنلاین از بهترین دکتر زنان در تهران، قلب، اطفال، گوارش، مغز و اعصاب، دکتر فوق تخصص ریه و… نوبت بگیرید.

دکتر داخلی کیست

دکتر داخلی کیست؟

متخصص داخلی (Internal medicine)، پزشکی است که به اندام و ارگان‌های داخلی بدن اشراف دارد و می‌تواند طیف وسیعی از بیماری‌های مرتبط به آنها را تشخیص دهد. در واقع این پزشکان در شاخه تخصصی بیماری‌های داخلی آموزش دیده‌اند. ممکن است بپرسید با وجود این پزشکان چه نیازی است که برای درمان و تشخیص بیماری به متخصص یا فوق متخصص مراجعه کنیم؟

باید بدانید که این پزشکان اندام‌‌های بدن و عملکرد آنها را به طور کلی مورد بررسی قرار می‌دهند. به همین دلیل اگر به مشکل پیچیده‌ای برخورد کنند، بیمار را به متخصص ارجاع خواهند داد. پس از آن این پزشکان در کنار پزشک متخصص یا فوق متخصص در پایش و درمان بیماری کمک می‌کنند.

چه زمانی می‌توانیم به متخصص داخلی مراجعه کنیم؟

زمانی که به بیماری مبتلا می‌شوید، اولین پزشکی که می‌تواند به شما کمک کند، متخصص داخلی است. در واقع در این مرحله شما نمی‌دانید که چرا بیمار شده‌اید؟ این پزشکان با بررسی وضعیت سلامتی شما، تشخیص اولیه را خواهند داد و اقدامات درمانی را آغاز می‌کنند. بنابراین این پزشکان می‌توانند در درمان و تشخیص طیف وسیعی از بیماری‌ها از قلب و عروق و دیابت گرفته تا ناراحتی‌های پوستی به شما کمک کنند.

به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام مراجعه به این متخصصان، مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشید تا شرح حال دقیقی از وضعیت سلامتی شما در اختیار او قرار گیرد. بزرگسالان در هر سنی می‌توانند برای تشخیص درمان بیماری به این پزشکان مراجعه کنند. برای بررسی وضعیت سلامت کودکان، لازم است به متخصص اطفال مراجعه کنید.

وظایف پزشکان داخلی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • معاینات پزشکی و بهداشتی
 • توصیه‌های بهداشتی و تغذیه‌ای
 • هماهنگی بهداشت و درمان
 • توصیه و تجویز غربالگری و آزمایشات پزشکی
 • ارائه اطلاعات و مشاوره
 • پیشگیری از بروز بیماری
 • بررسی علائم حیاتی
 • تشخیص بیماری
 • تجویز آزمایش و دارو
 • تجویز چکاپ‌های سالیانه
 • درمان بیماری
 • پایش روند بهبودی بیمار
 • جلوگیری از بازگشت بیماری
 • درمان‌های اورژانسی و مداخله زودهنگام برای آن از بیمارانی که در معرض خطر قرار دارند.
 • ارجاع به متخصص
 • صدور گواهی فوت

متخصص داخلی

آیا متخصص داخلی می‌تواند جراحی هم انجام دهد؟

خیر، متخصص داخلی جراحی انجام نمی‌دهد اما می‌تواند با توجه به وضعیت بیمار، جراحی را به عنوان درمان پیشنهاد کند. جراحی می‌تواند توسط جراح عمومی یا متخصص جراح انجام شود.

آیا متخصص داخلی می‌تواند آزمایشات بارداری را تجویز کند؟

پزشکان داخلی می‌توانند برای تایید یا رد بارداری، آزمایش خون بارداری را تجویز کنند. پس از آن بیمار به متخصص زنان معرفی می‌شود تا بررسی‌های دقیق‌تر انجام شود. در این حالت پزشک داخلی گزارش پزشکی را در اختیار متخصص قرار خواهد داد. با استفاده از سیستم نوبت‌دهی آنلاین درمانکده همین حالا می‌توانید از بهترین دکتر زنان در تهران، نوبت بگیرید. کافی است به سایت این مجموعه مراجعه و تخصص مورد نظر را جستجو کنید. این مجموعه خدمات خود را به ساکنین سراسر استان تهران و البرز ارائه می‌دهد.

مدرک متخصص داخلی چیست؟

متخصصان داخلی، علاوه‌بر ۷ سالی که برای پزشک عمومی تحصیل می‌کنند، ۴ سال هم برای گرفتن تخصص داخلی باید تلاش کنند. پس از آن چنانچه مایل باشند می‌توانند به طور خاص در زمینه‌های مختلف پزشکی مانند قلب، ریه، اطفال، زنان و زایمان و… تخصص و فوق تخصص بگیرند. در واقع می‌توان تخصص داخلی را مادر همه تخصص‌‌های پزشکی نامید.

دکتر عمومی کیست؟

دکتر عمومی (General Practitioner)، پزشکی است که مهارت‌های نسبی در درمان و تشخیص بیماری‌های متعدد را دارد. آنها نیز در مورد ارگان‌های مختلف بدن دانش و اطلاعات کلی دارند و در صورت مواجه با شرایط خاص، بیمار را به متخصص ارجاع خواهند داد.

دکتر عمومی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

شما برای تشخیص و درمان ابتدایی بیماری‌های مختلف می‌توانید به دکتر عمومی مراجعه کنید. در واقع متخصصان داخلی و دکترهای عمومی اولین پزشکانی هستند که به محض بروز بیماری به آنها مراجعه می‌شود.

وظایف دکتر عمومی چیست؟

وظایف پزشک عمومی مشابه پزشک داخلی است. این دسته از پزشکان نیز می‌توانند کلیه اقدامات متخصصان داخلی را انجام دهند. در واقع باید گفت پزشک عمومی در بسیاری از جهت با متخصص داخلی شباهت دارد.

مدرک پزشک عمومی چیست؟

شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های پزشکان داخلی با عمومی در تحصیلات و دانش آنهاست. پزشکان عمومی صرفا همان ۷ یا ۸ سال ابتدایی را می‌گذارنند، در حالی که متخصصان داخلی علاوه‌بر آن به مدت چهار سال دیگر در این رشته تحصیل می‌کنند.

پزشک عمومی

برای تشخیص و درمان به پزشک عمومی مراجعه کنیم یا متخصص داخلی؟

پزشکان داخلی و عمومی در صف اول پذیرش بیماران قرار دارند. مراجعه به هر کدام از آنها می‌تواند در تشخیص و درمان بیماری کمک‌کننده باشد.

مراجعه به پزشک عمومی بهتر است یا متخصص داخلی؟

پاسخ به این سوال کمی دشوار است. در کنار تحصیلات، فاکتورهای دیگری مانند مهارت، مطالعه و پژوهش‌های علمی، به‌روز بودن اطلاعات پزشکی، تعهد و دلسوزی نیز شاخص‌های مهمی برای برتری یک پزشک بر دیگری است. بسیاری از پزشکان عمومی به دلیل انجام مطالعات و پژوهش‌های آزاد علم و مهارت بیشتری از آنچه که تحصیل کرده‌اند، دارند.

هزینه ویزیت پزشک داخلی بیشتر است یا عمومی؟

هزینه تشخیص و درمان بیماری به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. برای مثال می‌توان به نوع بیماری، شیوه‌های تشخیص و اقدامات درمانی اشاره کرد. اما به طور کلی هزینه ویزیت متخصصان داخلی بیشتر از دکتر عمومی است.

پزشک خانواده،‌ پزشک داخلی است یا متخصص داخلی؟

پزشکانی که به عنوان پزشک خانواده فعالیت می‌کنند، معمولا دکتر عمومی هستند. این دسته از پزشکان به طور مستقیم با خانواده‌های تحت پوشش ارتباط دارند.

ویزیت پزشک داخلی یا عمومی با درمانکده

برای ملاقات با پزشکان داخلی و عمومی برتر در تمامی نقاط استان تهران و البرز می‌توانید از خدمات آنلاین مجموعه درمانکده بهره ببرید. در صورتیکه نیاز به پزشکان متخصص و فوق متخصص نیز داشته باشید، این مجموعه می‌تواند مسیر رسیدن شما به آنها را کوتاه‌تر کند. برای مثال اگر بخواهید از دکتر فوق تخصص ریه نوبت ویزیت بگیرید، کافی است به سایت مراجعه کرده و تخصص مورد نظر را جستجو کنید. با استفاده از امکانات این مجموعه امکان مشاوره پزشکی متنی و صوتی نیز وجود دارد.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود