زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

بیمارستان دامپزشکی | هر آنچه که باید قبل از مراجعه به دامپزشکی بدانید!

بیمارستان دامپزشکی | هر آنچه که باید قبل از مراجعه به دامپزشکی بدانید!

بیمارستان دامپزشکی | هر آنچه که باید قبل از مراجعه به دامپزشکی بدانید!

بیمارستان دامپزشکی بهترین انتخاب برای ویزیت و رسیدگی به ‌سلامت حیوانات خانگی است زیرا در این مراکز تمامی خدمات مورد نیاز مربوط به حیوانات ارائه می‌شود. اگر شما از گربه، سگ، پرنده، خرگوش و یا هر حیوان خانگی دیگری نگهداری می‌کنید، می‌توانید از خدمات این مراکز استفاده کنید، البته قبل از مراجعه بهتر است به چند نکته کلیدی مهم توجه کنید تا بتوانید، بهترین خدمات را دریافت نمایید.

بیمارستان دامپزشکی

یکی از نکات مهم که تاثیر مستقیمی در سلامت حیوان خانگی شما دارد، تخصصی بودن ویزیت توسط دامپزشک متخصص در همان حوزه است به عنوان مثال اگر برای ویزیت پرنده خود به بیمارستان دامپزشکی مراجعه می‌کنید، باید ویزیت، حتما توسط دامپزشک متخصص انجام شود. یکی از مراکز تخصصی در تهران که ویزیت حیوانات به‌صورت تخصصی انجام می‌شود، بیمارستان دامپزشکی دکتر تقی پور است.

بیمارستان دامپزشکی دکتر تقی پور

تفاوت بیمارستان دامپزشکی با کلینیک دامپزشکی چیست؟

کلینیک های دامپزشکی معمولا فضای کوچکی دارند و به طور کلی شامل، یک اتاق معاینه، یک اتاق جراحی، میز پذیرش و سالن انتظار است اما بیمارستان های دامپزشکی به دلیل فضا و امکانات، تمامی خدمات مربوط به سلامت حیوانات را ارائه می کنند که به عنوان مثال می توان به سونوگرافی، سی تی اسکن و رادیولوژی اشاره کرد.

همچنین بیمارستان های دامپزشکی شامل بخش های مختلفی هستند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بخش جراحی:

 1. جراحی های مربوط به ستون فقرات
 2. شکستگی اندام ها
 3. ارتوپدی
 4. برداشت انگشت اضافی
 5. جراحی مربوط به دستگاه ادراری
 6. برداشت تومورهای پستانی و عقیم سازی

بخش داخلی:

 1. چشم پزشکی
 2. دندانپزشکی
 3. انجام واکسناسیون
 4. ارائه گواهی سلامت حیوانات
 5. کاشت میکروچیپ
 6. درمان بیماری های انگلی
 7. ویزیت تخصصی

تصویربرداری تشخیصی:

 1. رایولوژی رنگی و معمولی
 2. اکوکاردیوگرافی
 3. سونوگرافی معمولی، رنگی و دو بعدی

بخش آزمایشگاه:

 1. آزمایش خون با استفاده از دستگاه های دیجیتال مخصوص حیوانات
 2. انجام آزمایش های مربوط به انگل، ادرار، پاتولوژی، میکروب و قارچ
 3. اندازه گیری و چکاپ تمامی فاکتورهای خونی توسط دستگاه های مخصوص حیوانات

البته این نکته را در نظر داشته باشید که بیمارستان دامپزشکی علاوه بر بخش های ذکر شده، خدمات دیگری نیز ارائه می کند اما در این بخش صرفا به مهم ترین بخش های یک بیمارستان دامپزشکی اشاره شد.

مراجعه به دامپزشکی

چه مواقعی باید به دامپزشکی مراجعه کنیم؟

سلامت حیوانات اهمیت فراوانی دارد زیرا آن ها عضوی از یک خانواده به حساب می آیند به همین دلیل بهتر است که به صورت دوره ای برای بررسی وضعیت سلامتیشان به دامپزشکی مراجعه کنید. اما در بسیاری از مواقع مراجعه به دامپزشکی یک امر ضروری به حساب می آید و عدم مراجعه به موقع می تواند، باعث ایجاد مشکلات فراوانی شود. به همین دلیل در صورت مشاهده یکی از موارد زیر به سرعت به دامپزشکی مراجعه کنید.

 • در صورت مشاهده در تغییر نوع نشستن یا راه رفتن
 • در صورت مشاهده علائم در گوش، چشم و یا سایر اندام ها
 • بی اشتهایی و یا بی حالی مداوم
 • استفراغ یا اسهال مداوم
 • باز نگه داشتن دهان و یا تغییر در نوع تفس
 • مشاهده آلرژی یا حساسیت

چه مواردی در ویزیت حیوانات انجام می شود؟

در هنگام ویزیت حیوانات خانگی در بیمارستان دامپزشکی باید تمامی موارد مهم در سلامت حیوانات به خوبی مورد بررسی قرار بگیرد که از مهم ترین این موارد می توان به گوش دادن صدای قلب و بررسی وضعیت تنفس حیوانات، بررسی پوست و مو، بررسی وضعیت سلامت دندان ها، لمس بدن پت، مشاهده داخل گوش حیوانات و ... اشاره کرد.

البته این نکته را در نظر بگیرید که موارد گفته شده برای تمامی حیوانات خانگی، یکسان نیست و ممکن است در هنگام ویزیت براساس نظر پزشک، این موارد بیشتر یا کمتر شود.

هزینه بیمارستان دامپزشکی

تفاوت هزینه کلینیک دامپزشکی با بیمارستان دامپزشکی

بسیاری از افراد تصور می کنند که هزینه های مراجعه به بیمارستان دامپزشکی بالاتر از کلینیک دامپزشکی است اما در واقع این باور درست نیست زیرا تفاوت خاصی از لحاظ هزینه وجود ندارد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه ویزیت، جراحی و بسیاری از موارد دیگر در دامپزشکی ها، متفاوت است اما لزوما هزینه های استفاده از بیمارستان دامپزشکی بالاتر از کلینیک نیست به همین دلیل بر اساس نیاز و شرایط حیوان دلبندتان تصمیم گیری کنید.

 • نکته 1: در ضمن برای اینکه بیمارستان دامپزشکی مناسب و غیر مناسب را بتوانید از یکدیگر تشخیص دهید، می‌توانید رضایت مشتریان و مراجعه‌کنندگان را مورد بررسی قرار دهید، چراکه در هر زمینه ای رضایت مشتریان نشانه‌ای از خوب و یا بد بودن آن مجموعه را نشان می‌دهد.
 • نکته 2: برای انتخاب بیمارستان دامپزشکی، حتماً به رفتار پرسنل دقت فرمایید، زیرا بیمارستانی که خدمات درمانی خوبی ارائه دهد قطعاً باید از پرسنل خوبی نیز بهره‌مند باشد، در غیراینصورت به درستی و با حوصله پاسخگوی شما نخواهند بود و این امر سبب آزار شما خواهد شد.

نظافت

حیواناتی که در بیمارستان دامپزشکی حضور دارند اغلب صاحبانشان به دلیل بیماری آن ها را نزد پزشک برده اند، حال تصور کنید اگر در این محیط نظافت رعایت نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ قطعاً شاهد سرایت بیماری به دیگر حیوانات خواهیم بود. حتی اگر حیوانتان را برای ویزیت های دوره ای نزد دامپزشک برده اید و بیماری خواصی نداشته باشد ممکن است با حضور در محیط ناسالم به بیماری مبتلا شود.

سخن پایانی

سلامت حیوانات اهمیت فراوانی دارد به همین دلیل قبل از مراجعه به دامپزشکی، در رابطه با آن مجموعه پرس و جو کنید تا بتوانید از بهترین گزینه استفاده کنید. یک مرکز دامپزشکی باید کاملا استریل و پاکیزه باشد، تمامی امکانات و تجهیزات مربوط به سلامتی حیوانات را داشته باشد، از پزشکان متخصص استفاده کند و رفتار پرسنل با مراجعه کنندگان مناسب باشد.

همچنین بهتر است که بیمارستان دامپزشکی که قصد مراجعه به آن را دارید، شبانه روزی باشد زیرا در بسیاری از شرایط ممکن است که حال حیوان خانگیتان در نیمه های شب بد شود و نیاز به دکتر و ویزیت فوری حیوان باشد، در این شرایط فقط بیمارستان های دامپزشکی شبانه روزی می توانند به کمک شما بیاید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود
  تعداد نظرات (2)
  1. صدیق در 11 اسفند 1401
   قبل از رفتن به این مرکز یکبار دیگه فکر کنید و گول ظاهرشونو فیلم و اینستاگرامو نخورید! ما دیشب ساعت نه رفتیم اونجا گربه ام یک روز بود آب نمیخورد و اورژانسی بود ، بعد از نیم ساعت که ازشون پرسیدم چرا نوبت من نیست گفت اطلاعاتتون تو سیستم پاک شده… خیلی منشی های بی مسئولیت و غیر انسانی دارن، من اینطور شد بچه مو برداشتم رفتم جای دیگه چون سالی که نکوست از بهارش پیداست…الان خدارو شکر میکنم که کارمون به ویزیت و بقیه نرسید! امیدوارم ثبت نظرهای صادقانه ی ما منجر به آگاهی مردم و اصلاح این مراکز بشه.
   اصلا اینجارو توصیه نمیکنم. مراقب خودتون وپتتون باشید!
   پاسخ
  2. احسان امیری در 16 بهمن 1401
   سلام، من اولین و اخرین تجربه شخصی خودمو بیان میکنم شاید در جهت اگاهی دوستان مفید باشه، در کل اصلا این بیمارستان رو به کسی پیشنهاد نمیدم، در خصوص هزینه ها با سو استفاده از دانش مردم هزینه های اضافی و تحت عناوین خاص برای شما فاکتور میکنن و در صورت اعتراض براحتی از ارایه خدمات به شما سلب مسئولیت میکنن و پاسخگوی هیچ یک از اقداماتشان نیستن، در شبکه های اجتماعی تبلیغات زیاد کردن بدون داشتن هیچگونه تعهد اخلاقی به فن و حرفه، و‌در اخر با کلی توهین و اهانت به شما مواجه میشید مگر اینکه بدون هیچ گونه اعتراضی نسبت به پرداخت تمام و کمال هزینه ها بدون هیچ توجیه منطقی اقدام‌کنید، ابروی جامعه پزشکی و تمام پزشکان عزیز در این مجموعه به خاطر مدیریت ضعیف و بی کفایت زیر سوال میره، پیشنهاد میدم اگر وقت و احترام برای خودتون و پت عزیزتون قائل هستید تحت تاثیر تبلیغات قرار نگیرید و پس از بررسی نسبت به کلینیک دامپزشکی معتبر اقدام کنید
   پاسخ