زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

در چه شرایط اورژانسی باید سگ خود را نزد دامپزشک ببریم؟

در چه شرایط اورژانسی باید سگ خود را نزد دامپزشک ببریم؟

در چه شرایط اورژانسی باید سگ خود را نزد دامپزشک ببریم؟

مراجعه به دامپزشک و چکاپ دوره‌ای پت یکی از نیازهای سلامتی حیوان خانگی است که باید به صورت مداوم انجام شود، هر حیوان خانگی نیاز دارد تا به صورت دوره‌ای توسط دامپزشک معاینه شود.

اما سوال اینجاست که چه زمانی باید به دامپزشک مراجعه کنیم؟ چطور موارد اورژانسی را شناسایی کنیم تا در صورت بروز مشکل برای سگ خودمان، آنها را سریعا پیش دامپزشک ببریم؟ در این مطلب میخواهیم تا به این سوالات پاسخ دهیم و به شما بگوییم که در چه مواقعی سگ خود را پیش دامپزشک ببریم.

استفراغ یا اسهال در سگ

سگی که فقط چند بار استفراغ می‌کند یا برای مدت کوتاهی مدفوع شل دارد، ممکن است به سادگی و با کمی استراحت مشکلش برطرف شود. اما در صورتی که اسهال و استفراغ در سگ شما به صورت مکرر اتفاق می‌افتد در معرض خطر است و آب بدنش سریعا در حال کم شدن است.

به عنوان مثال این نگران کننده نیست که سگ شما در عرض 10 دقیقه 2 بار استفراغ کند و سپس خوب شود. اما اگر سگ شما بیشتر از 3 بار در مدت هشت ساعت استفراغ کرد، باید نگران باشید. همچنین اگر خون در اسهال و استفراغ سگ مشاهده کردید باید بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید.

سگ گلدن رتریور در حال استفراغ کردن

نخوردن غذا

عدم خوردن غذا توسط سگ، آن هم به صورت ناگهانی نشان می‌دهد که سلامتش در خطر است. نخوردن غذا می‌تواند نشان دهنده بروز یک مشکل گوارشی یا انسداد باشد. پس در صورتی که سگ شما بیش از یک روز غذا نمی‌خورد، باید به دامپزشک مراجعه کنید.

بی اشتهایی به دلایل بسیار زیادی ممکن است به وجود بیاید و همین مساله باعث می‌شود تشخیص از دست دادن اشتهای سگ برای صاحبش سخت و گیج کننده شود. تعدادی از این دلایل رو شما می‌توانید رفع کنید و در برخی موارد هم از دارو برای درمان غذا نخوردن سگ استفاده می‌شود.

علت و دلیل غذا نخوردن در سگ‌ها معمولا به دو دسته کلی یعنی عوامل روانی و عوامل فیزیکی-جسمی (Anorexia) تقسیم می‌شوند. این علت‌ها عبارتند از:

 • استرس و افسردگی

 • اضطراب جدایی

 • مواجهه با محیط‌های ناشناخته و جدید

 • مشکلات دهان و دندان

 • اسهال، استفراغ و یبوست

 • عقیم سازی و واکسیناسیون

 • بارداری و زایمان

 • گرمای هوا

 • مسمومیت غذایی

 • بالا بودن سن سگ

بروز مشکلات تنفسی

اگر سگ شما مشکلات تنفسی دارد، در واقع شما با یک مشکل اورژانسی مواجه هستید و سریعا باید به دامپزشک مراجعه کنید. به عنوان مثال اگر سگ شما دچار تنگی نفس، دشواری در تنفس، ایجاد صداهای عجیب و غریب هنگام تنفس، یا پف کردن لب‌ها موقع نفس کشیدن است.

البته سگ‌ها برای تنظیم دمای بدن خود از دهان نفس می‌کشند که ممکن است در برخی نژادها (مانند ژرمن) با صدا نیز همراه باشد. پس نفس زدن سگ شما بعد از فعالیت یا در اثر گرما امری طبیعی است و با چند دقیقه استراحت کردن به حالت عادی باز می‌گردد.

نوشیدن بیش از حد آب

در صورتی که سگ شما بدون فعالیت کردن یا بودن در معرض هوای گرم تمایل دارد آب زیادی بنوشد، طبیعی نیست. این مشکل نشان می‌دهد که به احتمال زیاد سگ دچار دیابت یا بیماری‌های کلیوی است. برای فهمیدن این موضوع کافیست که تعداد دفعاتی که ظرف آب سگ را پر می‌کنید، آن را بشمارید. باید مراقب تشنگی مفرط سگ خود باشید که بیش از یک روز طول نکشد و در صورت ادامه این روند باید به دامپزشک مراجعه کنید.

سگ در حال نوشیدن آب

کاهش وزن ناگهانی

بدون در نظر گرفتن اندازه سگ؛ کاهش وزن ناگهانی یک وضعیت اورژانسی است و دلیلی برای بردن سگ نزد دامپزشک است. یک سگ دارای اضافه وزن که به طور غیر منتظره و سریع وزن کم می‌کند نیز باعث نگرانی است. ممکن است تعیین کاهش وزن بیش از حد دشوار باشد. اگر سگ شما در یک بازه زمانی کوتاه و بدون کاهش میزان غذا، حدود 10 درصد از وزن بدن خود را از دست داده باشد، باید با دامپزشک خود تماس بگیرید و منتظر زمان چکاپ دوره‌ای نباشید.

بی حال شدن سگ

اگر سگ شما بیش از حد معمول تنبل، خسته یا بی‌حال است، این می‌تواند نشانه وجود یک مشکل سلامتی در سگ باشد. آیا سگ شما به طور ناگهانی علاقه‌ای به بازی یا راه رفتن ندارد؟ وقتی هوا گرم می‌شود ممکن است سگ شما خسته ‌شود، این امر طبیعی است، اما اگر این حالت بیش از دو روز ادامه داشت، باید سگ خود را نزد دامپزشک ببرید.

قرمز شدن چشم‌ و ترشحات غیر عادی

در صورتی که از چشمان سگ شما ترشحات غیرعادی مشاهده کردید یا در صورتی که چشمان سگ قرمز یا کدر شده و به پنجه‌هایش را به چشمانش می‌زند، ممکن است نشان دهنده ایجاد آسیب به چشم باشد؛ مواردی مانند آسیب به شبکیه چشم یا عفونت در چشم سگ.

بیماری های چشمی می‌توانند به سرعت پیشرفت کنند، بنابراین زیاد منتظر نمانید. مشکلات یک چشم ممکن است به معنای عفونت یا آسیب باشد. مشکلات در هر دو چشم می‌تواند نشانه‌ای از مسائل سیستمیک‌تر مانند آلرژی باشد.

بروز رفتار خشونت آمیز

هر تغییری در رفتار سگ شما نشان می‌دهد که چیزی درست نیست. همانطور که ممکن است وقتی احساس خوبی ندارید بداخلاق شوید. همین امر در مورد سگ شما نیز صدق می‌کند. اگر سگ شما ناگهان پارس می‌کند، غر می‌زند یا بی‌قرار است، می‌تواند چیزی بیش از یک مشکل رفتاری باشد. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از درد سگ شما باشد. شما باید مطمئن شوید که مشکل اساسی برای تغییر رفتار وجود ندارد زیرا سگ‌ها همیشه نمی‌توانند به شما بگویند که چه زمانی احساس خوبی ندارند یا درد دارند.

بروز مشکلات پوستی در سگ

مشکلات پوستی یکی از مهمترین مواردی است که ممکن است سگ شما دچار آن شود. خارش پوست یکی از اولین و قابل مشاهده‌ترین علائم وجود بیماری‌های پوستی در سگ هست. البته بدون مشورت با دامپزشک نمی‌شود دقیقا نوع بیماری پوستی را مشخص کرد؛ اما باید مراقب سگ خود باشید و با مشاهده این علائم سگ را پیش دامپزشک ببرید.

همچنین خشک شدن پوست و کدر شدن آن می‌تواند نشانه وجود آلرژی در سگ باشد. رفتارهایی مانند خاراندن، لیس و یا چنگ زدن به قسمت خاصی از پوست نشانه بروز یک مشکل پوستی است که هرچه سریعتر باید توسط دامپزشک تشخیص داده شود.

برای اینکه با انواع مشکلات پوستی در سگ‌ها آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

سایر موارد اورژانسی که پس از بروز آن لازم است سگ خود را نزد دامپزشک ببرید عبارتند از:

 • سگ قادر به ایستادن نباشد

 • بروز تشنج در سگ

 • غش کردن و بیهوش شدن سگ

 • به سختی نفس کشیدن

 • سفت یا متورم شدن شکم سگ

 • زخم شدن پوست

 • ناله یا لرزش ناگهانی بدن

 • استفراغ خون

 • خوردن مواد غذایی ممنوعه توسط سگ

 • کم رنگ شدن رنگ لثه‌ها

 • لثه های رنگ پریده

 • ناتوانی در ادرار

 • تلاش برای استفراغ بدون اینکه چیزی بالا بیاید

 • خونریزی از بینی، چشم یا دهان

آیا باید سگم را نزد دامپزشک ببرم؟

اگر سگ شما هر یک از این علائم غیر اورژانسی را نشان می‌دهد و هنوز در این فکر هستید که "آیا باید سگم را نزد دامپزشک ببرم"، از غریزه خود پیروی کنید. شما سگ خود را بهتر می‌شناسید. تغییرات ناگهانی نگران کننده است، بنابراین باید هر طور که صلاح می‌دانید تصمیم بگیرید. در صورتی که دسترسی سریعی به دامپزشک ندارید می‌توانید از خدمت دامپزشک آنلاین سایت پت پرس (petpors.com) نیز کمک بگیرید. دامپزشکان متخصص پت پرس در اسرع وقت سوالات دامپزشکی شما را پاسخ می‌دهند و نگرانی‌های شما را برطرف می‌کنند.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود