زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

7 نکته مهم در انتخاب پرده اتاق خواب

7 نکته مهم در انتخاب پرده اتاق خواب

7 نکته مهم در انتخاب پرده اتاق خواب

اتاق خواب در ذهن اکثر افراد جایی است که باید دارای نظم و هارمونی آرامش بخش داشته باشد. یکی از عواملی که در به وجود آوردن این فاکتورها تاثیرگذار است پرده ای می باشد که در اتاق نصب شده است. توجه به نکات مهم در انتخاب پرده اتاق خواب به شما کمک می کند که محلی سرشار از آرامش را برای خود به وجود بیاورید. در این مطلب به شش نکته کلیدی در انتخاب پرده اتاق خواب می پردازیم.

مهم ترین نکته در انتخاب پرده اتاق خواب

میزان نور ورودی از پنجره ها به درون اتاق خواب در طول شبانه روز مهم ترین نکته ای است که باید در انتخاب پرده اتاق خواب به آن اهمیت دهید. نور باید باید به گونه ای تنظیم شود که شما بتواند بیشترین استفاده را اتاق خواب خود داشته باشید. بسیاری از افراد از اتاق خواب به عنوان اتاق مطالعه نیز استفاده می کنند به همین دلیل می خواهند در طول روز علاوه بر حفظ حریم خصوصی بیشترین نور را نیز از پنجره ها دریافت کنند.

1. پرده اتاق خواب باید جنس مناسبی داشته باشد

 جنس پرده اتاق خواب باید به گونه‌ای باشد که بتوانید نور ورودی به اتاق خواب را در ساعات مختلف روز کنترل کنید. برای مثال اگر شما بخواهید یک اتاق خواب روشن داشته باشید در این صورت جنس جنس پارچه های  پرده اتاق خواب باید لطیف و چشم نواز باشد. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که شما باید بتوانید با استفاده از پرده، از فضای خصوصی اتاق خود نیز محافظت کنید.

اگر به دنبال تاریکی مطلق در اتاق خواب خود هستید باید از  پرده هایی استفاده کنید که جنس آن ها مانع انتقال نور می شود. پارچه هایی از جنس لنین، مخمل و پنبه ضخیم، گزینه های مناسبی برای این مدل پرده های اتاق خواب هستند.

2. پرده اتاق خواب باید بتواند نور را کنترل کند

بسیاری از افراد از گذشته تاکنون برای اینکه بتوانند از نور کافی در طول روز استفاده کنند و هر زمان که تمایل داشتند راه ورود نور را مسدود کنند یا از دیده شدن درون فضای اتاق خواب جلوگیری کنند، از پرده های توری یا حریر به همراه زیر پرده استفاده می کنند.

عیب استفاده از این مدل پرده ها این است که نیاز به دوخت پرده های جداگانه و استفاده از چندین چوب پرده برای جابجا کردن بخش های رویی و زیرین پرده ها وجود دارد.

امروزه پرده هایی تولید می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند که دارای ویژگی انتقال و مسدود سازی نور به صورت خودکار هستند. نصب آنها نیز بسیار ساده تر است و شکل آن ها هم بسیار شکیل تر است. در بخش های بعدی پرده های مناسب برای اتاق خواب را مورد بررسی قرار می دهیم.

3. پرده اتاق خواب بهتر است برقی باشد

پرده های مکانیزه از مدل پرده هایی هستند که در دو دسته پرده های دستی و برقی در بازار وجود دارند. مدل دستی آن ها با استفاده از زنجیری که در کنار پرده آویزان شده است می تواند لایه ها را کنترل کند.

در مدل برقی با استفاده از دو عدد موتور، که بر روی پرده وجود دارد می توان لایه ها را بالا و پایین کر.د همچنین مدل برقی پرده های دو مکانیزمی دارای ریموت کنترل نیز می باشد.

انتخاب پرده اتاق خواب

4. پرده اتاق خواب باید در شب و روز متفاوت باشد

امروزه استفاده از پرده های شب و روز به قدری زیاد شده است که کمتر کسی به فکر تزیین و دکوراسیون خانه خود با استفاده از پرده های قدیمی می افتد. رمز موفقیت و علت محبوبیت پرده شب و روز ناهمگن بودن پارچه های به کار رفته در آن است.

لایه ضخیم تر در پرده شب و روز معمولا مانند آستر عمل می کند و وظیفه مسدود سازی نور و امکان دید از بیرون را بر عهده دارد. لایه رویی خاصیت دکوراتیو دارد و در معرض دید قرار می گیرد. نام دیگر پرده شب و روز پرده دو مکانیزه، پرده دوبل یا پرده دو کاربری است.

مزیت استفاده از پرده شب و روز برای اتاق خواب

 • این نوع پرده به راحتی شستشو می شود.

 • برای تنظیم نور ورودی از آن می توان استفاده کرد.

 • نصب کردن پرده با آسانی انجام می شود.

 • پرده شب و روز در طرح ها و رنگ های مختلف و متنوعی وجود دارد و به راحتی با همه را دکوراسیون هماهنگ می شود.

5. پرده سیلوئت انتخاب مناسبی برای اتاق خواب است

نوع دیگری از پرده های مناسب برای اتاق خواب پرده های سیلوئتی هستند. این پرده ها دارای خاصیت سه بعدی می باشند و به آن ها پرده زبرا سه بعدی هم گفته می شود.

ساختار پرده سیلوئت به این شکل است که از دو لایه حریر تشکیل شده اند که با فاصله به موازات هم قرار گرفته اند. بین این دو لایه حریر یک لایه پارچه به صورت افقی قرار گرفته است.

هنگام تنظیم پرده با استفاده از زنجیرهایی که در کنار آن آویزان است لایه پارچه ای ظاهری شبیه به پرده های کرکره ای قدیمی به خود می گیرد. آن ها تلفیقی از پرده های زبرا و کرکره ای هستند.

مزیت استفاده از پرده سیلوئت برای اتاق خواب

 • چنانچه پرده سیلوئت بسته باشد باز هم می توان میزان نور ورودی از پنجره را توسط آن کنترل کرد. 

 • ازمزایی بی نظیر پرده سیلوئت که آن را برای اتاق خواب منحصر به فرد کرده است امکان عبور نور در کنار حفظ حریم خصوصی می باشد. زمانی که پرده بسته باشد هم عبور نور از میان آن قابل تنظیم است. 

 • زمانی که هوا تاریک می شود می توان پرده باز شده سیلوئت را طوری تنظیم کرد که کرکره های آن در کنار یکدیگر قرار بگیرد و کاملا مسدود شود. 

 • برای تمیز کردن آن ها می توان از بخار شور و جارو برقی استفاده کرد. 

6. به چوب پرده اتاق خواب باید اهمیت دهید

از دیگر نکات مهم در انتخاب پرده اتاق خواب اهمیت به چوب پرده می باشد. شما باید با توجه به میزان فضایی که در بالای قاب پنجره خود دارید، چوب پرده را انتخاب کنید. برخی از چوب پرده ها را می توانید به دلیل محدودیت در فضای بالای قاب پنجره به سقف متصل کنید.

7. رنگ پرده اتاق خواب را به درستی انتخاب کنید

رنگ ها تاثیر زیادی بر اعصاب و آرامش ذهنی شما دارند. شاید شما مدت زمان زیادی در طول روز را در اتاق خواب خود می گذارانید. رنگ هایی را برای پرده اتاق خواب انتخاب کنید که باعث آرامش اعصاب شما می شوند.

نکات مهم در هنگام خرید پرده اتاق خواب

 1. اگر می خواهید برای اتاق خواب خود پرده کنید، دقت کنید که پرده انتخابی شما جزء پرده های دو مکانیزمی یا به عبارتی پرده شب و روز باشد.

 2. باید دقت کنید که کل مجموعه پرده از کیفیت قطعات مناسبی برخوردار باشد زیرا ساختار این پرده ها به گونه ای است که زیاد باز و بسته می شوند.

 3. پرده اتاق خواب باید به اندازه ای ضخیم باشد که بتواند به راحتی نور را مسدود کند.

 4. خرید از فروشگاه معتبر به شما کمک می کند که بتوانید یک پرده مناسب داشته باشید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود