زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

راهنمای انتخاب سایز فرش (نکاتی که شاید ندانید)

راهنمای انتخاب سایز فرش (نکاتی که شاید ندانید)

راهنمای انتخاب سایز فرش (نکاتی که شاید ندانید)

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که در دکوراسیون داخلی خانه‌ها می‌بینیم اندازه نامناسب فرش است. در این نوشته بهترین سایز فرش برای فضا را شناخته و چگونگی استفاده از آن را بررسی خواهیم نمود. شما می‌توانید در مجموعه آقای فرش گستره وسیعی از انواع فرش‌های ماشینی و کلاسیک در ابعاد مختلف را با هم بررسی کرده و بهترین گزینه ممکن را انتخاب نمایید.

راهنمای انتخاب سایز فرش

این موضوع که عناصر موجود در دکوراسیون داخلی با بزرگی و کوچکی فضا باید هماهنگ باشد بر همگان موثر است. استفاده از مبلمان و عناصر کوچک در فضاهای بزرگ و بالعکس استفاده از لوازم بزرگ در فضاهای کوچکی، آن حس و حالی که مد نظر ما است را منتقل نمی‌سازد. انتخاب بهترین سایز فرش به‌عنوان یکی از عناصر اصلی فضاهای داخلی می‌تواند به تنظیم دکوراسیون داخلی یک فضا کمک شایانی کند.

اندازه یک فرش می‌تواند به طور چشمگیری جلوه کلی اتاق را تغییر دهد. فرشی که برای فضای شما خیلی کوچک است می‌تواند باعث شود اتاق احساس ناخوشایندی ایجاد کند. فرشی که برای اتاق خیلی بزرگ است، به طور متناقضی می‌تواند اتاق را کوچک‌تر نشان دهد. بهترین سایز فرش گرما و تعادل را به اتاق می‌آورد و یک ترکیب عالی را ایجاد می‌کند.

اندازه‌های استاندارد فرش

هنگام خرید فرش ماشینی یا فرش‌ دستباف با در نظر گرفتن اندازه‌های استاندارد شروع کنید. معمولاً فرش‌ها در اندازه‌های استاندارد زیر موجود می‌باشند:

 • 5/1 متر در 1 متر
 • 5/1 متر در 25/2 متر
 • 2 متر در 3 متر (فرش 6 متری)
 • 5/2 متر در 5/3 متر (فرش 9 متری)
 • 3 متر در 4 متر (فرش 12 متری)

به طور معمول، سازنده فرش را در سه یا چهار سایز استاندارد عرضه می‌کند. هنگام جستجوی فرش، حتماً سایزهای موجود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که فرشی که دوست دارید در اندازه دلخواه شما موجود است.

البته، اگر فرش خود را سفارش دهید، این امکان را دارید که آن را به هر اندازه‌ای که می‌خواهید درست کنید. این یک مزیت بزرگ برای ساخت فرش شما است، به خصوص اگر فضای شما اندازه غیر استانداردی داشته باشد.

چگونه بهترین سایز فرش را بشناسیم؟

رایج ترین اشتباهی که مردم هنگام خرید فرش منطقه مرتکب می‌شوند، انتخاب سایز بسیار کوچک برای فضای آن‌هاست. اغلب مردم مقدار زیادی پول را برای یک کف‌پوش سخت جدید در کف، مانند پارکت یا لمینت خرج کرده‌اند و نمی‌توانند فکر پوشاندن بیش از حد آن را تحمل کنند. این یک نگرانی قابل درک است؛ اما به جای اینکه کف را در زیر آن پنهان کنید، فرش ناحیه مناسب آن را به نمایش می‌گذارد و زیبایی آن را افزایش می‌دهد.

اغلب توصیه می‌شود که در مورد انتخاب بهترین سایز فرش بر اساس پیکربندی مبلمان خود تصمیم بگیرید، نه بر اساس اندازه اتاق. برخی از چیدمان‌ها با اجازه دادن به مقدار مشخصی از کف در اطراف لبه اتاق، بهتر به نظر می‌رسند؛ بنابراین، راهنمای اصلی برای تعیین بهترین سایز فرش این است که همیشه جای مبلمان را بیش از اندازه اتاق در نظر بگیرید. این قانون به ویژه برای قرار دادن فرش در اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری یا اتاق خواب صادق است.

اندازه فرش ماشینی

فرش‌های محوطه راهرو و سرسرا

برای مناطقی از خانه که مبلمان دارند، مانند راهروها و سرسراها، اندازه فرش ماشینی بر اساس میزان فضایی که باید در اطراف لبه‌ها باقی بماند تعیین می‌شود. برای مناطق بزرگ‌تر، کمی بیشتر از کف می‌تواند نشان داده شود. فاصله فرش تا لبه دیوار معمولاً از 25 اینچ تا 50 سانتی‌متر باید باشد اما برای فضاهای کوچک‌تر می‌توانید مقدار آن را کاهش دهید.

می‌توانید از ترفند نوار برای دیدن بهترین سایز فرش آن ناحیه استفاده کنید.

اگر در تجسم نحوه تناسب فرش با یک اتاق خاص مشکل دارید، در اینجا ترفندی وجود دارد که به شما کمک می‌کند. قبل از خرید فرش، فضای کف را بر اساس اندازه‌ای که فکر می‌کنید به آن نیاز دارید، با توجه به اندازه‌های استاندارد ذکر شده در بالا اندازه‌گیری کنید. سپس، با استفاده از نوار پوششی قابل جابجایی یا چیزی مشابه که به کف شما آسیب نمی‌رساند، ناحیه‌ای را که به تازگی اندازه‌گیری کرده‌اید، بچسبانید. شما می‌توانید طرح نهایی فرش را ببینید و به شما کمک می‌کند ببینید فرشی با آن اندازه چگونه در فضای شما قرار می‌گیرد. هنگامی که از اندازه منطقه چسبانده شده خود راضی شدید، آماده خرید فرش هستید.

نکات انتخاب سایز فرش

نکات انتخاب سایز فرش

بهترین سایز فرش اتاق نشیمن، معمولاً فرش‌های 12 متری و 6 متری است.

شما باید اطمینان حاصل کنید که فرش حداقل به اندازه 15 تا 20 سانتی‌متر از اطراف مبلمان بیرون آمده باشد؛ یعنی تمام پایه‌های مبلمان شما باید روی فرش قرار گرفته باشد. این مسئله در صورتی می‌تواند نقض شود که به اجبار، یا براساس طراحی، مبل از دو یا سه جهت به دیوار چسبیده باشد.

زمانی که چیدمان مبلمان را انجام دادید، به اندازه طول مبلمان خود، ابعاد مناسب فرش را محاسبه کنید.

اگر اتاقی به اندازه کافی بزرگ دارید و می‌خواهید تمام قطعات، مانند مبل، صندلی‌ها، میز قهوه‌خوری و غیره روی فرش آن باشد، مطمئن شوید که از لبه مبلمان تا لبه فرش حدود 20 سانتی‌متر فاصله می‌دهید.

سپس از فرش تا دیوار حدود 25 تا 30 سانتی‌متر (و شاید حتی 50 سانتی‌متر اگر فضای کافی دارید) فاصله دهید. اگر فرش را بیش از حد به دیوار خود نزدیک کنید، فضای شما را خفه کرده و کوچک‌تر به نظر می‌رسد.

به طور معمول حداقل پایه‌های جلویی مبل باید روی فرش قرار گرفته باشد تا زمانی که افراد روی مبلمان می‌نشینند، پای خود را روی فرش قرار دهند تا احساس راحتی بیشتری نمایند.

این چیدمان باعث می‌شود اتاق شما دل‌بازتر به نظر برسد. بهترین حالت این است که شما به مقدار یک سوم عرض مبل، فرش را زیر آن قرار دهید.

کلام آخر

در نهایت، آخرین قانون در مورد تعیین اندازه یک فرش مساحت وجود دارد: قوانین برای شکسته شدن ساخته شده‌اند. این‌ها فقط دستورالعمل هستند و فقط شما می‌توانید تعیین کنید که چه چیزی برای خانه شما بهتر است زیرا شما هستید که باید در آن زندگی کنید. نکته اصلی این است که وقت خود را برای تصمیم‌گیری صرف کنید و خرید کنید، زیرا سرمایه‌گذاری در یک فرش با کیفیت مهم است. خانه شما باید انعکاسی از سلیقه شما باشد، بنابراین اگر دوست دارید هر یک از قوانین را زیر پا بگذارید، آن را دنبال کنید. انواع فرش ماشینی و فرش‌ دستباف با ابعاد مختلف در آقای فرش در دسترس شما هستند.

همچنین میتوانید با مراجعه به مجموعه آقای فرش، پرفروش ترین طرح فرش ماشینی را مشاهده و اقدام به خرید کنید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود