زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

درخواست طلاق از طرف زن چگونه است؟

درخواست طلاق از طرف زن چگونه است؟

درخواست طلاق از طرف زن چگونه است؟

در قانون ایران طلاق در اختیار مرد است و زن تنها در موارد و شرایطی که قانون تعیین نموده است می‌تواند برای طلاق اقدام نماید و یا اینکه شوهر حق و اختیاری که برای طلاق دارد را به موجب سند رسمی وکالت در طلاق  برای زن به او بدهد تا خانم بتواند با این وکالت نامه خود را مطلقه نماید که در عامیانه به آن حق طلاق می‌گویند.

بنابراین در نظر داشته باشید که درخواست طلاق از طرف زن فقط در شرایط مصرح قانونی و یا داشتن حق طلاق ممکن است، در غیر این صورت درخواست طلاق از طرف بانو در دادگاه رد خواهد شد، وکیل طلاق حرفه‌ای در این امر کمک شایانی به شما می‌تواند انجام دهد.

در ادامه، به بررسی شرایط قانونی که به موجب آن زن می‌تواند به صورت یکطرفه و بدون رضایت و موافقت شوهر درخواست طلاق بدهد، خواهیم پرداخت و سپس حق طلاق از طرف زن را بررسی خواهیم نمود.

شرایط قانونی درخواست طلاق از طرف زن

۱. طبق ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی در صورت استنکاف یا عجز شوهر از دادن نفقه و الزام او از طریق دادگاه و عدم اجرای حکم دادگاه در خصوص پرداخت نفقه، زن می‌تواند برای طلاق به دادگاه مراجعه نماید. بنابراین، یکی از موارد درخواست طلاق از طرف زن عدم پرداخت نفقه به زن می‌باشد.

به طور کلی در صورتی که دادگاه حکم انفاق به سود خانم صادر کند و با وجود صدور اجراییه (اعلام دادگاه به شوهر برای پرداخت نفقه) نفقه توسط شوهر پرداخت نشود، زن می‌تواند به این دلیل از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

۲. مطابق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی بیان می‌دارد، در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زن باشد، زن می‌تواند به دادگاه مراجعه و تقاضای طلاق کند. بنابراین از جمله شرایط قانونی درخواست طلاق از طرف زن عسر و حرج می‌باشد.

عسر و حرج یعنی چی؟

عسر و حرج یعنی به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی برای زن با مشقت و سختی همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد.

موارد عسر و حرج:

  • اعتیاد شوهر به مواد مخدر و مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد کند.
  • محکومیت شوهر به حبس پنج سال یا بیشتر
  • ضرب و شتم یا هر گونه سوء رفتار مستمر شوهر
  • ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا هر عارضه صعب‌العلاج که زندگی مشترک را مختل نماید.

نکته: در نظر داشته باشید هر موردی که تحمل زندگی مشترک را برای زن طاقت فرسا و سخت کند، می‌تواند از موارد عسر و حرج باشد. ولیکن این شرایط باید در دادگاه ثابت شود تا با درخواست طلاق از طرف زن حکم طلاق توسط دادگاه صادر گردد.

نمونه دادخواست طلاق از طرف زن

سند رسمی وکالت و حق طلاق

آیا زن حق طلاق دارد یا نه؟ از جمله سوالات شایع در خصوص درخواست طلاق از طرف زن، همین سوال است. همانطور که بیان گردید طلاق حقی است در اختیار شوهر و تنها آقا می‌تواند آن را اعمال کند و زن را طلاق بدهد و زن حق طلاق ندارد، ولیکن شوهر می‌تواند به موجب سند رسمی وکالت در طلاق در برای زن، اعمال این حق را به زوجه نیز بدهد. 

دادن حق طلاق به زن مستلزم این است که شوهر به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نماید و سند رسمی وکالت در طلاق برای زن را امضاء نماید. زوجه با داشتن این وکالتنامه باید به وکیل پایه یک دادگستری مراجعه نماید و برای شوهر خویش وکیل اختیار نماید، در این صورت وکیل به نمایندگی از شوهر به دادگاه مراجعه نموده و با گذراندن مراحل قانونی طلاق و اخذ رای طلاق از دادگاه و ثبت آن در دفتر طلاق، در نهایت خانم را مطلقه نماید.

مزایای حق طلاق برای زن

در صورتی که زوجه از شوهر حق طلاق یا همان سند رسمی وکالت در طلاق را داشته باشد، می‌تواند هر زمان که بخواهد با مراجعه به وکیل و گذراندن مراحل دادگاهی، خود را مطلقه نماید و دیگر نیازی به اثبات شرایط قانونی طلاق به درخواست زن در دادگاه نیست. بنابراین با داشتن حق طلاق از شوهر، روند انجام طلاق راحت‌تر و سریع‌تر انجام خواهد شد.

مدارک لازم جهت درخواست طلاق از طرف زن

  • مدارک هویتی کارت ملی و شناسنامه
  • سند ازدواج و یا رونوشت برابر اصل سند ازدواج
  • وکالتنامه (در صورت داشتن حق طلاق از شوهر)

چه مواردی در درخواست طلاق از طرف زن تعیین تکلیف خواهد شد؟ 

خواه درخواست طلاق از طرف زن به موجب تحقق شرایط قانونی طلاق باشد و یا با سند رسمی وکالت در طلاق برای زن مطرح گردد، دادگاه درخصوص مهریه، حضانت فرزند، ملاقات فرزند، نفقه، اجرت المثل، جهیزیه و نحله تعیین تکلیف خواهد نمود.

 بهترین وکیل زن

بهترین وکیل زن و درخواست طلاق یک طرفه

وکیل حرفه‌ای، توانایی دارد بدون حضور شما از حق و حقوقتان دفاع کند، وکیل خانم گروه حقوقی دادارمنش در جلسه حضوری با شما تمامی موارد را بررسی کرده و بهترین اقدامات را انجام خواهد داد و همچنین با شروع شدن دعوی، یک مشاور اختصاصی، از تمامی مراحل شما را آگاه می‌سازد و این امر باعث آرامش خاطر شما خواهد شد.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود