زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

هوش مصنوعی در سیستم های امنیتی پاناسونیک

هوش مصنوعی در سیستم های امنیتی پاناسونیک

هوش مصنوعی در سیستم های امنیتی پاناسونیک

در سال 2019 کمپانی Panasonic با اضافه کردن فناوری های هوش مصنوعی به سیستم های امنیتی خود، از سری قدرتمند I-PRO در عرصه تجاری رونمایی کرد.

یکی از این زمینه ها در دوربین مداربسته پاناسونیک، حداکثر فشرده سازی در اطلاعات است، به طبع هر کسی ترجیح میدهد دوربین های باکیفیت را انتخاب کند ولی به دلیل حجم ذخیره سازی بالای آنها از خرید منصرف می شود، زمینه ی فشرده سازی پیشرفته یا smart coding، حجم داده های تصویربرداری را تا 95 % کاهش می دهد که با اجرای این طرح تحولی بزرگ برای دوربین های 4K صورت گرفت. کارکرد این فناوری به این صورت است که با بریدن صحنه های I-frame بی حرکت، اندازه پرونده را کاهش می دهد و کاهش اندازه پرونده داده، مدت زمان ضبط را افزایش و بار شبکه را کاهش می دهد.

پاناسونیک و هوش مصنوعی

از هوش مصنوعی در علم تجزیه و تحلیل عالی دوربین ها نیز استفاده و ویژگی هایی نظیر سیستم تشخیص چهره و جستجوی وسیله نقلیه را با کیفیتی عالی پیاده سازی کردند.

سیستم های تشخیص چهره در کمپانی پاناسونیک (با نام FacePRO ) مدت ها به صورت برنامه های پیش نویس مورد تست قرار می گرفت و در نهایت به صورت یک تکنولوژی فوق پیشرفته برای دوربین ها ارائه شد . این سیستم قادر است با دقت 90٪ چهره هایی که توسط عینک آفتابی یا ماسک صورت پنهان شده است و یا صورت در زاویه های حداکثر 45 درجه از سمت چپ یا راست (افقی) یا 30 درجه بالا یا پایین (عمودی) را تشخیص دهد.

FacePRO همچنین در چهره های مطابق با تصاویر گرفته شده از تصاویر گذرنامه تا ده سال از دقت بالایی برخوردار است. حتی می توان چهره های افراد خاص (مانند مجرمان تحت تعقیب، ممنوع الخروج ها و… ) را از قبل ثبت کرد تا هنگام شناسایی، زنگ خطر زده شود و یا از داده های ثبت شده در گذشته می توان در سیستم امنیتی / نظارتی برای تشخیص چهره استفاده کرد.

همچنین با وارد کردن داده های عکس عمومی در قالب JPEG و غیره می توان اطلاعات را بین سیستم های تشخیص چهره به اشتراک گذاشت.

FacePRO پاناسونیک

هشدارها می توانند بر روی صفحه نمایش آلارم دهند،صداهای هشدار دهنده انتشار دهند یا با چشمک زدن دوربین روی نقشه و … به اپراتور اطلاع رسانی کنند.

حتی از تصاویر چهره می توان برای انجام جستجوها استفاده کرد. به عنوان مثال، می توان تصاویر چهره افراد مشکوکی را که در طبقه فروش مشاهده شده اند، برای ردیابی اطلاعات در یک جدول زمانی جستجو کرد، از جمله اینکه چه زمانی وارد فروشگاه شده اند و از کدام طبقه فروش عبور کرده اند. آیا افراد مشکوک از مغازه چیزی سرقت کرده اند؟ و…

پس از ورود به فروشگاه نیز می توانید بلافاصله توسط سیستم امنیتی / نظارتی برای تشخیص چهره “FacePRO” جستجو و بررسی کنید.

اما این سیستم تشخیص چهره به دلیل داشتن چند ویژگی بارز، بسیار پرکراربرد است:

1. با استفاده از ارتباط مستقیم دوربین و سرور، می توانید بین 20 دوربین از راه دور در یک سرور، لنز انها را همزمان کنترل و جمع آوری کنید. یکی از مهمترین مزایای راه حل تشخیص چهره، میزان کنترلی است که بواسطه یک نقطه مرکزی از طرف مدیریت به شما می دهد.

با تطابق چهره و تجزیه و تحلیل بصری که توسط سیستم در زمان واقعی انجام شده است، اپراتور شما می تواند به راحتی از طریق رابط کاربری گرافیکی در نرم افزار مانیتور خود به تصاویر ضبط شده مربوط به آن صورت یا مشتری دسترسی پیدا کند.

هنگامی که با افراد ثبت شده در سیستم مطابقت دارد، زنگ تطابق چهره نمایش داده می شود و سابقه زنگ را در لیست نمایش می دهد. تصویر صفحه نمایش مشخص را می توان با دوبار کلیک کردن روی سابقه زنگ، در مانیتور کنترل پخش کرد.

2. نرم افزار تشخیص چهره در سیستم شما بی صدا اجرا می شود و داده های مربوط به هر چهره ای را که تشخیص می دهد جمع می کند. این داده ها سپس در یک پایگاه داده به راحتی در دسترس ذخیره می شوند. سپس کاربر می تواند به این بانک اطلاعاتی دسترسی پیدا کند و گزینه ای برای انتخاب چهره ای مشخص به او داده می شود.

 • با استفاده از این قابلیت، کاربر می تواند با تشخیص آینده این موضوع زنگ خطر را تنظیم کند، یا به سادگی حرکات یک شخص خاص را به ترتیب زمانی در تمام دوربین های سیستم ردیابی کند.
 • تصاویر چهره ای که دوربین شناسایی کرده است ذخیره می شوند و بعدا می توان جستجو کرد.
 • دوربین یا تاریخ را در تصاویر چهره شناسایی شده مشخص کنید و نتیجه را در لیست به ترتیب شباهت نمایش دهید.

3. ثبت حداکثر 30،000 چهره

4. شمارش افراد، سن و آمار جنسیت

همچنین این نرم افزار دارای بخش تجزیه و تحلیل است. در این زمینه به کاربر امکان تجزیه و تحلیل آماری مانند شمارش افراد داده می شود و همچنین به آنها اجازه می دهد سن و جنسیت را تشخیص دهند.

 • چهره افراد شناسایی شده را بشمارید و سن و جنسیت آنها را ارزیابی کنید.
 • با نمودار آماری نتیجه را روی صفحه نمایش دهید.
 • داده های آماری را می توان به عنوان یک پرونده CSV برای استفاده تحلیلی ذخیره کرد.
  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود