زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

آنچه باید درباره بیماری های نشیمنگاهی بدانید

آنچه باید درباره بیماری های نشیمنگاهی بدانید

آنچه باید درباره بیماری های نشیمنگاهی بدانید

امروزه با پیشرفت علم خیلی از بیماری‌ها قابل درمان و یا قابل کنترل هستند و نگرانی‌های زمان گذشته وجود ندارد. البته که تغذیه‌ هم بسیار بد و نامناسب شده و بیماری‌ها را افزایش داده است. مهم‌ترین مسئله این است که یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید و ورزش کنید و به بدن خود اهمیت دهید.

درمان بواسیر

در ادامه می‌خواهیم در مورد درمان بواسیر و علت بوجود آمدن آن صحبت کنیم. بواسیر یا هموروئید یک بیماری است که هرکسی ممکن است آن را تجربه کند. بواسیر در واقع به گشاد شدن رگ‌های وریدی در مقعد گفته می‌شود. بواسیر به دو صورت داخلی و خارجی بوجود می‌آید. بواسیر داخلی معمولا دردی ندارد و فقط مقداری خون در ناحیه مقعد خود مشاهده می‌کنید. اما بواسیر خارجی معمولا با درد و تورم همراه است و ممکن است یک لخته خون به طور ناگهانی در یکی از رگ‌های دهانه مقعد تشکیل شده باشد.

علت‌های دقیق ایجاد بواسیر به طور قطعی مشخص نیست اما بیماری یبوست نقش بسزایی در ایجاد آن دارد. یبوست را حتما تجربه کرده‌اید و می‌دانید که چقدر اذیت کننده است که آن هم بر اثر حرکات روده‌ای سخت ایجاد می‌شود.

علت‌های دیگری که حدس زده می‌شود در ایجاد بواسیر موثر است را بیان می‌کنیم:

 • ممکن است فعالیت شدید و سنگینی داشته باشید، مثلا یک وسیله سنگین را بلند کرده باشید.
 • در مدت زمان زیادی روی زمین نشسته باشید و حرکت نکنید، مثلا مشغول مطالعه و یا درس خواندن باشید و زمان را فراموش کنید.
 • از غذاهایی که استفاده می‌کنید فیبر نداشته باشد و یا در رژیم شما مقدار کمی فیبر وجود داشته باشد.
 • کهولت سن و چاقی بیش از حد
 • بارداری و زایمان
 • سرطان روده بزرگ
 • عدم توانایی ایستادن به هر دلیلی

بسیاری از علت‌های دیگر هم می‌تواند وجود داشته باشد اما به هر حال این پزشک است که علت اصلی را تشخیص می‌دهد و بهتر است هیچ وقت خود درمانی نکنید. اما حالا سوال اینجاست که چطور متوجه بواسیر می‌شویم؟ علامت‌های آن معمولا به صورت خونریزی بدون درد و یا همراه با درد در ناحیه مقعد است. حتی ممکن است احساس خارش شدید در ناحیه مقعد داشته باشید و یا اینکه احساس کنید که مقعد شما دچار تورم شده است.

این نکته را فراموش نکنید که همیشه دیدن خون در مقعد نشان از یک بیماری خوش خیم مانند بیماری بواسیر نیست و گاهی ممکن است نشان از یک مشکل روده‌ای و تومورها باشد. پس بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص بیماری به درستی انجام شده و روند درمان را شروع کنید. برای جلوگیری از بیماری بواسیر می‌توانید غذاهای فیبردار بخورید زیرا بسیار موثرند.

درمان شقاق

شقاق هم به معنی ترک خوردن و زخم شدن لبه داخلی مقعد است. به آن زخم پوستی هم می‌توان گفت. جایی از مقعد که شقاق ایجاد می‌شود دارای حسگرهای زیادی است به همین دلیل درد فوق‌العاده وحشتناکی را بوجود می‌آورد. شقاق به صورت یک شکاف بیضی شکل در سر مقعد است که همراه با درد و خون ریزی است. همانطور که برای درمان بواسیر راه حلی وجود دارد برای درمان شقاق هم راه‌هایی وجود دارد. در ابتدا پزشک برای درمان شقاق دارو تجویز می‌کند و اگر بیماری ادامه دار شود مجبور به جراحی با لیزر هستید. در درمان لیزری، پزشک ابتدا آن را با بی حسی کاملا بی حس می‌کند و سپس زخم با لیزر برداشته می‌شود. بعد از انجام عمل با لیزر، بیمار به راحتی می‌تواند عمل دفع را انجام دهد.

البته توجه داشته باشید که برای این جراحی با لیزر حتما یک مرکز تمیز و مناسب با پزشک‌های باتجربه را انتخاب کنید تا خیالتان از بابت لیزر راحت باشد. یکی از معتبرترین کلینیک‌ها برای انجام لیزر، کلینیک نور است که از هر نظری فوق‌العاده است. شما میتوانید از مشاوره‌های رایگان آنها استفاده کنید. پزشکان و متخصصان کلینیک نور با صبر و حوصله به سوالات شما پاسخ می‌دهند و جراحی با لیزر را در محیطی کاملا بهداشتی انجام می‌دهند.

زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

تجربه زگیل تناسلی را هم ممکن است در دوره‌ای از زندگی داشته باشیم. زگیل در واقع یک پدیده ویروسی است که به آن تومور خوش خیم و غیر سرطانی می‌گویند. این تومور بر روی لایه رویی پوست ایجاد می‌شود و چند هفته‌ای طول می‌کشد تا از بین برود. زگیل‌های معمولی در هر قسمتی از بدن بوجود می‌آیند اما زگیل تناسلی تنها در اندام‌های تناسلی ایجاد می‌شود. دلیل ایجاد زگیل تناسلی، ویروس پاپیلوما است و معمولا از طریق روابط جنسی منتقل می‌شود. زنانی که باردار هستند، اگر دچار زگیل تناسلی شدند بهترین روش درمان آن لیزر است.

درمان زگیل تناسلی بستگی به نظر پزشک دارد و بعضی اوقات با لیزر و یا داروی پودوفیلین و... درمان می‌شود. هر بیماری اگر زود و به موقع تشخیص داده شود راه حل و درمان آن هم خیلی سریع‌تر و راحت‌تر خواهد بود پس به بدن و سلامتی خود اهمیت دهید و هر ضایعه‌ای که دیدید آن را پیگیری کنید و به حال خودش رهایش نکنید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود