زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

6 راهنمایی برای سفر با نوزاد

6 راهنمایی برای سفر با نوزاد

6 راهنمایی برای سفر با نوزاد

چطور با نوزادتان سفر کنيد؟ والدين جوان معمولا تجربه سفر با يک نوزاد، شيرخوار يا کودک را نداشته‌اند و در مورد نحوه برنامه سفر، مکان سفر و چگونگی مراقبت از فرزندشان سوالاتی دارند. در اين مطلب نکاتی که در حين سفر با نوزاد بايد رعايت کرد را خواهيم خواند. اگر شما هم امسال اولين سالی است که سه نفری می‌خواهيد به مسافرت برويد، راهنمای سفر با نوزاد را بخوانيد.

گشت و گذار با کودک و نوزاد لذت خاص خود را دارد و همچنين طی سفر نوزادان بسيار سرگرم کننده هستند. اما براي همسفر شدن با نوزاد بايد نکات مهمی را رعايت کرد که شرايط مناسب برای او نيز فراهم شود.

سفر با نوزاد

یكی از مشكلات والدين در حين سفر چگونگی مراقبت از نوزاد در سفرهای گوناگون اعم از سفر با هواپيما يا اتومبيل و ساير وسايل نقليه است. سفر با نوزاد چه در مدت زمان كوتاه يا طولانی مدت نياز به تمهيدات خاصی دارد. آماده بودن براي همه چيز از جمله مقدمات سفر حتی در يک بعد از ظهر روز تعطيل است. هميشه در هر مسافرتی اين احتمال وجود دارد كه با موقعيت‌های پيش بينی نشده‌ای مواجه شوید. بنابراين به كيفی نياز داريد كه حتی الامكان وسايل مورد نياز برای چنين موقعيت‌هايی را به همراه داشته باشيد. با فراهم كردن اين امكانات، مشكلات پيش پا افتاده برايتان تبديل به مشكل بزرگ نخواهند شد.

1. لباس مناسب برای نوزاد بردارید

قبل از شروع سفر باید از آب و هوای مقصد سفر تا حدودی باخبر باشید. اگر هوا گرم است، دنبال تی‌شرت‌های آستین کوتاه یا بندی نباشید، زیرا آفتاب می‌تواند دست‌ها و سرشانه‌های نوزاد را بسوزاند. لباس‌های خنک ولی آستین‌دار بردارید و برای اینکه عکس‌های زیبایی داشته باشید، لباس‌هایی را انتخاب کنید که با هر لباس دیگری بیاید.

داخل چمدان فرزندتان یک پتو و بالش کوچک و تمام داروهای مورد نیازش را هم بگذارید. کلاه لبه‌دار اگر تابستان است و کلاه پشمی اگر هنوز هوا خنک است، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، پوشک، کرم سوختگی، کرم مرطوب‌کننده و کفش‌های او را هم از قلم نیندازید.

مهم:
در ساک دستی نوزاد خود حتما پوشک، شیشه شیر، شیرخشک، دستمال مرطوب (برای تمیز کردن نوزاد)، آب جوشیده یا آب معدنی، یک دست لباس تمیز، یک دست لباس راحتی و کیسه نایلونی برای پوشک کثیف بردارید.

2. چند دست لباس بردارید

به اندازه کافی برای فرزندتان لباس بردارید، زیرا کوچولوها زیاد لباس کثیف می‌کنند و اگر به اندازه لباس برندارید مرتبا مجبورید طی سفر لباس‌های او را بشویید و خشک کنید. ترجیحا لباس‌هایی که برمی‌دارید نخی باشند که راحت شسته شوند، لک نگیرند و نیازی به اتو نداشته باشند.

3. نوزاد باید راحت باشد

اگر برای چند هفته به مسافرت می‌روید و فرزند شما هنوز اهل زیاد خوابیدن است، حتما آغوشی یا کالسکه او را بردارید. شیرخواران در حالت دراز کشیده راحت‌تر هستند و در ضمن، بودن در کالسکه آنها را در برابر آفتاب و باد و باران حفاظت می‌کند. حتی می‌توانید از کالسکه به جای تخت او در شب استفاده کنید، به شرطی که کالسکه او قابلیت حالت خوابیده را داشته باشد.

4. سفر با نوزاد در هواپیما

اگر با هواپیما سفر می‌کنید هر چند وقت یکبار به فرزندتان شیر یا آب بدهید تا به دلیل خشکی هوای داخل هواپیما، آب بدنش کم نشود. فراموش نکنید در ارتفاعات، فرزندتان دچار گرفتگی گوش می‌شود که دردناک است. برای از بین بردن این حالت، به وی مقداری شیر یا آب بدهید.

اگر فرزندتان کمتر از دو سال سن دارد، او را در بغل نگه دارید و کمربند ایمنی مخصوص را ببندید.

اگر نوزاد شما یک ماهه است می‌توانید از هواپیماه استفاده کنید مگر در شرایط خاص که پزشک صلاح ببیند، فرزند شما می‌تواند سوار هواپیما شود.

5. سفر با نوزاد در قطار

قطار در مقایسه با اتومبیل وسیله راحت‌تری است. اگر نوزاد شما کمتر از سه ماه سن دارد، حتما در روز سفر کنید، اما اگر بزرگ‌تر است، شب را برای سفر انتخاب کنید.

اگر با قطار سفر می‌کنید فرزندتان را روی صندلی طرف راهرو بنشانید و از نشاندن او کنار پنجره خودداری کنید. اگر هوا سرد است، خوب او را بپوشانید و از لباس‌هایی استفاده کنید که زیپ یا دکمه‌دارند و راحت قابل باز و بسته‌شدن هستند. جوراب و کفش هم حتما پای او کنید، اما اگر هوا گرم است، می‌توانید برایش از لباس راحتی استفاده کنید.

6. سفر با نوزاد با ماشین

ترجیحا روز و ساعاتی را برای سفر انتخاب کنید که خیابان‌ها ترافیک نباشد. اگر در تابستان می‌خواهید به سفر بروید، 4 صبح بهترین زمان برای حرکت است. اگر ظهر حرکت کنید گرما ناراحت‌کننده می‌شود.

اگر با ماشین سفر می‌کنید تهویه اتومبیل را همیشه روی درجه کم تنظیم کنید تا هوای داخل اتاق خشک نشود. از آنجا که بدن نوزادان نمی‌تواند دما را تنظیم کند، در دمای خیلی شدید مخصوصا در تابستان دچار کم‌آبی می‌شوند. هر نیم ساعت به آنها شیر بدهید و لباس سبک و خشکی به تنشان کنید.

نکات مهم در سفر با ماشین:

اگر هوا خیلی گرم بود، می‌توانید درجه کولر ماشین را تنظیم کنید، اما اگر کولر ندارید، می‌توانید دستمالی را نم‌دار کنید و به صورت و دست و پای او بمالید.
اما اگر هوا خنک است، به اندازه کافی لباس به تنش بپوشانید و مخصوصا شب هنگام، پتو را فراموش نکنید، جوراب‌ها را هم از پای فرزندتان درنیاورید، چون پاهای نوزاد خیلی سریع سرد می‌شوند و باعث می‌شود سرما بخورد.

بسیار مهم :
اگر هوا آفتابی و گرم است، هرگز کودک و نوزادتان را در اتومبیل با شیشه‌های بسته تنها نگذارید.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود