زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

راهنمای جامع سفر به بندر انزلی؛ جاهای دیدنی و اقامت در انزلی

راهنمای جامع سفر به بندر انزلی؛ جاهای دیدنی و اقامت در انزلی

راهنمای جامع سفر به بندر انزلی؛ جاهای دیدنی و اقامت در انزلی

اگر برای سفر به گیلان و گیلانگردی در فصل بهار برنامه ای دارید، پیشنهاد می کنیم که در برنامه سفر خودتان شهر بندر انزلی را نیز قرار دهید. بندر انزلی به دلیل همسابه بودن با دریای خزر و داشتن بندر به دروازه اروپا معروف بوده است. اگر قصد سفر به انزلی گرفته اید این مطلب می تواند برای شما مفید باشد. با راهنمای سفر به بندر انزلی با زوم لایف همراه باشید.

بندر انزلی، یکی از شهرهای زیبای شمال ایران می باشد که هر سال پذیرای میلیون ها توریست قرار می گیرد، جاذبه های دیدنی انزلی بسیار است و در کنار کمیت، تنوع دیدنی هایش هر گردشگری را به چند روز ماندن در انزلی، مشتاق می نماید. بندر انزلی، یکی از دیدنی ترین شهرهای استان گیلان، هم به جهت طبیعی و هم معماری های بسیار دیدنی می باشد. بندرانزلی، دومین شهر گیلان، با فاصله 40 کیلومتری (30 دقیقه) از رشت و پنجمین بندر فعال اقتصادی کشور، بشمار می آید.

عناوینی که در ادامه می خوانید عبارتند از:

 1. بندر انزلی را بهتر بشناسیم
 2. موقعیت جغرافیایی بندر انزلی
 3. آب و هوای بندر انزلی
 4. اولین ها در بندر انزلی
 5. جاذبه های گردشگری بندر انزلی
 6. اقامت در بندر انزلی
 7. غذاهای سنتی بندر انزلی
 8. سوغات بندر انزلی
 9. شهرهای خواهرخوانده بندر انزلی

1. بندر انزلی را بهتر بشناسیم

دومین شهر پرجمعیت گیلان بندر انزلی است و یکی از متراکم ترین شهرهای ایران از لحاظ جمعیتی می باشد. همچنین پر باران ترین شهر در کل ایران است و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است. به دلیل بندر بودن این شهر و داشتن ارتباط تجاری با سایر نقاط جهان و به ویژه اروپا از قدیم به دروازه اروپا شهرت یافته بود. انزلی، اولین و تنها نامی است که برای این منطقه در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است.

در دوران سلطنت خاندان پهلوی اسم آن به «بندر پهلوی» یا پهلوی تغییر داده شده بود. ولی پس از انقلاب اسلامی اسم گذشته خود یعنی "انزلی" را باز یافت. انزلی به معنی گذرگاه و دروازه است که نشان می دهد از گذشته نیز انزلی را دورازه اروپا و ایران می دانستند.

شهر انزلی از  3 قسمت تشکیل شده، بخش غربی یا انزلی، بخش میانی یا شبه جزیره میان پشته و بخش شرقی به نام غازیان. مسیر راه آهن قزوین،رشت،انزلی قرار است از داخل غازیان تغییر مسیر دهد و از جزیره طالقانی، شیلات و زیر پل جدید غازیان عبور کند.

بندر انزلی

منطقه غازیان

غازیان بخشی است از شهر ساحلی بندرانزلی است. غازیان به وسیله دو پل بزرگ که از بناهای دوران پهلوی است به جزیره میان‌پشته در مرداب انزلی پیوند دارد.

منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی

منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی

منطقه آزاد تجاری،صنعتی انزلی یکی از مناطق آزاد هفت گانه ایران در استان گیلان است که در راستای اهداف اقتصادی این کشور، در سال 1384 در شهر انزلی و شهر رشت تأسیس شد. از سال 1392 با افزایش محدوده، این منطقه در پهنه آبی، خاکی و ساحلی سه شهر رشت، انزلی و آستانه اشرفیه در شمال ایران، منطقه جنوب دریای خزر و در مسیر کریدور شمال،جنوب واقع گردیده است.

2. موقعیت جغرافیایی بندر انزلی

بر اساس بررسی های زمین شناسی، حدود 15.000 سال پیش، جزیره ای از سطح آب دریای خزر بیرون آمد که بعد ها به نام انزلی نام گرفت و بعنوان مهمترین بندر سواحل جنوبی دریای خزر و ایران، مشهور شد.

این جزیره بر اثر فعل و انفعالات جوی و سایر عوامل طبیعی، بصورت امروزی از دو قسمت انزلی و غازیان متشکل می‌گردد و کانالی بین این دو قسمت، بوجود آمد که آب چهار رودخانه از شرق (سوسر روگا، پیر بازار روگا، راست خانه و نهنگ روگا)، و یک رودخانه از غرب (شنبه بازار روگا)، از طریق آن به دریا می ریزد.

3. آب و هوای بندر انزلی

بندر انزلی از گذشته عنوان پر باران ترین شهر ایران را داشته‌است. بندر انزلی دارای آب و هوای مرطوب ساحلی می باشد. میزان بارندگی انزلی بسیار بالا بوده به طوری که سالیانه متوسط 1892 میلی متر بارندگی دارد بیشترین بارندگی در ماه‌های شهریور و مهر با 440.9 میلی متر گزارش گردیده است. میزان رطوبت نسبی سالیانه به طور متوسط حدود 71 تا 97 درصد و درجه حرارت محیط زیست بین 3/5 تا 28 درجه سانتی گراد در نوسان بوده است. بندر انزلی بطور کلی تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های ملایم دارد.

سفر به انزلی

4. اولین ها در بندر انزلی

 • اداره گمرک باسابقه ای بیش از 300 سال
 • اداره بندر باسابقه‌ ای بیش از 200 سال
 • ایجاد انجمن های محلی وبلدیه قبل از تأسیس بلدیه
 • اولین بلدیه در ایران، که اکنون بنام شهرداری مستعار است دراین شهر تاسیس گردید
 • آموزش وپرورش قبل از سال 1271 خورشیدی
 • اکابر شبانه آن هم دروس دبیرستانی قبل از سال 1290 خورشیدی
 • دانشسرای افسری با قدمت 250 ساله
 • چاپخانه قبل از سال 1286 خورشیدی
 • اولین استادیوم ورزشی ایران در سال 1306
 • بهداری قبل از سال 1276 خورشیدی که بوسیله بلدیه اداره می شد
 • روشنائی برق قبل از سال 1279 خورشیدی بعنوان اولین شهر در ایران که دارای روشنائی گردید
 • تلفن قبل از سال 1277 شمسی، پست و تلگراف نیز جلوتر از بسیاری شهرهای ایران
 • تاسیس تنها مرکز ژئوپلیتکنیک کشور در سال 1339
 • نظمیه (شهربانی) قبل از سال 1286 خورشیدی
 • راه آهن حدود سال 1269 خورشیدی در یکی از روستاهای انزلی
 • هواشناسی قبل از سال 1280 خورشیدی
 • اداره شیلات، با بیش از 150 سال قدمت و سردخانه اولین باردرانزلی وحسن کیاده
 • اولین باشگاه قایقرانی منطقه در سال 1307
 • اولین خطوط هوایی در بندر انزلی ایجاد شد در زمین معروف به زمین طیاره
 • اولین پرواز در ایران از بندر انزلی به تهران و سپس به اصفهان انجام شد
 • اتومبیل برای اولین بار در انزلی دیده شده‌ است
 • تاسیس نخستین و تنها سالن اپرای بومی در کشور قبل از 1309
 • سالن سینما بندرانزلی، از نظر نمایش فیلم سینمائی و داشتن سالن سینما، تئاتر و ورزشهای مختلف پیشقدم و مشهور بوده‌ است

جاذبه های گردشگری بندر انزلی

5. جاذبه های گردشگری بندر انزلی

بندر انزلی یکی از زیباترین شهرهای ایران است که در آن مرداب، دریا، ساحل و چمن زار با یکدیگر تلاقی می کنند و چشم اندازی بدیع و خیال انگیز می آفریند. بندر انزلی با داشتن جاذبه های دل انگیز و طبیعی سالانه پذیرای میلیون ها گردشگر از اقصی نقاط کشور و جهانگردان خارجی است.

تالاب انزلی

تالاب انزلی

تالاب انزلی یا مرداب انزلی مساحت در حدود 20 هزار هکتار دارد و چندین جزیره را در خود جای داده است. سفر به انزلی بدون بازدید از تالاب انزلی لذت بخش نخواهد بود. تالای انزلی از جالب ترین و بزرگترین زیستگاه های طبیعی جانواران ایران محسوب می شود و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است که از سوی کشورهای همسایه شمالی به ایران می آیند تالاب انزلی به دلیل موقعیت جغرافیایی از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ‌ کدام از تالاب های ایران قابل مقایسه نیست.

امروزه به دلیل عدم نظارت صحیح و عملکرد مردم و مسئولان، حال و روز تالاب انزلی مساعد نیست و در سال های گذشته قسمت های زیاد تالاب انزلی از بین رفته است و اگر همین روند ادامه یابد تا چند سال آینده فقط اسم تالاب انزلی را خواهیم شنید. امیدواریم که این منطقه بسیار مهم به روزهای گذشته خود برگردد.

پناهگاه حیات وحش سرخانکل

پناهگاه حیات وحش سرخانکل

تالاب سرخانکل (منطقه حفاظت شده سرخانکل) بخشی از مجموعه تالاب انزلی است، که در بخش میانی آن واقع‌ شده است. از آنجایی‌ که نبض گردشگری تالاب در انتهای این منطقه می تپد خواه ناخواه سرخانکل به عنوان تنها مسیر رسیدن به نیلوفرهای آبی است. پرندگان مهاجر نظیر قو، غاز، چنگر و انواع مرغابی ها، طاووسک، یلوه، کاکایی نیز در این منطقه زمستان گذرانی می نمایند.

سرخانکل پوشیده از آزولا، سه کوله خیز، لاله تالابی و نیزار است که گونه غالب گیاهی آن را نی و لوئی تشکیل می دهد. منطقه رویش گل های نیلوفر آبی یکی از مکان های اصلی تخم گذاری و جوجه آوری پرستوهای دریایی در تالاب انزلی محسوب می شود.

پل تاریخی غازیان (پل انزلی)

پل تاریخی غازیان
نمایی از پل تاریخی و قدیمی غازیان که در هنگام عبور کشتی ها به کمک جَک های قدرتمند، قسمتی از پل به سمت بالا حرکت می کرد.

پل انزلی

در گذشته که غازیان و انزلی دو شهر جدا از هم بودند، رفت‌وآمد بین آن دو از طریق قایق انجام می شد. در سال 1314 ساخت پل های انزلی و غازیان به منظور اتصال این دو مکان آغاز شد. پل غازیان و پل انزلی از پل های ارتباطی در بندر انزلی محسوب می شوند.

برج ساعت (مناره انزلی)

برج ساعت (مناره انزلی)

برج ساعت بندر انزلی واقع در محوطه پشتی بازار سپه انزلی که قدمت آن به سال 1194 هجری شمسی می رسد، این برج 28 متر ارتفاع دارد و به منزله فانوس دریایی بوده است. این فانوس در زمان حکومت ناصرالدین شاه توسط خسروخان گرجی حاکم وقت ساخته شده است و با روغن چراغ روشن می شده در سال 1307 هجری شمسی پس از مرمت این برج، ساعتی چهار سو بر فراز آن استوار گردید.

کشتی میرزاکوچک خان جنگلی

کشتی میرزاکوچک خان جنگلی

کشتی میرزاکوچک خان جنگلی، تنها شناور سواحل شمالی کشور، می باشد. این کشتی برای مقاصد تفریحی مورد استفاده واقع می‌گردد. صرف یک وعده همراه با موسیقی و عبور روی آب های تالاب را می توانید با کشتی میرزاکوچک خان جنگلی تجربه کنید.

مجتمع تفریحی کاسپین انزلی

مجتمع تفریحی کاسپین انزلی

اگر هزینه رفتن به سواحل خارج از کشور را ندارید اما رویایش را در سر می پرورانید، سفر به انزلی را در برنامه سفر خود قرار دهید و سری به ساحل کاسپین انزلی بزنید جایی که می توانید دمی روی صندلی های کنار ساحل دراز کشیده و حمام آفتاب بگیرید یا شنای مفصلی در آب های آبی خزر کنید.

در این ساحل که کمی از سواحل خارج از کشور ندارد می توانید از کمدهای لباس دیجیتالی، دوش های آبگرم استاندارد کنار دریا، رستوران و کافه های متعدد و بسیاری خدمات دیگر که در هیچ کجای سواحل ایران تا بحال نداشته اید استفاده کنید. در کاسپین تنی به آب بزنید و خستگی زندگی مدرن را در آغوشش جای گذارید.

کاخ، موزه میان پشته

کاخ، موزه میان پشته

این بنای تاریخی که میان آن همه جاذبه طبیعی می درخشد و گردشگرای زیادی رت به خودش جذب می کند، بین دو پل انزلی و پل غازیان در محوطه و سیعی واقع شده است. کاخ میان پشته در حال حاضر موزه نظامی و انواع سلاح های گرم و سرد و از زمان صفویه تاکنون در معرض دید عموم قرار گرفته است.

موج شکن بندر انزلی

موج شکن انزلی

موج شکن انزلی که برای جلوگیری از آسیب رساندن موج های دریا به کشتی ها و قایق ها ساخته شده بود، اکنون به محلی برای تفریح بدل شده است. تقریبا هر بازدیدکننده از انزلی، یک عکس یادگاری در کنار موج شکن دارد. گردش روی موج شکن بندر انزلی و تماشای منظره دریا و کانال و ساحل انزلی و بلوار ساحلی انزلی از فراز آن، خاطره ای فراموش نشدنی برای هر گردشگری خواهد ساخت.

بلوار ساحلی بندرانزلی

بلوار ساحلی بندرانزلی

بلوار ساحلی بندر انزلی که به بوستان ساحلی انزلی نیز معروف است، یکی از جاذبه های گردشگری بندر انزلی محسوب می گردد. بلوار ساحلی از قدمت بالایی نیز برخوردار است و اولین پارک به سبک اروپایی و نوین در ایران محسوب می شود. این بلوار با چشم اندازی زیبا به تاسیسات بندری و دریای خزر و ورودی تالاب بین المللی انزلی فضایی چشم نواز و دل انگیز را برای گردشگران فراهم ساخته است.

بقعه بی بی حوریه

بقعه بی بی حوریه
عکس قدیمی است

اگر دلتان هوای مشهد کرد و پا را یارای رفتن نبود راه را نزدیک نموده و سری به آرامگاه بی بی حوریه خواهر حضرت رضا (ع) و از دختران امام موسی کاظم (ع) بزنید. بنای این آرامگاه در مقایسه با دیگر بقاع این خطه، جدید و مجلل است؛ دیوارها از سنگ مرمر و سقف طاقی ست، هشت ضلعی که با کاشی های منقوش شکل گرفته و بام آن نیز گنبد ی مدور و کاشی کاری شده ای است.

ضریح بزرگ فلزی مشبک و شیشه بند مرقد روی کرسی از سنگ مرمر عالی بنا شده است. این آرامگاه دارای تاسیساتی از قبیل زائرسرا، مسجد با دو گلدسته بلند و کاشی کاری شده، سرایداری و پارکینگ است. وقتی وارد بندر انزلی شدید، به سمت جاده ی اصلی انزلی،رشت، پیش بروید. بعد از گذشت چند کیلومتر با تابلوی "آرامگاه بی بی حوریه" مواجه می شوید. این آرامگاه خاطر همه ی میهمانانش را به آرامش دعوت می کند. 

آرامگاه آقا سید محمد نجفی

آرامگاه آقا سید محمد نجفی

آیت الله سید محمد نجفی در سال 1257 شمسی در نجف اشرف (عراق) دیده به جهان گشود. ایشان از نوادگان امام حسین (ع) و از سلاسه پاك پیامبر اسلام است. زندگی معنوی و روحانی و جاوید آقا سید محمد نجفی همیشه در قلب عاشقان و مریدانش جا دارد و هرگز فراموش نمی شود. روح بزرگوار و مقام معنوی وی واسطه برآوردن حاجات نیازمندان و متوسلین بسیاری در درگاه الهی بوده است.

گورستان لهستانی ها

گورستان لهستانی ها

در این گورستان تعداد 639 نفر از مهاجرین لهستانی که طی حمله سربازان نازی در سال 1941 از طریق بندر انزلی به ایران پناهنده شدند به خاک سپرده شده اند که این گورستان دومین گورستان بزرگ سربازان لهستانی در ایران است که اکثراً به علت بیماری و سختی راه جان سپرده اند و در شهرهای مختلف ایران به خاک سپرده شده‌اند. گورستان بندر انزلی بعد از تهران بزرگترین گورستان این افراد جنگ زده است که یادگاری هستند از اتفاقات تلخ جنگ جهانی دوم.

حافظیه انزلی

حافظیه انزلی

در بلوار ساحلی بندر انزلی و در کنار بنای شهرداری، بنایی سفید رنگ شبیه حافظیه شیراز قرار دارد. این بنا در سال 1311 به سفارش شهرداری و توسط گروهی از مهندسان آلمانی احداث شده است. پیش‌ از این، حافظیه انزلی مکان برگزاری کنسرت های موسیقی بوده و هنوز هم به دلیل شباهتی که با حافظیه دارد به همین نام خوانده می شود. اکنون از این محل در کنار جذابیت گردشگری به عنوان مکان برگزاری نمایشگاه های کوچک نقاشی و صنایع دستی استفاده می شود.

شنبه بازار بندر انزلی

شنبه بازار انزلی

قدمت شنبه بازار انزلی به بیش از 70 سال پیش می رسد. این بازار در مرکز شهر انزلی در خیابان میرزاکوچک خان برپا می شود و از روستاهای اطراف انزلی و شهرهای دور و نزدیک گیلان، محصولات خود اعم از میوه و سبزی و صیفی تا حصیر و زنبیل و دست بافته های زیبای پشمین را به این بازار می‌ آوردند.

ماهی، طیور، زیتون، سبزیجات و صیفی جات، ترشی های محلی، برنج، کلوخ نمک، روناس (نوعی رنگ گیاهی برای رنگین ساختن ماهی شور)، پنیر محلی معروف به سیاه مزگی، کره ماسال، کدوی محلی، ماهی شور و دودی، مغز حلوا (سوهان کنجدی)، ادوات ماهی گیری از جمله تولیدات روستایی است که در این بازار به فروش می ‌رسد.

6. اقامت در بندر انزلی

اقامت در بندر انزلی

شهر بندر انزلی دارای چندین هتل است که برای اقامت در نقاط مختلف شهر می توانید از سرویس و خدمات این هتل ها استفاده نمایید.

لیست هتل های بندر انزلی:

 • هتل بهشت تالاب بندر انزلی
 • هتل سفیدکنار بندرانزلی
 • هتل دلفین بندر انزلی 
 • هتل دنیز بندر انزلی
 • هتل الماس بندر انزلی 
 • هتل آپارتمان سفیر بندر انزلی
 • هتل آپارتمان ملل بندر انزلی
 • هتل جهانگردی بندر انزلی
 • هتل آپارتمان ناز خزر بندر انزلی
 • هتل پرشین بندر انزلی
 • هتل امیران بندر انزلی 
 • هتل گیلار بندر انزلی
 • هتل آپارتمان مجتمع توریستی تهران بندر انزلی
 • هتل مدائن بندر انزلی

علاوه بر این هتل‌ها شما می‌توانید با اجاره ویلا انزلی، اقامتی به‌یاد‌ماندنی با در اختیار داشتن امکانات کامل در این شهر داشته باشید.

7. غذاهای سنتی بندر انزلی

غذاهای سنتی بندر انزلی

 • پلو با مغز گردو و پیاز و سیر و ماهی شور و اشپل
 • ماهی فی ویج
 • ماهی سفید
 • کباب ازون برون
 • خاویار
 • خورشت باقالی قاتق
 • فسنجان
 • ترش تره
 • میرزا قاسمی
 • سبزی قورمه
 • قیمه، سیر قلیه

8. سوغات بندرانزلی

سوغات بندرانزلی

مهم ترین و معروف ترین سوغات بندر انزلی ماهی سفید است که طرفداران بسیاری دارد. اگر قصد سفر به انزلی دارید پیشنهاد می کنیم در فصل صید (فروردین) به انزلی سفر کنید.

بندر انزلی سوغات دیگری نیز دارد مانند:

 • حصیر بافی و سبد بافی
 • نازک کاری و خراطی روی چوب
 • گلسازی
 • مکرومه بافی
 • قلاب بافی

9. شهرهای خواهرخوانده بندر انزلی

 • هوئه مرکز استان توا تین هوئه در کشور ویتنام
 • قازان، پایتخت جمهوری تاتارستان در فدراسیون روسیه
 • بندر آکتائو، شهری در استان مین‌قشلاق کشور قزاقستان

کلام آخر...

انزلی یک شهر ساحلی بسیار زیباست و باید به انزلی سفر کنید تا لذت حضور در این شهر را حس کنید. امیدواریم که این مطلب راهنمای خوبی برای سفر شما به انزلی باشد.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (5)
 1. حمیدرضا در 12 مهر 1400
  سلام تشکر فراوان
  پاسخ
 2. سعید در 28 تیر 1398
  برای اقامت در انزلی چه هتلی را پیشنهاد می‌کنید؟
  پاسخ
  1. مبینا در 17 شهریور 1399
   سلام دوست عزیز
   هتل قو یا هتل بارنیک بندر انزلی یکی از عالی ترین هتل هاست ویوی روبه دریا داره و نظافت این هتل حرف نداره من خودم شخصا مشکلی که با هتلای دیگه دارم سرویس حمام و دستشویی مشترک هست که تو این هتل حموم و دستشویی کاملا جدا هست و سرویس دستشوی به شکل سنتیه،بالکن بزرگ و دلبازی داره
   یک آشپز خانه کوچیک هم توی اتاق هست دسترسی به دریا بسیار راحته و افراد این هتل واقعا مسئولیت پذیر هستن
   و از نظر شرایطی واقعا هتل عالییه
   پاسخ
 3. f512 در 13 مهر 1397
  من خودم انزلی ام :/نیازی نبود ولی باحال بود/"
  پاسخ
  1. Helia در 26 اردیبهشت 1399
   منم انزلی زندگی میکنم 😍
   پاسخ