زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

راهنمای سفر به املش

راهنمای سفر به املش

راهنمای سفر به املش

سفر به گیلان در تمامی فصل های سال امکانپذیر است و لذت ها و زیبایی های خاص خودش را دارد. اگر برنامه سفر به شمال دارید پیشنهاد می کنیم به استان گیلان سفر کنید تا با فرهنگ و جاذبه های گردشگری زیبای آن آشنا شوید. در ادامه با راهنمای سفر به املش همراه زوم لایف باشید.

آنچه در ادامه می خوانید:

املش یکی دیگر از شهرهای توریستی استان گیلان است. املش به دلیل داشتن موقعیت کوهپایه ای، طبیعیت و آب و هوای بی نظیری به قطب گردشگری کوهستان گیلان معروف است. املش با کوهستان های بکر و زیبا و باغات چای و مرکبات در شرق گیلان یکی از قطب های گردشگری کوهستان در شمال کشور است که سالانه پذیرای ده ها هزار گردشگر داخلی و خارجی است.

هدف ما از ارائه این مطلب، یک راهنمای سفر کوتاه برای شناخت کلی املش است تا بتواند به شما کمک کند که قبل از برنامه ریزی برنامه سفر، بتوانید بهترین مقصد را برای سفر خود انتخاب کنید.

1. املش را بهتر بشناسیم

املش از مناطق قدیمی و باستانی گیلان است. تاریخ تمدن املش بر اساس کاوش های باستان شناسی به هزاره های اول و دوم قبل از میلاد می رسد. املش به دلیل وجود رودخانه شلمان رود و راکد بودن آب این رودخانه، در گذشته به «ابلش» یا «ام لش» معروف بوده و بعدها به املش تغییر نام داده است. شهرستان باستانی املش در 16 کیلومتری رودسر و در 75 کیلومتری مرکز استان گیلان واقع شده است.

املش از شمال به رودسر و لنگرود، از جنوب به سیاهکل و رودسر، از شرق به رودسر و از غرب به رودسر و سیاهکل محدود است. فاصله شهر املش تا مرکز استان گیلان، شهر رشت 75 کیلومتر می باشد که از نظر زمانی حدود 1 ساعت و 30 دقیقه فاصله دارد.

مردم املش از قوم گیلک هستند و با لهجه گیلکی (بیه پیشی) صحبت می کنند و دارای مذهب شیعه دوازده امامی می باشند.

کشاورزی در املش

املش از مناطق عمده کشاورزی در گیلان است و از محصولات آن می توان برنج، چای، گندم، فندق، مرکبات، گیاهان دارویی و فرآورده های دامی، عسل و ابریشم را نام برد. قسمت عمده اراضی املش زیر کشت چای است.

املش
شهر زیبای املش از نمای دور

2. پیشینه تاریخی املش

واژه املش ریشه ترکی دارد و از آبلش و صولش به معنی آبگیر گرفته شده و به مرور زمان به املش تبدیل شده است. املش منطقه بسیار زیبایی است که حین عبور از آن در هر پیچ و خمی، بی اختیار خود را فراموش خواهید کرد! از لحاظ جغرافیایی ـ تاریخی، املش ناحیه ای مستعد است که کشف آثاری از سده های پیشین، حکایت از پیشینه کهن تاریخی پیش از اسلام آن دارد.

ییلاق املش
نمایی زیبا از ییلاق املش

3. دیدنی های مذهبی و زیارتی املش

بقعه تاریخی سرتربت و بقاع چهار تن از سلاطین کیایی

بقعه سرتربت مربوط به دوره تیموریان است و در املش، بخش رانکوه، روستای بابا جان دره واقع شده و این اثر در تاریخ 2 بهمن 1382 با شماره ثبت 10724 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بقعه تاریخی باباجان دره

بقعه باباجان دره مربوط به دوره قاجار است و در املش، بخش رانکوه، روستای بابا جان دره واقع شده و این اثر در تاریخ 2 آبان 1382 با شماره ثبت 10606 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بقعه آقا سید اسماعیل

آقا سید اسماعیل از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. بقعه آقا سید اسماعیل در مرکز شهر املش قرار دارد.

عمارت صوفي روستای امام املش
عمارت صوفي روستای امام املش

4. دیدنی های تاریخی املش

برج تاریخی میل امام

این برج در ناحیه سمام اشکورات بر روی کوهی به نام صومعه سرا قرار دارد و احتمالا تاریخ ساخت آن به قبل از اسلام و یا دوره اسماعیلیه برمی گردد. میل امام دارای پلانی مدور و بدنه ای به قطر 140 سانتیمتر است که مصالح آن سنگ نتراشیده و لاشه و ملت ساروج است. محیط این میل بیش از 14 متر و ارتفاع آن 70/6 متر و قطر داخلی برج 165 سانتیمتر است.

عمارتهای قدیمی واقع در روستای امام

روستای تاریخی امام یکی از روستاهای بسیار زیبای املش است. جذابیت این روستا بیش تر به خاطر تلفیق معماری با طبیعت است. آب و هوای خوب، مراتع سرسبز، چشمه سارهای متعدد و قرار گرفتن در کنار دره ای زیبا، سبب شده است تا امام در طول تاریخ مورد توجه اقوام مسکون در منطقه قرار گیرد. روستای تاریخی امام از روستاهای دارای بافت ارزشمند در کشور شناخته شده است.

قلعه شاه نشین گورج

یکی از بناهای تاریخی پس از اسلام در منطقه املش بقایای به جا مانده از قلعه‌ای باعظمت است که به دوره اسماعیلیان مربوط می شود.این بنا در سال 1382 به عنوان یک اثر ملی ثبت شده است. محوطه قلعه شاه نشین گورج با چهار دیوار از پستی و بلندی کوه ها محصور شده است، در شمال غرب قلعه گورج بقایایی از دیوار محافظتی که 25 متر طول و 8 متر ارتفاع دارد، دیده می شود.

برای دیدن این قلعه اول باید به املش و از آنجا به دو کیلومتری شمال روستای گورج بروید. قلعه گورج بین روستای گورج و رودخانه چاکرود، در ارتفاع هزار و 600 متری از سطح دریا قرار دارد.

ساختمان قدیمی محمد تقی خان صوفی سیاوش

ساختمان محمد تقی صوفی سیاوش مربوط به دوره قاجار است و در املش، خیابان امام خمینی، روبروی پارک میرزا کوچک واقع شده و این اثر در تاریخ 10 مهر 1380 با شماره ثبت 4019 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ساختمان قدیمی عبدالعلی خان صوفی

این بنا در وسط شهر املش و در ارتفاع 45 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. درختان کهنسالی در محوطه بنا وجود دارد و دیوارهایش از آجر است. این بنا نمونه کامل خانه های اربابی با سقف سفالی و دو طبقه تابستانی و زمستانی با 16 اتاق و 6 پستوه است. قدمت این بنا به اواخر قاجار و اوایل پهلوی می رسد.

ساختمان قدیمی گوهرتاج خانم

ساختمان قدیمی گوهرتاج خانم در قسمت جلگه ای، در آستانه ی بافت قدیمی شهر املش و در ابتدای کوچه ی رهبری قرار دارد این ساختمان در مرکز محوطه ای وسیع، در دو طبقه و با پنجره های چوبی و با مساحت 540 متر مربع بنا شده است . دسترسی به آن از دو قسمت شمالی و جنوبی امکان پذیر است. در قسمت شمالی محوطه، ساختمان دیگری مشتمل بر حمام، توالت، مطبخ، انباری، و آتش دان و جود دارد و سقف آن سفال پوش است. این بنا در سال 1310 خورشیدی توسط استاد حاج احمد بنا و استاد حسین تهرانی ساخته شده است.

جاذبه های گردشگری املش
منطقه ییلاقی خصیب دشت

5. جاذبه های گردشگری املش

تالاب زربیجار

یکی از دیدنی ترین مناطق املش تالاب زربیجار است که قدمت آن به دوران پلهوی می رسد. این تالاب که بعنوان یک زیستگاه طبیعی برای حیوانات و پرندگان مهاجر و همچنین محل ذخیره آب جهت مصارف شالیکاری حائز اهمیت است. پوشش گیاهان مردابی و نیلوفرهای آبی در تالاب، جلوه ای فرح بخش برای گردشگران در فصل بهار و تابستان ایجاد می‌کند. تالاب زربیجار از طریق جاده کمربندی شهر املش قابل دسترسی است.

چشمه آب معدنی لوزان

این چشمه در ارتفاع 2144 متر از سطح دریای آزاد قرار دارد. مردم املش برای رفتن به ییلاقات از کنار چشمه آب معدنی لوزان عبور می کنند.

غار تلاین

غار تلاین در روستای گورج از توابع املش، واقع شده است و از جاذبه های گردشگری املش است.

غارتلابن گورج و هفت خم تله سره

غار تلابن گورج در حدود 2000 متری شرق روستای گورج قرار دارد. طول غار 22 متر و عرض آن 3 الی 6 متر و ارتفاع دهانه غار 3 متر است و بقایایی از استخوان انسان و حیوان و انواع فعالیت های مربوط به عصر آهن تا دوره ی اسلامی در داخل آن مشاهده می‌شود.

غارتلابن گورج در دامنه پرشیب یک صخره واقع شده و فاصله آن تا قلعه شاه نشین گورج که در رأس کوه بنا شده، 200 متر می باشد و تا عمق دره، 300 متر فاصله دارد. دهانه غار تلابن به سوی شمال، ارتفاع آن 3 متر و عرض آن بیش از 1 متر می باشد. عمق غار 15 متر است که در انتها به بریدگی صخره ای می رسد و به نظر می رسد این بریدگی افقی، عمق غار را به دو طبقه تقسیم نموده است. غار تلابن گورج در حال حاضر به عنوان محلی برای نگهداری دام های اهالی روستا مورد استفاده قرار می گیرد.

در طی زمان های مختلف، درون این غار حفاری های غیرمجاز صورت گرفته به طوری که در بخش هایی از کف غار، به هم ریختگی هایی دیده می شود. در غار تلابن گورج بقایایی از استخوان انسان و حیوان و انواع فعالیت های مربوط به عصر آهن تا دوره ی اسلامی در داخل آن مشاهده می‌شود.

غار سیاه استخر

غار سیاه استخر در روستای سیاه استخر از توابع املش قرار دارد و از جاذبه های گردشگری املش است.

منطقه ییلاقی خصیب دشت

ارتفاع منطقه ییلاقیی خصیب دشت 1834 متر از سطح دریای آزاد است. شکل غالب زندگی مردم، دامداری سنتیه. تعداد محدودی خانوار در این روستا زندگی می کنند. مسیر دسترسی به منطقه ییلاقی خصیب دشت خاکی است. در این منطقه ییلاقی یک قهوه خانه و غذاخوری وجود دارد.

منطقه جنگلی خرما

منطقه جنگلی خرما به دلیل بکر بودن و تنوع منظره و چشم اندازه قابل توجه مسافرین است. در این منطقه جنگی انواع درختان پهن برگ جلگه ای مانند توسکا، لرک، لیلکی و... وجود دارند. فاصله منطقه جنگلی خرما از املش حدود 24 کیلومتر است.

پارک جنگلی هلو دشت

پارک جنگلی هلو دشت به دلیل موقعیت مکانی و طبیعی خاص دارای چشم انداز قابل توجهی است. آب و هوای مطبوع کوهستانی، پوشش جنگلی توام با فضاهای مرتعی (شبه جنگلی) و زوایای دید گسترده از ویژگی های خاص پارک جنگلی هلو دشت است. این پارک جانگلی در کیلومتر 12 جاده ییلاقی بلوردکان خصیب دشت، در مناطق کوهستانی و ییلاقی جنوب غربی شهرستان رودسر و محدوده شهرستان املش واقع شده است.

سه شنبه بازار املش

مردم املش روزهای بازار را «گالش بازار» می گویند. سه شنبه بازار املش از قدیمی ترین بازارهای هفتگی گیلان است. در این بازار هفتگی انواع محصولات محلی، لباس های محلی، ماهی و میوه ها و سبزیجات محلی به فروش می رسد.

بازاریان و کسبه در این روز بیشترین فروش را دارند به دلیل همین موضوع بسیاری از کسبه های شهر های دیگر برای فروش محصولاتشان به این بازار هفتگی مراجعه می کنند.

حضور در حلقه مارگیران، معرکه گیران و درویش ها از جنبه های تفریحی سه شنبه بازار املش به حساب می آید.

روستای بلوردکان

یکی از جاذبه های گردشگری املش روستای بلوردکان است. این روستان از توابع دهستان لات لیل، بخش اتاقور شهرستان لنگرود بوده و در 12 کیلومتری جنوب غربی شهر املش واقع شده است. روستای بلوردکان دارای طبیعتی جنگلی و با چشم اندازی غیر قابل وصف بوده و رودخانه زیبایی هم از دل آن عبور می کند. بر روی رودخانه پل قدیمی وجود دارد که بر سر یکی از مسیرهای راه شاه عباسی که از املش به قزوین کشیده شده بود قرار گرفته است، این راه کاروان رو و پر رفت و آمد املش را به نقاطی همچون کهلستان، لات لیل، گرسک، بلوردکان، هلودشت، میان لنگه، اسماعیل آباد و در نهایت قزوین متصل می کرد.

روستای تابستان نشین

روستای تابستان نشین، طبیعتی بهشت آسا در جنوب شهر املش است.ارتفاع روستا از سطح دریا 390 متر و دارای طبیعتی با چشم انداز زیباست. چای کاری و دامداری، شغل اصلی اهالی روستای تابستان نشین املش است. روستای تابستان نشین بر خلاف اسمش، منطقه ای ییلاقی نبوده و راه دسترسی به این منطقه زیبا و کوهستانی آسان و دارای جاده ای آسفالت است و از مرکز شهر املش، بین 4 تا 7 کیلومتر فاصله دارد.

این روستای زیبا چشم اندازهای فوق العاده ای دارد که بسیار روح نواز و زیباست، باغات چای، صدای بکر طبیعت و آرامشی که در این روستا حکم فرماست دل هر گردشگری را می رباید و باعث می شود تا دوباره به این روستای زیبا سفر کند.

روستای حسین آباد

حسین آباد روستایی از توابع بخش مرکزی املش در استان گیلان است. این روستا در دهستان املش شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385، جمعیت آن 207 نفر ( 56 خانوار) بوده است.

روستای زرچاک

روستای زرچاک از توابع بخش رانکوه شهرستان املش است. گورستان تاریخی این روستا در 100 متری جاده اصلی تماجان به شیرچاک و بر روی شیبی تند قرار گرفته ودر تاریخ 2 آبان 1382 با شماره ثبت 10603 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اقامت در املش
اقامتگاه بومگردی املش

6. اقامت در املش

در املش هتل جهت اقامت وجود ندارد، اگر قصد سفر به گیلان و املش دارید باید در ویلاهای محلی اقامت کنید. اگر به ییلاق املش بروید خانه هایی جهت اجاره وجود دارد که می توانید در آنجا اقامت کنید.

چادرشب بافی
بانوی املشی در حال چادر شب بافی

7. سوغاتی ها و صنایع دستی املش

 • چادر شب بافی
 • دستباف پشمی
 • نازک کاری و خراطی چوب
 • فندق
 • گردو
 • گل گاو زبان
 • فرآورده های دامی
 • عسل
کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (2)
 1. جهانی در 10 آبان 1399
  درمورد روستای شیرچاک ک بعداز روستای امام هست چیزی دراختیارندارید؟ قدمتش ب کجا برمیگرده ؟ چون خیلی زیرخاکی از این منطقه حفارها میکنن ک همشون قیمتی هستن
  پاسخ
 2. هادی در 19 خرداد 1399
  سلام
  در مورد کل چال مطلبی ننوشتید. اگر امکان داره توضیحی هم در این مورد بدهید.
  تشکر
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 19 خرداد 1399

   سلام، کل چال از توابع لنگرود است. درباره این منطقه چه سوالی دارید؟

   پاسخ