زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

15 نکته برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر

15 نکته برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر

15 نکته برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر

برنامه سفر به هرکجای دنیا را داشته باشید، باید به فکر هزینه سفر نیز باشید. حتی اگر نزدیک‌ترین مقصد سفر را انتخاب کرده باشید! فرقی نمی‌کند که تنها به سفر می‌روید و با با دوستان خود، نکاتی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر وجود دارد که باید آن‌ها را بدانید.

در این مطلب نکاتی را با هم می‌خوانیم که می‌تواند هزینه سفر را کاهش دهد. می‌خواهیم برترین نکات صرفه‌جویی در هزینه‌ سفر را مورد بررسی قرار دهیم. مطمئن باشید برای سفر لازم نیست یک میلیاردر باشید.

1. از قبل برای سفر آماده شوید

اگرچه سفرهای پی‌در‌پی بسیار هیجان‌انگیز و جذاب است، اما امکان پس‌انداز را به حداقل می‌رساند. در واقع، فقط اگر از قبل برنامه‌ریزی نمائید امکان کاهش هزینه‌ها برایتان فراهم خواهد شد. برنامه‌ریزی سفر خود را از خرید بلیط آغاز کنید، درباره‌ی موزه‌های رایگان تحقیق کنید، درباره‌ی رستوران‌های محلی مطلب جمع کنید، فقط بدین ترتیب می‌توانید هزینه‌های سفر را به حداقل برسانید.

2. تعطیلات خود را با دوستان سپری کنید

افرادی که به تنهایی سفر می‌کنند، اغلب 10 تا 50 درصد بیشتر از افرادی که دسته جمعی سفر می‌کنند، متحمل هزینه‌ی اقامت می‌شوند. چنانچه با 3 یا 4 نفر از دوستان خود قصد سفر به آسیا و اقامت طولانی در آنجا را دارید، احتمال اجاره‌ی ویلایی لوکس با هزینه‌ی اندک برایتان وجود دارد.

3. چمدان‌هایتان را سبک ببندید

سبک‌تر بودن چمدان‌ها باعث می‌شود مجبور نشوید هزینه بابت بار اضافی در سفرهای هوایی پرداخت کنید. اگر در مسافرت با کمبود لباس مواجه شدید، می‌توانید لباس‌هایتان را برای شستشو بدهید یا خرید کنید.

4. نکاتی برای اقامت در شهرهای مختلف

پیشنهاد می‌شود که برای کاهش و صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر، آپارتمان اجاره کنید یا به جای آن در یک هتل اقامت نمائید. چنانچه در یکی از هتل‌های کسل‌کننده‌ی شهر اقامت نمائید، از فضای شهر غافل می‌شوید. در واقع، بخش اصلی بسیاری از مکان‌های توریستی در جوار مناطقی است که بومی‌ها زندگی و کار می‌کنند.

بنابراین اجاره‌ی یک آپارتمان به جای رزرو هتل، انتخاب هوشمندانه‌تری است. به ویژه اگر قصد دارید مدت زمان طولانی‌تر در آن شهر اقامت کنید. بدین ترتیب، نه تنها در هزینه‌ها صرفه‌جویی نموده‌اید، بلکه با اجتماع بومیان نیز در هم آمیخته‌اید.

اقامت در خوابگاه‌های اشتراکی نیز یکی دیگر از روش‌های سیاحت به مکان‌های مختلف است، بی‌آنکه هزینه‌ی فراوانی جهت اقامت صرف نموده باشید. با ثبت نام در برخی وب‌سایت ها، هم می‌توانید با افرادی که منزل خود را به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار می‌دهند، آشنا ‌شوید، هم می‌توانید منزل خود را با دیگران به اشتراک ‌بگذارید.

5. در هاستل ها اتاق رزرو کنید

این مورد یکی دیگر از انتخاب‌های فوق‌العاده برای افرادی که در صدد صرفه‌جویی در هزینه‌ها هستند و از تجربیات جدید نمی‌هراسند، می‌باشد. اتاق در هتل نامشخص، اتاق‌های اجاره نشده در هتل‌ها هستند که با وجه کمتر اجاره داده می‌شوند.

اقامت در هاستل اغلب با هزینه‌ایی بین 30 تا 50 درصد کمتر از هزینه‌ی اصلی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند. تنها نکته‌‌ی منفی در این فرایند، عدم اطلاع قبلی از هتلی که رزرو نموده‌اید، می‌باشد.

6. به فرودگاهی در نزدیکی مقصد پرواز کنید

پرواز به فرودگاه‌های بزرگ معمولاً بسیار ارزان‌تر است. هنگامی که قصد سفر دارید این امر را مد نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر قصد سفر به فرانسه و بازدید از شهر نیس(Nice) را دارید. برای کاهش و صرفه‌جویی در هزینه سفر بهتر است بلیطی ارزان‌ قیمت‌تر به میلان بخرید و سپس با قطار به نیس بروید.

7. بلیط هواپیمای تخفیف دارد تهیه کنید

خطوط هوایی کم‌هزینه را فراموش نکنید، و به دنبال بلیط‌های تخفیف‌دار باشید. خطوط هوایی هر از گاهی پروازهای تخفیف‌دار ارائه می‌دهند. برای آنکه از تاریخ تخفیف‌های ارائه شده از سوی آن‌ها مطلع شوید، به خبرنامه‌ی اینترنتی آن‌ها مراجعه نمائید.

گزینه‌ی خوب دیگری که می‌توان مدنظر داشت، استفاده از هواپیماهای ارزان‌تر است. اما، لطفاً فراموش نکنید؛ که گاه در صورت رزرو بلیط پروازهای ارزان قیمت، خطوط هوایی برای حمل بار و غذا هزینه‌ی اضافی بر شما تحمیل می‌کنند. در اینگونه موارد، بهتر است سبک سفر کنید و یک میان‌وعده با خود به هواپیما ببرید.

پروازهای ارزان قیمت معمولاً صبح‌ خیلی زود یا نیمه‌های شب پرواز می‌کنند

پروازهای صبح زود یا نیمه شب از محبوبیت چندانی برخوردار نیستند، بنابراین ارزان‌ترند. حال آنکه، برنامه‌ریزی پرواز در چنین ساعاتی از شبانه روز کمک می‌کند تا روزهای فوق‌العاده‌ی بیشتری را در ساحل سپری کنید، به ویژه اگر تعطیلات شما چندان طولانی نیست.

8. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

به جای استفاده از اتوبوس‌های گردشگری، از وسایل حمل و نقل عمومی بهره ببرید. مشاهده‌ی بسیاری مناظر اصلی کشورهای اروپایی فقط از طریق پنجره‌ی اتوبوس‌های معمولی شهر امکان‌پذیر است. به عنوان مثال، در برلین، اتوبوس عمومی ارزان‌ترین تور گردشگری را ارائه می‌دهد. در ونیز، خط قایق عمومی از فرودگاه تا مرکز شهر را می‌پیماید. بلیط یک طرفه‌ی این قایق شش برابر ارزان‌تر از کرایه‌ی یک قایق خصوصی است.

9. کارت موزه بخرید

کارت موزه، کارتی شخصی است و اجازه‌ی ورود به تمام موزه‌های شهر را به مدت یک، دو و یا سه روز صادر می‌کند. این نوع کارت‌ها در اکثر شهرهای مهم دنیا ارائه می‌شوند. چنانچه قصد دارید ظرف مدت کوتاهی از تمام موزه‌ها بازدید کنید، هزینه‌ی کمتری بپردازید و زمان کمتری در صف انتظار بایستید، پس خرید یکی از این کارت‌ها قطعاً ارزشمند خواهند بود.

10. از قبل درباره‌ی نحوه‌ی پرداخت‌ها فکر کنید

چنانچه اغلب با یورو خرید می‌کنید، بهتر است به جای کارت اعتباری Visa از MasterCard استفاده کنید. علت آن کاملاً ساده است؛ بر خلاف MasterCard ،استفاده از کارت اعتباری Visa مستلزم هزینه‌ی تغییر کارت و شارژ مجدد است. با این وجود، در برخی از کشورها پرداخت با کارت اعتباری اختیاری نیست. بنابراین، برای اجتناب از نرخ بالای مبادلات، بهتر است پیش از سفر وجوه خود را تبدیل نمائید. و البته مقداری پول نقد همراه داشته باشید.

11. خود را با ناهاری کامل مجهز کنید

معمولاً اغلب کافه‌ها و رستوران‌ها در وعده‌ی شام بیشترین مشتری را دارند. به همین دلیل تخفیفات ویژه‌ایی برای صبحانه و ناهار ارائه می‌دهند.

12. از افزونه مرورگر برای یافتن تبلیغات تجاری استفاده کنید

در سال‌های اخیر، قطعاً صنعت خرید آنلاین گسترش فراوانی یافته است، اصل مطلب اینکه اکنون بسیاری از مردم محصولات مورد نیاز خود را فقط به صورت آنلاین خریداری می‌کنند. و هنگامی که پای آماده شدن برای تعطیلات در میان باشد، خرید کالاهای مربوط به مسافرت از اینترنت جذاب‌تر نیز به نظر می‌رسد.

چنانچه به خرید اینترنتی علاقه‌مند هستید، (browser extension) افزونه مرورگر Honey همان چیزیست که واقعاً به آن نیاز دارید. فقط کافیست برنامه را نصب کرده و از کوپن‌های تخفیف و حراج‌های موجود آگاه شوید.

13. خوراک‌های محلی را بدون رفتن به رستوران‌های گران‌قیمت تجربه کنید

آیا به غذاهای محلی کشوری که سفر می‌کنید، علاقه دارید؟ اگر چنین است، به سایت hotwire سری بزنید و غذاهای محلی خوشمزه‌ایی که توسط بومیان طبخ شده را امتحان کنید. این خدمات بهترین روش برای ملاقات و آشنایی با افراد جدید، یافتن دوستان جدید و تجربه‌ی غذاهای محلی جدید است.

14. نرم‌افزارهای سفر و نقشه‌های آنلاین بر روی گوشی‌های هوشمند خود نصب کنید

نرم‌افزارها و نقشه‌هایی که نیازی به اینترنت ندارند را نیز بر روی گوشی خود نصب نمائید. برخی از آن‌ها حتی می‌توانند جایگزین راهنمای سفر باشند.

15. درخواست تخفیف‌ و خدمات اضافی ‌کنید

از اینکه درخواست تخفیف‌ و خدمات اضافی ‌کنید، نترسید. به عنوان مثال، می‌توانید در هنگام رزرو هتل درباره‌ی تعرفه‌ی اتاق‌ها یا حمل و نقل رایگان از فرودگاه به مرکز شهر و اینکه آیا این خدمات به هزینه‌ی بلیط اضافه شده یا نه، سوال کرده و مذاکره نمائید.

چانه زدن را فراموش نکنید. به ویژه اگر اهل کشورهای شرق آسیا هستید، بدین ترتیب گاه می‌توانید قیمت‌های اصلی را به نصف برسانید.

امیدواریم نکات بالا بتواند برنامه‌ریزی سفر و شروع سفرتان، حتماً راهنمای سفر به مقصد را مطالعه کنید.

کانال تلگرام زوم لایف

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (1)
  1. samira در 11 تیر 1396
    سفر با قطار خیلی لذت بخشه، توی ایران سفر با قطار هزینه اش خیلی پایین تره.
    پاسخ