زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

اشتباهاتی که نباید در سفرهای خارجی انجام داد!

اشتباهاتی که نباید در سفرهای خارجی انجام داد!

اشتباهاتی که نباید در سفرهای خارجی انجام داد!

اگر برنامه سفر به خارج از کشور دارید، مهم است که بعد از انتخاب مقصد سفر، هم سفرتان را نیز به دستی انتخاب کنید. شاید بعضی از توریست‌ها را دیده باشید که در مکان‌های عمومی، اتوبوس، هواپیما، موزه، پارک و غیره رفتاری را از خود نشان می‌دهند که موجب شرمندگی و خجالت زدگی ما می شود. در این مطلب هشت اشتباهی که در سفر های خارجی نباید انجام داد را با هم می‌خوانیم.

امروزه تعداد سفرها و تورهای مسافرتی به خارج از کشور افزایش یافته است و کافیست فقط دلتان بخواهد به کدام کشور سفر کنید و عبارت آداب سفر را بدانید تا مسافرت خود یا هر کس دیگری را که هم سفرتان است، خراب نکنید؛ از انجام تمام اشتباهات زیرکه در سفرهای خارجی بسیار رایج است پرهیز کنید. با این کار نه تنها از سفر خود بیشتر لذت می‌برید، بلکه ممکن است اطلاعات جدیدی درمورد فرهنگی که مشغول بازدیدش هستید، به دست بیاورید.

1. قبل از سفر به کشورهای متخلف درباره آنها بیشتر بدانید

اگر قصد سفر دارید و مقصد خود را انتخاب نموده‌اید، حتماً راهنمای سفر به مقصد را مطالعه کنید تا با نکات و آداب سفر و شرایط کشور مورد نظر آشنا شوید. برای رسیدن به جایی که قصد دیدن آن را دارید وسایل حمل‌ونقل متفاوتی در شهر وجود خواهد داشت. باید بررسی کنید بهترین وسیله برای شما کدام است. ممکن است در یکجا اتوبوس وسیله‌ی مناسب و ارزان باشد و برای جایی دیگر کرایه‌ی ماشین. باید بهترین روش را پیدا کنید.
به عنوان مثال در برخی از کشورهای حمل و نقل با مترو ممکن است بدون هزینه باشد اما شما بدون اطلاع ممکن از هزینه زیادی بابت تاکسی بدهید. حتماً قبل از سفر به کشورهای مختلف درباره آنها بیشتر بدانید تا از اینگونه اشتباهات پر هزینه جلوگیری کنید.

2. کتاب راهنما همراهتان باشد

قبل از سفر کتاب راهنمای سفر به مقصد را تهیه کنید. در کشورهای مختلف معمولاً کتاب راهنما به صورت رایگان در اختیار توریست‌ها قرار می‌گیرد. دقت کنید اگر کتاب راهنمای شما قدیمی بود، حتماً نسخه جدید آنرا از این باجه‌ها تهیه کنید. استفاده از کتاب راهنما به عنوان یک راهنما و نقشه کلی بسیار خوب است و اطلاعات خوبی در مورد کشور، علائم و رستوران ها می‌دهد. مدام سرتان را به درون کتاب نیاندازید و از دیدن زیبایی های اطرافتان لذت ببرید!

3. بی‌توجهی نسبت به نرخ پول رایج کشور مقصد

توجه به این موضوع و یادگیری آن بسیار ساده است اما بسیاری از توریست ها توجه به این مورد را فراموش می کنند. قبل از سفر، نرخ برابری ارز و پول رایج آن کشور را یاد بگیرید. این کار باعث می شود تا جلوی وقوع اشتباهات پر هزینه را بگیرید. (مثلا برای یک کالا یا خدمات هزینه زیادی را پرداخت کنید چون از نرخ واقعی آن با توجه به پول رایج آن کشور بی اطلاع هستید)

4. بدون کسب اجازه عکس نگیرید

عکس گرفتن در کشور ما متاسفانه بدون اجازه گرفتن انجام می‌شود اما در بسیاری از کشورها حتماً باید اجازه بگیرید. آیا دوست دارید درحالیکه مشغول کار کردن هستید فردی غریبه از شما عکس بگیرد؟! احتمالا پاسختان منفی است. پس تصور نکنید فروشندگان، دست فروشان خیابانی، گاری‌های دوره گرد و نمایش دهندگان خیابانی مایلند که بدون اجازه شان، از آن ها به هنگام انجام فعالیت شغلی‌ شان عکس بگیرید. همیشه پیش از آنکه عکس بگیرید، اجازه بگیرید خصوصا اگر می خواهید از مردم عکس بگیرید.

5. فقط در محل اقامت نمانید!

جاذبه‌های گردشگری مقصد را بررسی کنید و در فقط در محل اقامت نمانید. کتاب راهنما را بردارید و به دیدن جاذبه‌های گردشگری بروید. چند روزی را در شهرها و دهکده های اطراف محل استراحتگاه یا هتل خود سپری کنید. اگر نسبت به چنین مناطقی بی اطلاع هستید از هتل دارتان بخواهید دهکده یا شهری را به شما معرفی کند، به این ترتیب می توانید طعم غذاهای محلی را بچشید و با فرهنگ و رسوم جدیدی آشنا شوید. شما سفر رفته اید تا لذت ببرید پس با ماندن در یک مکان لذت دیدن مکان‌های مختلف، جاذبه‌های گردشگری و رسم و رسوم مردمان آن کشور را از خود دریغ نکنید.

6. فقط انگلیسی صحبت نکنید

مردمان تمام کشورها به زبان انگلیسی صحبت نمی‌کنند. قبل از سفر به کشور مورد نظر کمی از کلمات مرسوم آن‌ها را یادبگیرید. منظور ما این نیست که زبان کشور مقصد را به طور کامل و روان یاد بگیرید، اما یاد گرفتن کلماتی پایه ای می تواند کمک شایانی به شما کند. عبارات مهم را یاد بگیرید، مثلا احوال پرسی کردن، درخواست راهنمایی کردن و چند نوع سوال مشخص کردن، مثل: بیمارستان کجاست؟، دستشویی کجاست؟، قیمت فلان چیز چقدر است؟. با این کار به راحتی می توانید با افراد محلی که به زبان انگلیسی آشنایی ندارند ارتباط برقرار کنید.

7. با افراد محلی محترمانه رفتار کنید

مهم نیست که در مسافرت چقدر هتل محل اقامت شما لوکس باشد یا غذا خیلی عالی باشد یک چیز مشخص است، چیزی که برای مسافران تا انتهای سفر باقی می ماند نحوه برخورد مردم آن شهر با مسافران است. اگر با افراد محلی محترمانه رفتار کنید قطعاً ارتباط صمیمانه‌ای با شما خواهند داشت.
یکی از دلایلی که موجب می شود تا از ما به عنوان توریست به خوبی یاد نشود همین مورد است. لازم است به هنگام سفر به کشورهای دیگر به آن ها و زبانشان احترام بگذاریم و سعی کنیم منظورشان را متوجه شویم. عمل به نکته شماره هفت( فقط اگلیسی صحبت نکنید)، به شما کمک می کند تا راحت تر با مردم کشورهای دیگر رابطه برقرار کنید.

8. احترام به مذهب و رسوم

اگر به کشوری سفر کردید و از نوع مذهب و یا برخی از رسم و رسوم خوشتان نیامد، در هر صورت موظف هستید به آن‌ها احترام بگذارید. زیبایی این جهان به این است که هیچ دو مکانی در آن به طور کامل مشابه نیستند و از هم متفاوتند، و همین تفاوت ها است که جهان را رنگارنگ و زیبا می کند. خوردن غذا، دیدن مردم، آیین ها، فرهنگ و رسوم متفاوت از هم، موجب فروتنی فرد و کسب تجربیات گوناگون می شود. آگاهی و درک فرهنگ و آیین های یک کشور پیش از سفر به آن امری ضروری است.
پیش از سفر به کشوری، درمورد تمام این موارد اطلاعات کسب کنید تا از روی نا آگاهی خود، به فرهنگ و اعتقادات آن کشور بی احترامی نکنید. بسیاری از کشور ها قوانین محدود کننده‌ای در خصوص عکس گرفتن، زمان نماز خواندن، ابراز علاقه در اماکن عمومی، لباس و حتی زمان صرف غذا دارند.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود