زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

9 دلیل منطقی برای رفتن به سفر

9 دلیل منطقی برای رفتن به سفر

9 دلیل منطقی برای رفتن به سفر

سفر رفتن کمک می کند تا انسان بهتری باشیم. در این مطلب می خواهیم با فواید سفر آشنا شویم. در سفر با افراد و فرهنگ‌های مختلف آشنا می شوید و می‌بینیم که دیگران چطور زندگی می کنند. یکی دیگر از فواید سفر این است که برای اتفاقات غیر منتظره آمادگی پیدا می کنیم.

چرا باید به سفر برویم؟

سفر همیشه باعث ایجاد انگیزه زندگی و تقویت روحیه و نشاط در انسان می شود. آیا هیچ دقت کرده اید وقتی قصد سفر دارید از شب قبل دچار هیجان خاصی می شوید؟ یا اینکه با چه انرژی بیشتری مشغول به جمع و جور کردن وسایل سفر می شوید؟

روانشناسان معتقدند که این شور و هیجان خود باعث بهبود کیفیت زندگی می شود و امید به زندگی را افزایش خواهد داد بخصوص در جوامع امروزی که سراسر از تنش ها و درگیری های روزانه است و زندگی صنعتی ما را فراگرفته است که شاید کمتر فرصت استراحت یا مسافرت داشته باشیم.

1. سفر کردن و آشنایی با افراد و فرهنگ های مختلف

وقتی به شهرها و مناطق مختلف سفر می کنیم، با انسان های مختلف، رسم و رسوم های مختلف برخورد می کنیم. سفر کمک می کند تا افراد مختلفی را ملاقات کنید. اجتماعی بودن و معاشرت کردن نوعی درمان به حساب می آید و باعث می شود با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف آشنا شوید.

2. برای اتفاقات غیر منتظره آمادگی پیدا می کنید

برنامه سفر می تواند مفید باشد, اما نمی توانید همه چیزها را با کوچکترین جزئیات برنامه ریزی کنید. تا قبل از اینکه به آنجا بروید چطور می توانید بفهمید که رستوران کوچکی پشت آن خیابان وجود دارد, یا فرد محلی شما را به خانه اش دعوت می کند تا بیشتر با هم آشنا بشوید؟

در حقیقت بهترین بخش از سفر همین ماجراجویی هایی است که پیش می آید. وقتیکه مجبور می شوید آخرین اتوبوس باقیمانده و یا وسیله نقلیه عبوری را انتخاب کنید, هیچ چاره ای جز پذیرش آن ندارید. به این شیوه است که اکثر افراد موفق یاد می گیرند وقتی کارها باب میلشان پیش نمی رود شاد باشند.

3. قدرت برنامه ریزی صحیح و مدیریت زمان را خواهید داشت

همه‌ی ما برای فعالیت های روزانه خود برنامه‌ریزی می‌کنیم اما به دلیل مشکلات و گرفتاری‌های روزانه گاهی اوقات از این برنامه‌ریزی دور خواهیم شد. هنگامی که سفر می کنیم با علم به اینکه مدت زمان مشخصی رو در این محیط خواهیم بود ناخودآگاه مغز را به گونه ای برنامه ریزی خواهیم کرد که بتواند کنترل این زمان را به عهده گیرد.

در طول مدت سفر دیگر خبری از آشفتگی برنامه ها و عدم تمرکز نیست بنابراین سیستم مغزما به طور کامل کنترل را به عهده گرفته و فارق از هرگونه درگیری روزانه برنامه های ما رو کنترل می کند. دقیقا آنچه را که می خواهیم برای ما محیا خواهد کرد کاری که هرگز زندگی روزمره ما و محل کارمان اجازه آن را به ما نخواهد داد.

طبق آمار 20 درصد از برنامه‌ریزی روزانه ما محقق نخواهد شد آنهم به دلیل تداخل برنامه‌ها با یکدیگر و عدم کنترل زمان به طور عادی این تداخل در هنگام سفر تقریبا به 5 درصد کاهش می یابد که عدد بسیار قابل قبولی برای برنامه‌ریزی روزانه ماست.

4. غم و اندوه از شما دور خواهد شد

همگی ما در طول زندگی دچار شکست های روحی یا عاطفی شده ایم و به واسطه همین مشکل یک دوره از زندگی با ارزش خودمان را از دست داده‌ایم. اما می‌توانید در اولین فرصت سفر کنید تا برآن مشکل غلبه کنید.
در واقع گرفتاری‌های جدید از جمله عدم تسلط به زبان محلی منطقه، عدم آشنایی به منطقه و غیره سطح بیشتری از مغز شما را درگیر می‌کند و دیگر مشکلات قبلی به حاشیه می‌رود پس شما ناخودآگاه متوجه می شوید که کل مشکلات قبلی را فراموش کرده‌اید و روش نوینی را برای ادامه دادن اتخاذ کرده اید و ذهن کاملا پاک و تازه ای دارید.

کریس ولز روانشناس می گوید: وقتی سفر می کنید خودتان را مسئول حفاظت از خود می دانید بنابراین همین مسئولیت جدید باعث تمرکز روی محیط جدید و مسائل مربوط به آن می شود و در واقع باقی موارد به حاشیه رانده می‌شود پس متوجه می‌شوید که در کنترل اوضاع اطراف خود چقدر توانمند عمل کرده‌اید و راه حل برطرف کردن مشکل قبلی را به سادگی خواهید یافت.

5. تفاوت قیمت و ارزش چیزها را درک خواهید کرد

هزینه سفر ممکن است که از چند هزار دلار تجاوز کند, بستگی به این دارد که به چه سفری بروید. اما ارزشی که می تواند بروی زندگی و خاطرات تان بگذارد خیلی ناچیز باشد.

در مورد اینکه چقدر می خواهید خرج کنید خوب فکر کنید، مطمئن شوید، و همچنین در نظر بگیرید که چه چیزهای دیگری از این تعطیلات مد نظرتان است، چه افرادی را می خواهید ملاقات کنید، چه تجربه ای را می خواهید داشته باشید و 10 سال بعد چه چیزهایی را می خواهید از این تجربه به خاطرتان بیاورید.

6. از دیگران پیروی نمی کنید و مسیر خودتان را پیدا می کنید

سفر همراه با تور و راهنما می تواند آموزنده و سرگرم کننده باشد, اما من مشتاقانه بدنبال مکان هایی خارج از گروه برای خودم هستم, در کوچه و پس کوچه‌ها, در مغازه های فلافل فروشی و محله های متفاوت, تا شناخت خودم را از شهر و محیط آن بیشتر کنم. همین شیوه را وقتیکه از سفر به خانه هم بر می گردم دنبال می کنم.

7. می‌بینیم که دیگران چطور زندگی می کنند

وقتی خانواده‌هایی را می‌بینید که برای غذا برنج خالی می خورند و زیر آسمان شب می خوابند, این دید می تواند به شما کمک کند تا به این فکر کنید که چقدر خوش شانس هستید که سقفی بالای سرتان است و لباس گرمی دارید که بپوشید, می توانید با این دید به خودتان بیایید. خیلی خوش شانس هستید اگر دسترسی به اینترنت دارید و این مطلب را الان می‌خوانید, باحتمال قوی جزء 20% از ثروتمند ترین مردم دنیا هستید. هرگز اینرا فراموش نکنید!

8. تفاوت های کوچک را درک می کنید

وقتی به کشورهایی سفر می کنید که به زبان متفاوتی صحبت می کنند, خیلی آسان است که به چیزهای دیگری که باعث این تفاوت ها می شوند توجه کنید. از نور خورشیدی که در سرتاسر دره به گیاهان مختلف می تابد گرفته تا جانورانی که در محیط اطراف هستند, از حواس خودتان برای تشخیص اینکه چه چیزهای دیگری در آن کشور بیگانه متفاوت هستند استفاده کنید.

9. در خلوت تان راحتر می شوید

حتی زمانیکه با دیگران در سفر هستید, اینکه هیچ کس به زبانتان صحبت نمی کند می تواند باعث جدایی تان از دیگران بشود. در بسیاری از موارد, مجبور می شوید که افکاری را که در سرتان است عملی کنید, اینکار چیزی است که بسیاری از متفکران, فیلسوفان و هنرمندان آنرا خوب می شناسند و تجربه کرده اند.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (2)
 1. نعیمه در 24 تیر 1400
  مهمترین بخش سفر لذت غذاهای جدید و متفاوت رو ننوشتید
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 24 تیر 1400

   بله چشیدن و یا حتی دیدن طرز تهیه غذاهای محلی واقعاً لذت بخشه.

   ممنونم از نکته سنجی شما

   پاسخ
 2. sefaresh در 13 آذر 1397

  طراح حرفه ای وب سایت و نرم افزار موبایل ما هستیم.
  فضای مجازی خود را به ما بسپارید و در کمترین زمان صاحب وب سایت یا اپلیکیشن موبایل شده و با اعتمادسازی به کسب درآمد بپردازید.
  کافیست به مشتریان و سوابق کاری ما نگاهی بیاندازید.
  وب سایت : www.Sefaresh.Net
  اینستاگرام: Sefaresh_Net@
  تلفن( 10خط سراسری ) : 28422565-021

  پاسخ