زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

جوراب واریس چیست و چه تاثیری روی واریس پا دارد؟

جوراب واریس چیست و چه تاثیری روی واریس پا دارد؟

جوراب واریس چیست و چه تاثیری روی واریس پا دارد؟

پوشیدن جوراب واریس (جوراب‌های فشار) یکی از متداول‌ترین روش‌های درمان واریس پا است. این جوراب‌ها به‌شدت پاهای شما را فشرده می‌کنند و به رگ‌ها و عضلات پای شما کمک می‌کنند تا خون را بهتر حرکت دهند.

اگر برای درمان واریس پا می‌خواهید از جوراب واریس استفاده کنید، در این مطلب از مجله زوم لایف درباره انواع جوراب واریس و نکات مهمی که برای انتخاب جوراب واریس باید رعایت کنید، توضیح دادیم.

فهرست مطالب

جوراب واریس چیست؟

جوراب واریس، جورابی است که به طور خاص برای کمک به کاهش علائم واریس و مشکلات مربوط به وریدهای پاها طراحی شده است. این جوراب‌ها با فشار مشخصی از ناحیه مچ پا تا بالای کشاله ران وارد می‌شوند. فشار از مچ به سمت بالای پا به‌صورت تدریجی کم می‌شود و کاهش تدریجی فشار در طول پا باعث بهبود جریان خون سیاهرگی از پا به سمت قلب می‌شود.

جوراب واریس بسته به میزان فشار و ارتفاع جوراب، کاربردهای مختلفی دارند. به عنوان مثال، در مراحل مختلف بیماری واریس، به عنوان پیشگیری یا درمانی و برای مدت کوتاهی بعد از جراحی واریس یا لیزر درمانی نیز استفاده می‌شوند.

همچنین در دوره بارداری نیز به خانم‌های باردار توصیه می‌شود تا جوراب بارداری را بپوشند تا احساس سنگینی، درد پا و تشدید ورم پا را کاهش دهند.

جوراب واریس

انواع جوراب واریس

چندین نوع مختلف جوراب واریس پا وجود دارد. انواع جوراب‌های واریس در اندازه و قدرت فشرده‌سازی با هم متفاوت هستند که در زیر به آنها اشاره می شود. قدرت فشردگی ایجاد شده توسط جوراب‌های واریس با واحد میلی‌متر جیوه اندازه‌گیری می‌شود.

 • فشار کم ( 8 تا 15 میلی‌متر جیوه): این فشار کمترین فشار موجود است. این نوع جوراب‌های واریس بیشتر توسط زنان بارداری که می‌خواهند از ایجاد رگ‌های واریس در دوران بارداری جلوگیری کنند، استفاده می‌شود.
 • فشار متوسط ( 15 تا 20 میلی‌متر جیوه): این نوع جوراب‌ها عموماً توسط اشخاصی که به رگ‌های واریسی مبتلا هستند استفاده می‌شود. استفاده از این جوراب‌ها باعث کاهش درد ناشی از رگ‌های واریسی و جلوگیری از بیشتر شدن آن‌ها می‌شود.
 • فشار زیاد (20 تا 30 میلی‌متر جیوه): این نوع جوراب بیشتر پس از عمل‌های جراحی رگ واریسی و به منظور جلوگیری از بروز مجدد و برگشت رگ‌های واریسی پس از عمل استفاده می‌شود.
 • فشار بسیار زیاد( 30 تا 40 میلی‌متر جیوه): این فشار، بالاترین درجه فشرده‌سازی موجود است و بیشتر پس از عمل‌های جراحی جهت جلوگیری از بروز لخته خون به کار می‌رود.

میزان فشار با توجه به نوع و برند آنها متفاوت است. شما می‌توانید جوراب‌های فشار را در بیشتر مغازه‌های لوازم پزشکی یا داروخانه‌ها تهیه کنید.

اندازه جوراب‌های فشاری:

 • جوراب از کف پا تا زیر زانو
 • جوراب از کف پا تا میانه ران
 • جوراب از کف پا تا انتهای کشاله ران
 • جوراب واریس شلواری که کف پا تا کمر بیمار امتداد خواهد داشت
 • جوراب‌های واریس شلواری مخصوص بانوان باردار که قسمتی نازک و لطیف و با کمترین میزان کش روی شکم قرار خواهد گرفت و ثابت ماندن جوراب بر روی پا و کمر مادر باردار را تسهیل خواهد نمود.

استفاده از جوراب واریس با کلاس فشار مناسب و میزان پوشش دهی مناسب با شرایط فرد طبق تجویز پزشک متخصص کمترین میزان عارضه را برای فرد به همراه خواهد داشت و همچنین استفاده از جوراب واریس استاندارد با فشار تدریجی در پروسه درمان فرد بسیار مؤثر خواهد بود.

استفاده صحیح از جوراب واریس

نکات استفاده صحیح از جوراب واریس

قبل از استفاده از جوراب‌های واریس، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید تا نوع مناسبی برای وضعیت خود انتخاب کنید. همچنین، برای استفاده موثر از جوراب‌های واریس، مراحل زیر را رعایت کنید:

 • تعیین اندازه مناسب: ابتدا باید اندازه جوراب‌ها را به دقت تعیین کنید. اندازه‌گیری باید به صورت کاملاً دقیق انجام شود.
 • پاها را تمیز کنید: پیش از پوشیدن جوراب‌های واریس، مطمئن شوید که پاها تمیز و خشک هستند.
 • پوشیدن جوراب با دقت: جوراب‌ها را با دقت و به صورت یکنواخت بر روی پاها بکشید.
 • عدم لوله شدن جوراب: جوراب‌ها را به سمت پایین نکشید تا اثربخشی آن‌ها حفظ شود.
 • مراقبت از پوست: به پوست پاها و وضعیت آن دقت کنید.

چگونه جوراب واریس را انتخاب کنم؟

برای انتخاب جوراب واریس، می‌توانید مراقبت‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • اندازه مناسب: اندازه جوراب بسیار مهم است. قبل از خرید، اندازه پا و ساق پا خود را اندازه‌گیری کنید. اندازه‌گیری از مچ پا، کشاله ران و قسمت میانی پا می‌تواند به شما کمک کند تا اندازه مناسبی را انتخاب کنید.
 • فشار مناسب: جوراب‌های واریس با فشار متفاوتی تولید می‌شوند. فشار باید به‌صورت تدریجی از مچ پا به سمت بالای پا کاهش یابد. برای انتخاب فشار مناسب، به نظر پزشک خود مراجعه کنید.
 • جنس جوراب: جوراب‌های واریس معمولاً از نخ‌های نرم و مرطوب‌کننده‌ای ساخته می‌شوند. انتخاب جوراب با جنس مناسب و کیفیت خوب مهم است.
 • ارتفاع جوراب: ارتفاع جوراب نیز مهم است. جوراب‌های کشاله ران، ران و پا را پوشش می‌دهند. برای موارد خاص مانند بارداری، ممکن است نیاز به جوراب‌های با ارتفاع بالاتر باشد.
 • رنگ و طرح: جوراب‌های واریس در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی موجود هستند. انتخاب رنگ و طرح مورد علاقه‌تان را در نظر بگیرید.

بهتر است قبل از خرید، با پزشک خود مشورت کنید تا جوراب مناسب برای شرایط خود را انتخاب کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود