زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

اپلیکیشن‌های ضروری برای افراد معلول در سفرهای خارجی

اپلیکیشن‌های ضروری برای افراد معلول در سفرهای خارجی

اپلیکیشن‌های ضروری برای افراد معلول در سفرهای خارجی

سفر حق همه افراد است و هر کسی باید شرایط رفتن به سفر را داشته باشد. با این همه مسافرت رفتن و به ویژه رفتن به سفر خارجی برای همه آسان نیست. شاید افرادی که از معلولیت یا ناتوانی جسمی رنج می‌برند، نتوانند به راحتی سایرین سفر کنند و به ملزوماتی نیاز داشته باشند که آنها را در سفر یاری برساند و شرایط سفر را برایشان تسهیل نماید.

این روزها و با پیشرفت دنیای دیجیتال، یکی از این ملزومات مهم اپلیکیشن‌هایی است که روی گوشی‌های هوشمند نصب می‌شود و مانند همراه و دستیار، به کمک فرد می‌آید. در این نوشته اپ هایی که برای افراد معلول در سفرهای خارجی مفید و ضروری هستند را معرفی می‌نماییم. ‌

فهرست مطالب

اپلیکیشن های ترجمه زبان

دانستن زبان خارجی، یکی از شرط‌‌های داشتن یک سفر خوب و باکیفیت است. این روزها اپلیکیشن‌هایی درست شده است که به افراد امکان می‌دهد بدون دانستن زبان بتوانند حرف‌های خود را برای دیگران ترجمه کنند. این اپلیکیشن‌ها به ویژه برای افراد معلول بسیار مناسب است و فرصت برقراری ارتباط با دیگران را در سفرهای خارجی برایشان فراهم می‌کند.

گوگل ترنسلیت

گوگل ترنسلیت (Google Translate) پرطرفدارترین اپلیکیشن ترجمه زبان است که با پشتیبانی از زبان فارسی امکان ترجمه حرف‌های افراد از زبان فارسی به انگلیسی را فراهم می‌کند. این اپلیکیشن دارای قابلیت صوتی است که افراد معلول می‌توانند با استفاده از آن جمله خود را به فارسی گفته و ترجمه آن را به زبان انگلیسی بشنوند. گوگل ترنسلیت امکان ترجمه 108 زبان مختلف را به کاربران می‌دهد.

 سی های

سی های (SayHi) که معنای آن بگو سلام است، یکی دیگر از اپلیکیشن‌های ترجمه زبان است که با پشتیبانی از زبان فارسی امکان استفاده برای همه افراد و به ویژه افراد معلول را در سفرهای خارجی می‌دهد. مهم‌ترین قابلیت سی های داشتن مترجم صوتی است. این اپ با پشتیبانی از 100 زبان مختلف و کار با هوش مصنوعی، امکان ترجمه سخنان کاربران را به زبان‌های مختلف داده و کاربر می‌تواند با انتخاب زبان کشور مقصد، مطالب مورد نیاز خود را از فارسی به آن زبان ترجمه نماید. سی های امکان ترجمه تصویری نیز دارد.

مود کانورسیشن

اپ مود کانورسیشین (Conversation Mode) به معنای قابلیت یک مترجم کارآمد برای ترجمه زبان مطالب از زبان فارسی به سایر زبان‌ها به ویژه انگلیسی در سفرهای خارجی است.

اپلیکیشن های مسیریابی و نقشه

یکی دیگر از انواع اپلیکیشن های ضروری برای سفر خارجی، اپلیکیشن‌های مسیریابی و نقشه است که مسافران، به ویژه افراد معلول در سفر به شهرهای خارجی بدون تردید برای گم نشدن و تردد راحت در شهر به این نوع اپلیکیشن‌ها نیاز دارند. بهترین و کارآمدترین اپلیکیشن‌های مسیریابی و نقشه در جهان عبارتند از:

گوگل مپس

گوگل مپس (Google Maps) معروف‌ترین و پرکاربردترین اپ مسیریابی در جهان است. هنگام خرید یک تلفن اندروید، این اپلیکیشن به صورت پیش‌فرض روی آن قرار دارد. مهم‌ترین ویژگی گوگل مپس این است که از اطلاعات راه‌های بیش از ۲۲۰ کشور در جهان پشتیبانی می‌کند و بدین ترتیب مسافران کشورهای خارجی و مخصوصا افراد معلول به راحتی می‌توانند در سفر به هر کجای جهان، از آن استفاده نمایند.

گوگل مپس هم دارای نقشه بوده و هم اطلاعات ترافیک شهری را به اطلاع کاربران می‌رساند. علاوه بر این کاربران با گوگل مپس می‌توانند زمان تقریبی رسیدن به مقصد با خطای کمی را پیش‌بینی کنند.

این اپ زمان را برای حالت‌های مختلف مانند پیاده‌روی، وسایل نقلیه عمومی و خودرو به کاربران می‌گوید و در صورت اشتباه در مسیر حرکت، خود به خود مسیر را تصحیح می‌کند. گوگل مپس دارای بخش صوتی نیز هست که به انگلیسی اطلاعات مسیر را به کاربران توضیح می‌دهد.

ویز

اپلیکیشن ویز (WAZE) یکی از اپ‌های کارآمد و محبوب است که بر اساس داده‌های کاربران مسیر سفر و اطلاعات ترافیکی را در اختیار سایر کاربران قرار می‌دهد.  این اپ دارای با یک جی پی اس (GPS) ساده و هوشمند همه اطلاعات یک مسیر اعم از تصادفات، ترافیک، حضور پلیس، بسته بودن جاده‌ و... را به صورت لحظه‌ای گزارش می‌دهد.

در ویز، موسیقی و پادکست‌ نیز پخش می‌شود. از آنجایی که اپ ویز توسط کاربران مدام به روز می‌شود، استفاده هرچه بیشتر از آن، به کاربران اطلاعات بهتری داده و به همین دلیل چون در ایران کمتر کاربری از آن استفاده می‌کند، برای جاده‌ها و خیابان‌های شهرهای ایران به روز و مناسب نیست اما در سفرهای خارجی بسیار مفید و قابل اطمینان است.

اپلیکیشن ویز، مسیر یابی در سفرهای خارجی

اپل مپس

اپلیکیشن اپل مپس (APPLE MAPS) جایگزین مناسبی برای گوگل مپس روی گوشی‌های آی‌اواس است که ترافیک منطقه، مکان، مسیر و زمان تقریبی با خطای کم برای رسیدن به مقصد و... را با نقشه سه‌بعدی به کاربران اطلاع می‌دهد.

هیر وی گو

اپلیکیشن هیر وی گو  (Here WeGo) اپ دیگری است که مزیت بزرگ آن کار به صورت آفلاین است. بنابراین در سفرهای خارجی اگر کاربر در خارج از محل اقامتش اینترنت نداشته باشد می‌تواند توسط این اپ مسیرها را شناسایی کند. در این اپلکیشین مسیرهای پیاده‌روی، دوچرخه، خودروی شخصی و حمل و نقل عمومی در حالت آفلاین ارائه می‌شود.

اپلیکیشن های رزرو هتل و اقامتگاه

به منظور رزرو هتل و اقامتگاه می‌توان هم از اپلیکیشن‌های خارجی استفاده کرد و هم ا‌پ‌های ایرانی را به کار گرفت. از آنجایی که رزرو اقامتگاه برای سفر به یک کشور خارجی معمولا قبل از خروج از کشور اتفاق می‌افتد، می‌توان از اپلیکیشن‌هایی بهره برد که هتل و سایر اقامتگاه‌ها را در داخل ایران و توسط پول ایرانی برای کاربران رزرو می‌کنند. علاوه بر این اپلیکیشن‌های خارجی نیز وجود دارند که کاربران به ویژه معلولان می‌توانند از آنها برای رزرو اقامتگاه کمک بگیرند.

فلایتیو

فلایتیو یک اپ داخلی است که هم به صورت سایت و هم اپلیکیشن به کاربران خدمات می‌رساند. با استفاده از این اپ نه تنها می‌توان هتل‌ها و اقامتگاه‌های داخل کشور را رزرو کرد، بلکه می‌توان برای سفرهای خارجی نیز از پیشنهادات آن بهره گرفت.

ویژگی ممتاز این اپ امکان پرداخت ریالی از داخل ایران برای هتل‌های خارجی است که موجب می‌شود کاربران بتوانند از داخل ایران برای رزرو هتل‌های خارج از کشور اقدام کنند. علاوه بر این اگر کاربران به سفر خارجی رفته‌ و سپس قصد رزرو هتل را بکنند، می‌توانند با استفاده از این اپ، از طریق کارت‌های بانکی ایران خود، هتل مورد نظر را رزرو نمایند و با پرداخت ریالی، بدون دردسر به اقامتگاه مورد نظرشان بروند.

اپلیکیشن رزرو بلیط و هتل فلایتیو

بوکینگ

بوکینگ که معمولا به صورت بوکینگ دات کام (Booking.com) شناخته می‌شود، یکی از معروف‌ترین سایت‌ها در زمینه رزرو آنلاین هتل و سایر اقامتگاه‌ها است. این سایت دارای یک اپلیکیشن‌ مناسب برای تلفن همراه نیز هست. استفاده از این اپ برای مسافران و به ویژه افراد معلول در سفرهای خارجی بسیار مفید است زیرا تعداد ستاره‌های هتل، امکانات و مقررات اقامتگاه مورد نظر را ارائه می‌دهد اما باید توجه داشت که اطلاعات این اپ به زبان انگلیسی است.

اپلیکیشن های خرید بلیط هواپیما و قطار

پس از معرفی اپ‌هایی که تا به حال به آن اشاره شد، پرسش این است که چگونه برای افراد معلول بلیط هواپیما خریداری کنیم؟ این کار توسط اپ‌هایی مانند فلایتیو و علی بابا به سادگی انجام می‌شود. با این همه می‌توان از اپ‌هایی هم‌چون اسکای اسکنر و کایاک برای برخی از مقاصد خاص کمک گرفت.

اسکای اسکنر

اسکای اسکنر (Skyscanner) همه گزینه‌های پرواز را به مسافران نشان می‌دهد و با معرفی آنها امکان خرید بلیطی با قیمت و شرایط مناسب را برای کاربران ایجاد می‌‌کند. اطلاعاتی نظیر قیمت پروازها، هتل و کرایه ماشین در وب سایت و اپلیکیشن اسکای اسکنر وجود دارد.

کایاک

کایاک (Kayak) دارای یک سایت و یک اپلیکیشن سفر برای کاربران اندروید و آی‌اواس است که همه اطلاعات مورد نیازهای آنها از خرید بلیط پرواز تا رزرو هتل و اجاره ماشین را ارائه می‌دهد.

اپلیکیشن های تبدیل ارز

تبدیل ارز و اطلاع از مبلغ پرداختی به ارز رایج کشور مقصد، یکی از کارهای رایج در سفرهای خارجی است که ممکن است برای مسافران به ویژه افراد معلول کار سختی باشد. برای این کار می‌توان از اپلیکیشن‌هایی کمک گرفت که در لحظه مبلغ ارز را برای مسافران تبدیل می‌کنند و رقم پرداختی به ارز رایج کشورهای دیگر را به مسافران می‌گوید.

ایکس‌ای کارنسی

ایکس ای‌کارنسی (XE Currency) یک اپ خارجی است که برنامه‌ای برای انتقال پول است و امکان تبادلات بین‌المللی ارز و پول را به کاربران می‌دهد. اگر کاربران دارای کارت‌های بین‌المللی پول باشند به راحتی می‌توانند از این اپ استفاده نمایند.

کارنسی کانورتور پلاس

کارنسی کانورتور پلاس (Currency Converter Plus) برنامه‌ای برای اطلاع از ارقام و آمار مرتبط با نرخ ارز جهانی و تبدیل آن به پول دیگری است که اطلاعات آن بر مبنای منابع دقیق و به روز است. کاربران با استفاده از این اپ، گویی یک ماشین حساب در دست دارند و می‌توانند هر قیمتی را که در فروشگاه‌های خارجی مشاهده می‌کنند، به ریال تبدیل کنند و قیمت‌ها را در داخل و خارج از ایران با هم مقایسه نمایند.

اپلیکیشن های راهنمای سفر

برای راهنمای سفر اپلیکیشن‌های گوناگونی وجود دارد که شاید بهترین آنها تریپ ادوایز (TripAdvisor) باشد. تریپ ادوایز دارای سایت و اپلیکیشن برای اندروید و آی‌اواس است. توسط این اپ و سایت می‌توان به بهترین اطلاعات در مورد مقاصد مختلف سفر در جهان دست یافت. این اپلیکیشن به افراد فرصت می‌دهد کسانی با علایق مشترک را در مکان‌های مورد نظر پیدا کنند و به ویژه به کاربران معلول امکان می‌دهد تا با کسب اطلاعات کافی پیش از سفر خارجی و در هنگام سفر، به راحتی به مسافرت بروند.

اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی

این روزها شبکه‌های اجتماعی عضو جداناپذیری از زندگی مردم شده است و اکثرا در تمام زمان‌ها حتی سفرهای خارجی در یک یا چند شبکه خارجی فعالیت می‌کنند. بعضی از این اپلیکیشن‌ها مانند کوچسرفینگ (Couchsurfing)، فیس بوک (Facebook)، اینستاگرام (Instagram) و... به افراد کمک می‌کند که در سفرهای خارجی با مردم محلی آشنا شوند و ارتباط برقرار کنند.

اپلیکیشن های خدمات اورژانس

ممکن است در طول سفرهای خارجی برای مسافران به ویژه افراد معلول مشکلاتی روی دهد که نیاز به خدمات پزشکی یا اورژانسی داشته باشند. اپلیکیشن سی دی سی تراول (CDC TravWell)  می‌تواند برای خدمات اورژانس به کار کاربران آمده و اطلاعات کاملی در مورد واکسن‌های لازم برای تزریق در یک کشور‌، توصیه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی‌ و فهرست کاملی از شماره تلفن‌های مراکز خدمات اورژانسی کشورها  را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

اپلیکیشن های جانبی

علاوه بر اپ‌های یاد شده در یک سفر خارجی ممکن است به اپلیکیشن‌های زیر نیاز باشد:

  • آکو ودر (accu weather) برای دانستن وضعیت آب و هوا
  • اوبر (Uber) برای درخواست تاکسی اینترنتی
  • اورنوت (Evernote) برای بایگانی و ایجاد یادداشت‌ و عکس‌ها
  • گوگل تریپس (Google Trips) با اطلاعات کلیدی در مورد سفر
  • یلپ (Yelp) با لیستی از رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها و...

اپلیکیشن های مرتبط با معلولیت

اپ هایی برای افراد معلول طراحی شده که در سفر خارجی به یاری آنها می‌آید. بعضی از این اپلیکیشن‌ها عبارتند از:

  • بی مای آیز (BE My Eyes) برای مسافران کم بینا
  • دراگون دیکتیشین (Dragon Dictation) برای افراد کم شنوا
  • اسیستیو تاچ (Assistive Touch) برای دسترسی و کمک به معلولان جسمی
  • جاب تاک (JABtalk) برای افراد با معلولیت کلامی
  • پرفکت کیبورد (Perfect Keyboard) برای معلولین بینایی یا حرکتی
کانال تلگرام زوم لایف

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود