زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

کاهش وزن با یوگا؛ ورزش یوگا چگونه به لاغر شدن ما کمک می‌کند؟

کاهش وزن با یوگا؛ ورزش یوگا چگونه به لاغر شدن ما کمک می‌کند؟

کاهش وزن با یوگا؛ ورزش یوگا چگونه به لاغر شدن ما کمک می‌کند؟

قطعاً می‌دانید برای کاهش وزن، باید میزان کالری که می‌سوزانید از کالری دریافتی‌تان بیشتر باشد! اما ممکن است برایتان عجیب باشد که چطور ورزش یوگا می‌تواند به لاغر شدن شما کمک کند، ورزشی که حتی ضربان قلب شما را افزایش نمی‌دهد! در این مطلب رابطه ورزش یوگا با کاهش وزن را بررسی کرده ایم که پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مطالعه کنید.

آیا یوگا باعث لاغری می‌شود؟

کوتاه ترین جواب این سوال که آیا یوگا باعث لاغری می‌شود، این است که خیلی راحت بگوییم جواب کوتاهی برای این سوال وجود ندارد! یوگا بسیار گسترده است.

قطعاً می‌توانید با انجام یوگا بطور منظم وزن کم کنید، اما اضافه کردن یوگا به روال تمرینی تان تضمین نمی‌کند که شما وزن کم کنید. اینکه آیا شما با انجام یوگا وزن کم می‌کنید یا نه، به کل کالری سوزانده شده روزانه و کالری هایی که روزانه دریافت می‌کنید بستگی دارد.

یوگا اگر به طور منظم انجام شود می‌تواند منجر به کاهش وزن شود ولی نه به اندازه ای که معمولا فعالیت فیزیکی را به کاهش وزن مرتبط می‌دانیم. اصولا کاهش وزن زمانی اتفاق می‌افتد که میزان کالری دریافتی فرد از میزان کالری مصرفی کمتر باشد. اگر فرد ورزش کند انرژی بیشتری مصرف خواهد کرد.

وزن کم کردن با یوگا
اگر می خواهید وزن کم کنید نباید به حرکات کششی و آرامش بخش اکتفا کنید!

بیشتر افراد برای لاغر شدن، باید هم کالری دریافتی و هم کالری مصرفی‌شان را تغییر دهند. بسیاری از حرکات یوگا کالری کمتری در مقایسه با دیگر حرکات ورزشی (مثل دویدن یا پیاده روی تند) می‌سوزانند. البته یوگا می‌تواند میزان خودآگاهی فرد را افزایش دهد که در نتیجه فرد غذاهای مفیدتری خواهد خورد. افراد از غذاهایی که اصطلاحا سنگین هستند اجتناب کرده و مواد مغذی تری مصرف خواهند کرد که نهایتا باعث کاهش وزن شان می‌شود.

کسانی که استرس زیاد دارند بیشتر غذا می‌خورند و یوگا می‌تواند با کاهش استرس، کالری دریافتی فرد را پایین آورد.

میزان کالری سوزی با ورزش یوگا

تعداد کالری که شما با انجام یوگا مصرف می‌کنید، به وزن و مدت تمرین شما بستگی دارد. اگر 60 کیلو وزن داشته باشید، حدود 120 کالری و اگر 85 کیلو داشته باشید، 178 کالری در 30 دقیقه انجام یوگا خواهید سوزاند.
اگر مدت تمرینتان را به یک ساعت افزایش دهید، مقدار کالری سوزانده شده، تقریبا دو برابر می‌شود. بنابراین اگر کالری مصرفی‌تان ثابت باشد و یک ساعت یوگا به روال روزانه تان اضافه کنید، باید آرام آرام شروع به از دست دادن وزن کنید.

کاهش وزن با یوگا
یوگا اگر با رژیم غذایی مناسب همراه شود می تواند باعث کاهش وزن شود.

مثل هر برنامه ورزشی شما باید هفته ای چهار تا پنج بار یوگا کار کنید تا بدنتان تغییر فرم دهد. همچنین باید رژیم غذایی مرتبط داشته باشید. در این صورت متابولیسم بدنتان افزایش یافته و بدنتان خوش فرم می‌شود و حتی وزن تان کم می‌شود.

میزان کالری سوزی با سایر ورزش ها

در حالیکه شما می‌توانید با انجام یوگا و کنترل دقیق کالری مصرفی‌تان وزن کم کنید، اما با انتخاب وزش‌های دیگر، سریعتر کالری خواهید سوزاند.

تمام این کالری سوزی‌ها براساس فعالیت یک خانم 70 کیلویی است.

  • با یک ساعت شناکردن 400 کالری می‌سوزانید.
  • با یک ساعت دویدن 660 کیلوکالری می‌سوزانید.
  • با یک ساعت ایروبیک 460 کیلوکالری می‌سوزانید.
  • با یک ساعت تمرین تنیس خاکی 470 کیلوکالری می‌سوزانید.

انجام یوگا به طور منظم و مصرف کالری کمتر از کالری سوزانده شده با این ورزش منجر به کاهش وزن می‌شود.

یوگا چطور باعث لاغری می‌شود؟

لازم است بدانید که یوگا، یک نوع ورزش ذهنی است که باعث می‌شود متفکرانه تر به زندگی نگاه کنید. با ورزش یوگا، دیگر گرسنگی حقیقی را از گرسنگی کاذب تشخیص خواهید داد!

می‌توانیم به صورت کلی بگوییم که این ورزش باعث می‌شود تا اعماق بدن خود را ببینید و از خودتان بابت هر نکته کوچک و جزئی سؤال بپرسید. البته تسلط و کنترل بر احساسات شخصی نیز یکی دیگر از فواید ورزش یوگاست. با شرکت در کلاس متوجه خواهید شد که هیچ تمایزی بین مغز، بدن و احساسات وجود ندارد و همه اینها باهم در ارتباط است.

لاغر شدن با یوگا
همچنان هم فکر می کنید یوگا برای افزایش تمرکز و آرامش است و ربطی به کاهش وزن ندارد؟

بهترین تمرینات برای کاهش وزن

متخصصان معتقدند که افزایش فعالیت فیزیکی برای شروع کاهش وزن یک قدم مفید است؛ پس باید نوع یوگای مناسب برای این کار انتخاب شود.

اگر هدفتان کاهش وزن است، یوگاهای قدرتی مثل آشتانگا و وینیاسا می‌تواند انتخاب خوبی برایتان باشد. این کلاسها معمولا 90 دقیقه طول می‌کشند و می‌توانند سیستم خون رسانی بدن را تقویت کنند و شما انرژی مصرف خواهید کرد. عضلاتتان قوی تر خواهند شد و استخوان هایتان هم برای تحمل نیروهای زیاد آماده می‌شوند.

نکات پایانی

بهترین نتیجه ای که از ورزش گرفته می‌شود، این است که احتمال ابتلا به بیماری های کشنده مثل بیماری های زیر را کاهش می‌هد:

یوگا معمولا فقط یک ورزش فیزیکی قلمداد می‌شود ولی در اصل تمام جنبه‌های زندگی مثل رژیم غذایی، افکار ذهنی، سبک زندگی و فلسفه را در بر دارد.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (1)
  1. علی قانع ازاستان لرستان شهرخرم آباد در 10 آذر 1397

    با سلام من ازسال گذشته تا الان که تقریبا یکسال نیم میکند دچار گرفتگی ناحیه مقعد شدم و هم ادرار و هم مدفوع ناکامل تخلیه می شود و یک غده ای درناحیه مقعد من درآمده به اندازه مشت کردن دست و هر وقت ادراریا مدفوع می کنم می آید و جلوی ناحیه مقعدمن را گرفته ونمی توانم خوب ادراریا دفع مدفوع کنم سنوگرافی هم رفتم انجام دادم ولی خیلی با هم فرق دارند و نظریه دکتر را هم به اشتباع می اندازند حال با دردمقعد و دردمثانه دچار شدم یکی می گوید هموروئیداست و دیگری می گویدپروستات شما بزرگ شده هرداروی مسکنی که استفاده کردم هیچ تاثیری نداشته است حال مانده ام همین طوربدون یک نظر جهت بهبودی دکتر)شماره تماس من 09225772715بنام علی قانع ۳۳ساله ازخرم آباد

    پاسخ