زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

راهنمای جامع سفر به رشت

راهنمای جامع سفر به رشت

راهنمای جامع سفر به رشت

اگر برای سفر به شمال و در فصل بهار برنامه ای دارید، پیشنهاد می کنیم که در برنامه سفر خودتان شهر زیبای رشت را نیز قرار دهید. شهر رشت، در سالی که گذشت تغییرات زیادی را به خود دیده است.

عناوینی که در ادامه می خوانید:

 1. معرفی کلانشهر رشت
 2. آب و هوای رشت
 3. رشت شهر اولین ها
 4. معرفی اماکن دیدنی رشت
 5. اقامت در رشت
 6. غذاهای سنتی شهر رشت
 7. صنایع دستی رشت
 8. شهرهای خواهرخوانده شهر رشت

 مواردی دیگر که باعث شده مسافران بسیاری رشت را یکی از مقاصد سفر خودشان انتخاب کنند. با راهنمای سفر به رشت با ما همراه باشید.

1. معرفی کلانشهر رشت

رشت مرکز استان گیلان و در عین حال بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر شمالی ایران است. فاصله رشت تا تهران 325 کیلومتر و مساحت آن 136 کیلومتر مربع می باشد. ارتفاع شهر رشت از سطح آب های آزاد 5 متر است و در سطحی تقریباً هموار قرار گرفته است.

2. آب و هوای رشت

آب و هوای رشت

رشت به سبب ریزش باران‌های ریز و یکریز (باران ریزه) به شهر باران‌های نقره‌ای لقب داده شده است. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان هواشناسی، متوسط بارندگی در سال 135 روز است. کمترین بارندگی در ماه‌های تابستان به خصوص مرداد و بیشترین آن در پاییز به ویژه مهر و آبان می‌باشد؛ ولی این امر ثابت نیست و گاهی ماه‌های فروردین، آبان، دی، بهمن و اسفند دارای بیشترین میزان بارندگی در سال می‌باشد.
باران‌های مداوم در رشت و گیلان، مردم این منطقه را وادار نمود، که در ساخت بام‌های خود از پوشش مناسبی بهره گیرند و بهترین و مناسب‌ترین پوششی که برای بام‌های خود اختیار کرده‌اند، استفاده از سفال بوده‌است، به طوری که این شهر در سال‌های نه چندان دور به شهر بام‌های سفالی مشهور بوده‌است. اگر قصد مخصوصاً سفر به رشت دارید حتماً قبل از اینکه برنامه سفر خود را تکمیل کنید نگاهی به شرایط آب و هوایی داشته باشید.

3. رشت شهر اولین ها

رشت شهر اولین ها است. شهر رشت در برهه‌های تاریخی و فرهنگی بسیار پیشقدم بوده و بسیاری از وقایع و اتفاقاتی که زندگی مدرن را رقم زده‌اند، برای اولین بار در رشت رخ داده‌اند. لیست اولین هایی که در رشت رقم خورده است را با هم مرور میکنیم .
–  پر باران ترین شهر ایران ( پر باران ترین منطقه خاورمیانه )
–  رشت پایتخت اولین جمهوری در قاره آسیا (جمهوری گیلان سال 1299)
–  پایتخت خوراک جهان (به انتخاب دبیرکل یونسکو، با 170 نوع غذای محلی
–  اولین شعبه بانکی ایران (اولین شعبه بانک سپه)
–  اولین کتابخانه ملی ایران (سال 1299)
–  اولین تئاتر ایران
–  اولین اتوبوس شهری ایران (سال 1270)
–  اولین خط آهن ایران و سومین خط آهن جهان (رشت – انزلی سال 1229)
–  اولین داروخانه شبانه روزی در ایران (داروخانه کارون)
–  اولین مریضخانه ملی ایران (پورسینا)
–  اولین خانه معمولین و سالمندان در ایران (توسط دکتر آرسن میناسیان)
–  اولین بازیگران زن ایرانی در تئاتر و سینما (مرحوم فرخ لقا هوشمند) و همچنین مرحوم حمیده خیرآبادی معروف به نادره که بعدها ملقب به مادر سینمای ایران گردید.
–  اولین کارخانه برق ایران
–  اولین چاپخانه و روزنامه ایران
–  اولین بلدیه ایران (شهرداری)
–  اولین مجموعه خیابان های سنگ فرش ایران
–  اولین شهری که دولت های روس و انگلیس و عثمانی و فرانسه در آن  نمایندگی سیاسی داشتند و کنسولگری دایر کردند
–  ایجاد اولین سیستمهای اِگو و کانال برای خارج سازی گنداب های شهری
–  اولین مدرسه دخترانه ایران

4. معرفی اماکن دیدنی رشت

اماکن دیدنی رشت از این قرارند:

 • میدان شهرداری رشت
 • پیاده راه اعلم الهدی
 • آرامگاه خواهر امام
 • آرامگاه میرزا کوچک جنگلی، دلاور نهضت جنگل (واقع در سلیمان داراب)
 • موزه سردارجنگل - خانه میرزا کوچک خان جنگلی (واقع در محله (استادسرا)
 • سبزه میدان (شامل کتابخانه عمومی و تندیس‌هایی از مشاهیر گیلان)
 • موزه رشت (تأسیس 1349 - واقع در خیابان بیستون)
 • خانه سمیعی
 • خانه ابریشمچی (واقع در میدان صیقلان)
 • خانه قدیری رشت
 • خانه حاج میرزا خلیل رفیع (واقع در خیابان استاد مطهری که محل شورای اسلامی شهر رشت می‌باشد)
 • آرامگاه شهیدان (واقع در جوار بیمارستان پورسینا که آرامگاه چهار تن از شهدای جنبش مشروطیت گیلان است)
 • پارک شهر رشت معروف به باغ محتشم (شامل پارک اصلی که سابقه آن به دوره ناصری می‌رسد و عمارت کلاه‌فرنگی رشت و شهربازی)
 • عمارت کلاه فرنگی
 • مسجد سفید (یکی از قدیمی‌ترین مساجد در رشت)
 • سیاه اسطلخ (یکی از قدیمی‌ترین محله‌های رشت)
 • بازار رشت (شامل میدان بزرگ و میدان کوچک و چهارسوق‌ها و کاروانسراها است)
 • خانه مؤسس بانک سپه «موسیو لئوپولد گُدار و خانواده اش» محله استادسرا نبش کوچه آتش‌نشانی
 • بوستان ملت (واقع در چهارراه گلسار، بلوار انصاری)
 • بقعه دانای علی (واقع در خیابان بیستون)
 • بقعه بی بی و زینب (واقع در خیابان عطاآفرین کوچه بی بی زینب)
 • موزه میراث روستایی گیلان (واقع در بلوار خلیج فارس (جاده رشت-تهران)، پارک جنگلی سراوان)
 • کتابخانه ملی رشت
 • کاروانسرای لات
 • شهرک گلسار رشت
 • شهر بازی رشت
 • شهر شادی رشت
 • باغ پرندگان رشت (ماهان)
 • سل عینک (دریاچه ایی دائمی که در سفرنامه‌ها از ان به وفور یاد کرده‌اند بطور مثال سفرنامهٔ مظفرالدین شاه به فرنگ)
 • دبیرستان شهید بهشتی (مدرسه شاهپور)

میدان شهرداری رشت

میدان شهرداری رشت
پیاده راه فرهنگی شهر رشت

میدان شهرداری رشت اولین میدان بلدیه ایران بود . شهرداری رشت سابقه‌ای همتراز با شهرداری تهران دارد؛ پس از شکل‌گیری مشروطیت در ایران با تصویب قانون بلدیه در ۱۲۸۶ خورشیدی رسما تاسیس شد و در زمره اولین بلدیه‌های ایران است. پیش از تصویب قانون بلدیه اداره شهر بر عهده انجمن بلدیه رشت بود.

این نهاد عمومی مسئولیت اداره کلانشهر رشت را به عهده دارد. مجموعه شهرداری مربوط به دوره پهلوی است و در رشت، میدان شهرداری واقع شده و این اثر در تاریخ 26 آذر 1356 با شماره ثبت 1516 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شهرداری رشت در سال 94 تبدیل به پیاده را شده است.

پیاده راه اعلم الهدی

پیاده راه اعلم الهدی
نمایی از پیاده راه اعلم الهدی

پیاده را علم الهدی شهر رشت که مسیر میدان شهرداری را به سبزه میدان وصل می کند، دارای 275 طول متر و 27 متر عرض است که در شش ماه ساخته شده است. ایجاد فضای مناسب پیاده روی خیابان علم الهدی نقش مهمی در کاهش ترافیک به مرکز شهر دارد و می تواند به عنوان یک طرح الگویی در شمال کشور مطرح شود. پیاده رو علم الهدی رشت اولین پیاده رویی است که به صورت هیات امنایی و توسط کسبه محل و با انتخابات مدیریت می شود.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی
آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

میرزا کوچک جنگلی مبارز انقلاب مشروطه و سردار جنبش جنگل و از اولین رهبران جمهوری شوروی سوسیالیستی ایران بود.
آرامگاه وی معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت و در محله سلیمان داراب واقع شده است . این آرامگاه در سالهای انقلاب با شور و شوقی که نسل جوان برای آشنایی با شخصیت های تاریخی منطقه گیلان از خود نشان میدادند، مورد توجه قرار گرفت و به دنبال آن مسافران زیادی برای دیدن آرامگاه وی به سوی محله سلیمانی داراب سرازیر شدند. در حال حاضر،بنایی ساده، اما زیبا روی قبر میرزا کوچک جنگلی ساخته شده است .

آرامگاه دانای علی

آرامگاه دانای علی
آرامگاه دانای علی

بقعه دانای علی نام آرامگاهی است در شهرستان رشت مرکز استان گیلان. مردم شهر رشت اعتقاد و تعصب خاصی نسبت به این بقعه دارند . این بقعه در محله چمارسرا واقع شده است. دانای علی از اهای روستای سیاه اسطلخ رشت بود . به روایت قدما دانای علی انسانی بود که دارای قابلیت های منحصر بفردی بوده است که این نکته علاوه بر دانش بالای این فرد در زمان خودش او را متمایز از دیگران ساخته بود.

بقعه امام زاده هاشم

بقعه امام زاده هاشم
بقعه امام زاده هاشم

امامزاده هاشم بن محمدبن عبدالله بن حمزه بن محمد بن الحنفیه بی علی بن ابی طالب ( علیه السلام ) درکیلومتر 35 جاده قزوین به رشت واقع شده است و یکی از قطب های مهم زیارتی، گردشگری شهرستان رت بحساب می آید.

پارک شهر (باغ محتشم)

پارک شهر ( پارک قدس )
پیاده روی صبحگاهی در پارک شهر رشت

پارک شهر رشت قدیمی ترین پارک رشت می‌باشد که باغ محتشم نیز نامیده می‌شود و دارای دو بخش مکانیزه و باغ می‌باشد. قدمت پارک شهر یا باغ محتشم که امروزه پارک اصلی شهر رشت است، به دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد.

عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی
عمارت کلاه فرنگی

این عمارت که در میان پارک شهر رشت ( باغ محتشم ) جای گرفته ، از بناهای زیبای شهر رشت به شمار می آید . رودخانه ی گوهر رود با انحنای خاصی از جنوب ساختمان و باغ ، عبور کرده و زیبایی محیط اطراف بنا را دو چندان می سازد. باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی در زمان «محمد صادق خان اکبر سردار محتشم » ملقب به سردار معتمد ساخته شد. این بنا از بیرون، سه طبقه به نظر می آید؛ در حالی که از داخل دارای چهار طبقه است . بلندترین اتاق این عمارت ، هشت گوش و از هر سو دارای پنجره هایی است که رو به باغ باز میشود.
مصالح به کار رفته در این بنا آجر ، چوب و گچ است . از سفال های خمره ای قرمز رنگ نیز برای پوشش بام استفاده شده است . عمارت کلاه فرنگی مدت ها محل سکونت حاکمان و فرمانداران شهر رشت بود و بارها تعمیر و مرمت شد . این عمارت به مدیریت میراث فرهنگی گیلان واگذار شده است و امروزه از آن به عنوان مرکز آموزش های هنرهای سنتی استفاده می شود.

موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان
موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان در زمینی به مساحت حدود 260 هکتار در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر 18 جاده رشت - تهران قرار دارد. این موزه، نمونه‌ای کوچک اما واقعی، از نحوه‌ زندگی و فرهنگ سنتی روستاهای گیلان است. اگر گذارتان به این موزه بیفتد علاوه بر معماری روستایی مناطق مختلف استان، ابزارهای زندگی و کار، خوراک، پوشاک و... را هم خواهید دید.

خانه گردشگری استان گیلان

خانه گردشگری استان گیلان
خانه گردشگری استان گیلان

این بنای زیبای شمالی نمادی از خانه های روستایی ساده شهر های گیلان است. خانه گردشگری استان گیلان مرکز اطلاع رسانی گردشگری و عرضه محصولات و صنایع دستی استان گیلان است که نمایی از یک کلبه محلی استان گیلان می‌باشد و در کنار بوستان ملت شهر رشت قرار گرفته است.

خانه ابریشمی

خانه ابریشمی
خانه ابریشمی

خانه ابریشمی از بناهای زیبای عصر قاجار و در محله صیقلان رشت واقع است. این خانه دارای دو تالار به نام های چینی خانه و تالار آیینه است. هر یک از تالارها با تزئینات پر کار آرایش یافته اند. در تالار چینی خانه ظروفی منقوش به نقش گل و مرغ، در دوایری که با گچ بری ها احاطه شده، به جای گرفته اند. از دیگر قسمت های این بنا تالار آیینه با آینه کاری های دقیق و ظریف است. تزئینات بی شمار سقف، گیلویی ها، طاق ها، طاقچه ها و سردرها به همراه گچ بری های ظرفی در اطراف پیش بخاری این بنای مسکونی را در ردیف زیباترین منازل دوره قاجاریه قرار داده است. از آنجا که این بنا در گذشته به حاجی میرزا ابریشمی تعلق داشت. امروزه نیز با نام صاحب اولیه آن خوانده می شود.

مسجد صفی

مسجد صفی
مسجد صفی

مسجد صفی یا مسجد شهیدیه از تاریخی‌ترین مساجد شهر رشت است، در محله‌ای به همان نام واقع شده‌است. این‌ مسجد از بناهای‌ مذهبی‌ زیبای‌ شهر رشت‌ است‌ كه‌ بنای‌ اصلی‌ آن‌ در دوره‌ صفویه‌ ساخته‌ شده‌ است‌. وجه‌ تسمیه‌ این‌ مسجد به‌ محمد میرزا معروف‌ به‌ صفی‌ میرزا، پسر بزرگ‌ شاه‌ عباس‌ معروف‌است‌. این‌ محل‌ كه‌ قتلگاه‌ شاهزادگان‌ جوان‌ و بی‌گناه‌ بود، به‌ دستور شاه‌عباس‌، «شهیدیه‌» نامگذاری‌ شد. مسجدصفی‌ دارای‌ كاشی‌كاری‌ و گچبری‌ های زیبایی‌ است‌ و به‌ دلیل‌ قدمت‌ تاریخی‌ اهمیت‌ فرهنگی‌، هنری‌ و جهانگردی ‌دارد.

کتابخانه ملی رشت

کتابخانه ملی رشت
کتابخانه ملی رشت

کتابخانه ملی رشت ، اولین کتابخانه ملی ایران است که در میدان اصلی شهر ( شهرداری ) و ابتدای خیابان علم الهدی واقع شده است . فکر تاسیس این کتابخانه ملی در سال 1306 توسط محمد علی تربیت، رییس اداره فرهنگ گیلان، در زمین اهدایی شهرداری رشت به این اداره مطرح شد. در روز 16 آذر سال 1306 جمعیتی به نام نشر معارف گیلان که هدف آن ساخت کتابخانه ملی بود تشکیل شد و سرانجام در روز پنجشنبه 19 مهر 1313 هم‌زمان با جشن هزاره فردوسی کتابخانه مذکور گشایش یافت.
این کتابخانه اولین کتابخانه‌ای است که لفظ "کتابخانه ملی"برای آن استفاده گردید و احداث بنا ی آن هم‌زمان با ساخت و ساز یک سلسله ابنیه اداری و عام‌المنفعه در شمال ایران در دوره عهد پهلوی اول انجام گرفت و نوع معماری آن تقلیدی از معماری شرق اروپا است.

سل (تالاب) عینک

تالاب عینک
تالاب عینک

استخر عینک یا مرداب عینک رشت یک آبگیر طبیعی است که در دل شهر رشت در بخش غربی در مسیر جاده رشت به فومن و در بلوار شهید افتخاری واقع گردیده است. تالاب عینک به طول 2630 متر و عرض متوسط 120 متر که قدمت محله های شلوغ اطراف آن به نیم قرن می رسد. این استخر از میدان شهدای گمنام تا فلکه یخ سازی امتداد دارد. روبروی آن در ضلع شرقی جاده جنگلی وجود دارد که داخل آن یخجال طبیعی قدیمی شهر باران )یخ دان) وجود دارد. در داخل آن چشمه ای به نام آب چشمه چمارسرا که آب نوشیدنی دارد و مردم از آن استفاده می کنند قرار دارد رسیم. در وسط باغ جنگلی گودالی به عمق حدوداً 8 متر احداث شده که در قدیم بعد از بارش های زمستانی برف ها در رشت، از باغات اطراف جمع آوری و در داخل این گودال ذخیره می کردند و در فصل گرم تابستان مورد بهره برداری قرار می گرفت. این باغ در قدیم با نام باغ سالار معروف بوده است.

سبزه میدان

سبزه میدان
سبزه میدان

سبزه میدان قدیمی ترین میدان شهر رشت است. سبزه میدان رشت نام میدانی قدیمی در رشت است که در نزدیکی میدان شهرداری این شهر قرار دارد. این میدان در زمان حکومت محمد ولی خان تنکابنی ( نصرالسلطنه، سپهدار اعظم، سپهسالار اعظم ) در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار بازسازی و بهسازی شد و از همان زمان گردشگاه عمومی شد. امروزه دارای فضای سبز، کتابخانه عمومی و تندیس هایی از مشاهیر گیلان شیون فومنی، پروفسور فضل الله رضا، دکتر محمود بهزاد، پروفسور مجید سمیعی و پروفسور اکبرزاده می‌ باشد.

موزه رشت

موزه رشت
موزه رشت

ساختمان موزه رشت یا همان موزه گنجینه رشت بنایی است با قدمتی 70 ساله که در زیر زمینی به وسعت 700 متر مربع و با زیر بنای 560 متر مربع درسبزه میدان خیابان طالقانی (بیستون) رشت واقع شده است. موزه رشت در گذشته به میراز حسین خان کسمایی یکی از یاران میرزا کوچک خان جنگلی تعلق داشت او آزادیخواه، شاعر و روزنامه نگار معروف و از رجال دوره مشروطیت و نهضت جنگل بود و در سال 1349 هجری شمسی وزارت فرهنگ و هنر آن را خریداری نمود.
پس از تعمیرات لازم برای نخستین بار توسط کارشناسان مرکز مردم شناسی ایران به موزه تبدیل شد و بعد از پیروز انقلاب اسلامی تا سال 1376 با نام موزه شهر زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اداره می شد. با تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور این ساختمان در اختیار مدیریت برنامه ریزی موزه ها و نمایشگاه ها قرار گرفت و پس از مرمت اساسی در تاریخ دهم مهر ماه 1367 بازگشایی شد. این موزه از دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی تشکیل شده است.

5. اقامت در رشت

شهر رشت دارای چندین هتل است که برای اقامت در نقاط مختلف شهر می توانید از سرویس و خدمات این هتل ها استفاده نمایید.

لیست هتل های شهر رشت

 • هتل پامچال رشت
 • هتل آپارتمان نرگس رشت
 • هتل غدیر رشت
 • هتل بزرگ کادوس رشت
 • هتل شبستان رشت
 • هتل پردیس رشت
 • هتل اردیبهشت رشت

حتماً بخوانید: معرفی تمام هتل های رشت

6. غذاهای سنتی شهر رشت

با هدف ایجاد برند بین اللملی برای شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در سطح جهان رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو مطرح شد.

خورش‌ها و غذاها

 • میرزا قاسمی
 • باقلاقاتوق
 • واویشکا
 • چغرتمه
 • اناربیج
 • بیج-بیج
 • مو تنجان
 • مرغ لاکو
 • خورش کدو مسما
 • خورش نرگسی
 • ته بوریان
 • کویی میرزا قاسمی
 • کولی غورابیج
 • پنیر برشته
 • مرغ ترش
 • نازخاتون
 • بولبه بره
 • ماهی فسنجان
 • خوشکا بیج
 • سیر قلیه
 • اشبل وابیج
 • بادنجان بورانی
 • شوید پلا
 • اشپل
 • شوید قورمه
 • بینه قورمه
 • ترش تره
 • تله کوته غوراب
 • مالا وابیج
 • آلو مسما
 • ترش شامی (ته کبابی)
 • شیرین تره

آش‌ها

 • تورشه آش
 • آش کشک
 • بورش
 • کویی آش

شیرینی

 • رشته‌خشکار
 • کاکا
 • کویی کاکا
 • دوشاب

نان‌ها

 • لاکو (نان گندمی)
 • کِشتا

چاشنی‌ها

 • زیتون پرورده
 • انگور خمس
 • دلار

ترشی‌ها

 • اخته
 • هفتابیجار
 • آب غوره
 • مثال
 • رب انار
 • آب خوج
 • آب کونوس (آب ازگیل)

7. صنایع دستی رشت

صنایع دستی شهر رشت و دیگر شهرهای استان گیلان نقش بسزایی در اقتصاد این منطقه در کنار کشاورزی دارد. مهمترین صنایع دستی رشت دستبافت های پشمی، حصیربافی، مرواربافی، چادرشب بافی، رشتی دوزی و چموش دوزی هستند که برای سوغات رشت میتوانید آن ها را تهیه کنید تا تداعی کننده ی حال و هوای شمال و دریای زیبای خزر برای آشنایانتان باشد.

8. شهرهای خواهرخوانده شهر رشت

لیست شهرهایی که با شهر رشت خواهرخواهنده هستند :

 • مولتان از کشور پاکستان
 • شهر قازان و مسکو و آستاراخان از کشور روسیه
 • ترابوزان از کشور ترکیه
 • کوتائیسی از کشور گرجستان
 • ناحیه رشت از کشور تاجیکستان
 • شوئبیش هال از کشور آلمان

اگر پیشنهاد یا انتقادی دارید خوشحال می شویم که از قسمت ارسال دیدگاه در پایین صفحه استفاده کنید .

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (2)
 1. ashkin در 31 اردیبهشت 1397
  رشت شهر خیلی قشنگ و خوبیه فقط حیف که هتل خوب با قیمت خوب کمه
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 1 خرداد 1397
   سلام، در رشت هتل های خوب و با قیمت خوب هستش.
   اگر منظور شما از قیمت خوب در زمان های خاصی هست که همه به سفر میرن، تمام هتل ی کشور قیمت هاشون رو افزایش میدن
   پاسخ