زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

راهنمای سفر به تالش (هشتپر)

راهنمای سفر به تالش (هشتپر)

راهنمای سفر به تالش (هشتپر)

اگر برنامه سفر به گیلان و یا عبور از گیلان به سمت اردییل دارید، زمانی را برای حضور در تالش اختصاص دهید. طبعیت تالش بی نظیر است و باید به ارتفاعات بروید، از جاده اسالم به خلخال عبور کنید تا محو زیبایی آن شوید. در مطلب راهنمای سفر به تالش (هشتپر) در زوم لایف، جاهای دیدنی تالش که نباید از دست بدهید را بشناسید.

هشتپر از شهرهای غربی استان گیلان است و در فاصله تقریبی 100 کیلومتری رشت قرار دارد. تالش از جنگل و شالیزار پوشیده شده است و شامل دو قسمت جلگه ای و کوهستانی می باشد. لذا دارای ییلاقات متعدد و بسیار زیبا و خوش آب و هوا می باشد.

لیست دسترسی سریع به عناوین:

 1. به تالش سفر کنید
 2. تالش کجاست
 3. دیدنی های مذهبی و زیارتی تالش
 4. جاهای تاریخی تالش
 5. جاهای دیدنی تالش
 6. اقامت در تالش
 7. سوغاتی ها و صنایع دستی تالش

راهنمای سفر به تالش

1. به تالش سفر کنید

تالش در استان گیلان با طبیعت بکر و گاه وحشی خود، یکی از پرطرفدارترین شهرها برای سفر است. این منطقه که اسمش را از قوم تالش گرفته، از غرب به استان اردبیل، از شمال به آستارا و از جنوب به رودبار و از شرق به دریای خزر و انزلی محدود می شود و همین قرار گرفتن در بین دریا و کوه و جنگل خواستنی ترش هم میکند.

طبیعت تالش آنقدر ناب است و تصاویر جدیدی پیش رویت قرار می دهد که گاهی فکر میکنید به جای دیگری در این کره خاکی سفر کرده اید. برای همین هم هست که بدون دیدن جاهای گردشگری تالش، انگار اصلا ایران را ندیده اید.

سفر به تالش

2. تالش کجاست

شهر تالش در شمال غربی استان گیلان واقع شده و از شمال به شهرستان آستارا، از جنوب به شهرستان رضوانشهر، از شرق به دریای خزر و از غرب به استان اردبیل محدود است. این شهرستان در 115 کیلومتری غرب رشت واقع گردیده و مرکز آن شهر هشتپر است.

شهر تالش در پای کوه قرار دارد و جبهه غربی آن پوشیده از درختان جنگلی است و رودخانه گرگانرود از وسط شهر عبور می کند. تالش از مناطق قدیمی گیلان و مرکز زندگی قوم کادوس از اقوام باستانی ساکن در گیلان بوده است. شهرستان تالش از مراکز عمده دامداری و تولیدات لبنی در گیلان است.

3. دیدنی های مذهبی و زیارتی تالش

 • بقعه شاه میل لرزان

بقعه شاه میل لرزان این آرامگاه مدفن یکی از عرفای بزرگ قرن هشتم هجری به نام محمودشاه دینوری از اولاد زین العابدین (ع) است و در دهکده شاه میل لرزان خطبه سرا واقع شده است. بقعه شاه میل لرزان به دلیل وجود ستون چوبی از جنس صندل که در اتاق حرم قرار دارد و دارای لرزش است به این نام معروف شده است.

 • بقعه آقا سیداحمد تال تربه از نوادگان امام موسی کاظم(ع)
 • بقعه سلطان سید از نوادگان امام موسی کاظم(ع)
 • بقعه سیاه علم خاله سرا از نوادگان امام موسی کاظم (ع)

جاهای تاریخی تالش

4. جاهای تاریخی تالش

 • قلعه لیسار

قلعه لیسار معروف به دژ سلسال (صلصال) در نزدیک روستای لیسار، بین راه تالش به آستارا قرار گرفته و از بناهای دوره ایلخانی و اسماعیلیه محسوب می گردد. مصالح به کار رفته در این ساختمان آجر و ساروج است و قطر دیواره ها دو متر و درگاه ورودی سمت شرق دارای شکلی هلالی است. از این بنای تاریخی آب انبار، ارگ قلعه و برجهای دیده بانی به جای مانده است. این قلعه در 30 کیلومتری شهر هشتپر واقع شده است

 • کاخ قشلاقی نصرالله خان سردار امجد (مربوط به دوره قاجاریه)
 • کاخ ییلاقی نصرالله خان سردار امجد عمیدالسلطنه (مربوط به دوره قاجاریه)
 • خانه قدیمی آقاجانی
 • منطقه ییلاقی و باستانی آق اولر، تول، مریان
 • حمام قدیمی آق اولر مربوط به عصر صفویه
 • محوطه باستانی آتشگاه

5. جاهای دیدنی تالش

تالش یکی از خاص ترین مناطق گردشگری در ایران است. از معروف ترین جاهای دیدنی تالش می توان به پارک جنگلی گیسوم و جاده اسالم به خلخال اشاره کرد، که دل هر بیننده ای را خواهد برد. در ادامه مهم ترین جاهای دیدنی تالش را بشناسیم.

مناطق ییلاقی سوباتان

منطقه ییلاقی سوباتان

سوباتان یکی از زیباترین جاهای ایران است. ییلاقی معروف با دشت های وسیع، مراتع سرسبز و در‌ه های زیبا و بی انتها. در سوباتان خبری از دود و دم نیست. اینجا، جایی است که تا چشم کار می کند سبزی است و گله های وحشی اسب و دام هایی که برای چرا آمده اند.

بعد از همه این ها، کلبه های چوبی خانواده های لیساری است که بهار و تابستان را در آن می گذرانند. در سوباتان و در مسیر آبشار آن بازاری محلی بر سر راهتان است که می توانید در یکی از رستوران هایش از خورددن بره کباب، کباب بریان و غذاهای محلی لذت ببرید.

مسیر دسترسی به سوباتان:

سوباتان در 20 کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش در استان گیلان واقع شده است. برای رسیدن به سوباتان قدیمی ترین مسیر، جاده جنگلی لیسار به سوباتان است.

انتخاب دوم و آسانتر این است: از رشت به هشتپر بروید و از هشتپر به سمت جاده اق اولر. البته در هشتپر باید ماشین شخصی تان را جایی پارک کنید و با نیسان‌ محلی به سمت سوباتان بروید و در بازار محلی اش پیاده شوید.

دریاچه سراگاه

دریاچه سراگاه

یکی از زیباترین جاهای گردشگری تالش، دریاچه سراگاه است. سراگاه در هفت کیلومتری تالش و در روستایی به همین نام قرار گرفته است. دورتا دور دریاچه را که آبش از چشمه های آب زیرزمینی تامین می شود، کوه های پوشیده از جنگل ها در برگرفته است.

جنگل هایی که در آب هم خودنمایی می کنند. اطراف دریاچه شالیزارهای برنج و درختان کیوی وجود دارد و مرغان دریایی که بر فرازش در پروازند. این روزها در دریاچه سراگاه ماهی پرورش داده می شود.

مسیر دسترسی به دریاچه:

برای رفتن به سراگاه، از میدان هشتپر که مجسمه کوه نورد در آن نصب شده، می باید به سمت کوه هایی بروید که یادبود شهیدان گمنام در آن قرار دارد. در امتداد جاده ‌باید به سمت روستای «نعلبند» بروید. در ابتدای روستای «نعلبند» جاده دو شعبه می شود؛ جاده‌ای به سمت ییلاقات «مریان» می رود و جاده فرعی دیگری به روستای سراگاه منتهی می شود.

پارک جنگلی سیاه داران

پارک جنگلی سیاهداران

در گیلان به درخت "دار" نیز می گویند. سیاهداران در گذشته درختان بلند و تنومند بلوط داشت و همین توده درختان زیاد، مانع ورود افراد به داخل جنگل و روستای سیاه داران می شد، بنابراین به سیاه داران معروف شد، یعنی منطقه ای پوشیده از درختان سیاه بلوط. چند سالی است که سیاهداران با افزوده شدن امکاناتی مثل رستوران، آلاچیق و سرویس بهداشتی جایی مناسب برای گذران اوقات است.

به خصوص که با کشیده شدن سورتمه ریلی در دامنه های پوشیده از جنگلش، حالا هیجان انگیزتر و جذابتر هم تبدیل شده اشت. در این منطقه حیواناتی مثل آهو و غزال وحشی را هم می توان از نزدیک دید. چیزهایی که شاید در زندگی تجربه شان کمتر اتفاق بیافتد. دریاچه سرآگاه نزدیک اینجاست.

پارک جنگلی گیسوم تالش

پارک جنگلی گیسوم تالش

در بین جاهای گردشگری تالش، پارک گیسوم از بقیه یک سرو گردن معروف تر است. فاصله جنگل و ساحل در گیسوم بسیار کم است و با گذر از میان جنگل می توانید به دریا و ساحلش برسید. گیسوم در 80 هکتار تنوع گیاهی فراوانی دارد و یکی از زیباترین جنگل های شمال ایران به حساب می آید.

در منطق گیسم 76 گونه گیاهی وجود دارد و از آنجایی که منطقه گردشگری محبوبی محسوب می شود همه امکانات رفاهی در آن فراهم شده اشت. از آلاچیق و مکان های مناسب کمپ کردن بگیر تا رستوان، فروشگاه های صنایع دستی، تفریحات دریایی مثل جت اسکی و ویلاهای ساحلی. در سفر به تالش و بازدید از گیسوم نباید دیدن آبشار ویسادار را از دست داد، ضمن اینکه این منطقه با قلعه رودخان و اسالم هم فاصله ای 10 کیلومتری دارد.

مسیر دسترسی به گیسوم:

گیسوم در 17 کیلومتری تالش قرار گرفته است. از رشت به سمت آستارا بروید. بعد از رسیدن به پره سر، 5 کیلومتر دیگر بروید. ورودی جنگل در سمت راست جاده است.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال را به جرات می توانیم زیباترین و رویایی ترین جاده ایران بنامیم، این جاده آنقدر زیباست که بخشی از فیلم حضرت سلیمان در بخش اسالم آن فیلمبرداری شده است. جاده اسالم خلخال چند سالی است که توجه گردشگران را به خودش جلب کرده است. هر سال با گرم‌پ شدن هوا تعداد زیادی از گردشگران تصمیم می گیرند که این پیاده روی به نسبت طولانی اما جذاب را به جان بخرند و سفری متفاوت را تجربه کنند.

مسیر دسترسی جاده اسالم به خلخال:

جاده اسالم به خلخال از بخش های مختلفی تشکیل شده است. اگر از شهر اسالم این مسیر را شروع کنید، ابتدا با جاده‌ای پوشیده از درختان جنگلی مواجه خواهید شد که مسیر بسیار پیچ در پیچ و البته زیبایی دارد. با دور شدن از شهر اسالم و حدود یک ساعت رانندگی، منظره اطراف به دشت های سرسبز تغییر پیدا می کند و دامنه دید زیادی خواهید داشت.

بهترین زمان رفتن به جاده اسالم خلخال

اگر برنامه سفر تالش و رفتن به این جاده رویایی را دارید بهار یا تابستان را برای سفرتان انتخاب کنید چون این مسیر در نیمه دوم سال سرد و برفی ست. کسی نیست که از دیدن زمین های پر گل لذت نبرد، به همین خاطر ماه های اردیبشت و خرداد بهترین وقت سفر به این جاده زیباست. در این ماه ها زمین های پوشیده از گل های شقایق که در هاله ای از مه فرو رفته اند منظره‌ای بسیار زیبا می سازند.

آبشار شیله وشت

آبشار شیله وشت

شیله وشت در فاصله 28 کیلومتری شمال شرقی تالش(هشتپر) در امتداد رودخانه کرگانرود قرار دارد. آبشار شیله وشت آبشاری بسیاز زیبا در سه طبقه در کنار روستائی به همین نام از توابع تالش قرار دارد . برای رسیدن به هر آبشار راه های متفاوتی وجود دارد که میبایست از راهنمایان محلی برای رسیدن به آبشارها استفاده نمود که در فصل تابستان اهالی روستا از کنار رودخانه تا آبشار را طناب کشی نموده که با گرفتن مسیر طناب و ادامه آن می توان به آبشار رسید.

مسیر دسترسی به آبشار:

شهر تالش و حرکت به سمت کوهپایه و گذر از روستا های ریک و کیش دیبی و رسیدن به سه راهی شیله وشت حدود 25 کیلومتر و از سه راهی تا روستا حدود 2/5 کیلومتر می باشد که کل مسیر آسفالت و کوهستانی می باشد. پس از پارک خودرو تا آبشار حدود 20 دقیقه پیاده روی سبک وجود دارد.

اقامت در تالش

6. اقامت در تالش

اگر برنامه سفر به تالش و لذت از طبیعیت بی نظیرش را دارید، برای اقامت در شهر تالش می توانید از خدمات هتل لیوادر یا هتل آپارتمان راستین تالش استفاده کنید. اگر به ییلاقات تالش رفتید و تمایل به اقامت در ییلاق داشتید، خانه های روستایی برای اقامت وجود دارند که هم از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه هستند و هم در دل طبیعیت قرار دارند.

 • هتل لیوادر تالش

هتل لیوادر یکی از هتل های زیبا و مناسب شهرستان تالش در استان گیلان است که به دلیل موقعیت ممتاز خود از نظر قرار گرفتن در مرکز شهر تالش و دسترسی عالی به مراکز تفریحی و ساحل "قرق" ، انتخاب مناسبی می باشد.

 • هتل آپارتمان راستین تالش

هتل آپارتمان راستین تالش واقع در مرکز شهر تالش در استان گیلان در فاصله 1 کیلومتری از سورتمه و پارک جنگلی سیاهداران می باشد، این مجموعه با امکانات رفاهی مناسب آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

صنایع دستی تالش

7. سوغاتی ها و صنایع دستی تالش

 • تولیدات دستبافت پشمی
 • گلیم و قالی بافی
 • سرامیک سازی و سفال گری
 • تولیدات عروسک سازی پارچه ای
 • عسل
 • انواع لبنیات (پنیر، کره، خامه و...)
کانال تلگرام زوم لایف

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (5)
 1. فاطمه توکلی در 24 خرداد 1402
  سلام میخواستم بدونم اگر به شهرهایی مث ماسوله و تالش سفر کنیم حتما باید ماشین شخصی داشته باشیم؟ یا بدون ماشین هم میشه در تالش یا ماسوله هتل گرفت و بین شهری از ماشینهای تاکسی استفاده کرد؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 25 خرداد 1402

   سلام، ماشین‌های دربستی و تاکسی هم وجود داره که می‌تونید استفاده کنید اما ممکنه در روزهای تعطیل و شلوغ ساعت‌ها منتظر بمونید.

   پاسخ
 2. پروانه در 3 آبان 1401
  من اطلاعاتی درباره هشتپر میخواستم دنبال کسی میگردم ممنون میشم کمک کنید
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 3 آبان 1401

   سلام، اطلاعات در چه زمینه‌ای نیاز دارید؟

   پاسخ
 3. رامین صابری در 2 مرداد 1399
  سلام بسیار جالب وخوب ومفید راهنمایی کردید و اطلاع رسانی.
  من که محو این همه نعمت الهی وزیبایی بی انتها شدم وکلی لذت بردم از همین فضای مجازی وارزو کردم که برای یکبارم که شده بریم اینجا و حتی اگه میشد برای همیشه وزندگی کردن می رفتیم
  پاسخ
 4. محسن در 8 مهر 1397
  ممنون از اطلاعات خوبتون ...
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 9 مهر 1397
   لطف دارید، از اینکه برای شما مفید بود خوشحالم
   پاسخ