زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

جاهای دیدنی استانبول؛ 17 جاذبه دیدنی و جذاب استانبول

جاهای دیدنی استانبول؛ 17 جاذبه دیدنی و جذاب استانبول

جاهای دیدنی استانبول؛ 17 جاذبه دیدنی و جذاب استانبول

استانبول، شهری که در مرز آسیا و اروپا قرار گرفته است، یکی از عجایب تاریخی و نوآوری‌های معاصر به شمار می‌رود. این شهر ترکیه‌ای که زمانی قسطنطنیه خوانده می‌شد، نمادی از اکتشافات فرهنگی است. این 17 جاذبه تنها بخش کوچکی از نقاط دیدنی و جذاب استانبول است که خواهید دید، باید به استانبول سفر کنید و جاهای دیدنی آن را از نزدیک ببینید.

اگر به استانبول سفر می‌کنید، فقط کافیست در خیابان‌های این شهر قدم بزنید تا از دیدن بناهای زیبا و تاریخی استانبول و حتی گربه‌های استانبول که بسیار معروف هستند، لذت ببرید، در ادامه می‌خواهیم برخی از جاهای دیدنی استانبول را با هم ببینیم:

ایاصوفیه

1. ایاصوفیه

ایاصوفیه که زمانی بزرگترین کلیسای جامع جهان بود، در سال 537 بعد از میلاد به عنوان کلیسای بیزانسی و پیش از اینکه در سال 1453 به مسجد عثمانی تبدیل شود، بنا شد. ایاصوفیه که هنوز هم به اندازه روزی که ساخت آن به اتمام رسید، حیرت‌انگیز است، اکنون مسجدی است که در طول سال پذیرای معماران و دوست‌داران فرهنگ زیادی است.

تنگه بسفر

2. تنگه بسفر

بسفر با طولی به اندازه 19 مایل (حدود 31 کیلومتر)، نه تنها دریای سیاه و مدیترانه را به یکدیگر متصل می‌کند، بلکه استانبول را بین دو قاره آسیا و اروپا تقسیم می‌کند. بسفر که احتمالاً یکی از مهم‌ترین تنگه‌های جهان است با خانه‌هایی با مرز آبی، استحکامات بیزانسی و عثمانی و همچنین ترکیبی از خانه‌های مسکونی، به مسیر قایق‌سواری ایده‌آلی تبدیل شده است.

آب‌انبار Basilica Cistern

3. آب‌انبار Basilica Cistern

با اینهمه زیبایی روی زمین، عجیب نیست که استانبول سالن‌های حیرت‌انگیزی در زیر سطح زمین دارد. شبیه چیزی که در «ارباب حلقه‌ها» بود، Basilica Cistern یک آب‌انبار زیرزمینی در زیر ایاصوفیه است. راه ورود آن دارای 52 پله بوده و فضایی بالغ بر 9800 مترمربع به همراه 336 ستون دارد که در مجموع می‌تواند 100 هزار تن آب ذخیره کند.

پل بسفر

4. پل بسفر

یکی از سه پل معلق روی تنگه بسفر که به‌تازگی و در 15 جولای تغییر نام پیدا کرد، اروپا و آسیا را به یکدیگر متصل می‌کند. این پل که اکنون ۲۵امین پل معلق جهان از نظر طول است، شبیه چیزی است که شما انتظار دارید در ساحل کالیفرنیا آن را ببینید. افراد پیاده دیگر نمی‌توانند از روی آن عبور کنند اما می‌تواند پس‌زمینه غروبی عالی برای همه پست‌های اینستاگرامی باشد که شما می‌گیرید.

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

5.مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

مسجد سلطان احمد که به دلیل کاشی‌های دیواری که با رنگ آبی نقاشی شده‌اند، به مسجد آبی نیز شهرت دارد، هنوز به عنوان محل عبادت استفاده می‌شود. این مسجد به دلیل طراحی معماری شگفت‌انگیز خود که شامل المان‌های بیزانسی و اسلامی می‌شود، یک نقطه جذب توریست مشهور است. این مسجد یکی از سه مسجد ترکیه است که شش مناره دارد. گویا معمار این بنا، عبارت «مناره‌های طلایی» را به اشتباه «شش مناره» شنیده است.

پلکان رنگین‌کمانی

6. پلکان رنگین‌کمانی

شما این پله‌های رنگارنگ را در ناحیه هنری سیهانگیر (از کلمه جهانگیر گرفته شده است) در استانبول خواهید یافت. داستان فوق‌العاده درباره وجود آنها مشابه داستان پلکان سلارون در ریو است. حسین ستینل که یک مهندس جنگلداری بازنشسته بود، پله‌ها را در طول چهار روز با رنگ‌های روشن رنگ‌آمیزی کرده است. چرا؟ تا به مردم دلیلی برای لبخندزدن بدهد. دولت وقت در یک حرکت ناگهانی پله‌ها را به رنگ خاکستری کرد اما خیلی زود و به دلیل خشم مردم دوباره به صورت رنگارنگ، رنگ‌آمیزی شد.

خانه سرخ Hekimbaşi Yalisi

7. خانه سرخ Hekimbaşi Yalisi

«خانه سرخ» که زمانی محل اقامت پزشکی قانونی، صلیح افندی بود، هنگام قایق‌سواری همواره یک کشف جالب به‌شمار می‌رود. این بنا که به رنگ قرمز درآمده است تا نشان دهد که خانه فرد مهمی است، نه تنها رنگ جدیدی به بسفر داده است، بلکه یه تنوع معماری نیز ایجاد کرده است.

گربه‌های استانبول

8. گربه‌های استانبول

اگر شما از گربه خوشتان می‌آید، استانبول شهر شماست. با هر دو قدمی که برمی‌دارید، حتماً با یکی از گربه‌های خیابانی مواجه می‌شوید. گربه‌ها که ممکن است روی صندلی یک موتور در حال چرت زدن باشند و یا در حال پناه گرفتن در سایه ورودی در یک ساختمان باشند، به نوعی نماد غیررسمی شهر استانبول هستند.

خیابان Yerebatan

9. خیابان Yerebatan

ساختمان‌های رنگ‌شده با رنگ‌های روشن در خیابان Yerebatan در ناحیه تاریخی سلطان احمد، سفر شما به استانبول را شاد می‌کند. در اطراف Basilica Cistern و ایاصوفیه، رستوران‌ها، کافه‌ها و هتل‌های متعددی وجود دارد که به خیابان نیروی تازه‌ای بخشیده‌اند. ترجمه نام خیابان، «خیابانی که به داخل زمین فرو می‌رود» است که به یک مقصد جذاب برای دیدن و استراحت کردن از فشار و شلوغی استانبول تبدیل شده است.

قایق‌های ساندویچ ماهی Eminönü

10. قایق‌های ساندویچ ماهی Eminönü

اگر می‌خواهید خوراکی کلاسیک استانبولی را امتحان کنید، به سمت پل گالاتا روی دهانه شاخ طلایی بروید. در آنجا می‌توانید قایق‌های سنتی ترکیه‌ای را ببینید که ساندویچ ماهی می‌فروشند. بیش از یک قرن پیش، ماهیگیر فعالی که ماهی‌های خود را از بسفر و دریای مرمر برای فروش در نزدیکی پل آورده بود، شروع به پختن ماهی و فروش آن به‌عنوان یک میان‌وعده ارزان کرد.

قصر تاپکاپی

11. قصر تاپکاپی

قصر سلطنتی تاپکاپی توسط سلطان محمد ساخته شده و با طراحی‌های باشکوه که دیوارها و سقف را آراسته است، یکی از مهم‌ترین مثال‌های معماری عثمانی به‌شمار می‌رود. این بنای عظیم که میراث جهانی یونسکو است به طور مداوم انطباق می‌یافت تا ذائقه هر سلطانی را منعکس کند و به همین دلیل این بنا یک قطعه منحصربفرد از تاریخ بوده و در سفر به استانبول باید دیده شود.

برج گالاتا

12. برج گالاتا

برج گالاتا همانند چیزی که در داستان‌ها وجود دارد، با کلاهک مخروطی خود در آسمان استانبول سر به فلک کشیده است. این برج، بهترین محل برای دیدن منظره پانورامایی از شهر است. امروزه با داشتن یک رستوران و بار در طبقات بالایی، جذاب‌تر هم شده است.

تراموا

13. تراموا

در یک کلان‌شهر مانند استانبول روش‌های حمل‌ونقل زیادی وجود دارد اما شما باید تراموایی که در قرن 19 در خیابان استقلال بنا شده است را نه به خاطر راحت بودن، بلکه به دلیل نوستالژیک بودنش امتحان کنید.

مسجد سلیمانیه

14. مسجد سلیمانیه

در شهری که می‌تواند 3000 مسجد خود را به رخ شما بکشد، اشکالی ندارد که فکر کنید با دیدن همه آنها حوصله‌تان سر می‌رود. اما هر کدام از مسجدها متفاوت بوده و داستانی را برای گفتن دارند. مسجد زیبای سلیمانیه مشرف به شاخ طلایی است و دومین مسجد شهر از نظر بزرگی است. این مسجد توسط معمار مشهور عثمانی یعنی معمار سنان ساخته شده و نمونه منحصربفردی از معماری عثمانی قرن 16 میلادی بوده و مقبره سلیمان و همسرش خرم‌سلطان را در بر دارد.

توپخانه امیری

15. توپخانه امیری

عظمت ریخته‌گری توپ در قرن 15 واقعاً فریبنده است. توپخانه امیری که از دیگر نتایج کارهای سلطان محمد است، مورد استفاده‌های مختلفی از مرکز آموزش گرفته تا موزه جنگی، قرار گرفته است. اما امروزه محل معماری ایده‌آلی برای میزبانی نمایشگاه‌های هنری در سه فضای کلیسا مانند آن است.

موزه ساکیپ صبنچی

16. موزه ساکیپ صبنچی

موزه ساکیپ صبنچی در دانشگاه صبنچی که دید فوق‌العاده‌ای در طول بسفر و زمین‌های سرسبز اطراف دارد، زمانی منزل شاهزاده مصری محمد علی حسن بوده است. به دلیل مجسمه چابک‌سوار که توسط مجسمه‌ساز فرانسوی لوییس-جوزف داماس در باغ ساخته شده است، به «عبارت همراه با اسب» شناخته می‌شود. امروزه این موزه جایگاه دائمی مجموعه‌ای از نقاشی‌های ترکیه‌ای و همچنین نمایشگاه موقتی توسط هنرمندانی مانند آی وی‌وی است.

موزه Kariye

17. موزه Kariye

کلیسای ارتودوکس یونانی که نقاشی‌های دیواری بیزانسی فوق‌العاده‌ای دارد، جواهر مخفی استانبول است. کلیسای Chora که اکنون یک موزه است، با موزائیک‌های حیرت‌انگیز پوشانده شده است که زندگی مسیح را نشان می‌دهد و گنبد نقاشی‌شده آن مریم و 12 فرشته همراه را به تصویر می‌کشد. اینجا بخش کوچکی از بهشت است که درون بخش‌ اصلی شهر جای گرفته است و در طول سفرتان نباید فراموش شود.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود