زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

21 روش خانگی برای رفع چین و چروک پوست

کلینیک زیبایی

21 روش خانگی برای رفع چین و چروک پوست

21 روش خانگی برای رفع چین و چروک پوست

با افزایش سن، پوست چین و چروک می‌شود و از نظر ظاهری ممکن است احساس خوبی نداشته باشید. چین و چروک شدن پوست در اثر ضعیف شدن و نازک شدن پوست اتفاق می‌افتد و معمولا بر روی صورت، گردن، پشت دست‌ها و بالای ساعد ظاهر می‌گردند.

چین و چروک ها را چطور از بین ببریم؟ برای جوانسازی پوست و  از بین بردن چین و چروک پوست صورت می‌توانید از روش‌های پزشکی مانند بوتاکس استفاده کنید و یا اینکه از روش‌های طبیعی و خانگی برای از بین بردن چین و چروک پوست استفاده کنید. توصیه ما این است که از روش‌های طبیعی استفاده کنید. به همین دلیل در ادامه روش‌های مختلفی را برای برای رفع چین و چروک پوست معرفی کرده‌ایم، با زوم لایف همراه باشید.

علت چین و چروک شدن پوست

علت چین و چروک شدن پوست

ظاهر شدن چین و چروک ها طی روند طبیعی افزایش سن رخ می‌دهد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که کلاژن و الاستین موجود در بافت پیوندی پوست به سبب تغییرات در فیبروبلاست، ضعیف و شکننده می‌شوند.

چروک‌های زیاد و زود هنگام می‌توانند در اثر فاکتورهایی مانند در معرض قرار گرفتن آفتاب به مدت طولانی و یا قرار گرفتن در محیط های سخت، سیگار کشیدن، مصرف برخی داروها، فشارهای روحی زیاد، کاهش وزن ناگهانی، کمبود ویتامین E و عوامل ژنتیکی رخ دهند.

روش‌های رفع چین و چروک صورت

سالخوردگی یک فرایند کاملا طبیعی است، اما این روزها با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و همچنین دانش پزشکی می‌توانید تکنیک‌هایی را مشاهده نمایید که این فرایند را کند می‌کنند. هر چند اگر سنتان 78 سال است نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک مرتبه 25ساله شوید، اما به هر حال با از بین بردن چین و چروک‌های صورت می‌توانید چندین سال سن خود را کاهش دهید.

در ادامه بهترین روش‌های خانگی برای جلوگیری و رفع چین و چروک پوست صورت را معرفی کرده‌ایم.

از بین بردن چین و چروک پوست با روغن زیتون

1. از بین بردن چین و چروک پوست با روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون برای ماساژ صورت بسیار مفید است. روغن زیتون یک منبع غنی از آنتی اکسیدان، ویتامین A و ویتامین E است که می‌تواند با رادیکال‌های آزاد پوست آسیب دیده مبارزه کند.

چرا باید از روغن زیتون استفاده کرد؟

ماساژ پوست آسیب دیده به کمک روغن زیتون می‌تواند سبب مرطوب شدن، ترمیم و بازسازی سلول‌های پوست شود. از آنجاییکه روغن زیتون به اعماق پوست نفوذ می‌کند سبب نگهداری طولانی مدت پوست و مرطوب نگه داشتن آن می‌شود.

روش استفاده از روغن زیتون

یک گزینه پیشنهادی مخلوط کردن چند قطره عسل به همراه چند قطره روغن زیتون و گلیسیرین می‌باشد. می‌توانید این مخلوط را دو بار در روز بر روی صورت خود بمالید و ماساژ دهید. این کار سبب حذف سلول‌های مرده و سفت شدن پوست می‌شود. همچنین ماساژ پوست با روغن نارگیل، روغن شترمرغ، روغن بادام یا روغن ویتامین E مانع از ایجاد چین و چروک می گردد.

از بین بردن چین و چروک پوست با شنبلیله

2. استفاده از شنبلیله

برگ، دانه و روغن گیاه شنبلیله می‌تواند بعنوان پادزهر برای مشکلات مختلف پوستی از جمله چین و چروک مورد استفاده قرار گیرد. این برگ‌ها منبع غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مغذی هستند که براحتی جذب بدن شده و در صورت استفاده مرتب می‌توانند بعنوان درمانی برای چروک‌ها و خطوط ریز صورت استفاده شوند.

روش استفاده از شنبلیله

برگ‌های تازه گیاه شنبلیله را خرد کرده و بعنوان یک ماسک یا برچسب استفاده کنید. این ماسک طبیعی را در طول شب بر روی صورت خود قرار داده و صبح با آب ولرم شستشو دهید. همچنین می‌توانید صورت خود را با آب جوشیده حاوی دانه‌های شنبلیله شستشو دهید و یا از روغن این گیاه بر روی چروک‌ها و خطوط ریز صورت خود استفاده کنید.

از بین بردن چین و چروک پوست با آلوئه ورا

3. گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا حاوی اسید مالیک می‌باشد که با افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می‌تواند سبب کاهش میزان چین و چروک های صورت گردد. می‌توانید براحتی برگ این گیاه را جدا کرده و ژل درون آن را استخراج کنید. ژل استخراج شده را به مدت 15 الی 20 دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید و سپس با آب ولرم شستشو نمایید.

روش استفاده از گیاه آلوئه ورا

یک گزینه پیشنهادی مخلوط کردن یک قاشق چایخوری از ژل آلوئه‌ورا با ویتامین E و قرار دادن آن بر روی مناطقی از پوست که دارای چین و چروک است، می‌باشد. این مخلوط را به مدت نیم ساعت بر روی پوست خود قرار داده و سپس با آب ولرم شستشو نمایید.

از بین بردن چین و چروک پوست با زنجبیل

4. زنجبیل

زنجبیل به دلیل محتویات آنتی اکسیدانی خود بعنوان یک درمان خوب برای رفع چین و چروک پوست مطرح می‌باشد. بعلاوه، این گیاه مانع از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست که اصلی‌ترین دلیل ایجاد چین و چروک است، می‌شود.

روش استفاده از زنجبیل

مخلوطی از زنجبیل خرد شده و یک قاشق سوپخوری عسل تهیه کرده و هر صبح میل نمایید. همچنین می‌توانید دوبار در روز چای زنجبیل بنوشید.

از بین بردن چین و چروک پوست با موز

5. رفع چروک پوست با موز

موز منبع غنی از ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان می‌باشد که می‌تواند با ایجاد چین و چروک و خطوط ریز صورت مبارزه کند. استفاده موز دوبار در هفته می‌تواند سبب جوانسازی پوست و رفع چین و چروک پوست بصورت طبیعی گردد.

روش استفاده از موز

دو عدد موز را به صورت یک لایه نازک له کنید و این لایه را بر روی مناطق دارای چین و چروک پوست خود به مدت حداقل نیم ساعت قرار داده و سپس با آب ولرم شستشو دهید. می‌توانید همراه با برخی مرطوب‌کننده‌های پوست نیز از آن استفاده کنید.
همچنین می‌توانید مخلوطی از موز له شده و گیاه آووکادو و عسل تهیه کرده و مقدار زیادی از آن را به مدت 20 دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید و سپس شستشو نمایید.

بادام و از بین بردن چروک پوست

6. بادام و از بین بردن چروک پوست

برای از بین بردن چین و چروک پوست می توانید از بادام استفاده کنید. بادام یک منبع غنی از فیبر، ویتامین E، آهن، زینک، کلسیم، فولیک اسید و اسید اولئیک می‌باشد که می‌تواند سبب به تاخیر انداختن روند پیشرفت چین و چروک پوست گردد.

روش استفاده از بادام

چند عدد بادام را در طول شب در شیر بخیسانید. صبح، پوست آن را جدا کرده و بادام‌ها را ریز رنده کنید. این عصاره را بر روی پوست خود قرار دهید. همچنین می‌توانید به منظور از بین بردن سیاهی زیر چشم، آن را زیر چشم‌های خود نیز بمالید و پس از 20 الی 30 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید. برای کسب نتیجه بهتر این کاررا هر روز تکرار کنید. همچنین جهت به تاخیر انداختن اثرات پیری بر روی پوست ،پوست خود را با روغن بادام ماساژ دهید.

هویچ و از بین بردن چروک پوست

7. هویج

هویج برای از بین بردن چین و چروک پوست بسیار مفید است. هویج منبع غنی از ویتامین A می‌باشد که می‌تواند سبب افزایش تولید کلاژن و در نهایت صاف شدن پوست گردد.

روش استفاده از هویج

دو یا سه هویج بزرگ را در آب بجوشانید تا کاملا نرم شوند و سپس با مقدار کمی عسل مخلوط کرده تا یک مایع چسبناک به دست آید. آن را بطورمستقیم روی پوست خود قرار دهید. پس از حدود نیم ساعت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

یک گزینه پیشنهادی استفاده از مخلوط آب هویج و عسل هر صبح و شب می‌باشد. این مخلوط را به مدت 10 دقیقه بر روی پوست خود قرار داده و سپس به طور کامل شستشو نمایید. همچنین استفاده از هویج خام در رژیم غذایی به شدت توصیه می‌شود.

آب لیمو و از بین بردن چروک پوست

8. آب لیمو

آب لیمو منبع غنی از اسید سیتریک می‌باشد که می‌تواند بعنوان یک لایه بردار قوی عمل کند و پوست را از سلول های مرده پاکسازی نماید. آب لیمو همچنین می‌تواند بعنوان یک عامل تمییز کننده قوی عمل کند و سبب رفع چین و چروک صورت، جلوگیری از ریزش مو، از بین بردن خطوط صورت و دیگر نشانه‌های پیری پوست مانند ایجاد لکه دایره‌ای سیاه رنگ گردد.

روش استفاده از آب لیمو

به آرامی مقدار کمی آب لیمو را بر روی پوست صورت خود بمالید. پس از حدود 5 الی 10 دقیقه صورت خود را با آب شستشو دهید.این کار را روزی 2 الی 3 بار انجام دهید. همچنین می‌توانید یک قاشق چایخوری ماست،عسل، روغن ویتامین E و آب لیمو را مخلوط کنید و آن را برروی صورت خود پخش کنید و پس از گذشت 15 الی 20 دقیقه شستشو نمایید.
یک گزینه پیشنهادی این است که آب لیمو را با پودرآملا (انگورهندی) مخلوط کرده و آن را برروی صورت خود قرار دهید. این کار سبب کاهش چین و چروک صورت و به تاخیر انداختن روند پیری پوست می‌گردد.

آناناس و از بین بردن چروک پوست

9. آناناس

برای از بین بردن چین و چروک پوست می‌توانید از آناناس استفاده کنید. آناناس حاوی آنزیم‌هایی می‌باشد که در افزایش خاصیت ارتجاعی، مرطوب‌سازی پوست و حذف سلول‌های مرده پوست دخالت دارند. همچنین این میوه منبع غنی از آنتی اکسیدان، فیبر و ویتامین‌ها می‌باشد که در حفظ سلامت پوست موثر هستند.

روش استفاده از آناناس

تکه‌های آناناس را برروی قسمت‌های آسیب دیده پوست خود بمالید. پس از گذشت حدود 20 دقیقه به کمک آب سرد یا گرم شستشو دهید. هرروز 5 دقیقه قبل از شستشوی پوست خود،از مقداری عصاره آناناس سبز استفاده کنید. این روش می‌تواند درمان موثری برای رفع تیرگی های اطراف چشم باشد.

نوشیدن آب و از بین بردن چروک پوست

10. نوشیدن آب

نوشیدن آب راحت‌ترین و موثرترین روش درمانی برای رفع چین و چروک پوست می‌باشد. نوشیدن آب سبب هیدراته شدن بدن می‌شود و سطح رطوبت پوست را حفظ می‌کند. زمانی که بدن شما آب از دست بدهد، پوست پیرتر به نظر می‌رسد. همیشه سعی کنید از آب تصفیه شده و خالص استفاده کنید زیرا آب تصفیه نشده به سبب داشتن مواد شیمیایی می‌تواند در گذر زمان سبب آسیب پوست شما گردد.

چقدر آب بنوشیم؟

روزانه حداقل دولیتر آب تصفیه شده مصرف کنید. در ابتدای صبح برای شروع فعالیت بدنی خود یک لیوان آب بنوشید و در طول روز حتما یک بطری آب همراه خود داشته باشید. همچنین از مصرف نوشیدنی های الکلی و گاز دار بپرهیزید.

از قرار گرفتن در معرض آفتاب بپرهیزید

11. از قرار گرفتن در معرض آفتاب بپرهیزید

براساس پژوهش‌های دانشمندان و گرم شدن تدریجی زمین، قرار گرفتن در معرض نور خورشید بیش از هر عامل دیگری (حتی وراثت) می‌تواند بر روی پوست شما چین و چروک ایجاد نماید. اگر می‌خواهید پوست صورت‌تان همچنان جوان و شاداب باقی بماند از قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی خورشید خودداری کرده و روزهایی که قرار است بیش از اندازه در فضای باز قرار بگیرید، حتماً از کرم‌های ضدآفتاب استفاده نمایید. اگر هر قسمت از پوست شما دچار آفتاب سوختگی شد، روی نقطه ی مورد نظر ژل آلوئه ورا استعمال نمایید.

استفاده از کرم ضدآفتاب و ضد لک با SPF (فاکتور محافظت در برابر خورشید) بالای 30، از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از ضدآفتاب، علائم پیری را به تأخیر می‌اندازد. استفاده روزانه از کرم ضدآفتاب مناسب و مرطوب‌ کننده خوب، در بلندمدت روی سلامت پوست شما تأثیر می‌گذارد.

همچنین اشعه فرابنفش خورشید، علت اصلی بروز چین و چروک صورت، گردن، بازو و دست‌های شماست. اگرچه نمی‌توان به‌طور کلی از قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید اجتناب کرد اما می‌توانید میزان مواجهه پوست خود با نور خورشید را کاهش دهید.

برای مثال، هنگامی‌که از منزل خارج می‌شوید از کلاه‌های لبه‌دار استفاده کنید تا از صورت شما در مقابل خورشید محافظت کند یا شلوارهای بلند و لباس‌های آستین‌ بلند بپوشید. با انجام این کارها باز هم نور خورشید جذب پوست شما می‌شود اما به بروز چین و چروک منجر نخواهد شد.

از سیگار کشیدن خودداری کنید

12. از سیگار کشیدن خودداری کنید

ترکیباتی که در سیگار وجود دارد سبب میشود که کلاژن‌های پوست از بین برود. از این رو قابلیت ارتجاعی پوست کم شده و در نتیجه چین و چروک بر روی صورت ایجاد می‌شود. هر چند دانشمندان هنوز در این زمینه به نتایج کاملا قطعی دست نیافته‌اند، اما بر طبق تحقیقات آنها پوست افراد سیگاری 40 درصد نازک‌تر و شکننده‌تر از پوست افراد غیرسیگاری است.

صورت خود را بیش از اندازه نشویید

13. صورت خود را بیش از اندازه نشویید

آبی که از شیر می‌آید، مواد نرم کننده‌ی طبیعی پوست را از بین می‌برد و این امر سبب خشکی پوست شده و چین و چروک بر روی آن ایجاد می‌کند. دقت کنید نگفتیم که صورت خود را نشویید! بلکه گفتیم بیش از اندازه شسته نشود.

14. صورت خود را به‌طور منظم بشویید

هر شب سه تا پنج دقیقه را صرف شستن صورت خود کنید. خوابیدن با آرایش، باعث جذب مواد آرایشی به صورت‌تان می‌شود. بیشتر لوازم آرایشی حاوی مواد شیمیایی ناملایم و قوی هستند که سبب ایجاد استرس اکسیداتیو روی پوست صورت شما می‌شوند.

میوه‌ و سبزیجات زیاد مصرف کنید

15. میوه‌ و سبزیجات زیاد مصرف کنید

به اندازه کافی از میوه‌ها و سبزیجات تازه استفاده کنید. براساس بررسی‌های پژوهشگران، میوه‌ها و سبزیجات آنتی اکسیدان‌هایی دارند که رادیکال‌های آزاد موجود در بدن را از بین می‌برند. همانطور که می‌دانید این رادیکال‌های آزاد موجب ایجاد پیری زودرس پوست می‌شوند. اگر می‌خواهید چین و چروک صورت خود را از بین ببرید، مطمئن شوید که رژیم غذایی‌تان به اندازه‌ی کافی میوه و سبزی در خود جای داده باشد.

مصرف ماهی را افزایش دهید

16.مصرف ماهی را افزایش دهید

پروتیشن در طراوت و شادابی پوست نقش مهمی را بازی می‌کند. در این میان ماهی نه تنها حاوی مقادیر زیادی پروتئین است، بلکه نوعی مصونیت طبیعی برای پوست ایجاد کرده و از پیر شدن آن جلوگیری می‌کند. از این گذشته ماهی حاوی مقادیر زیادی امگا3 است که جزو اسیدهای چرب بوده و در جوانسازی پوست نقش مهمی را ایفا می‌کند.

به اندازه‌ی کافی بخوابید

17. به اندازه‌ی کافی بخوابید

زمانی که میزان خواب و استراحت شما کافی نباشد، بدن به طور خودکار هورمون کورتیزول بیشتری ترشح می‌کند. این هورمون سلول‌های پوست را درهم شکسته و باعث ایجاد چین و چروک می‌شود. اگر می‌خواهید از پیر شدن پوست خود جلوگیری بعمل آورید، روزی 8 ساعت بخوابید.

از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید

18. از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید

کرم‌های مرطوب‌کننده قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش داده و آن را تازه و شاداب نگه می‌دارند. استفاده از این نوع کرم‌ها به ویژه پیش از استفاده از لوازم آرایشی توصیه می‌شود. صبح‌ها پیش از آرایش کردن از این کرم بر روی پوست خود بمالید و شب‌ها پس از شستوشوی پوست، دوباره از این کرم استفاده کنید تا پوست خشک نشود و چین و چروکی بر روی آن ایجاد نگردد.

طاق باز بخوابید

19. طاق باز بخوابید

خوابیدن بر روی شکم و یا پهلو به پوست شما فشار وارد آورده و در طول شب چین و چروک‌هایی را بر روی آن ایجاد می‌کند که شاید دیگر هیچگاه از بین نروند.

شکلات مصرف کنید

20. شکلات مصرف کنید

براساس تحقیقات انجام شده، کاکائو حاوی مواد شیمیایی است که سبب می‌شود آب زیادی زیر پوست جمع شده، پوست به طور مناسبی تغذیه شود و گردش خون در آن ارتقا پیداکند. پس به جای نوشیدن قهوه و نوشابه‌های گازدار، یک لیوان نوشیدنی کاکائویی را امتحان کنید.

برای رفع چین و چروک صورت نمک کمتر مصرف کنید

21. مصرف سدیم را کاهش دهید

میل کردن سیب‌زمینی سرخ‌کرده پرنمک لذت‌بخش است اما باید بدانید خوردن غذاهایی سدیم بالایی دارند رطوبت پوست شما را به‌شدت کاهش می‌دهند و باعث بروز خطوط ریز و چین و چروک روی پوست شما می‌شوند. اگر می‌خواهید دچار چین و چروک نشوید، در طول روز آب بنوشید و مصرف نمک را کاهش دهید.

سخن پایانی

در پایان باید گفت نیازی به نگرانی درباره چین و چروک پوست نیست. با وجود این، اگر نگران ظاهر پوست خود هستید، به متخصص پوست مراجعه کنید. توجه کنید که داشتن سبک زندگی غلط، به‌طور مثال مصرف دخانیات یا استفاده از تخت‌های برنزه‌کننده، نگرانی درباره ظاهر پوست و نیز خطر ابتلا سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: مطالب موجود در مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (3)
 1. نوید در 5 شهریور 1397
  خیلی سپاسگزارم. باید تمام این شیوه ها رو روی خودم بیازمایم. تندرست و شاد باشید
  پاسخ
 2. deltadl در 31 شهریور 1396
  مطلب خوبی بوداستفاده کردیم و در سایتم لینک گذاشتم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 3 مهر 1396
   خواهش می کنم، باعث خوشحالی ما هستش.
   پاسخ