زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

9 عادت که باعث پیری زودرس پوست می‌شود!

کلینیک هیلدا

9 عادت که باعث پیری زودرس پوست می‌شود!

9 عادت که باعث پیری زودرس پوست می‌شود!

پیری زودرس پوست می‌تواند به دلیل سبک زندگی نامناسب، انجام برخی عادت‌های اشتباه باشد. ما در این مطلب از سایت زوم لایف درباره شایع‌ترین اشتباهات و عادت‌هایی که باعث پیری زودرس پوست می‌شوند، توضیح داده‌ایم.

عادت‌هایی که باعث پیری زودرس می‌شوند

عوامل زیادی هستند که منجر به پیری زودرس می‌شوند، برخی عادت‌های روزانه شما هستند. عادت‌هایی که باعث پیری زودرس می‌شوند را بخوانید و با رعایت و ترک این عادت‌ها از پیری زودرس جلوگیری کنید. 

1. استفاده مداوم از نی هنگام نوشیدن

درست است که استفاده از نی باعث محافظت از دندان می‌شود، وقتی به صورت مداوم از نی استفاده کنید ماهیچه‌های اطراف دهان هم مدام منقبض می‌شوند و این باعث ایجاد خطوط و چین و چروک‌هایی در اطراف دهان می‌شود. مثل خطوطی که در اطراف دهان افراد سیگاری بسیار به چشم می‌خورد.

2. دقت کافی هنگام لنز گذاشتن

لنز را باید مدام داخل چشک گذاشت و برداشت! پس مدام در حال بازی با پوست ظریف دور چشمتان هستید. تکرار این کار باعث می‌شود پوست دور چشم شما چروک شود. اگر می‌خواهید آسیبی به دور چشم نرسد سعی کنید با دقت و ظرافت بیشتری لنز را داخل چشم بگذارید. و همچنین از کرم ضد چروک دور چشم استفاده کنید.

3. خوابیدن روی شکم یا به پهلو

این نحوه خوابیدن چین و چروک‌هایی در صورت و گردن ایجاد می‌کند. این چروک ها بواسطه کشش و فشاری که بالش روی پوست اعمال می‌کند ایجاد می‌شوند. البته در کل روز این چروک‌ها محو می‌شوند اما سن که بالا برود پوست صورت نازک تر شده و این خطوط به صورت دائمی روی پوست نمایان می‌شوند. پس حتما به پشت بخوابید. اگر نمی‌توانید، از بالش جنس ساتن استفاده کنید چون به جای اینکه فشار روی صورت ایجاد کند باعث می شود که سر بخورد.

4. پایین نگه داشتن سر هنگام کار با موبایل

وزن سر یک انسان بالغ، تقریبا 5.4 کیلوگرم است. اگر هنگام استفاده از موبایل مدام سرتان به سمت پایین باشد ماهیچه‌های گردن در یک حالت بی‌حرکت می‌مانند، از آنجا که پوست گردن همانند پوست دور چشم بسیار ظریف و نازک است خطوط و چین و چروکی در آن ایجاد می‌شود. پس بهتر است سرتان را در زاویه 90 درجه قرار دهید.

5. متعادل نگهداشتن دمان بدن

با شروع فصل گرما خانه‌های‌تان را بیش از حد گرم نکنید. دمای خانه را در حالت متعادل قرار دهید زیرا گرمای بیش از اندازه برای پوست مضر بوده و چین و چروک‌هایی در آن ایجاد می‌کند. در این مواقع حتما از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید.

6. حذف غذاهای چرب

بیشتر ما معتقدیم که چربی دشمن سلامتی است. این تا حدودی درست است چون بعضی از چربی‌ها بسیار مضر هستند اما صورت شما به چربی نیاز دارد. بخصوص چربی‌هایی مثل روغن زیتون، روغن ماهی و گردو تا بتواند ظاهری زیبا برای پوست شما ایجاد کند. چربی به بدن کمک می‌کند تا آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین‌های محلول در چربی را که برای پوست بسیار مفید هستند جذب کند.

همچنین باعث تقویت سلول‌های پوست شده و از ایجاد چین و چروک پوست جلوگیری می‌کند. پس اگر در رژیم خود چربی را کاملا حذف کرده‌اید آن را تغییر داده و حداقل 20 درصد کالری از این چربی‌ها بگیرید.

7. در معرض خورشید قرار گرفتن

هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند نور خورشید مستقیما روی کوتاه شدن طول عمر تاثیر دارد. با این حال قرار گرفتن در معرض نور خورشید پوست شما را پیر می‌کند و شانس ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. این می‌تواند نقشه‌های شما را برای طول عمر و چهره‌ی عالی از بین ببرد. مهم این است که نور خورشید را در حد معتدل و با محافظت‌کننده‌های کافی بگیرید زیرا نور خورشید واقعا برای شما مفید است. ویتامین D موجود در نور خورشید نیروی بالقوه‌ی زیادی در سلامت شما دارد.

8. عدم استفاده از کرم ضد آفتاب

من عاشق آفتاب هستم و زمان زیادی را در صورت امکان در معرض تابش نور خورشید می‌گذرانم، اما هیچ وقت بدون استفاده از کرم ضد آفتاب خانه را ترک نمی‌کنم. تشعشعات پرتوهای ماوراء بنفش نور خورشید به پوست آسیب می‌زنند و باعث پیری زودرس می‌شوند.

9. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یکی از ساده‌ترین راه‌هایی است که شما را پیرتر از آنچه هستید نشان می‌دهد و همزمان از طول عمرتان نیز می‌کاهد. برای ترک سیگار کاری انجام دهید و حتی در محلی که سیگار کشیده می‌شود قرار نگیرید تا از دود آن ناخواسته استنشاق نکنید.

سایر عواملی که باعث پیری زودرس پوست می‌شوند، عبارتند از:

حرف پایانی

شما به طور کامل نمی‌توانید پیری را متوقف کنید و این یک مسئله خوب است. دستیابی به تجربیات با افزایش سن همراه هستند و مواردی وجود دارد که پوست یا بدن ما آن را منعکس می‌کند. وقتی صحبت از کاهش علائمی می‌شود که مورد علاقه شما نیست، باید بدانید که پیشگیری و تقویت سلول‌های شما از طریق محصولات یا تغییر سبک زندگی شکل می‌گیرد.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود