زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

محاسبه BMI براساس قد و وزن

محاسبه BMI

محاسبه آنلاین BMI

برای محاسبه BMI در فرم زیر، قد خود را بر حسب سانتی‌متر و وزن خود را بر حسب کیلوگرم وارد کنید و روی دکمه محاسبه کلیک کنید.

نکات ضروری

  1. برای بررسی اضافه وزن یا کمبود وزن و سلامتی، این شاخص به تنهایی کفایت نمی‌کند. علاوه بر قد و وزن، عوامل دیگری مثل جنسیت، نوع استخوان‌بندی، سن و نژاد برای بررسی و انجام فعالیت‌های درمانی پزشکی ضروری است.
    بنابراین BMI تنها یک علامت اولیه است که به فرد هشدار می‌دهد تا بررسی‌های تکمیلی و علمی بیشتری در این خصوص به انجام برساند.
  2. شاخص BMI برای افراد بالغ محاسبه می‌شود و محاسبه وضعیت کودکان بر اساس جدول‌ها و نمودارهای ویژه آن‌ها و توسط متخصص می‌بایست به انجام برسد.

محاسبه BMI برای چه افرادی کاربرد دارد؟

BMI شاخصی است که به شما می‌گوید برای این مقدار قد، چه وزنی استاندارد است. باید توجه داشت که گاهی توده بدن به دلایلی مثل افزایش حجم عضله یا حاملگی بیشتر می‌شود و این موارد باعث خارج شدن BMI از محدوده استاندارد خواهند شد. اما با وجود این‌ها، در یک بدن سالم، بالغ و عادی می‌توان با محاسبه BMI به درکی نسبی از میزان سلامت رسید. 

آیا BMI شاخص دقیقی برای سنجش تناسب اندام است؟

در سال‌های اخیر متخصصان شاخص‌های دیگری را به جای BMI پیشنهاد داده‌اند؛ چرا که این شاخص خطاهای بسیار زیادی دارد. بعضی از کارشناسان هم با اضافه کردن سن و نژاد به معیارهای ورودی BMI، سعی در دقیق‌تر کردن آن داشتند. با وجود همه این‌ها، می‌توان گفت که BMI در حالت عادی خود و با همان فرمول اولیه، چندان شاخص دقیقی نبوده و در موارد بسیاری با اشکال و خطا مواجه است. برای رسیدن به درک درست از میزان سلامت بدن خود بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص یا مشاور ورزشی خواهد بود.

همچنین برای اندازه‌گیری متابولیسم پایه BMR می‌توانید از ماشین حساب آنلاین استفاده کنید. برای این‌منظور روی محاسبه BMR کلیک کنید.