زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

لیست رده سنی فیلم ها و سریال ها

لیست رده سنی فیلم ها و سریال ها

لیست رده سنی فیلم ها و سریال ها

ممکن است هنگامی که درباره فیلم یا سریالی جستجو می‌کنید، به حروفی برخورد کنید که برای توضیح رده سنی جلوی فیلم نوشته شده است، در سایت IMDb نیز برای رده سنی فیلم‌ها و سریال‌ها از این حروف استفاده شده است. در ادامه این رده‌بندی‌ها را خدمتتان معرفی می‌کنیم تا هنگام انتخاب فیلم یا سریال از آنها بهره بگیرید.

رده‌سنی فیلم و سریال چیست؟

حتما آن حرف‌های انگلیسی را دیده‌اید که روی کاور سی‌دی‌ها یا در صفحه‌ی معرفی فیلم‌ها یا سریال‌ها در بعضی وب‌سایت‌ها نوشته شده‌اند. آن حرف‌ها در واقع درجه‌بندی فیلم یا سریال بر اساس سن مناسب مخاطب هستند.

رده‌سنی فیلم و سریال

رده‌بندی سنی فیلم‌ها و سریال‌ها توسط انجمن فیلم سینمایی آمریكا (MPAA) مشخص می‌شود و به افراد مخصوصاً والدین کمک می‌کند تا فیلم‌ها یا سریال‌های متناسب با شرایط سنی افراد ببینده را انتخاب کنند. هر سریالی از نظر دیالوگ، اتفاقات روی صحنه و... شرایط متفاوتی دارد. به همین دلیل برای هر سریالی رده‌سنی مشخص می‌شود و ما هم در معرفی سریال‌ها، رده‌سنی آن‌ها را مشخص کرده‌ایم. اما این حروف‌ها چه معنی دارند؟

رده‌سنی فیلم‌ها

بطور کلی 5 رده‌سنی برای فیلم‌ها تعریف شده است که در ادامه توضیح داده‌ایم:

رده G (عمومی)

مخفف General Audience به معنی تماشاگران عمومی است که همه سنین قادر به تماشای این فیلم‌ها می‌باشند و به این معنی است که فیلم چیزی را شامل نمی‌شود و حتی خطری برای بچه‌های جوان هم ندارد.

رده PG

مخفف Parental Guidance Suggested به معنی تصمیم‌گیری با والدین است که ممکن است مواردی برای بچه‌ها مناسب نباشد، و به این معنی است که والدین ممکن است دوست نداشته باشند بچه‌های جوانشان این سری فیلم‌ها را ببینند و ممکن است مسئله‌ای هم نداشته باشد.

رده PG-13

مخفف Parents Strongly Cautioned به معنی تذکر قاطع به والدین است که بعضی موارد برای بچه‌های زیر ۱۳ سال نامناسب است و والدین باید برای اجازه دادن به بچه‌های جوان‌ترشان به دیدن این فیلم‌ها دقت نمایند. این فیلم‌ها حاوی خشونت، آمیزش و برهنگی نیستند؛ فقط حاوی مقداری صحنه عشقی معمول و مواد مخدر می‌باشند.

رده R

مخفف Restricted-Under 17 به معنی بچه‌های زیر ۱۷ سال باید با والدین همراه باشند یا شخص بزرگتری سرپرست آنها باشد و به این معنی است که هیئت تشخیص داده است که موارد این فیلم‌ها برای بزرگ‌سالان است و والدین بیشتر از فرزندانشان ترغیب می‌شوند که این فیلم‌ها را ببینند. همچنین ممکن است رتبه R به معنی‌های دیگری باشد، فیلم حاوی کلمات رکیک، خشونت، آمیزش و نمایش استعمال مواد مخدر است.

رده NC-17

مخفف No One 17 and Under Admitted به معنی هیچ شخص ۱۷ سال و زیر ۱۷ سال قادر به تماشای این نوع فیلم‌ها نمی‌باشد، ممکن است فیلم حاوی مناظر واضح آمیزش یا کلمات ناخوشایند یا خشونت زیاد یا تمام موارد باشد. درجه NC-17 بر این دلالت ندارد که فیلم مستهجن و ضد اخلاقی است.

رده‌سنی سریال‌ها

سریال‌ها 6 رده‌سنی دارند که در ادامه توضیح داده‌ایم:

رده TV-Y

این رتبه مخصوص کودکان است و برنامه‌هایی را پخش می‌کنند که همه کودکان با همه سنین می‌توانند این برنامه‌ها را تماشا کنند این برنامه‌ها بیشتر برای یادگیری مورد استفاده قرار می‌گیرند و محدودیت خاصی ندارد.

رده TV-Y7

این رتبه‌بندی شبکه برای افراد بالای ۷ سال را در بر می‌گیرد این رتبه برای استعداد یابی کودکان بالاتر از ۷ سال مورد بازدید قرار می‌گیرد و این برنامه‌ها می‌توانند استعداد کودکان را افزایش یا آنها را معرفی کنند.

رده TV-G

این رتبه‌بندی برای تمامی سنین است و همه می‌توانند با این رتبه برنامه‌ها را نظاره کنند این شبکه‌ها امتیاز این را دارند که همه خانواده در کنار هم بدون محدودیت خاصی برنامه‌های تلویزیون را ببینند.

رده TV-PG

این رتبه از برنامه‌ها می‌تواند برای کودکان با سنین پایین مناسب نباشد خانواده می‌تواند با صلاح دید خود این برنامه‌ها را برای کودکان خود به نمایش درآورند قوانین این برنامه‌ها عبارتند از: بدون ناسزا یا بسیار خفیف بدون روابط جنسی یا روابط جنسی بسیار کم و در نهایت نداشتن گفتگوی خشن.

رده TV-14

این برنامه‌ها برای کودکان زیر ۱۴ سال مناسب نیستند و خانواده‌ها این برنامه‌ها را برای آنها مجاز نمی‌دانند. گاهی ممکن است بعضی از صحنه‌ها برای کودکان زیر ۱۴ مناسب نباشند در این صورت از این رتبه‌بندی استفاده می‌شوند.

رده TV-MA

این سری از برنامه‌ها برای سنین پایین ۱۷ مناسب نیستند در این سری شبکه‌ها روابط جنسی به صورت محدود و در بعضی مواقع برهنگی دیده می‌شود ولی به صورت کامل اعمال نمی‌شوند.

در ادامه این دسته‌بندی‌ها ممکن است حروف زیر بیاید که دلیل این رده داده شده را مشخص کند:

 • دارای دیالوگ‌های‌های خشن (D)
 • دارای ناسزا و توهین (L)
 • دارای صحنه‌های جنسی و آمیزشی (S)
 • دارای خشونت و خونریزی (V)

این توضیح بیشتر زمانی کارایی که دارد که شما به عنوان والدین، مشکلی با دیدن خشونت توسط فرزندتان نداشته باشید اما دوست نداشته باشید که فرزندتان صحنه‌های جنسی را مشاهده کند.

  کانال تلگرام زوم لایف

  فعالیتم در اینترنت از سال 86 با وبلاگ شروع شد و دو سال بعد اولین سایت مجله‌ایم رو راه‌اندازی کردم. به‌دلیل علاقه زیاد به تولید محتوای کاربردی و سئو، روی سایت‌های زیادی فعالیت داشتم. در حوزه کاری به دیجیتال مارکتینگ، کدنویسی، مشاور و توسعه کسب وکار علاقمندم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود
  تعداد نظرات (119)
  1. Kawsar در 19 فروردین 1403 اسپویل
   من ۱۳ سالمه آیا دیدن سریال ژاپنی good morning call برای من مناسب است.
   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 19 فروردین 1403 اسپویل

    سلام، برای این سریال TV-14 در نظر گرفته شد، احتمالاً بتونید ببینید.

    پاسخ
  2. مهمان امیر در 20 اسفند 1402 اسپویل
   سلام من ۱۵ سالمه اشکالی نداره فیلم های مثبت۱۶ ببینم؟
   و فیلم چاکی مناسب چه سنینه؟
   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 20 اسفند 1402 اسپویل

    سلام، رده‌سنی فیلم و سریال خیلی به فرهنگ جامعه و شرایط پرورش شخص ارتباط داره و بهتره به اون سن رسیده باشد. ممکنه یک فیلم خارجی بالا 17 سال مثل همین فیلم چاکی که اگه اشتباه نکنم اسمش Cult of Chucky هست، اما برای یک شخص بالای 18 سال هم مناسب نباشه!

    پاسخ
  3. Bahona در 9 بهمن 1402 اسپویل
   سلام اگه میشه انیمه demon slayer رده سنیشو بگید ممنون
   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 10 بهمن 1402 اسپویل

    سلام، رده‌سنی این انیمه TV-MA هستش.

    پاسخ
   2. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 10 بهمن 1402 اسپویل

    سلام، رده‌سنی این انیمه TV-MA هستش.

    پاسخ
  4. Avb در 7 بهمن 1402 اسپویل
   سلام میتونید رده سنی انیمه Attack on Titan رو بگید؟
   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 7 بهمن 1402 اسپویل

    سلام، برای این انیمه رده سنی TV-MA ثبت شده است.

    پاسخ
  5. محمد صادق در 21 دی 1402 اسپویل
   باسلام.من پنجم بهمن ماه امسال،۱۴ سالم کامل می شود (یعنی الان که این متن را می نویسم،تقریبا ۱۴ سالم است.).علاقمند به دیدن سریال های دارای رده سنی TV-14 هستم.در وبسایتی خواندم،سریال های دارنده این رده سنی،دارای گفتگو های شدیدا تلقین کننده،ادبیات بسیار ناشایست،موقعیت های جنسی شدید یا خشونت شدید هستند.می خواستم بدانم،آیا این سریال ها برایم مناسب است و این موارد،واقعا روی ذهنم تاثیری نمی گذارد؟(اگر لازم باشد،صبر می کنم ۱۴ سالم کامل شود.)
   خیلی ممنون.
   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 23 دی 1402 اسپویل

    سلام، رده‌سنی براساس پارامترهای مختلفی مشخص میشه که یکی از اونها فرهنگ جامعه هستش. ممکنه رده‌سنی سریالی 14 سال باشه اما شما آماده دیدن چنین محتوایی نباشید! در نهایت دیدن سریال‌هایی با چنین شرایطی رو خودتون می‌تونید تصمیم بگیرید. 

    پاسخ
   2. Z.t در 25 بهمن 1402 اسپویل
    سلام به شما نوجوان عزیز
    دیدن فیلمی که دارای صحنه های جنسی است برای هیچ سنی مناسب نیست حتی اگر سازندگان یا هرکس دیگری مجوز این موضوع را برای عده‌ای صادر کرده باشند ، اما دیدن صحنه های خشن هم تا سنی واقعا مناسب نیست و ممکنه روی روحیه شما تاثیر منفی داشته باشه ولی اگر فکر می‌کنید که روحیه شما را خراب نمی‌کند به نظر من ببینید.
    موفق باشید
    پاسخ
   3. مهمان مهدی در 28 بهمن 1402 اسپویل
    آقا محمدصادق عزیز، سن ارتباط خیلی دقیقی با عقل و هوش و روح نداره که مثلا بهمن ماه شما حتما به یه ویژگی های خاصی دست پیدا کنین. ممکنه یک ماه زودتر یا یه سال دیرتر باشه. در ضمن این رده بندی نیز وحی منزل نیست و دستساز بشر هست. لذا به خودت توجه کن و ترسها و ضعفهای خودت، اولا. ثانیا فیلم های دارای صحنه برا هیچ سنی مناسب نیستن.
    پاسخ
  6. مهمان Sara در 20 دی 1402 اسپویل
   سریال ایتالیای baby و سریال deadly class مناسب ۱۶ سال هست؟
   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 21 دی 1402 اسپویل

    سلام، برای هر دو سریال رده سنی TV-MA ثبت شده که برای افراد زیر 17 سال مناسب نیست.

    پاسخ
    1. مهمان Nila در 23 دی 1402 اسپویل
     توی سایت imdb زده بود ۱۵
     پاسخ
     1. مجله زوم لایف
      مجله زوم لایف در 23 دی 1402 اسپویل

      رده‌سنی 15 سال وجود نداره! یا زیر 14 سال (TV-14) هستش زیر 17 سال (TV-MA) که برای هر دو سریال در سایت IMDB رده‌سنی TV-MA درج شده.

      پاسخ
  7. ویدا در 24 آذر 1402 اسپویل
   سلام، من ۱۱ سالمه میخواستم یک فیلم انیمیشن ببینم به اسم ببر و ماهی در اینترنت زدم که آیا دیدن این انیمیشن مناسب است یا نه و N/A آمده این یعنی چی؟
   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 25 آذر 1402 اسپویل

    سلام، متاسفانه این انیمه رو ندیدم و درباره رده‌سنیش اطلاعی ندارم. رده سنی N/A یعنی مشخص نشده.

    پاسخ
  8. محمد در 12 آذر 1402 اسپویل
   واقعا نمی‌فهمم من من الان رفتم تو سایت IMDB دیدم فیلم های که صحنه های کمی مثل بوسه کوتاه دارند اکثرا PG_13 هستند من الان 15 سالمه و با خانواده فیلم میبینم وقتی توی فیلم یه بوسه ی کوچیک داره من یا باید از خونه برم بیرون یا باید برم تو اتاق 😐😑

   واقعا این فرهنگ تربیت پدر و مادر های ایرانی عجیبن نمی‌دونم چرا تو این کشور که فرهنگش ماله 300 سال پیشه زندگی میکنم

   واقعا عجیبه این فرهنگ
   پاسخ
  9. A در 21 مهر 1402 اسپویل
   سلام رده سنی انیمه شروع دوباره درمانگر میدونید چیه؟ و اینکه من ۱۴ سالمه امسال ۱۵ سالم میشه میخواستم بدونم دیدن اینجور صحنه های این انیمه برای من ضرری داره؟ اخه روی من تاثیری نمیذاره
   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 28 مهر 1402 اسپویل

    سلام، برای انیمه Redo of Healer رده سنی TV-MA مشخص شده که برای افراد بالای 17 سال مناسبه.

    پاسخ
  10. مهمان امیر در 12 مهر 1402 اسپویل
   سلام من ۱۵ سال و دو ماهمه تازه شروع به دیدن فیلم های مثبت ۱۶ کردم آیا مشکلی نداره و اینکه میتوانم فیلم های ترسناک ببینم؟؟
   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 13 مهر 1402 اسپویل

    سلام، دیدن فیلم ترسناک بستگی به خودتون داره. اگه چند روز بعد از دیدن فیلم همچنان ذهنتون درگیر هستش، بهتره فعلاً فیلم ترسناک نبینید.

    پاسخ