زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

اهمیت ورزش در حفظ سلامت و از بین بردن بیماری‌ها

اهمیت ورزش در حفظ سلامت و از بین بردن بیماری‌ها

اهمیت ورزش در حفظ سلامت و از بین بردن بیماری‌ها

در این مطلب می‌خواهیم به اهمیت ورزش در حفظ سلامت و از بین بردن بیماری‌ها بپردازیم. انجام ورزش برای حفظ شرایط طبیعی زندگی ضروری است، عدم انجام ورزش یکی از دلایل اصلی بروز ضعف و بیماری در انسان است. در سال‌های اخیر، نیاز به انجام ورزش حتی در درمان بیماری‌ها نیز ثابت شده است.

در سال‌های اخیر، نیاز به انجام ورزش حتی در درمان بیماری‌ها نیز ثابت شده است. فیزیوتراپی و کاردرمانی (Occupational Therapy) در حال حاضر شیوه‌های استانداردی در پزشکی محسوب می‌شوند که برای احیای سلامتی ماهیچهها و اعصابی که در اثر بیماری یا تصادف و جراحت آسیب دیده‌اند استفاده می‌شوند. در حال حاضر به بیمارانی که از بیماری‌های ارگانیک رنج می‌برند توصیه می‌شود که برای درمان بیماری‌شان، تا جای ممکن در رختخواب بمانند.

ورزش و فعالیت

برای داشتن زندگی سالم، ضروری است تا بین انجام ورزش و فعالیت فرق بگذاریم. اگرچه هم ورزش و هم فعالیت به یک اندازه مهم هستند چون انجام هر دوی آنها متضمن حرکت جسمی بدن می‌باشد، اما آن‌ها در شدت و میزان استفاده از بدن و مزایایی که برای انسان به همراه دارند از هم متفاوت می‌باشند. هم فعالیت و هم ورزش بدن را به شکل ارادی به کار می‌گیرد. فعالیت از بدن به شکل محدودی استفاده می‌کند تا غالباً به هدف مشخصی برسد. ورزش از بدن در دامنه حرکتی بیشتری استفاده می‌کند تا به هدف خاصی که همان حفظ یا بدست آوردن قوام و کنترل ماهیچه‌ها با حداکثر انعطاف پذیری مفاصل می‌باشد برسد.

فعالیت غالباً به تلاش جسمی و آگاهانه کمتری نیاز دارد و این در حالیست که ورزش به تلاش جسمی قابل توجهی نیاز دارد و موثرتر است، زیرا از تمرکز ذهنی نیز به طور همزمان به هنگام انجام ورزش استفاده می‌شود.

مزایای انجام ورزش

ورزش جسمی نظام‌مند دارای مزایای بسیاری است. برخی از مزایای مهم‌تر ورزش در زیر ذکر می‌شود:

  • انجام منظم و صحیح ورزش می‌تواند استفاده از غذا را بوسیله بدن افزایش دهد که این امر به سلامت و تندرستی بدن کمک می‌کند. نرخ متابولیکی پایه‌ای و دمای عادی بدن به آرامی در طول چند هفته از انجام ورزش افزایش پیدا می‌کند، البته اگر این برنامه خیلی شدید نباشد. بدن افراد سالم معمولاً دارای گرمای فراوانی است.
  • ورزش جسمی منظم و پیشرونده می‌تواند باعث تعادل سیستم عصبی، غیر ارادی یا خودکار بدن شود. قوام اعصاب واگ (Vagus)، یکی از اعصابی که حس و حرکت را کنترل می‌کند با انجام ورزش قوی‌تر می‌شود. ورزش باعث قوی‌تر شدن امواج ضربان نبض، بالارفتن متابولیسم بدن و بهتر شدن دستگاه گردش خون می‌شود.
  • ورزش می‌تواند از Gravitational Tosis یا در اصطلاح رایج آن شکم دادگی (Sag) جلوگیری کرده یا آن را کاهش دهد. شکم دادگی از چرخش ناموزون خون در پاها و بخش پایینی شکم به وجود می‌آید.
  • بهبود عملکرد مویرگی در سیستم بافت مغزی و ماهیچه‌ای از ورزش کردن به وجود می‌آید. ورزش کردن باعث چرخش بهتر خون شده و به ماهیچه‌های قلب اجازه می‌دهد تا مقاومت بیشتری در برابر خستگی از خود نشان دهند.

ماساژ، گرما و ورزش‌های سبک در مقایسه با ورزش‌های سنگین نسبتاً در بهبود عملکرد مویرگی بدن ناکارآمد هستند.

  • استفاده کامل از ریهها در ورزش‌های سنگین می‌تواند بر اثر تجمع لنف از احتقان ریه کم کرده یا جلوی آن را بگیرد.
  • تجمع گاز در روده‌ها را می‌توان با انجام ورزش یا ماساژ در مکان روده‌ها بر روی شکم کاهش داد.
  • ذخیره بهتر تنفسی توسط ورزش منظم به وجود می‌آید. انجام ورزش استاندارد و منظم باعث بهتر شدن وضعیت تنفسی انسان می‌شود. با داشتن ذخایر تنفسی بهتر، انجام ورزش آسان‌تر می‌شود.
  • ورزش منظم و صحیح باعث بهبود عملکرد سیاهرگ‌های بدن می‌شود.
  • تعریقی که در اثر ورزش کردن به وجود می‌آید از طریق کمک به دفع مواد زائد از بدن به کلیه‌ها کمک می‌کند.
  • انجام ورزش دائمی منجر به بهبود کیفیت خون می‌شود. مطالعات نشان داده است که بر اثر انجام ورزش سطوح هموگلوبین خون بهبود می‌بخشد، قلیایی شدن نسبتا بیشتر شده، مجموع کل پروتئینهای بدن بهبود پیدا کرده و تعداد سلول‌های قرمز نیز افزایش پیدا می‌کند.

ورزش منظم و نظام‌مند باعث تقویت جسمی و روحی انسان می‌شود، قدرت اراده و کنترل بر خود را در انسان تقویت کرده که این امر منجر به رشد و توسعه هماهنگ کل بدن می‌شود.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود