زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چگونه به محکم شدن و تقویت استخوان کودکان کمک کنیم؟

چگونه به محکم شدن و تقویت استخوان کودکان کمک کنیم؟

چگونه به محکم شدن و تقویت استخوان کودکان کمک کنیم؟

چگونه می‌توانیم به محکم شدن استخوان کودکان کمک کنیم؟ آیا برای تقویت استخوان فرزندمان باید از کلسیم و ویتامین D استفاده کنیم؟ چگونه به بچه‌ها کمک کنیم استخوان‌های سالم و قوی داشته باشند؟ در این مقاله از سایت زوم لایف نکاتی را برای حفظ سلامت استخوان‌های کودکان بیان کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم در ادامه بخوانید.

تقویت استخوان بندی کودکان
تقویت استخوان کودکان از بروز پوکی استخوان در بزرگسالی جلوگیری می‌کند.

اکثر شما والدین به تقویت استخوان کودک خود توجه نمی‌کنید، اما باید بدانید که این موضوع بسیار مهم است. بر اساس گزارش تازه منتشر شده از آکادمی اطفال امریکا (AAP) بعضی اقدامات در دروان کودکی می‌تواند تاثیراتی بر فرزند شما داشته باشد که باعث می‌شود کودک‌تان در بزرگسالی استخوان‌هایی سالم داشته باشد.

چگونه می‌توانیم به محکم شدن استخوان کودک کمک کنیم؟

برای پیشگیری از داشتن استخوان‌هایی شکننده و ابتلا به پوکی استخوان به شما توصیه می‌کنیم پیش از هر کاری رژیم غذایی فرزند خود را اصلاح کنید. والدین باید به مقدار کافی کلسیم و ویتامین دی در وعده‌های غذایی کودک خود جای دهند و علاوه بر آن بهتر است کودکان را در یک فعالیت ورزشی منظم شرکت دهند. این کار نه تنها به محکم شدن استخوان کودک شما کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود بدن و ذهن سالم‌تری نیز داشته باشند.

هر وقت بحث ورزش کردن برای محکم شدن استخوان کودک پیش می‌آید اکثر متخصصان ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی و دویدن را پیشنهاد می‌دهند و معتقدند این ورزش‌ها بیش از سایر انواع فعالیت‌ها می‌تواند به محکم شدن استخوان کودک کمک نماید. شرکت در فعالیت ورزشی به شکل روزانه و حتی کوتاه مدت می‌تواند برای فرزندان شما مفید باشد.

براساس گزارشات انجمن بین‌المللی دارو مقدار مصرف روزانه کلسیم (که به شکل میلی‌گرم بیان می‌شود) و ویتامین D (که به شکل واحدی بین المللی بیان شده) توصیه شده توسط متخصصان به شرح زیر است:

 • نوزادان شش ماهه و کوچک تر: 200 میلی‌گرم کلسیم و 400 واحد ویتامین D.
 • نوزادان 6 تا 12 ماهه: 260 میلی‌گرم کلسیم و 400 واحد ویتامین D.
 • کودکان 1 تا 2 ساله: 700 میلی‌گرم کلسیم و 600 واحد ویتامین D.
 • کودکان 4 تا 7 ساله: 1300 میلی‌گرم کلسیم و 600 واحد ویتامین D.

بعضی از غذاهای غنی از کلسیم که مطمئنا کودک شما آنها را دوست خواهد داشت عبارتند از:

 • ماست کم چرب یا بدون چرب که هر کاسه 630 گرم آن حاوی 300 تا 400 میلی‌گرم کلسیم است.
 • شیر کم چرب یا بدون چرب که هر فنجان 630 گرم آن حاوی 300 تا 400 میلی‌گرم کلسیم است.
 • هر 35 گرم پنیر حاوی 200 میلی‌گرم کلسیم است.
 • غلات غنی شده که ترجیحا انواع تهیه شده از غلات، بدون شکر و حاوی فیبر فراوان بهتر است.
 • شیر سویای غنی شده با کلسیم که هر فنجان آن حاوی 250 میلی‌گرم کلسیم است.
 • بلغور جو دو سر که بهتر است بدون شکر باشد و هر پاکت آن حاوی 100 میلی‌گرم کلسیم است.
 • ماهی‌ها، لوبیا و خوراکی‌های سبز رنگ مثل اسفناج نیز حاوی کلسیم هستند.

هرچند کودکان می‌توانند ویتامین دی مورد نیاز خود را از خورشید بگیرند، اما بهتر است از سایر روش‌ها نیز برای تامین ویتامین D مورد نیاز در جذب کلسیم بپردازید. خوردن غذاهای حاوی ویتامین D نه تنها به محکم شدن استخوان کودک شما کمک می‌کند، بلکه از قرار گرفتن کودک در برابر نور خورشید و آسیب دیدن پوست وی ‌و آفتاب سوختگی نیز جلوگیری می‌کند.

در ادامه تعدادی از غذاهای حاوی مقادیر زیاد ویتامین D را می‌خوانید:

 • ماهی سالمون پخته شده، که هر 122 گرم آن حاوی 200 واحد ویتامین D است.
 • شیر کم چرب یا بدون چرب که هر 620 گرم آن حاوی 100 واحد ویتامین D است.
 • غلات غنی شده با ویتامین D، تخم مرغ نیز حاوی مقادیری ویتامین D هستند.

اگر فرزند شما از اصول تغذیه‌ای که اشاره شد پیروی می‌کند، حتما به مقدار کافی کلسیم و ویتامین D دریافت می‌کند. اما اگر کودک شما رژیم غذایی دارد که یا فاقد موادی مثل شیر، ماست، ماهی، سبزیجات و لوبیا است و یا مقدار آنها بسیار کم است بهتر است با یک متخصص تغذیه درمورد یک برنامه غذایی که حاوی مقادیر بیش‌تری از مواد مغذی است مشورت کنید. متخصص تغذیه در صورت نیاز استفاده از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D را برای فرزند شما تجویز می‌کند.

هرچند متخصصان استفاده از مکمل‌های کلسیم به شکل روتین در کودکان سالم را توصیه نمی‌کنند، اما بهتر است نیاز کودک به ویتامین D را بررسی نمایید و در صورت نیاز از مکمل استفاده کنید.

دوران کودکی بهترین زمان برای مهیا کردن زمینه لازم برای سالم بودن فرزند شما در بزرگسالی است. بنابراین بهتر است با به کارگیری استراتژی‌هایی مثل خوردن غذاهایی که به اندازه کافی کلسیم دارند، دریافت ویتامین D به اندازه کافی و و‌رزش کردن از ابتلای فرزند خود به پوکی استخوان و محکم شدن استخوان کودک کمک کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: مطالب موجود در مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (1)
 1. حمیده در 11 شهریور 1398
  سلام، پسرم 3 سالشه و اصلاً شیر نمی خورده باید چیکار کنم؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 11 شهریور 1398

   سلام، از شیرهای طعم‌دار استفاده کردید؟

   پاسخ