زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

علت و درمان حساسیت دندان به سرما

علت و درمان حساسیت دندان به سرما

علت و درمان حساسیت دندان به سرما

چرا دندان هایم به سرما و ترشی حساسیت دارند و اذیتم می کنند؟ حساسیت دندان به سرما مشکل شایع خیلی از مردم است. اگر دندان شما به سرما حساس است حتماً دلیلی دارد. اگر شما هم حین خوردن مواد خوراکی و غذا‌های سرد یا گرم درد تیز و سریعی را احساس می کنید که بلافاصله برطرف می شود، ادامه مطلب را بخوانید.

دندانم حساس شده است و نمی توانم بستنی و آب خنک بخورم… آیا دندانم نیاز به عصب کشی دارد؟

جمله بالا سوال بسیاری از مراجعین دندانپزشکی است. اگر شما هم حین خوردن مواد خوراکی و غذا‌های سرد یا گرم درد تیز و سریعی را احساس می کنید که بلافاصله برطرف می شود جز دسته ای هستید که دندان‌های حساس دارید. این مطلب در مورد هایپرسنسیویتی یا حساس شدن دندان هاست.

دندان های ما به طور تکاملی برای خوردن غذاهای خیلی سرد طراحی نشده اند. تا همین صد سال پیش در نبود یخچال‌های صنعتی و خانگی، دسترسی مردم به غذا‌های خیلی سرد وجود نداشت. انسان ها هرگز مواد غذایی از قبیل بستنی یا یخ را در چهارفصل سال مصرف نمی کردند.

بیشتر مواد غذایی در دمای محیط استفاده می شد بنابراین عموما مشکلاتی از قبیل حساسیت دندانی شیوع زیادی نداشت! تغییرات دمایی زیاد برای دندان های شما می توانند آسیب زا باشند.

حساس شدن دندان ها در جامع مدرن یک مشکل شایع می باشد. برخی از افراد حساس بودن دندان ها را مشکل بزرگی تلقی نمی کنند ولی برخی از این مشکل کلافه می شوند و به جست و جوی درمان برای آن برمی آیند. (88 درصد دندانپزشکان معتقدند حساسیت دندانی روی کیفیت زندگی مبتلایان به این شرایط تاثیر نامطلوب می گذارد.)

دلایل حساسیت دندانی

حساسیت دندانی علل مختلفی می تواند داشته باشد که در این مطلب به علل آن ها می پردازیم.

ترشی ها و غذاهای اسیدی

مواد غذایی اسیدی مانند ترشی ها، لیمو و … می تواند یک لایه از مینای دندان شما را در خود حل کند و از بین ببرد و به این ترتیب دندان های شما را حساس کند. از مک زدن میوه های اسیدی مانند لیمو خودداری کنید و بعد از مصرف آن ها بلافاصله با آب دهان خود را بشویید.

ترک های دندانی

حضور ترک هایی که با چشم دیده نمی شوند بر روی دندان شما می تواند آن ها را حساس کند. ترک‌ها می توانند خود به خود، در اثر ضربه و یا شکستن چیز‌های سفت یا عادات غلط مانند جویدن یخ، شکستن و خرد کردن غذا‌ها و اشیای سفت با دندان ایجاد می شوند. بعضی ترک ها نیاز به درمان دارند.

مسواک زدن با روش غلط

مسواک زدن با روش غلط یا استفاده از مسواک نامناسب می تواند به سلامت دندان آسیب برساند. مسواک زدن با فشار زیاد و با ضربات افقی به همراه استفاده از مسواک های سفت، مینای دندان شما را نازک کرده و دندان های شما را حساس می کنند.

مسواک زدن با روش غلط همچنین باعث افت لثه شما می شود و ریشه دندان هایتان را در معرض مواد غذایی با دماهای مختلف قرار می دهد.

پوسیدگی ها یا ترمیم های نزدیک به عصب

وجود پرکردگی بر روی دندان، می تواند درجاتی از حساسیت برای آن دندان ایجاد کند. در حضور پوسیدگی‌ها و پرکردگی‌ های نزدیک عصب، چون لایه های حفاظت کننده پالپ (عصب) دندان در برابر تغییرات حرارتی وجود ندارد، دندان ها بیشتر حساس می شوند.

سایش دندانی (دندان قروچه)

سایش دندان ها (دندان قروچه) بر روی هم علل مختلفی می تواند داشته باشد. اعم از مشکلات عصبی، کشیده شدن دندان‌ ها و به هم خوردن نابه جای دندان ها به روی هم و حتی حضور انگل‌ها در بدن. از بین رفتن مینا و عاج در اثر سایش، دندان ها را در معرض حساسیت قرار می دهد.

درمان های دندانپزشکی

درمان های دندانپزشکی مثل پرکردگی و سفیدکردن دندان ها می تواند آن ها را حساس کند. سفیدکردن دندان ها ممکن است تا درجاتی حساسیت ایجاد کند. (شیوع آن بالا بوده و بین 55 تا 75 درصد است) ولی این حساسیت به طور معمول موقت بوده و برطرف می شود.

درمان های پریودنتال(لثه) مانند جراحی لثه هم می تواند اثر جانبی حساسیت دندانی را به دنبال داشته باشد. حساسیت بعد از پرکردن دندان هم معمولا بعد از مدتی برطرف می شود. اما گاهی ادامه این حساسیت، نیاز به درمان ریشه (عصب‌کشی) را موجب می شود.

درمان حساسیت دندانی

درمان حساسیت دندانی گاهی از نظر تکنیکی ساده است. شایع ترین درمان سردی دندان توصیه شده استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت است. درمان‌ های دیگری هم در مطب دندانپزشکی می تواند روی دندان های شما انجام شود و حساسیت دندان را برطرف کرده یا کاهش دهد. (درمان ضدحسایت در مطب، فلورایدتراپی، پیوند لثه و …).

گام آخر برای درمان حساسیت ‌های بیش از حد و کلافه کننده دندانی، مبادرت به درمان ریشه (عصب کشی) است که معمولا به ندرت با نیاز به این درمان مواجه می شویم.

کانال تلگرام زوم لایف

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (2)
 1. Sara در 7 اردیبهشت 1398

  خیلی ممنون از مطالب آموزنده شما! برقرار باشید.

  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 7 اردیبهشت 1398
   سلام، خواهش میکنم، سلامت باشید
   پاسخ