زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چگونه تمرکز خود را بیشتر کنیم؟

چگونه تمرکز خود را بیشتر کنیم؟

چگونه تمرکز خود را بیشتر کنیم؟

آیا می‌دانید تمرکز مهم ترین مهارت قرن 21 شناخته شده است؟ در دنیای امروز ذهن ما پر از افکار مختلف است و اگر نتوانیم روی یک کار تمرکز کنیم، طبیعتا در زندگی به دستاورد های زیاد نخواهیم رسید. تمرکز به ما کمک می‌کند کارهایمان را با سرعت و کیفیت بیشتری انجام دهیم. در این مطلب می‌خواهیم راجب افزایش تمرکز نکات خوبی را یاد بگیریم.

به این سوالات در این مطلب پاسخ داده می‌شود:

 • چگونه تمرکز خودمان را بیشتر کنیم؟
 • چه عواملی باعث حواس پرتی شدید ما می‌شوند؟
 • تقویت حافظه چه نقشی در تمرکز ما دارد؟
 • در چه زمان هایی تمرکز بهتری داریم؟

افزایش تمرکز

کار عمیق را یاد بگیرید

یکی از مهارت‌هایی که در طول روز به ما کمک می‌کند خیلی بهتر از قبل عمل کنیم کار کردن به روش کار عمیق است. کار عمیق چند قانون ساده دارد که با رعایت آن می‌توانیم نتیجه خیلی خوبی بگیریم. آقای کال نیوپورت نویسنده کار عمیق می‌گویند هنگام انجام کار عمیق نکات پایین را رعایت کنید:

 • از کاغذ و خودکار استفاده کنید و افکار خود را روی آن یادداشت کنید.
 • آب خوردن را کنار خود بگذارید که حین انجام کار از صندلی بلند نشوید.
 • عوامل حواس پرتی مثل گوشی موبایل را کنار خود نگذارید.
 • برای زمان استراحت خود از تایمر استفاده کنید.
 • تا کار شما تمام نشده است نباید سراغ انجام کار دیگری بروید.

تقویت حافظه باعث افزایش تمرکز

آقای مایکل مرزنیچ محقق علوم مغز تحقیقات گسترده‌ای را روی حافظه و تمرکز داشته است. طبق تحقیقات این فرد اگر ما از مغز خود کار نکشیم رو به زوال می‌رود. نکته مهم اینجا است که ما بعد از مدرسه از مغز خود دیگر کار نمی‌کشیم. حتی شماره موبایل دیگران را در گوشی خود سیو می‌کنیم و مغز ما دچار هیچ چالشی نمی‌شود. زمانی که مغز رو به زوال حرکت کند، تمرکز کردن برای ما کار سختی می‌شود. بنابراین بسیار مهم است که راهکار های خوبی برای تقویت حافظه خود داشته باشیم. پیشنهاد می‌کنم مقاله مربوط به تقویت حافظه بهارمن را مطالعه کنید.

سحرخیز باشید

زمانی که همه خواب هستند شما در سکوت کامل کارهای مهم خود را با تمرکز بالا انجام دهید. صبح زود اکسیژن بیشتری در سطح زمین قرار دارد. در آن هنگام می‌توانید کارهای مهم خود را انجام دهید. اگر به موفق‌ترین افراد دنیا نگاهی بیاندازید متوجه می‌شوید که بیشتر از 90 درصد آن‌ها صبح های خیلی زود بیدار می‌شوند و مهم‌ترین کارهای خود را انجام می‌دهند.

مدیتیشن کنید

متاسفانه ذهن ما یاد گرفته است که دائما در زمان آینده یا گذشته به سر ببرد. اگر ذهن خودمان را کنترل نکنیم نباید انتظاری داشته باشیم که بتوانیم زندگی خود را مدیریت کنیم. نیاز داریم که در طول روز زمان‌هایی را در لحظه زندگی کنیم. مدیتیشن باعث افزایش تمرکز، تقویت حافظه، افزایش اراده و انگیزه و.... می‌شود. چه زمان‌هایی را می‌خواهید در طول روز مدیتیشن کنید؟ پیشنهاد می‌کنم بعد از انجام کار عمیق مدیتیشن داشته باشید و روی بهبود فردی خود کار کنید.

راه های افزایش تمرکز

فرمول کیفیت کار

خیلی از افراد هستند که زمان خیلی زیادی را برای صرف کار های می‌گذارند اما نمی‌توانند نتیجه خیلی زیادی بگیرند. می‌خواهیم بررسی کنیم که بازدهی پایین ناشی از چیست؟

فرمول کار از دو پارامتر خیلی مهم محاسبه می‌شود. تمرکز ضرب در زمانی که برای صرف کارها می‌گذرایم کیفیت کار ما را مشخص می‌کند. با یک مثال به خوبی کیفیت کار را پیدا می‌کنیم.

در نظر بگیرید می‌خواهید رابطه خود را با همسر خود بهتر کنید. تصمیم می‌گیرید که با او در طول روز زمان بگذارید. متاسفانه در زمان‌هایی که این زوج می‌خواهند با یکدیگر وقت بگذارند از گوشی موبایل خود استفاده می‌کنند. چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانی که با یک دیگر صرف کردند را ضرب صفر یعنی توجه می‌کنیم. حاصل جواب عدد صفر می‌شود. یعنی هیچ کیفیت کاری وجود ندارد. زمان گذاشتن برای کارها بدون تمرکز هیچ فایده‌ای ندارد. بخاطر همین موضوع است که تمرکز مهم ترین مهارت قرن 21 شناخته شده است.

مهارت تمرکز

وقتی می‌گوییم تمرکز یک مهارت است یعنی ما با تمرین کردن می‌توانیم این مهارت را در خود تقویت کنیم. ما هر مهارتی را می‌توانیم یاد بگیریم. تا به الان مهارت‌هایی چون خواندن، نوشتن، راه رفتن و.... را یاد گرفته‌ایم. برای هر کدام از مثال‌های قبل تمرین کردیم تا این مهارت‌ها در ما ساخته شده است. مهارت تمرکز هم می‌توانیم با تمرین کردن در خودمان تقویت کنیم. آماده انجام بهترین تمرینات تمرکز هستید؟

تمرین های افزایش تمرکز

امیرحسین حامدی رتبه 2 کنکور کشور در سخنرانی‌های مجموعه آموزشی بهارمن بهترین تمرینات تمرکز را ارائه می‌دهد. او در سالن های همایش به بازی‌هایی می‌پردازد که افراد باید تمرکز بسیار بالایی داشته باشند تا بتوانند آن بازی‌ها را انجام دهند.

تمرین افزایش تمرکز

مثلا یکی از تمرین های جالب این است که بدون گذاشتن نقطه روی کلمات شروع به نوشتن کنید. این کار بسیار سخت است. بعد از مطالعه این مطلب این تمرین جالب را انجام دهید.

حوصله خود را سر ببرید

در زمان هایی در طول روز حوصله خود را سر ببرید. متاسفانه تا حوصله‌ ما در طول روز سر می‌رود گوشی موبایل خود را روشن می‌کنیم و وقتمان را پر می‌کنیم. در صورتی که برای خلق ایده‌های خوب و الهامات ذهنی ما نیاز داریم که حوصله خودمان را سر ببریم. بعد از انجام این تمرین متوجه می‌شوید که چقدر بهتر از قبل می‌توانید فکر کنید.

حرف پایانی مقاله افزایش تمرکز

بدون تمرکز، زندگی کردن برای ما سخت می‌شود و نمی‌توانیم به خواسته‌های خود برسیم. بسیار مهم است روی کارها و اهداف خود تمرکز کنیم. برای اینکه بازدهی خود را بیشتر کنید؛ تمرینات افزایش تمرکز بهارمن را انجام دهید. مطمئن باشید که ارزش آن را دارد برای مهم‌ترین مهارت قرن 21 وقت مناسبی را اختصاص دهید. امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود
  تعداد نظرات (3)
  1. عباس اسکندری در 4 تیر 1402
   سلام
   من از این سایت خیلی خوشم اومد
   و مطلبی که میخواهم نست به این مقاله به دوستان بگویم بسیاری از دوستانم تأکید می‌کنند که ورزش مغزی، مانند حل معماها، انجام بازی‌های ذهنی و حفظ کردن اطلاعات، به تقویت حافظه و افزایش تمرکز کمک می‌کند. استفاده از برنامه‌های کامپیوتری و موبایلی مخصوص مغز نیز می‌تواند مفید باشد.
   پاسخ
  2. محمد در 14 اسفند 1400
   سلام و خسته نباشید
   من توی کارهام خیلی تمرکزم کمه و نمیدونم باید چه کاری انجام بدم
   مطالعه این مطلب مفید بود برام لطفا از این مطالب بیشتر بزارید ممنون
   پاسخ
  3. امیرعلی موسوی در 25 دی 1400
   سلام و خسته نباشید مقاله بسیار عالی و تأثیر گذار بود... واقعا از مطالعه این مطلب لذت بردم...
   خدا قوت.
   پاسخ