زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

شایع ترین علت های کمردرد + راهکار

شایع ترین علت های کمردرد + راهکار

شایع ترین علت های کمردرد + راهکار

در این مقاله باهم علت های کمردرد را بررسی میکنیم. معمولا مشکلات مکانیکی و آسیب‌های بافت نرم علت کمردرد هستند.

آسیب هایی که می تواند علت کمردرد باشد شامل آسیب به دیسک های بین مهره ای، فشرده شدن ریشه های عصبی و حرکت نامناسب مفاصل ستون فقرات باشد که از علت های کمردرد هستند.

 • سبک زندگی نامناسب میتواند از عوامل و علت های درد کمر باشد.
 • علت کمردرد ورزش های شدید فعالیت های سخت نیز میتواند باشد.
 • اضافه وزن میتواند درد کمر را تشدید کند.
 • علت کمردرد میتواند ناهنجاری بدن مثل گودی کمر نیز باشد.

کشیدگی عضلات و رگ به رگ شدن رباط

کشیدگی عضلات و رگ به رگ شدن رباط

رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر میتواند به طور ناگهانی یا به مرور زمان اتفاق بیوفتد و به دلیل حرکات تکراری به آرامی ایجاد می شود. کشیدگی زمانی رخ می دهد که عضله بیش از حد کشیده و پاره شود و به خود عضله آسیب برساند که منجر به درد کمر میشود.
رگ به رگ شدن زمانی اتفاق می افتد که کشش و پارگی بیش از حد بر رباط هایی که استخوان ها را به هم متصل می کند تأثیر بگذارد این نیز از علل کمردرد است.مهم نیست که عضله یا رباط آسیب دیده باشد، زیرا علائم و درمان یکسان است.

علت شایع درد کمر و رگ به رگ شدن و کشیدگی عبارتند از:

 • بلند کردن یک جسم سنگین یا چرخاندن ستون فقرات هنگام بلند کردن اجسام؛
 • حرکات ناگهانی که فشار زیادی را به کمر وارد می کند، مانند زمین خوردن؛
 • وضعیت نامناسب در طول فعالیت روزانه؛
 • آسیب های ورزشی، به ویژه در ورزش هایی که شامل پیچ خوردگی یا نیروهای ضربه ای زیاد است.

علل کمردرد مزمن

درد زمانی مزمن در نظر گرفته می شود که بیش از سه ماه طول بکشد و از روند طبیعی بهبودی بدن فراتر رود.
درد مزمن در کمر اغلب شامل مشکل دیسک، مشکل مفصل ویا ریشه عصبی تحریک شده است.

علت شایع کمردرد عبارتند از:

فتق دیسک کمر:

مرکز ژله مانند دیسک کمر می تواند از لایه بیرونی سخت عبور کند و ریشه عصبی مجاور را تحریک کند که خود عامل درد کمر است.
قسمت فتق دیسک پر از پروتئین است که با رسیدن به ریشه عصبی باعث التهاب می شود و همچنین فشرده شدن حاصل از این التهاب عصب ها باعث درد ریشه عصبی می شود و یکی از علت های کمردرد حساب میشود.
دیواره دیسک نیز به میزان زیادی توسط رشته های عصبی تامین می شود و پارگی از طریق دیوار می تواند باعث درد شدید کمر شود.

بیماری دژنراتیو دیسک:

در بدو تولد، دیسک های بین مهره ای پر از آب و در سالم ترین حالت خود هستند. با بالا رفتن سن افراد، دیسک ها آب  خود را از دست می دهند و فرسوده می شوند و این مورد هم میتواند از علل کمردرد باشد.

از آنجایی که دیسک هیدراته خود را از دست می دهد، نمی تواند در مقابل نیروها نیز مقاومت کند و نیرویی را به دیواره دیسک منتقل می کند که ممکن است آنرا پاره کند و باعث درد یا تضعیف شدن و درنهایت منجر به فتق گردد.

دیسک نیز از علل کمر درد هست.

تنگی کانال نخاعی:

این وضعیت از طریق باریک شدن کانال نخاعی که ریشه های عصبی در آن قرار دارند باعث کمر درد می شود. باریک شدن می تواند مرکزی، فرمی یا هر دو باشد که می تواند در یک سطح یا چند سطح در قسمت پایین کمر باشد.

بدشکلی انحنای ستون فقرات:

می تواند شامل اسکولیوز یا کیفوز باشد. بدشکلی ممکن است یکی از علت های کمردرد باشد اگر منجر به شکستگی دیسک‌ها، مفاصل فاست، مفاصل ساکروایلیاک یا تنگی شود.

ضربه، شکستگی یا دررفتگی حاد ستون فقرات می تواند منجر به درد شود پس دفورمگی ستون فقرات هم علت کمردرد میتواند باشد. کمردردی که پس از یک ضربه، مانند تصادف با وسیله نقلیه موتوری یا زمین خوردن ایجاد می شود، باید از نظر پزشکی مورد ارزیابی قرار گیرد.

قاعدگی یا عادت ماهیانه:

در پزشکی درد شکم وکمر درد قاعدگی را دیسمنوره می‌نامند. دیسمنوره به معنای انقباض عضلات در دوران قاعدگی است. دیسمنوره باعث ایجاد درد در بالا، پائین یا یک طرف کمر در دوران قاعدگی می‌شود. کمر درد قاعدگی ممکن است بسیار ناتوان کننده باشد اما خیلی جدی نیست و پس از چند روز برطرف می‌شود. کمر درد قاعدگی چه جدی باشد و چه جدی نباشد، بسیار دردناک است و تمام زنانی که به کمر درد قاعدگی مبتلا هستند در جستجوی راهی برای درمان کمر درد قاعدگی هستند.

تسکین درد های قاعدگی (پریود):

استفاده از کیسه ی آب گرم یا حوله ی داغ ،مصرف مسکّن هایی نظیر مفنامیک اسید و ژلوفن، همچنین مصرف خوراکی هایی با طبع گرم مثل دارچین زنجبیل و ورزش های سبک و ماساژ از جمله روش های خانگی ایست که در تسکین دردهای قاعدگی موثر است اما برخی بانوان با بهره گیری از همه ی این روش ها نیز دردشان تسکین نمی یابد.

تشکچه ی برقی ایر داکتر

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید تیم سپنج به منظور کاهش درد و گرفتگی های ناحیه کمر محصولی ارائه کرده است.

ویبریشن یکی از ویژگی های این دستگاه هوشمند است که به باز شدن تریگرپوینت ها یا نقاط ماشه ای کمک میکند در واقع مثل ماساژ اسپاسم را کاهش میدهد.

حرارت و گرما هم یکی از قابلیت های این دستگاه هست که باعث تسلی و آرامش فرد دردمند میشود که این ویژگی در عادت های ماهیانه بانوان بسیار اهمیت دارد.در کل گرما درمانی نقش بسزایی در کاهش درد ایفا میکند از تشکچه ی برقی ایر داکتر هم میتوانید در این زمینه بهره ببرید.

کشش هوایی ویژگی جذاب این دستگاه هوشمند فیزیوتراپی است که آن را از محصولات مشابه خود متمایز میکند. این قابلیت برای افرادی که گودی کمر دارند هم بسیار کاربردی است و میزان کشش آن با توجه به نیاز فرد قابل تنظیم میباشد.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود