زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

تاثیر بازی های رایانه ای بر کودکان

تاثیر بازی های رایانه ای بر کودکان

تاثیر بازی های رایانه ای بر کودکان

ما در این بخش به سراغ تأثیر بازی‌های رایانه‌ای بر کودکان رفته ایم و می‌خواهیم آثار مثبت و منفی انواع بازی‌های رایانه‌ای و بازی اندروید و غیره را بر رفتار کودکان مورد بحث قرار دهیم توجه فرمایید که این مقاله بر گرفته شده از چندین مقاله علمی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر ایران و هم چنین کارشناسان وب سایت پی سی پلاس می باشد.

همانگونه که می دانیم بازی های رایانه‌ای می‌تواند تاثیرات مثبت و منفی در شخصیت، رفتار و زندگی یک کودک داشته باشد. طور کلی بازی‌های رایانه‌ای دارای محاسن و معایبی هستند که در ادامه آنها را شرح می دهیم و همین امر باعث شده است تا والدین را در امر انتخاب نوع بازی و آشنایی کلی با بازی ها را در دستور کار خود قرار داده تا بتوانند از آثار مخربی که ممکن است بر فرزند خود وارد شود را جلوگیری کنند.

 در ابتدا لازم است این را بگوییم که به طور کلی بازی ها به چند دسته مختلف تقسیم می شوند.

 1.  بازی های کامپیوتری که خود به چند دسته بازی های کامپیوتری در سیستم عامل های ویندوز مک و غیره تقسیم شده
 2. بازی های موبایلی که خود به دو دسته ی بازی های با سیستم عامل ios و بازی اندروید تقسیم شده
 3. بازی های کنسول که همان شامل بازی های ایکس باکس پی اس و غیره تقسیم می شوند.

زمانی که ما از واژه بازی استفاده می کنیم خصوصا منظورمان تاثیر بازی های رایانه ای بر کودکان نبوده و شامل بازی های موبایلی و غیره نیز می باشد.

آثار مثبت بازی های موبایلی رایانه‌ای و غیره

1. بسیاری از بازی های ساخته شده در این روزها جنبه آموزشی داشته و این باعث می شود که این بازی ها سبب جلب توجه و یادگیری آسان در کودکان شود.

2. بسیاری از بازی های ساخته شده در سراسر دنیا خلاقیت کودک در نقاشی، داستان، تاریخ و جغرافیا را بالا میبرد

3. بسیاری از برنامه های آموزشی باعث ایجاد تمرین و مهارت هایی در کودکان می‌شود که این موضوع بیشتر در سیستم عامل موبایل ساخته شده و شامل دسته بازی اندروید می باشد

4. هماهنگی بین چشم و دست و همچنین پرورش عضلات کودکان در برخی از بازی ها که نیاز به تحرک بیشتری دارد از دیگر محاسن این بازی می باشد که البته در بازی های کنسولی نسبت به بازی های اندروید و موبایلی بیشتر مشاهده می شود

5. از دیگر محاسن این بازی می توان به پر کردن اوقات فراغت برای کودکانی که تک فرزند بوده و یا والدین پرمشغله ای دارند می باشد.

آثار مثبت بازی های موبایلی رایانه‌ای

آثار منفی بازی ها

آسیب جسمانی

اولین و شاید بزرگترین اثر منفی ای که می تواند بر فرد بگذارد آسیب های جسمانی است.زمانی که یک فرد به صورت مداوم به صفحه نمایش خیره می شود (این موضوع بیشتر در اجرای انواع بازی اندروید و موبایلی بیشتر پدیدار است) به دلیل آنکه صفحه نمایش کوچک بوده و بر اثر آن چشم ها تحت فشار نور قرار گرفته و تا حد زیادی می‌تواند از لحاظ بینایی و ذهنی به نوجوان غرق در بازی آسیب وارد کند و یا مثلاً زمانی که یک کودک ساعت‌ها در یک حالت ثابت می‌نشیند ستون فقرات و استخوان بندی او دچار مشکل میشود و یا از دیگر آسیب های جسمانی میتوان به احساس درد در کتف ها، مچ دست،وگردن و یا حتی مسائلی همچون ایجاد تهوع، کم اشتهایی،سرگیجه و غیره را شامل می شود.

آسیب روانی

اما مهم ترین آثاری که بازی ها می توانند در یک فرد وارد کنند آسیب‌های روانی است.آنگونه که می دانیم متاسفانه بسیاری از بازی های موبایلی و کامپیوتری این روزها حالت جنگی داشته و این باعث می شود که کودک بعد از استمرار چنین بازی‌هایی پرخاشگر و ستیزه جو شود و یا استفاده از شبکه های اجتماعی مختلف همچون تلگرام اینستاگرام اینستا ایکس و غیره می‌تواند با مشاهده و دنبال کردن تصاویر و فیلم هایی که مناسب سن او نیستند به شدت در روحیه او تاثیر بگذارد به عنوان مثال گزارش هایی دریافت شده است که بسیاری از کودکان با دانلود اینستا ایکس، اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی و دنبال کردن تصاویری مستهجن به انزوای اخلاقی کشیده شده و تحت درمان شدید قرار گرفتند. از دیگر آثار منفی روانی می توان به انزواطلبی، تنبل شدن ذهن،افت تحصیلی و غیره اشاره کرد.

آسیب روانی بازی های اندروید در کودکان

نتیجه گیری

در این مقاله هدف ما بررسی و تاثیر بازی های رایانه ای بر کودکان و نوجوانان بود .همانطور که مشاهده کردید، گفتیم بازی های موبایلی و کامپیوتری دارای محاسن و معایبی نیز هستند که این ضرورت را دارد که حتماً والدین در امر انتخاب نوع بازی و تعیین زمان اختصاص داده شده به اجرای این بازی ها و به طور کلی مدیریت کودکان تصمیم جدی داشته تا مبادا اثرات منفی کودک را به انزوا بکشاند.

منابع: وب سایت پی سی پلاس www.p30plus.org

مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی- درمانی قزوین

روان شناسی اجتماعی در تعلیم و تربیت. تهران3 انتشارات دانشگاه پیام

ثربخشی گروه درمانی متمرکز بر ابراز وجود در کاهش پرخاشگری و بهبود پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دبیرستانی. مجله روانپزشکی و روان بالینی ایران

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود