زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

با اهمیت ترین وسایل در خرید سیسمونی نوزاد

با اهمیت ترین وسایل در خرید سیسمونی نوزاد

با اهمیت ترین وسایل در خرید سیسمونی نوزاد

یکی از برهه های خاطره انگیز هر فردی که ازدواج کرده و تشکیل خانواده داده انتظار برای بدنیا آمدن فرزندش است و بخش مهمی از این انتظار شیرین به تدارک دیدن وسایل زندگی برای کوچولویش خواهد گذشت وسایلی که در لیست خرید سیسمونی خواهند بود و کلی آیتم های جورواجور را شامل می شوند از چیزهای کوچک مثل پستانک و شیشه شیر گرفته تا وسایل بزرگی نظیر تخت، کمدو ده ها کالای دیگر.

در یک طبقه بندی کلی شاید بتوانیم محصولات کودک را به چند دسته زیر تقسیم کنیم:

 • وسایل اتاق نوزاد: سرویس خواب، کمد، فرش، پتو بالش، چراغ خواب، پرده
 • حمل و نقل: کالسکه، کریر، آغوشی، صندلی مخصوص خودرو
 • وسایل شیردهی: شیشه شیر، فلاسک، شیرخشک
 • وسایل بهداشتی: کرم پودر، مینی واش، برس شستشو، دستگاه استریل
 • آرامش بخشی: نی نی لای لای، پستانک، عروسکهای آویزی
 • تغذیه ای: غذاساز، سرویس غذاخوری نوزاد، پیش بند
 • مواظبتی: دوربین یا پیجر، تب سنج، ترازو
 • پوشاک: لباس در انواع مختلف
 • مربوط به مادر: پمپ شیردوش، لباس و بالش شیردهی، تجهیزات ذخیره شیر، کیف وسایل

پس با توجه به تعدد محصولات میبینیم که در امر خرید سیسمونی بهتر است یک لیست برای خودمان تهیه کنیم و برای هر کدام هم چه بهتر که یک یا دو مارکی را که پسندیدیم که خوب است بنویسیم مثلا" پستانک از برند اونت یا مام و نیز تعداد را که از هر آیتم برای شروع و ادامه چندتا لازم داریم بعنوان نمونه شیشه شیر سه عدد. این جوری کار منظم تر پیش خواهد رفت

ما در بالا فقط سرتیترهای وسایل را اشاره کردیم وگرنه سیسمونی پر است از کالاهای گوناگون پس بهتر است نیازسنجی متناسب با بودجه خود داشته باشید و همانطور که گفتیم با نوشتن لیست خیلی کار راحت تر جلو می رود ضمنا" بدانید که نیاز نیست پیش از بدنیا آمدن کودک شما همه چیز را تهیه کرده باشید و بعبارتی خرید سیسمونی خود را کامل کرده باشید این یک تلقی اشتباه هست که ممکن است باعث هدر رفت پول شود یعنی خرید وسایلی که مورد استفاده نخواهد بود.

اتاق بچه

ما در ادامه کالاهایی که تقریبا" میتوان گفت برای فرزندداری این زمانه ضروری به نظر می رسد برایتان برمیشماریم یعنی در دسته هایی که بالا اشاره کردیم مهمترین موردها را ذکر میکنیم.

خوب قریب به اتفاق نوزادانی که این روزها بدنیا می آیند از همان ابتدا اتاقی مجزا دارند که مثل همه اتاقهای شخصی بزرگسالان نیاز به یک تخت بچگانه خواهد داشت. فرش یا موکتی برای کف و حداقل یک کمد که وسایل شخصی یعنی همان مواردی که در خرید سیسمونی تهیه شده است در آن ساماندهی شود. کمدی که فضای کافی برای لباس های او داشته باشد و طبقاتی برای دیگر وسایل همچون پستانک اش، آلبوم، برس، کرم، اسباب بازی، شیشه شیر و دیگر وسایل در آن تعبیه شده باشد.

در بخش دوم که مربوط به جابجایی بود میتوان گفت خرید کالسه اجتناب ناپذیر است چون پس از چند ماه کودک وزن میگیرد و براحتی نمیتوان او را بقل کرد یا احتمالا" در کریر دیگر جا نخواهد شد و از آنسوی تا دو سه سالگی یا بیشتر نیز کالسکه بکار خواهد آمد. همچنین این روزها صندلی ماشین نیز بنوعی واجب است چون اکثر خانواده ها وسیله نقلیه شخصی دارند و بچه با حضور در این کارسیت امنیت بالاتری خواهد داشت. حالا این که چه مدل کالسکه ای انتخاب کنید بستگی به بودجه شما در خرید سیسمونی دارد و اینکه چقدر قرار است برای هر آیتم هزینه کنید چقدر برای پستانک اش چقدر برای سرویس خواب چقدر برای... اینها به تصمیم خودتان بستگی دارد.

در بخش تغذیه شاید مهمترین محصول شیشه شیر نوزاد باشد که مادران پدران سعی می کنند بهترین مارک را برای فرزند خرید کنند و برای همه هم تقریبا نیاز است چه تغذیه از سینه مادر باشد که در برخی از برهه های روز نیاز به دوشیدن و نگهداری و انتقال با شیشه شیر به نوزاد است یا ممکن است مادر به سرکار برود چه اینکه تغذیه با شیرخشک باشد که در آنجا نیز مستقیم وابسته به شیشه می باشیم.

در بخش بهداشتی خوب واقفیم که اهمیت پودربچه، کرم های مربوط به پوست لطیف کودک و خیلی موارد دیگر پررنگ است و از همه مهمتر پوشک است که مکرر مورد نیاز خواهد بود. حتی این روزها آیتمی نظیر دستگاه استریل میتواند بصورتی مدرن کار با اهمیت ضدعفونی را برای خیلی از محصولات مورد استفاده روزمره مثل پستانک با دقت و سرعت به سرانجام برساند. یک فرچه برس شستشو هم حضورش در خرید سیسمونی میشود گفت واجب است.

در قسمتی که برای وسایل تسکین دهنده کوچولو اختصاص داده ایم حتما باید مواردی خریداری شود که میتواند از چیزهای ارزان و ساده همچون عروسک یا جغجغه تهیه شود یا وسایل مدرنی نظیر گهواره برقی موزیکالی که این روزها در بازار سیسمونی حضور دارند ولی مهمترین آیتم این دسته همان پستانک نوزاد است. که درست است که موافقان و مخالفان سرسختی دارد ولی نقش اش در آرامش بخشی به کودکان کتمان ناپذیر است.

سیسمونی

در بخش با اهمیت تغذیه میدانیم که از حوالی 6 ماهگی کمی زودتر یا دیرتر با نظر پزشک دادن غذاهای کمکی در اشکال مختلف برای فرزند آغاز خواهد شد و ما نیاز به اکسسوری هایی در این خصوص حتما" خواهیم داشت دیگر فقط شیشه شیر تنها ابزار نخواهد بود و حالا کاسه، بشقاب، چنگال قاشق نیز برای او باید داشته باشیم. یا لیوان که در بازار خرید سیسمونی خیلی مدلهای متنوعی ازش موجود است و جزء واجبات هم خواهد بود حضور حداقل یک لیوان بچگانه که البته از آن دست آیتم هایی هست که می توانیم پس از زایمان به مرور نیازسنجی و خرید کنیم.

در بخش مانیتورینگ نوزاد وسایل به دو بخش مدرن و حیاتی تقسیم میشوند یکسری همچون دماسنج و تب سنج تقریبا داشتنشان واجب است و یکسری همچون دوربین اتاق نوزاد از وسایل لاکچری خرید سیسمونی محسوب میشوند که اگر خانه ای بزرگ دارید و محدودیت مالی ندارید خوب میتواند جذاب و کاربردی برایتان باشند. ولی فردی که خانه ای کوچک دارد و بودجه مشخصی برای خرید وسایل درنظر گرفته بهتر است بجای پیچر بودجه را روی تهیه وسایل با کیفیت برای موراد مهمی همچون شیشه شیر متمرکز کند.

در قسمت لباس نمیتوان توصیه مشخصی کرد. اینکه چندین مدل سرهمی، زیرپوش، لباس راحتی و خیلی دیگر موارد واجب است تهیه شود مشخص است اما اینکه چه مدل، سایز، رنگ و تعدای میخواهید بهتر است خودتان تشخیص دهید فقط در اینجا هم میتوان گفت بهتر است فقط چند لباس واجب برای روزهای ابتدایی زندگی کوچولو تهیه شود و باقی به مرور خریداری خواهد شد و اینطور نباشد که لباس سنین مختلف را از قبل همه را در خرید سیسمونی خود گرفته باشید، بگذارید کودک بدنیا بیاید و جثه و وزن گیری اش مشخص شود. کودک در ماه های ابتدایی مدام در حال رشد و تغییر سایز خواهد بود.

همه میدانیم در کنار نوزاد مادر فردی جدانشدنی و بینظیر است و اینطور نیست که پس از زایمان کار او تمام شود بلکه مرحله جدیدی از نگهداری و مراقبت برای مادر آغاز می شود چه از شیر دادن با سینه باشد یا شیشه شیر که چندین وسایل جانبی مخصوص خواهد داشت چه در استفاده از هر وسیله موجود در سیسمونی که بکاربرنده در وهله اول مادر است و بعد پدر و در ماه های بعدی خود کودک. امیدواریم از دوران لذت بخش بچه دار شدن و خرید سیسمونی خاطرات خوشی برایتان به یادگار باقی بماند.

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود