زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

فیشور سیلانت دندان کودکان چیست و چگونه انجام می شود؟

فیشور سیلانت دندان کودکان چیست و چگونه انجام می شود؟

فیشور سیلانت دندان کودکان چیست و چگونه انجام می شود؟

فیشور سیلانت روشی بسیار ساده و موثر است که از پوسیدگی دندان های آسیاب کودکان جلوگیری می کند. با استفاده از فیشور سیلانت، دندان ها می توانند تا سالها در برابر پوسیدگی بهتر محافظت شوند.

نحوه انجام فیشور سیلانت چگونه است؟

استفاده از فیشور سیلانت دندان یک روش بسیار ساده و بدون درد است. این روش روی دندان های آسیاب اعمال می شود تنها چند دقیقه طول می کشد انجام فیشورسیلانت اینگونه است که:

 • ابتدا دندانی که روی آن فیشورسیلانت اعمال می شود کاملاً تمیز و خشک می شود.
 • سطوح جویدنی دندان ها با استفاده از محلول مخصوص آماده می شود.
 • سپس قسمت های فرورفته دندان ها با مواد پرکننده آماده شده (فیشورسیلانت) پر شده و صبر می شود که مواد سفت شوند. گاهی اوقات از یک نور مخصوص برای کمک به سفت شدن فیشورسیلانت روی دندانها استفاده می شود.

برای انجام فیشورسیلانت می توانید به مراکز و متخصص های دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید.

فیشور سیلانت دندان های کودکان، زمان مناسب کی است؟

استفاده از فیشور سیلانت معمولاً برای کودکان اعمال می شود. کودکان بین 6 تا 14 سال در معرض بیشتر در خطر ابتلا به پوسیدگی هستند. دندان های آسیاب اول حدودا در سن 6 سالگی بیرون می آیند. دندان آسیاب دوم در حدود 12 سالگی بیرون می زند. استفاده از فیشور سیلانت بلافاصله پس از رویش دندان های دائمی به محافظت از کودکان در برابر پوسیدگی از سنین پایین کمک می کند.

دیگر دندان ها دچار پوسیدگی نمی شوند؟

چرا ممکن است. استفاده از فیشور سیلانت به تنهایی از دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت نمی کند. بنابراین پس بعد از فیشور سیلانت نیز باید به بهداشت دهان و دندان هایتان توجه داشته باشد. مسواک زدن حداقل دو بار در روز و نخ دندان و رعایت بهداشت و سلامت دهان و دندان.

پوسیدگی دندان چگونه اتفاق می افتد؟

پلاک روی دندان به مینای دندان می چسبد و آن را فرسایش می دهد و باعث آسیب دیدن دندان می شود. این باعث آسیب پذیر شدن دندان می شود و تشکیل پوسیدگی را تسهیل می کند و کم کم دچار پوسیدگی دندانی می شوید و برای درمان باید به یک دندانپزشکی مراجعه کنید، در سایت دندان پی می توانید لیست دندانپزشکان تهران را مشاهده کنید.

با مسواک زدن منظم دندان ها می توان از تشکیل پلاک جلوگیری کرد. اما گاهی به دلیل ساختار دندان ها، توجه به بهداشت دهان به تنهایی کمکی به پیشگیری از پوسیدگی نمی کند. شاید مسواک نتواند حفره های موجود در دندان های آسیاب را بخوبی تمیز کند. اینگونه ممکن است دندان دچار پوسیدگی شود.

برخی از علائم پوسیدگی دندان:

 • درد در دندان
 • حساسیت دندان
 • درد هنگام خوردن یا نوشیدن خوراکی شیرین، گرم یا سرد
 • شکاف ها یا حفره های قابل مشاهده در دندان ها
 • لکه های قهوه ای، سیاه یا سفید روی هر سطحی از دندان
 • درد هنگام گاز گرفتن خوراکی ها
  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود
  تعداد نظرات (1)
  1. نیما در 14 مرداد 1401
   منم قبلا خونده بودم که این نواحی فرورفتگی دندان چون خوب تمیز نمیشن باعث گیرغذایی و پوسیدگی میشن، که این فیشورسیلانت در پیشگیری از پوسیدگی کمک میکنه
   پاسخ