زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

مدت زمان پر شدن جای دندان کشیده شده در ارتودنسی

مدت زمان پر شدن جای دندان کشیده شده در ارتودنسی

مدت زمان پر شدن جای دندان کشیده شده در ارتودنسی

ارتودنسی دندان یکی از شاخه های دندانپزشکی بوده و روشی برای مرتب کردن دندان ها است. در ارتودنسی دندان هایی که در جای نامناسب قرار دارند، یا فاصله بین آن ها زیاد است و یا دندان هایی که تراکم بسیاری دارند اصلاح خواهند شد. زمان ارتودنسی دندان از یک سال تا چهار سال ممکن است طول بکشد. در کل زمان آن بنابر مشکل دندان ها متغیر است. اردتونسی علاوه بر اینکه باعث زیبایی می شود سلامت دندان ها را هم تضمین می کند.

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که پر شدن جای دندان کشیده شده در ارتودنسی چقدر طول می کشد. برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا به طور کلی با ارتودنسی و مراحل آن آشنا شوید.

مزایای ارتودنسی دندان

ارتودنسی مزایای فراوانی دارد که در این جا چند مورد از آن ها را ذکر می کنیم.

 • باعث سلامت دهان و کاهش پوسیدگی دندان ها می شود.
 • ارتودنسی موجب سهولت در رعایت بهداشت دهان و دندان می گردد.
 • سبب بهتر جویدن خوراکی ها می شود.
 • ظاهر دندان ها را زیبا و جذاب می کند.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان به چند صورت انجام می شود. برای تعیین نوع آن باید متخصص ارتودنسی طبق مشکل دندان شما را تشخیص دهد.

متخصص ارتودنسی طبق جنس دندان شما، حساسیت های دهانی و انحراف دندان ها یکی از انواع ارتودنسی را مطابق با مشکل شما تجویز می کند. در زیر انواع ارتودنسی را مختصرا توضیح می دهیم.

 • ارتودنسی متحرک: این نوع ارتودنسی به دندان ها چسبانده نمی شود و می توان آن را از دهان خارج کرد. تجویز این نوع ارتودنسی توسط متخصص صورت می گیرد.
 • ارتودنسی ثابت: در این نوع ارتودنسی بیمار نمی تواند تجهیزات را از دهان خارج کند. در ارتونسی ثابت براکت ها روی دندان چسبانده و ثابت می شوند و مدت زمان آن به طور متوسط دو سال طول می کشد.
 • ارتودنسی نامرئی: این نوع ارتودنسی با نام های پشت زبانی و لینگوال هم شناخته می شود. اجرای آن به این صورت است که بریس ها و لوازم ارتودنسی در ناحیه داخلی دندان و به سمت زبان قرار می گیرد. مخفی بودن بریس ها یک ایده فوق العاده برای ارتودنسی برای بزرگسالان که نمی خواهند براکت دندان هایشان مشخص باشد به شمار می رود. البته باید توجه داشت که هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به سایر انواع ارتودنسی گران تر می باشد.
 • ارتودنسی کوتاه مدت: یک روش مناسب برای افرادی است که می خواهند مدت ارتودنسی آن ها کم باشد. این روش را نمی توان برای همه افراد به کار برد بلکه باید طبق نظر متخصص ارتودنسی صورت بگیرد و بیشتر برای افرادی که دندان های آن ها مشکل حادی ندارد تجویز می شود.
 • ارتودنسی دیمون: از روش های پرطرفدار ارتودنسی است چون مزیت ها و قابلیت های بی نظیری دارد. در این نوع از ارتودنسی از براکت های رنگ روشن و بهداشتی استفاده می شود که سیم ها هم قابلیت تحرک بین دندان ها را دارند. بنابراین موجب می شود فشار به صورت یک نواخت روی دندان ها وارد شده و در زمانی کوتاه نتیجه بهتری را دریافت کنید. این نوع ارتودنسی مناسب همه ی افراد نمی باشد و متخصص ارتودنسی باید آن را مناسب مشکل بیمار بداند. در این نوع ارتودنسی ظاهر براکت ها زیاد معلوم نیست.

ارتودنسی

هزینه ارتودنسی

یکی از مهم ترین دغدغه ها در هر زمینه ایی بحث هزینه می باشد. اما برای هزینه هر چیزی نمی توان قطعی اظهار نظر کرد چون یک سری عوامل با هم قیمت هر چیزی را مشخص می کنند. برای ارتودنسی هم نمی توان یک مبلغ ثابت گفت؛ چرا که هزینه ارتودنسی با توجه به مدت زمان درمان، وسایل و تجهیزات مورد استفاده، اماده سازی قبل از ارتودنسی مانند ( کشیدن و پرکردن و...) مشخص خواهد شد. شما می توانید با متخصص ارتودنسی های مختلف مشورت کنید تا قیمت حدودی ان را به دست بیاورید.

مراحل ارتودنسی

برای انجام ارتودنسی دندان ها اول از همه باید به فکر یک دندانپزشک ماهر و متخصص باشید که دیگران از کار او رضایت کامل را داشته باشند. ما در این جا دکتر داودیان که یک دندانپزشک خبره می باشند را جهت انجام ارتودنسی به شما پیشنهاد می کنیم. دکتر داودیان یکی از بهترین ارتودنتیست ها و متخصصین ارتودنسی در کشور است که شما می توانید با اطمینان و خیال راحت زیبایی دندان های خود را به او بسپارید.

 بعد از پیدا کردن یک دندانپزشک خوب حالا برای انجام عمل ارتودنسی باید یک سری مراحل را پشت سر بگذارید که در این جا آن ها را بیان می کنیم.

 1. مشاوره و معاینه دندان ها: در این مرحله فرد با متخصص ارتودنسی به بحث و گفت و گو می پردازد مشکلات دندان ها را باز گو می کند. دندانپزشک طبق مشاهدات و عکس دندان ها نوع ارتودنسی و قیمت حدودی ان را مشخص می کند.
 2. قالب گیری: در این مرحله متخصص ارتودنسی بعد از معاینه، قالب گیری دندان را انجام می دهد تا وضعیت ابتدایی دندان ها را ثبت نماید.
 3. تصویر برداری: باید طبق تشخیص دندانپزشک دو نوع عکس، یکی OPG برای ارزیابی ریشه دندان ها و دیگری عکس رنگی جهت بررسی بافت سخت و نرم داخل دهان گرفته شود.
 4. معاینه بیمار: در این مرحله مجددا فک بیمار توسط متخصص مورد بررسی قرار می گیرد. دندانپزشک هزینه و مدت زمان ارتودنسی را برای بیمار توضیح می دهد.
 5. قراردادن براکت روی دندان: متخصص باید با دقت زیاد براکت ها را روی دندان ها قرار دهد.
 6. تنظیم جلسه های بعدی برای ارتودنسی: متخصص ارتودنسی بعد از قرار دادن براکت ها باید جلساتی را طبق برنامه زمانبندی برای بیمار تنظیم کند این جلسات برای مشاهده روند پیشرفت درمان بیمار است.
 7. مرحله اخر بعد از پایان ارتودنسی دندان براکت ها از دهان خارج شده و بعد از آن استفاده از نگهدارنده دندان برای ثابت نگه داشتن وضعیت دندان و فک بیمار شروع می شود. در اخر هم دندان هایی زیبا و جذاب خواهید داشت!

مدت زمان پر شدن جای دندان کشیده شده در ارتودنسی

بالاخره به این سوال می رسیم که پر شدن جای دندان کشیده شده در ارتودنسی چقدر طول می کشد. در بعضی مواقع به دلیل تراکم زیاد دندان ها یا کوچک بودن فک دندانپزشک تشخیص به کشیدن دندان می دهد. ارتودنتیست ها معمولا دندان های عقل یا دندانی که پوسیده است را برای کشیدن انتخاب می کنند.

بعد از کشیدن دندان و انجام کار ارتودنسی برا اثر فشار وارده شده توسط براکت ها جای خالی دندان کاملا پر می شود. اما برای پر شدن جای دندان نمی توان یک وقت قطعی را گفت بلکه بنابر شرایط بیمار این مدت زمان متغیر است.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود