زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

نگهداری از سالمندان مبتلا به زوال عقلی در خانه

نگهداری از سالمندان مبتلا به زوال عقلی در خانه

نگهداری از سالمندان مبتلا به زوال عقلی در خانه

پرستاری یا بهیار به فردی گفته می‌شود که از فرد دیگری مراقبت می‌کند. میلیون‌ها فرد در سراسر جهان از دوستان یا افراد خانواده خود که به آلزایمر یا زوال عقلی مبتلا شده‌اند مراقبت و پرستاری می‌کنند.

در برخی موارد این پرستاران با فرد بیمار و یا در نزدیکی وی زندگی می‌کنند و در برخی موارد دیگر از محل زندگی آن‌ها دور می‌باشند. در بسیاری از خانواده‌ها نگهداری و مراقبت از فرد دارای زوال عقلی فقط کار یک نفر نیست؛ بلکه وظیفه‌ای است که همه اعضای خانواده با هم تقسیم کرده‌اند. فرقی ندارد که چه پرستاری باشید؛ اما نگهداری و پرستاری از فردی دیگر گاهی می‌تواند سخت باشد. این راهنمایی‌ها و پیشنهادات می‌تواند به شما در انجام وظایف مربوط به پرستاری کمک کنند.

راهکارهایی در خصوص نگهداری از افراد سالمند مبتلا به زوال عقلی در خانه  

افراد مسن مبتلا به زوال عقلی در صورتی‌که پرستاری با تحصیلات و منابع کافی داشته باشند می‌توانند برای مدت طولانی در خانه بمانند. قبل از تصمیم‌گیری در خصوص پرستاری از افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند در خانه مطمئن شوید توانایی ارائه 3 مورد ضروری که برای پرستاری از این افراد ضروری می‌باشد را دارا هستید.

اقدامات ایمنی

افراد مسن مبتلا به زوال عقلی معمولاً دچار سرگردانی می‌شوند و شروع به راه‌رفتن و گشتن در اطراف می‌کنند. یک زمین‌خوردن ساده این افراد ممکن است منجر به بستری شدن و یا نیاز فوری برای ماندن طولانی‌مدت در مراکز نگهداری شود. با پیشرفت زوال عقلی اقدامات ایمنی نیز باید تغییر کنند.

 • در مراحل اولیه پرستاری از بیماران مبتلا به زوال عقلی تجهیزات و محل اقامتی ساده مانند نرده و فضای خانة باز و بدون وسایل اضافه می‌تواند ایمنی فرد را تأمین کند. وسایلی که امکان جابه‌جایی دارند؛ مانند فرش و وسایل الکترونیکی را برداشته و فضای بدون مانعی را برای راه‌رفتن این افراد آماده کنید.
 • با پیشرفت بیماری، تغییرات وسایل خانه گسترده‌تر می‌شود و باید به‌صورت تمام‌وقت از بیمار مراقبت نمود. این تغییرات شامل استفاده از وسایل آشپزخانه‌ای که به‌صورت اتوماتیک خاموش می‌شوند و همچنین در و پنجره‌های دارای آلارم می‌باشند تا بتوان از بیرون رفتن آن‌ها جلوگیری کرد.

پرستاری و مراقبت از سلامتی فرد

پرستاری از سالمند

درمان منظم و مصرف دقیق داروها کمک می‌کنند تا عزیزانمان برای مدت طولانی‌تری در کنار ما بمانند. اما زمانی که برخی مشکلات سلامتی با دمانس ادغام شوند، چالش‌های بزرگی را پیشروی ما می‌گذارند. زمانی که می‌خواهید تصمیم بگیرید می‌توانید از یک فرد مبتلا به زوال عقلی در خانه پرستاری کنید یا خیر مثال زیر را در نظر بگیرید:

 • دیابت، فشارخون بالا و دیگر بیماری‌های این‌چنینی به‌خودی‌خود پیچیده هستند؛ اما زمانی که با علائم زوال عقلی ادغام می‌شوند تشدید شده و کیفیت زندگی را بسیار پایین می‌آورند.
 • مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب که قبل بروز زوال عقلی وجود داشته‌اند می‌توانند علائم بیماری عزیزانمان را پیچیده‌تر کنند.

تحرک

تحرک مناسب از طریق فعالیت‌ها و فیزیوتراپی و کاردرمانی می‌تواند باعث کاهش تلاطم‌های افراد شده و علائم زوال عقلی آن‌ها را قابل‌کنترل کند.

 • تمرینات حافظه و فعالیت‌های خلاقانه برای افراد مسنی که در مراحل اولیه یا میانی زوال عقلی قرار دارند بسیار مفید می‌باشد.
 • تمامی افراد مبتلا به زوال عقلی به زندگی اجتماعی نیاز دارند. این زندگی اجتماعی می‌تواند شامل فعالیت‌هایی در یک مرکز نگهداری از سالمندان و یا دورهمی‌های خانوادگی شود. داشتن ارتباط با دیگران می‌تواند کیفیت زندگی را بالا ببرد.

راهکارهایی برای طولانی کردن مراقبت از بیماران مبتلا به زوال عقلی در خانه

با تجهیزات صحیح افراد خانواده می‌توانند برای مدت طولانی‌تری از والدین مبتلا به زوال عقلی خود پرستاری کنند. افراد مسن مبتلا به زوال عقلی به طور معمول با زوال شناختی روبه‌رو می‌شوند؛ اما پرستاران می‌توانند با استفاده از کمک‌های حافظه به آن‌ها کمک کنند.

ابزارهای تقویت حافظه

 • استفاده از تقویم، ژورنال یا لیست انجام کارها به‌عنوان جایگزین حافظه برای انجام کارهای روزانه
 • استفاده از آلارم یا یادآورهای اتوماتیک برای مصرف غذا و داروها
 • گذاشتن روتین‌های دلپذیر، انجام فعالیت‌های روزانه معنادار

موفقیت‌ها و دستاوردها

آموزش ادامه‌دار و داشتن موفقیت می‌تواند ازدست‌رفتن حافظه را کاهش داده و پروسه زوال شناختی را کند نماید. پرستاران می‌توانند با تأکید به نقاط قوت باقی‌مانده در افراد مسن مبتلا به زوال عقلی به آن‌ها در کسب موفقیت کمک کنند. سعی کنید زمانی که از والدین مبتلا به زوال عقلی خود پرستاری می‌کنید کسب موفقیت را برای آن‌ها ساده کنید و درعین‌حال به آن‌ها حس استقلال بدهید.

 • وظایف ساده و روتین: ممکن است عزیزان شما دیگر قادر نباشند لباس خود را انتخاب کرده و بر تن کنند؛ اما می‌توان از آن‌ها خواست هر روز صبح قسمتی از لباس خود مانند کلاه را خود انتخاب کرده و بپوشند.
 • تبدیل کردن وظایف بزرگ به قدم‌های کوچک: برای مثال اگرچه پختن ناهار یک کار پیچیده است؛ اما بیرون آوردن نان از ظرف آن و یا کندن پوست موز قابل‌اجرا می‌باشد.

مراقبت فرجه‌ای و مراقبت در منزل از بیماران مبتلا به زوال عقلی

مراقبت در منزل از بیماران مبتلا به زوال عقلی

مراقبت از افراد مبتلا به زوال عقلی می‌تواند سریعاً تبدیل به یک کار تمام‌وقت شود. مراقبت فرجه و مراقبت از بیماران در خانه دوگزینه‌ای هستند که می‌توانند وظایف پرستاری را انجام داده و به اعضای خانواده کمک کنند.

مراقبت فرجه‌ای

مراقبت فرجه‌ای می‌تواند در خانه و یا در ‌خانه سالمندان انجام شود. علاوه بر مزایای طولانی‌مدت، این روش باعث یک آسودگی خاطر کوتاه‌مدت برای افرادی است که از بیماران مبتلا به زوال عقلی پرستاری می‌کنند. در بازه ای که شخص دیگری از عزیزان شما پرستاری می‌کنند می‌توانید به سفر رفته، چکاپ های پزشکی خود را انجام دهید و یا به‌سادگی ریلکس نمایید.

مراقبت خانگی حرفه‌ای از بیماران مبتلا به زوال عقلی

 • کمک به انجام فعالیت‌های روزانه مانند حمام کردن، لباس پوشیدن و غذا خوردن به‌خصوص در زمانی که زوال عقلی پیشرفت می‌کند و بیمار به‌شدت از انجام این کارها سر باز می‌زنند.
 • کمک به کنترل علائم سندروم غروب آفتاب
 • احساس یا خاطره درمانی برای کاهش تحریکات ذهنی و القای خاطرات مثبت

علائمی که نشان می‌دهند پرستاری در خانه برای بیماران مبتلا به زوال عقلی مناسب نمی‌باشد.

 

در حال حاضر هیچ درمانی برای زوال عقلی وجود ندارد. برخی از افراد مبتلا به زوال عقلی برای سال‌ها و حتی دهه‌ها به‌راحتی و با کمک اعضای خانواده و پرستاری در خانه زندگی می‌کنند و پیر می‌شوند. اما باید توجه داشته باشید که زوال عقلی یک بیماری غیرقابل‌پیش‌بینی است و ممکن است به طور ناگهانی نیازهای مراقبتی آن تغییر نماید.

درصورتی‌که زوال عقلی وارد مرحله‌ای شود که نتوان سه نیاز اصلی مراقبتی که ذکر شد را فراهم نمود و یا سلامت جسمی و روانی پرستار به خطر افتاد باید از خانه سالمندان و مراکز مراقبتی استفاده نمود. بررسی زودهنگام گزینه‌های پیشرو می‌تواند از استرس و نگرانی در هنگام بروز تغییرات جلوگیری کند. ممکن است اکنون فکرکنید که سالمندتان از شما دور میشود و دیگر نمیتوانید او را ببینید اما این فکر اشتباه است بلکه شما میتوانید با سپردن عزیزانتان به نزدیکترین خانه سالمندان به خود، به طور روزانه به ملاقات آنها بروید و از وضعیتشان با خبر شوید.

درصورتی‌که پرستاری از عزیزانتان انرژی زیادی از شما می‌گیرد یا احساس می‌کنید این افراد خدمات و درمان‌های لازم را در خانه دریافت نمی‌کنند با ما در مرکز پرستاری و خانه سالمندان نگار تماس بگیرید. خانه سالمندان ما به شما کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری در خصوص گزینه‌های مراقبت فرجه‌ای، مراقبت حرفه‌ای از بیماران مبتلا به آلزایمر در خانه و یا در مراکز مراقبتی به دست آورید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود