زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

جراحی لاغری و چاقی برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی لاغری و چاقی برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی لاغری و چاقی برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی لاغری و چاقی مجموعه ای از روش های مختلف می باشد که بر روی روده و بافت های معده دستکاری های لازم انجام می‌ شود. تمام این روش ها منجر به درمان چاقی و کاهش وزن در افراد می شود.

در نظر داشته باشید که جراحی لاغری با بیهوشی و یا با روش لاپاراسکوپی توسط پزشک متخصص و جراح لاغری انجام می شود. جراحی که با لاپاراسکوپی انجام می شود کمک زیادی به درمان چاقی افراد می کند. اسلیو معده و بای پس معده روش های جراحی می باشند که با لاپاراسکوپی انجام می شوند.

در این روش افراد بسیار سریع احساس سیری می کنند و به مرور زمان و بدون بازگشت به صورت کاملاً سالم وزن خود را از دست می دهند. در این روش‌ ها حجم معده کاهش پیدا می‌ کند و یا مسیر گوارش غذا با استفاده از ابزارهای جراحی دور زده و کوتاه می شود.

امروزه چاقی به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات مرتبط با سلامتی در سراسر دنیا مطرح بوده و یک پنجم از جمعیت جهان درگیر آن می باشند.چاقی و اضافه وزن یک اختلال متابولیک بوده و زمینه ساز بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت نوع 2 و برخی سرطان ها و مشکلات قلبی و عروقی و… می باشند.

عمل لاغری

به عنوان مثال اگر حجم معده در افراد کاهش پیدا کند عمل اسلیو معده و یا پلیسه معده انجام گرفته است. اما در روشی که مسیر گوارش کوتاه شده تا فرایند هضم و جذب غذا کمتر شود عمل بای پس معده اتفاق می افتد. در این روش دستکاری های لازم توسط جراح لاغری انجام می‌ شود تا غذا در زمان کوتاه تری در معده باقی بماند و مابقی سریع از طریق دفع خارج شود. البته روش‌ هایی نیز مانند باندینگ معده و یا بالن معده وجود دارند. اما در نظر داشته باشید این روش ها تا حدودی منسوخ شده است. زیرا به مرور زمان با انجام عمل های جراحی از این دست افراد متوجه شدند که این روش ها تاثیر بسیار کمی برای لاغری دارند. این جراحی ها امروزه دیگر رواج قدیم خود را ندارد.

چه افرادی کاندیدای مناسب برای انجام عمل لاغری هستند؟

جراحی لاغری و چاقی یک روش بسیار تخصصی می باشد که افراد با استفاده از این روش می‌ توانند تا حدود بسیار زیادی اضافه وزن خود را درمان کنند. اضافه وزن سبب به وجود آمدن بیماری های بسیار زیادی در افراد چاق شده است. شما با انجام این عمل جراحی می توانید این بیماری های زمینه ای را نیز از بین ببرید. البته در نظر داشته باشید که همه افراد کاندیدای مناسبی برای این عمل نمی باشند. ابتدا باید توسط پزشک متخصص بررسی و معاینه شده و توده بدنی شما مشخص شود. اگر توده بدنی شما عددی بالای ۴۰ باشد قطعاً شما کاندیدای مناسبی برای انجام عمل های جراحی خواهید بود. این عدد ۴۰ می تواند به شما مجوز لازم را برای انجام عمل های جراحی بدهد. اگر توده بدنی شما بالای عدد ۳۵ باشد، برای انجام عمل جراحی شرط و شروطی وجود دارد.

به عنوان مثال اگر در کنار چاقی مفرط خود بیماری هایی مانند فشارخون، آرتروز مفاصل، کبد چرب، اختلالات تنفسی نیز دارید می توانید جزو کاندیدای مناسب برای انجام عمل لاغری باشید. در نظر داشته باشید این عمل به صورت خودسرانه انجام نمی‌ شود و پزشکان متخصص باید آن را برای شما تجویز کنند.

انجام عمل جراحی لاغری و چاقی

روند انجام عمل جراحی لاغری و چاقی

برای اینکه جراحی لاغری و چاقی را انجام دهید باید یک سری روند و پروسه را طی کنید. شما باید حتما تحت نظر و ارزیابی قرار بگیرید و دستورالعمل‌ های لازم را رعایت کنید. به عنوان مثال متخصصین مختلفی مانند متخصصین قلب و عروق، ریه، اعصاب و روان، گوارش و غدد باید شما را بررسی و معاینه کنند. همچنین باید تعدادی آزمایش مانند آزمایش ادرار، خون، سونوگرافی از شکم و لگن نیز انجام دهید تا میزان سلامتی شما مشخص شود. بعد از اینکه مشخص شد شما کاندید جراحی لاغری هستید باید نوبت عمل را بگیرید. در نظر داشته باشید بهتر است یک روز قبل از عمل به مطب پزشک خود بروید و ویزیت های نهایی را انجام دهید. البته می‌ توانید شب قبل در بیمارستان مورد نظر بستری شوید تا اینکه صبح روز عمل بتوانید به راحتی عمل خود را انجام دهید. جراحی لاغری شما با بیهوشی شروع می شود.

 البته مدت زمان بیهوشی به روش جراحی لاغری شما نیز بستگی دارد. بعد از انجام جراحی لاغری شما به اتاق بهبودی یا اتاق ریکاوری منتقل می‌ شوید و حدود دو ساعت در این اتاق زیر نظر قرار می‌ گیرید. سپس یک شب در بیمارستان بستری شده که ممکن است این زمان به دو الی سه روز نیز ادامه پیدا کند و بعد از آن از بیمارستان مرخص می شوید. در نظر داشته باشید که انجام جراحی لاغری پایان کار نیست. شما باید به مدت دو هفته رژیم غذایی خود را که به صورت مایعات صاف شده می باشد رعایت کنید و بعد از این دو هفته شروع به خوردن غذا های نرم نمایید. بهتر است بعد از جراحی لاغری زیر نظر پزشک متخصص باشید تا در صورت به وجود آمدن کوچکترین مشکلی بتوانید آن را درمان کنید.

فواید عمل جراحی لاغری چاقی

انواع مختلف جراحی های لاغری دارای فایده هایی می باشند. در وهله اول این عمل می‌ تواند به اعتماد به نفس شما بسیار کمک کند و شما را زیبا و خوش اندام تر کند. همچنین می تواند روابط خانوادگی و اجتماعی شما را تا حدود بسیار زیادی بهبود بخشد. همچنین می‌ تواند سلامت شما را تا حد بالایی ارتقا داده و بیماری هایی که در رابطه با چاقی به سراغتان آمده است را بهبود ببخشد. دیگر شما بعد از انجام عمل جراحی لاغری نیازی به مصرف داروهای بسیار زیاد و متنوع ندارید و ممکن است داروهایی که قبل از عمل مصرف می کردید نیز قطع شود. بسیاری از فعالیت هایی که قبل از عمل نمی توانستید آن ها را انجام دهید، بعد از عمل می توانید به راحتی به آن ها بپردازید.

در نظر داشته باشید چاقی مرضی می باشد که اگر آن را درمان کنید فواید بسیار زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. می‌ توان گفت ابتدایی ترین فایده آن رسیدن به اندام ایده آل و سلامتی می باشد. البته در نظر داشته باشید جراحی لاغری باید توسط پزشکی حاذق و بسیار با تجربه انجام شود تا نتیجه خوبی نیز برای شما به همراه داشته باشد. 

جمع بندی

در مطالب بالا سعی کردیم تا در رابطه با جراحی لاغری و فواید آن اطلاعاتی را در اختیار شما در قرار دهیم. در نظر داشته باشید که جراحی لاغری و چاقی می تواند نجات دهنده بسیاری از افراد باشد. افراد زیادی هستند که با استفاده از رژیم های غذایی و ورزش نتوانستند به اندام ایده آل خود برسند و با مشکلاتی نظیر بیماری‌ های قلبی و عروقی، آرتروز، درد مفاصل ناشی از چاقی و...  روبرو هستند. آن ها ناگزیر مجبور به انجام جراحی های لازم برای برطرف کردن مشکلات چاقی خود می‌باشند. در نظر داشته باشید اگر پزشک شما متخصص و باتجربه باشد به راحتی می‌ توانید این عمل را انجام داده و مشکلات چاقی شما را برطرف کند.دکتر عبدالله زندی متخصص جراحی لاغری و چاقی با 20 سال تجربه در این زمینه می باشد.  https://dr-zandi.com/

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی‌شود